Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Varietati de tomate - opinii ale cultivatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#19
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Surpriza anului:
Roșia chinezească
Nedeterminată, semitimpurie (70 - 80 de zile).
Attached File  IMG_20130807_113524.jpg   171.91K   166 downloads
Teoretic roșie pentru bulion, cu (extrem de) puține semințe (cam 20 am numărat la un fruct).
Nu foarte dulce dar cu gust puternic și aromă de suc de ... roșii, de loc seacă/mălăioasă precum Roma.
Fructe neașteptat de mari, în medie 200-300 grame, ocazional peste 400 de grame.
Attached File  IMG_20130807_124559.jpg   136.59K   157 downloadsAttached File  IMG_20130807_124712.jpg   152.74K   114 downloads

#20
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Preferatele mele dintre rosiile 'negre sunt Black Ethiopian (poza 1) si Black Truffle (pozele 2,3,4).
Black Ethiopian e o tomata cu fruct de dimensiuni mai mici, 90-100 gr., in ciorchini cu 5-7 fructe, predominant 6, a ajuns la etajul 9 cu fructificatul. Planta foarte viguroasa, peste 2 m,
Black Truffle are forma putin de para, fructele putin mai mari, cam 110 gr., cu campioanele care ajung la 140-150 gr..

Ambele soiuri sunt foarte productive, cred ca sunt singurele care au legat perfect pe toate etajele, indiferent ca a fost frig sau canicula. Au rezistat cel mai bine infectarii cu alternarioza si, in plus, sunt gustoase! In concluzie, probabil vor fi singurele 'negre' care au un loc asigurat in gradina.

Pozele 5,6, o 'portocala' numita Tangerine, foarte frumusica de altfel, greutate medie 140 gr., dar a performat destul de slab. E primul an cand o incerc, deci mai are dreptul la o incercare anul viitor, nu ma pot pronunta definitiv

Attached Files


Edited by claudia313, 12 August 2013 - 22:19.


#21
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Black truffle arata grozav!
Pe mine cele portocali sau roz nu ma atrag deloc. Imi par necoapte, parca nu as putea sa le maninc.

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Tomatele 'portocala' sunt dintre cele mai 'extra'...
Atitudinea ta e tipica de 'necunoscator'...
Daca o rosie nu e rosie...atunci nu e rosie!
:)

#23
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Ba mie imi plac cele roz, au rozul acela parca sidefat, chiar imi fac pofta!

#24
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Da, sint la inceput. Am spus asta, este evident. Este doar o parere. Asta nu m-a impiedicat sa am pe lista rosii galbene pentru primavara viitoare.

Claudia, nu stiu daca-ti mai amintesti ce spuneam la inceput de trandafirii englezesti. Ca parca nu seamana a trandafiri, ca parca nu sint ce trebuie, prea multe petale, iar acum in curte doar trandafiri englezeti cca 50 de bucati Posted Image

#25
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Draga Anas, gustul se rafineaza cu varsta si experienta Posted Image  Si cred ca se si simplifica, ne plac mai mult frumusetile simple si clare si....mari (sac Posted Image ) ! Cel putin mie asa mi s-a intamplat, la inceput eram innebunita dupa trandafirii cu cat mai multe petale si acum cumpar din cei cu cat mai putine Posted Image)))

Edited by claudia313, 12 August 2013 - 23:00.


#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Da, da, da!!!
Asta inseamna sa devi 'connaisseur'...in materie!!!
:-)

#27
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Stiu. Spre norocul meu eu m-am oprit la aproape 200 asa ca probabil nu voi mai descoperi si minunatia celor cu flori simple. Desi tare mult vreau sa-l gasesc pe Kent si Escimo. Tu la citi ai ajuns?
Sint total off-topic.

Binenteles ca gustul se dezvolta si rafineaza in timp, precum si pofta vine mincind....rosii.
Am multe de invatat iar acum nu reusesc sa gasesc un furnizor de tavite alveolare care sa-mi jupoaie pielea la transport.

#28
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Pentru tavite vezi la Dedeman, eu la cel din Cluj am vazut ca aveau, asa ca poate gasesti acolo si nu te mai complici cu comanda la furnizori pe net

#29
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Super pont. Multumesc. De Previcur sti ceva, pe unde l-as putea gasi? Se gaseste in mod uzual la fitosanitare?

#30
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Nu e nitel cam devreme de tavite alveolare si Previcur? :)

#31
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pentru planuri nu este niciodata devreme. :)

#32
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Informatii despre tavite si previcur foarte mult pe topicul de semanat si repicat.
Deci, off-topic am luat tavite de la dedeman si sunt foarte nemultumit, plastic prea dur, deci de unica folosinta, practic (la epoca era o sigura dimensiune 72 sau 104 daca nu ma insel)
In sezon am vazut si la Baumax, aveau mai multe dimensiuni. Altfel la magazinele de profil din bazinele legumicole pe alese si marfa de calitate. Sau si mai ieftin in Bulgaria.

#33
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
In ce privete alveolele nici eu nu recomand , de principiu, marketurile de bricolaj. Materialul e prea casant sau/si MULT prea scumpe.
O alveola costa la magazinele de agricultura din jurul marilor orase maxim 2.5 ron si sunt de foarte buna calitate, probabil cam ce vand si multe din marile magazine online ale importatorilor/distribuitorilor mari.

Revenind la rosii trebuie sa imi fac autocritica pentru ca n-am avut vreme sa pozez tot sau sa descarc ce am pozat. Sunt prins tare cu lucrul la casa si numai de poe nu mi-a ars. FAc un efort spre sfarsitul saptamanii si vin cu reviewurile, in mare sunt foarte incantat de ce am luat de la agrosel(san marzano nano si jantar dar si idyll-urile sunt super bune...), incantat si de galbenele bulgaresti, am si soiuri pe care nu le voi mai cultiva in anul urmator decat cel mult cu nota de "catalog", adica 2-3 fire...
Dezamagirea mare vine de la inima de bou care m-a suparat rau anul asta in sensul ca in opinia mea e necesara cultivarea din seminte proprii desi e unul din cele mai comune soiuri... in ultimii 3 ani am avut cred ca vreo 5-6 surse si de fiecare data ori n-am avut gust, ori productie, ori rezistenta...de acum incolo voi cultiva numai din selectie proprie.

#34
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008
alveole se gasesc pe toate siteurile care comercializeaza seminte,folii si alte echipamente pentru agricultura(acum nu-mi vine niciun nume in cap din pacate)
eu unul am luat de la Glia ,avand magazin in Pitesti si fiind aproape de mine,sunt multumit,2,5-3ron bucata,material moale se poate apasa pentru scoaterea rasadului cu pamant cu tot

apropo m ar interesa si pe mine niste seminte de tomate,problema e ca nu prea am ce sa dau la schimb eu cumpar semintele(va pot da din ce cumpar ca eu oricum nu le folosesc pe toate)

#35
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Marbena este intr-adevar facuta sa reziste. La vremea asta ramane cea mai frumoasa si mai gustoasa. Posted Image

Attached File  Foto 004_.JPG   728.75K   117 downloads

O mai puteam tine in solar inca 2-3 saptamani, dar am decis sa scot tot pentru a pregati solarul pentru sezonul viitor.

Edited by meganedoi, 11 November 2013 - 01:04.


#36
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 meganedoi, on 03 august 2013 - 14:03, said:

Am o veste buna Posted Image
Am stranz deja peste 1000 de seminte de la cele mai frumoaste dintre "portocalele" mele pentru a le darui doritorilor. Asadar, cine vrea sa ii trimit seminte sa-mi scrie un PM.

Daca mai aveti seminte de "portocale",de asta-vara, as dori si eu cateva de incercare

 claudia313, on 08 august 2013 - 23:15, said:

@Anas, le-am procurat prinn schimburi sau comenzi prin strainataturi Posted Image  Sa stii ca Anna este o tomata minunata, chiar are gustul acela de rosie adevarata

Dupa ce m-am convins de seriozitatea firmelor producatoare de seminte care mai de care mai pompoase si mai nu stiu cum,dar cat mai departe de realitate, am zis ca anul acesta voi incerca doar soiuri care au fost incercate de oameni,si nu de reclame...topicul acesta l-am gasit exact pe gustul meu.

D-na Claudia,mi-ati facut "pofta" cu rosiile acestea Anna Russian si black Ethiopian.Daca mai aveti cumva seminte as fi si eu interesat,bineinteles contracost,si nu prea multe, doar pt gradina proprie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate