Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Varietati de tomate - opinii ale cultivatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#307
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
NU  dispun de  foarte mult spatiu langa casa la tara deci in genere anu asta am avut 9 randuri la 50cm intre ele  14-15 plante pe rand deci 6 puse de tatal meu si ale mele 3  intercalate ghitia, elisabeta 2 variante de inima de bou, cele 3 variante de cherry, 2 variante de rosii traditionale  care  cresc gigant, rosiile galbene para mici si tomate verzi smarald ...au dungi verzi pe fond galben.Toate au primit la fel udare cu azot pana a crescut tufa  mare apoi udare la 2-3 zile cu o pompa de suprafata

#308
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Daca vrei sa fertilizei rosiile cumpara un ingrasamant complet si echilibrat cu macro si microelemente .Nu mai da azot simplu........ce ar fi sa bei apa cu zahar in loc de mâncare.
. Legat de piticire cel mai probabil un virus.

Edited by decoservicestil, 06 January 2018 - 07:31.


#309
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu am fertilizat anul trecut cu 14-11-25 dar am fost multumit doar partial. Pentru majoritatea a mers acceptabil dar ardeioasele nu au crescut cum trebuia in tava de 70. Cele facute pentru mine in tava de 45 au fost cum au fost dar celelalte au ramas maxim de o palma in conditiile in care am vazut rasad de ardei in tava de 100 dublu cat al meu. Ale mele ardeioase au avut osmocote in substrat si am dat si foliar 14-11-25 de cateva ori .
Anul asta cred ca voi incerca ori un echilibrat ori un 30-10-10 despre care am citit pe aici ceva opinii pozitive .

#310
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Rosiile  mele

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   439.18K   54 downloads
  • Attached File  3.jpg   282.49K   53 downloads
  • Attached File  5.jpg   351.69K   55 downloads
  • Attached File  6.jpg   397.71K   51 downloads
  • Attached File  20170731_094613.jpg   395.68K   48 downloads
  • Attached File  7.jpg   448.13K   42 downloads
  • Attached File  8.jpg   406.89K   44 downloads
  • Attached File  9.jpg   504.45K   52 downloads
  • Attached File  10.jpg   501.77K   50 downloads
  • Attached File  11.jpg   429.97K   48 downloads
  • Attached File  13.jpg   395.68K   47 downloads

Edited by dan.smarandoi, 06 January 2018 - 15:44.


#311
alinabuliarca

alinabuliarca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2009
De 3 ani am si eu o micã grãdinuțã în care înghesui ce pot- legume, aromatice, flori. Reginele sunt bineînțeles roșiile. Nu sunt stropite decât cu macerat de urzicã, din când în când și beneficiazã de compost, mulcire cu iarbã, udare prin  picurare o datã la 2-3 zile. Am cultivat doar soiuri nu și hibrizi. Cel puțin 10 soiuri, tot crește nr de la an la an, selectez ce ne place, pãstrez semințele. Roșiile cele mai gustoase au fost pentru mine Aunt's Ruby Green și prunișoarele de Fãgãraș. Aunt's Ruby au fãcut puține fructe, coacere tardivã dar gust, cel puțin pentru mine desãvârșit. Prunișoarele fructificã bine, excelente atât pentru consum cît și pentru conservat. Foarte bune au fost și  Moldovan green, care se coc relativ timpuriu (zemoase, gust bun de roșie, nu foarte dulci) și Great White (relativ cãrnoase, dulci). Soiuri locale pe care le voi mai cultiva Mari Dubleș, Cãrnoase de Suceava. Pentru bulion voi merge pe Cow's tit si prunisoarele de Fãgãraș. Cãteva poze de astã varã cu "  jungla", cum îmi place sã-mi alint grãdinuța și cãteva dintre roșii. Ce am observat : cu cãt sunt mai intens udate cu atãt dulceața și aroma se dilueazã, fapt pentru care am redus irigarea.

Attached Files



#312
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Spuneti-mi si mie in cata apa dizolv un plic de 20g de Cabria top? Peste tot gasesc 1.5-2 l la hectar. Nu inteleg si pace....

#313
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017
hai sa fiu rautacois ,Cabria top este vreo varietate de tomata care se dizolva din plic???ca parca asa se chema topic-ul

Edited by fostrobi69, 07 June 2018 - 18:16.


#314
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
E usor sa fii rautacios.

Anasstasia, in 10L apa iar doza e pentru un ar de tomate.

#315
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc Cotzi,
Am cautat informatii despre cabrio top peste tot insa nu am gasit informatii si cand am postat nu mi-am dat seama ca am facut-o aici. De pe telefon nu am mai reusit sa sterg. De aeea am postat acelasi lucru si in topicul potrivit,

#316
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Nu cred ca e cazul sa iti faci probleme. :) Spor la gradinarit si sa aveti rod bogat!

#317
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Anul asta am pus in solar mai multe soiuri de rosii si cum imi place sa citesc pareri despre soiuri, m-am gandit sa-mi aduc si eu contributia. Solarul e la granita dintre judetul Brasov si Sibiu, deci clima este mai rece. Rosiile au fost plantate in solar pe la mijlocul lui mai si desfiintate la inceputul lui noiembrie.

Ideal Roz - Rosii roz, rotunde, nu foarte mari, un pic mai zemoase decat mi-ar fi placut, insa m-au surprins cu un gust foarte puternic. La un moment dat mi-am dat seama ca le cautam cand vroiam sa culeg ceva bun din solar. La productivitate au fost multumitoare, asa ca raman pentru la anul.

Marbena - Portocalie, textura untoasa, dulceaga, unele rosii foarte mari. Nu mi-a placut pentru salata (nu-mi plac rosiile dulci), insa este geniala pentru bulion. N-are nevoie de zahar sau sare si iti vine sa-l mananci gol. Productivitate buna, la anul pun mai multe, dar din pacate tot nu vor fi destule.

Gargamel - Planta a ajuns cam la un metru inaltime, e determinata, face niste rosioare ovale (aprox 5 cm lungime) dungate in 3 culori (galben, rosu, mov). Unele aveau o aroma exotica, cred ca depinde de cat de coapta a fost culeasa. A devenit una din favorite. Din pacate fiind mici se mananca repede, asa ca productivitatea nu e impresionanta.

Momini Salzi - O planta foarte viguroasa, mi se pare si destul de rezistenta la boli. Face rosii impresionante in forma de inima, unele ajung si la 1kg bucata, cu textura untoasa si seminte foarte mici si putine. Cred ca ar merge bine in sud, unde e mai cald. La mine s-au copt doar 3 bucati (nu toate  de cate 1kg). La anul ia o pauza.

Sakharnyi Pudovichok - Din pacate e determinata, in rest e aproape perfecta. Culoare rosie, mare, coaja subtire, transparenta, miez carnos, se topeste in gura, seminte putine, dar de dimensiune normala. In general fructe deformate. Gustul foarte bun, echilibrat, nici dulce, nici acru. Am luat semintele de pe un site din Ucraina, asa ca nu pot fi sigura ca sunt intr-adevar ceea ce scrie pe eticheta.

Am mai avut inimi de bou de Secuieni si Roz Secuieni. M-au impresionat prin productie, mai putin la gust. Poate cu mai multe ingrasaminte sau un pamant mai bun sa fie altfel. Inima de bou era mai dulceaga, cred ca e buna de bulion, dar n-am facut bulion doar din ea ca sa vad cum iese.

BG Fantezie a facut rosii foarte mari, de culoare rosie, cu textura untoasa si gust dulceag. La fel e destul de productiva.

Am avut si un hibrid, Prekos F1. Spre surprinderea mea au facut rosii mai mari decat ce stiam din Bucuresti din piata, multe, si au rezistat pana in toamna. Au fost foarte bune, insa planta e foarte vulnerabila in fata manei. Cat a fost frig si a plouat a fost ok, cand a venit canicula au inceput problemele. E singura din solar careia i-au aparut pete de mana si pe tulpina. Si mai surprinzator e ca n-a fost prima rosie coapta din solar, i-a luat-o inainte Roz Secuieni. Oricum, au inceput sa se coaca destul de tarziu, pentru ca a fost frig si n-am prea stat cu solarul inchis, de frica manei.

#318
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Dezgrop topicul cu o rugaminte.
Anul acesta ma re-apuc de gradinarit, dupa o pauza de 6 ani. Nu am cum sa ratez Marbena, dupa cate am citit si aici si pe topicul de tomate.
Asa ca, are cineva cateva semnite in plus?
Ce altceva bun ati mai testat? Ma intereseaza ceva soiuri/hibrizi tip cherry.
Colectia mea de seminte e cam expirata, aveam zeci de soiuri. O sa incerc sa seman din ele, sa vad ce mai germineaza, dupa atatia ani...

#319
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Atata timp cat au fost bine pastrate, nu ar trebui sa fie probleme. Anul trecut am germinat seminte de 8 ani vechime si au iesit doar cateva zile mai tarziu ca restul.

#320
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

 lokki, on 15 februarie 2021 - 14:26, said:

Dezgrop topicul cu o rugaminte.
Anul acesta ma re-apuc de gradinarit, dupa o pauza de 6 ani. Nu am cum sa ratez Marbena, dupa cate am citit si aici si pe topicul de tomate.
Asa ca, are cineva cateva semnite in plus?
Ce altceva bun ati mai testat? Ma intereseaza ceva soiuri/hibrizi tip cherry.
Colectia mea de seminte e cam expirata, aveam zeci de soiuri. O sa incerc sa seman din ele, sa vad ce mai germineaza, dupa atatia ani...

Am eu Marbena ( Valencia e numele real) Am si seminte f 7-8 de datterino, un hibrid cherry de care eu sunt f. multumita, a pastrat caracteristicile importante si anume gustul, dulceata, productivitatea.
Daca doresti trimite PM cu adresa si-ti expediez seminte.

#321
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Da, as fi recunoscator. Iti trimit PM.

#322
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

 claudia313, on 22 februarie 2021 - 15:49, said:


Am eu Marbena ( Valencia e numele real) Am si seminte f 7-8 de datterino, un hibrid cherry de care eu sunt f. multumita, a pastrat caracteristicile importante si anume gustul, dulceata, productivitatea.
Daca doresti trimite PM cu adresa si-ti expediez seminte.
Vin si eu cu aceeasi rugaminte.
Mai aveti seminte Marbena? Vreau sa incerc 5..6 fire la anul (nu zic nu nici la 2..3 fire de datterino Posted Image )

#323
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

 FlorinManea, on 28 iunie 2022 - 15:14, said:

Vin si eu cu aceeasi rugaminte.
Mai aveti seminte Marbena? Vreau sa incerc 5..6 fire la anul (nu zic nu nici la 2..3 fire de datterino Posted Image )

Sigur ca da. Presupun ca nu vreti seminte acum ca nu mai semanti la vremea asta. Sa-mi trimiteti PM spre sfarsitul lunii iulie sa-mi amintiti. O sa va trimit seminte de anul acesta, dupa ce recoltez.

#324
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Da, e pentru semanat la anul, clar.
Multumesc mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate