Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Varietati de tomate - opinii ale cultivatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#1
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Deschid eu lista despre care se vorbea, a tomatelor pe care le cultivam

Incep cu o 'neagra', Paul Robeson, un soi cu crestere nedeterminata, cu maturare la mijlocul sezonului, la mine a fost primul fruct copt dupa soiul  timpuriu. Provenienta varietatii- Rusia
Imi place gustul si aroma, mi se pare ca are un echilibrul  dulce-acid  foarte bun, parca are si o usoara aroma 'smoky', ceea ce am observat la multe soiuri negre

Am uitat sa cantaresc, dar dimensiunea este cam de 8-10 cm diametru

Attached Files


Edited by claudia313, 18 July 2013 - 22:50.


#2
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Grozava initiativa Claudia. Cu contributia fiecaruia s-ar putea intemeia aici o grozava Bibliotomateca Posted Image
Pregatesc si eu un material sau doua.

Edited by meganedoi, 18 July 2013 - 23:26.


#3
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
IVET F1

Luat din piata,mi-a placut vigurozitatea rasadului.Ma bucur ca l-am descoperit.
A mers fara probleme in solar,plantat in jur de 15 aprilie,primele rosii coapte la cca.60 zile.
Hibrid semideterminat cu internoduri scurte.Frunza usor creata.Nu mi s-au imbolnavit...nici nu le-am stropit.
Leaga bine,gust foarte natural,coaja subtire,perfect digerabila,nu crapa.
Dimensiuni fruct minim 100 grame.

Attached Files



#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Claudia, problema mea cu rosiile negre e ca sunt predispuse la crapare...ceea ce pentru rosii cultivate in camp e o mare problema...de care nu pare sa fie scutit nici Robertsonul tau!
:-(

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sugar baby, un soi determinat care face rosioare medii ca marime, extrem de gustoase, dulci, pulpa fina si coaja subtire. f.precoce (au fost primele din rasadnita coapte), f.sensibile la soare puternic (cum le-am defrisat iarba din jur cum au inceput sa se usuce)

Edited by anknic, 22 July 2013 - 10:34.


#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
super snow white, soi de cherry mari, nedeterminat, culoare galben f.pal (par albe), destul de precoce, rezistente, crestere semi-viguroasa, gustoase, dulci-acrisoare, un pic apoase.

taxi, soi determinat, rosie galbena medie(un galben f.intens), destul de precoce, crestere f.putin viguroasa, gustoase, pulpa ferma, coaja o idee cam tare, dulci, destul de rezistente.

de notat: toate rosiile mele sunt in golurile de vita, nu le ud deloc, stropiri capata impreuna cu vita, nu am nicio boala pana acum nici in vita si nici in rosii.

pink thai, cherry plum medie, roz, crestere nedeterminata, semi-precoce, semi-viguroasa, destul de rezistenta, gust acid.

amish red, "tata de capra", rosie, fruct mediu-mic, nedeterminata, semi-precoce, semi-viguroasa, destul de rezistenta, gust dulceag-acid

dina, nu stiu daca e det sau nu (urmeaza sa aflu), rosie portocalie, fruct mediu, semi-precoce, semi-viguroasa, gust dulce acrisor, coaja un pic cam tare.

orange banana, "tata de capra", portocalie, fruct mediu, nedeterminata, semi-precoce, semi-viguroasa, gust dulce-acrisor, coaja tare.

Edited by anknic, 22 July 2013 - 10:59.


#7
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
De Tiganesti
Timpurie de Tiganesti
Aurora de Tiganesti

Trei soiuri pe care le am in gradina si despre care nu stiu mai nimic. Le supraveghez

#8
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

 subway_guru, on 21 iulie 2013 - 23:18, said:

Claudia, problema mea cu rosiile negre e ca sunt predispuse la crapare...ceea ce pentru rosii cultivate in camp e o mare problema...de care nu pare sa fie scutit nici Robertsonul tau!
:-(

si nu au doar problema asta. Anul trecut am cultivat prima oara negre si, cum am avut alternarioza, am observat ca cele negre au fost mai afectate decat cel normale, mai multe fructe s-au stricat. Dar deh, cand le-am vazut prin poze n-am rezistat tentatiei si am luat seminte de cateva soiuri, le-am semanat si anul acesta plus inca vreo 2 si, incet-incet, o sa fac o selectie a lor, n-are rost sa pastrez multe soiuri negre. De un soi sunt sigura ca il voi pastra, e vorba de Black Ethiopian, au fost cele mai rezistente dintre ele si cele mai productive, o sa pun poze zilele urmatoare

Edited by claudia313, 22 July 2013 - 21:33.


#9
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am promis sa pun si eu poze asa ca iata cum arata de foarte aproape Marbena mea. Prima tomata in preferintele mele.

Attached File  xFoto 001.JPG   51.4K   229 downloads  Attached File  xFoto 002.JPG   40.68K   227 downloads   Attached File  xFoto 005.JPG   52.98K   239 downloads  Attached File  xFoto 011.JPG   58.58K   251 downloads   

Aici am faut o descriere a ei, dar fara foto caci nu aveam. Un text despre tomate fara fotografii este ca o bicicleta fara ghidon.

Iar aici am cateva foto graitoare din solar.


Nota: Pentru ca are origini si nume necunoascute familia mea a "botezat" aceasta tomata cu un nume alcatuit din prima parte a unui prenume (Mar-) si ultima parte a culorii galbena (-bena) => Mar-bena

Edited by meganedoi, 22 July 2013 - 22:03.


#10
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Yum yum, are o culoare a miezului tare apetisanta!

#11
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008

 meganedoi, on 22 iulie 2013 - 21:57, said:


Nota: Pentru ca are origini si nume necunoascute familia mea a "botezat" aceasta tomata cu un nume alcatuit din prima parte a unui prenume (Mar-) si ultima parte a culorii galbena (-bena) => Mar-bena

O fi Portocalie de Corbeanca?

#12
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 meganedoi, on 22 iulie 2013 - 21:57, said:

Am promis sa pun si eu poze asa ca iata cum arata de foarte aproape Marbena mea. Prima tomata in preferintele mele.

xFoto 001.JPG   xFoto 002.JPG   xFoto 005.JPG   xFoto 011.JPG   

Aici am faut o descriere a ei, dar fara foto caci nu aveam. Un text despre tomate fara fotografii este ca o bicicleta fara ghidon.

Iar aici am cateva foto graitoare din solar.


Nota: Pentru ca are origini si nume necunoascute familia mea a "botezat" aceasta tomata cu un nume alcatuit din prima parte a unui prenume (Mar-) si ultima parte a culorii galbena (-bena) => Mar-bena


Am o veste buna Posted Image
Am stranz deja peste 1000 de seminte de la cele mai frumoaste dintre "portocalele" mele pentru a le darui doritorilor. Asadar, cine vrea sa ii trimit seminte sa-mi scrie un PM.

Edited by meganedoi, 03 August 2013 - 14:05.


#13
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Claudia, deosebita rosie. Stiu ca ti-ai exprimat disponibilitatea de a ma ajuta in toamna cu seminte de rosii (nu mai gasesc topicul). Iti multumesc, insa chiar nu vreau sa te dreanjez.

#14
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Old German, o tomata frumoasa si gustoasa! Mie imi place gustul, are o aciditate foarte scazuta

Si, pentru amatorii de rosii umplute, o varietate simpatica si dungata de rosii pentru umplut, Striped Stuffer

Si una tot frumoasa si gustoasa, pulpa ferma, aroma excelenta, Anna Russian, ultima poza

Old German si Anna Russian vor avea mereu loc la mine in gradina, Anna e la al doilea an de cultivare si sunt multumita

Attached Files


Edited by claudia313, 08 August 2013 - 22:31.


#15
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Anna arata foarte bine. Zici ca este gogosar. Cum ai facut rost de toate aceste soiuri deosebite?

#16
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@Anas, le-am procurat prinn schimburi sau comenzi prin strainataturi Posted Image  Sa stii ca Anna este o tomata minunata, chiar are gustul acela de rosie adevarata

Edited by claudia313, 08 August 2013 - 23:16.


#17
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 meganedoi, on 22 iulie 2013 - 21:57, said:

Am promis sa pun si eu poze asa ca iata cum arata de foarte aproape Marbena mea. Prima tomata in preferintele mele.

xFoto 001.JPG   xFoto 002.JPG   xFoto 005.JPG   xFoto 011.JPG   

Aici am faut o descriere a ei, dar fara foto caci nu aveam. Un text despre tomate fara fotografii este ca o bicicleta fara ghidon.

Iar aici am cateva foto graitoare din solar.


Nota: Pentru ca are origini si nume necunoascute familia mea a "botezat" aceasta tomata cu un nume alcatuit din prima parte a unui prenume (Mar-) si ultima parte a culorii galbena (-bena) => Mar-bena
Am primit si eu seminte de la tine si am niste rosii minunate...portocalii. Deosebit gustul, multumesc mult inca o data Posted Image

Edited by cristinaptudor, 08 August 2013 - 23:26.


#18
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Să încep un pic anti climactic cu vedeta de anul acesta.

Gold Medal.
Nedeterminată de 90 - 100 de zile.
Primul etaj 2-3 fructe de peste 700 de grame. O plantă a produs o roșie de peste 1 kg, zic eu, dar s-a dezintegrat când am rupt-o de pe vrej. Era deja creșă de drosophila. Următoarele ceva mai mici. Attached File  IMG_20130807_173524.jpg   132.6K   159 downloads
Gust aromă foarte puternice pentru roșii așa de mari.
Destul de rezistentă la diversele boli de la mine din solar (nu am tratat cu nimic anul acesta, nici măcar apă cu săpun), cam jumătate au făinare dar continuă să producă. Rezistentă și la tortura prin însetare (udat la 20 de zile). Attached File  IMG_20130730_192038.jpg   166.32K   173 downloads

Foarte aspectuase exterior datorită învelișului tricolor (verde la coadă, galben si apoi rosu-roz la vârf) dar mai ales la interior. Attached File  IMG_20130806_203247.jpg   167.73K   156 downloads

Rezistență la transport mulțumitoare, producătorul se laudă cu rezistență după cules de 2 săptămâni, nu am testat dar mă cam îndoiesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate