Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ASE

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Salariile mari vin cu timpul , asta daca vin . Tie un salar de 1500 de ron ti se pare extrem de mic ? Mie mi se pare un salar bun pentru un om fara experienta care tocmai a absolvit facultatea (sau e in curs sa o faca , an terminal) indiferent de domeniu .

Ca sa ajungi sus trebuie sa parcurgi niste pasi si sa faci alegerile bune la un anumit moment si sa ai noroc. O reteta exacta pentru asa ceva nu exista , si nici aici nu sunt oameni care sa ghiceasca daca iti vei indeplinii visul, sau vei fi multumit cu ce vei realiza , daca vei realiza . Indiferent de cat de multa munca ai.

Apropo, te pasioneaza economia (la modul serios , si anume urmaresti emisiuni de specialitare, publicatii tot de specialitate ) , sau doar asa ca ti se pare tie fain ? Matematica e importanta in economie , ca pana la urma asta e baza economiei , dar trebuie sa stii si mecanismele speciale . Ca asa, matematica stiu multi , si cum zicea cineva , nu e greu sa treci de ea in facultate .

#38
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013

View Postqew, on 24 iulie 2013 - 23:33, said:

Salariile mari vin cu timpul , asta daca vin . Tie un salar de 1500 de ron ti se pare extrem de mic ? Mie mi se pare un salar bun pentru un om fara experienta care tocmai a absolvit facultatea (sau e in curs sa o faca , an terminal) indiferent de domeniu .

Ca sa ajungi sus trebuie sa parcurgi niste pasi si sa faci alegerile bune la un anumit moment si sa ai noroc. O reteta exacta pentru asa ceva nu exista , si nici aici nu sunt oameni care sa ghiceasca daca iti vei indeplinii visul, sau vei fi multumit cu ce vei realiza , daca vei realiza . Indiferent de cat de multa munca ai.

Apropo, te pasioneaza economia (la modul serios , si anume urmaresti emisiuni de specialitare, publicatii tot de specialitate ) , sau doar asa ca ti se pare tie fain ? Matematica e importanta in economie , ca pana la urma asta e baza economiei , dar trebuie sa stii si mecanismele speciale . Ca asa, matematica stiu multi , si cum zicea cineva , nu e greu sa treci de ea in facultate .

da ma pasioneaza economia ma uit zilnic pe wall street ..sti niste site-uri legate de economie ceva ? sau aplicatii ptr chrome orice m-ar ajuta sa fiu la curent cu ceea ce se intampla in lume

#39
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Trebuie sa te uiti la carti de economie nu stiri (wallstreet si site-uri) :)). Si carti 'mai tehnice' http://www.amazon.co...n/dp/0521533864 nu literatura gen "The journal of a Wall Street Spy" .

#40
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Atunci vei avea multe sanse sa ajungi unde vrei , macar stii cate ceva relativ . Daca te pasioneaza ceva atunci acel ceva il faci cu drag , si esti mai productiv . Sunt multi care se duc la o facultate si habar nu au despre ce e vorba si sunt destui, dar nu cu aia trebuie sa te compari , ci cu varfurile .

Edited by qew, 24 July 2013 - 23:51.


#41
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013

View Postqew, on 24 iulie 2013 - 23:50, said:

Atunci vei avea multe sanse sa ajungi unde vrei , macar stii cate ceva relativ . Daca te pasioneaza ceva atunci acel ceva il faci cu drag , si esti mai productiv . Sunt multi care se duc la o facultate si habar nu au despre ce e vorba si sunt destui, dar nu cu aia trebuie sa te compari , ci cu varfurile .


exact sti cum e mai bine prost printre destepti decat destept printre prosti

#42
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu sunt satul de replica asta Posted Image . E mai bine acolo unde dai randamentul mai mare . Totul tine doar de tine si de motivatia pe care o ai .Performante poti face oriunde . Eu sunt acum la o facultate cu multi prosti , unde te remarci usor, dar si unde daca nu progresez se vede imediat de catre profesor , asa ca pe mine ma ambitioneaza acest lucru si am un randament bun. Acum conteaza sa fie obiectiva notarea, cel putin pentru notele mari(9-10) si sa se dea pe bune , sa meriti aceea nota sa reflecte ce stii ,  ca altfel poate sa iti dea si nota 11 ca nu valoreaza nimic si este practic doar o iluzie ,iar  de restul notelor 5-6-7 se stie ca nu se dau chiar pe bune , dar cum ziceam nu alea ma intereseaza, nu acela este targetul cuiva care tinteste sus) .  Am fost si in extrema opusa la liceu , si nu am reusit sa ma adaptez si sa am un randament bun , si asa nu am putut sa ies in fata sa ma remarc . Dar asta a fost cazul meu . Depinde de la persoana la persoana si de la caz la caz .

Oricum conteaza mult si cultura generala si activitatea din timpul liber , lucrul individual si implicare in diverse proiecte(workshopuri/intalniri/congrese/conferinte)  scolare si extrascolare.

Acum facultatea e altceva decat liceul . Nu te mai dadaceste nimeni .

Edited by qew, 25 July 2013 - 00:12.


#43
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013

View Post-catalin, on 24 iulie 2013 - 22:58, said:

Te simti de ai sarit asa? Prin salarii mari ma refer acolo un 800-1000 euro, nu bani cat sa-ti iei 2 loganuri pe luna... Si acu' normal daca te educi economist la firma de apartament a lu' Gica si inafara de cartile de la scoala pe altele nu ai mai pus mana sau nu ai investit deloc in dezvolarea ta cred si eu ca ramai la acelasi salariu.
nu ma simt eu, eu stau acasa si dorm tătă zâua, se simt aia care nu prea-si permit sa le dea mancare diversificata la copkil..
chit ca au terminat facultate, masterat, au experienta s.a.m.d.
de mâncat maro e ușor, realitatea din teren bate presupunerile facute pe tastatura

#44
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013
in loc sa va certati ma puteti ajuta pe mine cu idei.. zic si eu ;)

#45
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

View Postvexatul1987, on 27 iulie 2013 - 13:28, said:

nu ma simt eu, eu stau acasa si dorm tătă zâua, se simt aia care nu prea-si permit sa le dea mancare diversificata la copkil..
chit ca au terminat facultate, masterat, au experienta s.a.m.d.
de mâncat maro e ușor, realitatea din teren bate presupunerile facute pe tastatura

Nu stiu, eu n-am vazut om inteligent sau harnic sa moara de foame. Poate aia care au terminat facultate, masterat nu erau oameni de facultate si masterat in primul rand?! Adica nu ajunge doar sa tocesti daca asa pe tine nu te duce capu' sa fii original. Si maro mananci tu cu familia ta.

#46
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013
frt deja sunteti OFF topic va rog spune-ti cv care sa ma ajute nu va mai certati cine, cum, care are salariu mai mare veniti cu idei cu ceva care sa ajute ;)

#47
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
Salutare.
Tocmai ce am fost admis la ASE la Management ,aici am vrut ..aici am intrat ,nimic mai simplu.
Totusi acum dupa ce am fost admis si la Facultatea de Geodezie si Cadastru nu mai sunt atat de convins de Management-ul ASE-ului..
Stiu ca nu o sa ies de acolo un  stralucit manager pe care se bat marile firme(gandindu-ma la ce carte s-ar face,nu la capacitatea mea de invatare)....cel putin nu la inceput...
Intrebarea mea ar fi..adresata celor care au fost pe acolo..cum decurg ostilitatile in timpul facultatii..se merita sa imi bat capu' cel putin un semestru cu ea.?.stiu ce materii se fac..nu as dori obs din astea...(am terminat profil real)..
In legatura cu Geodezia,ce parere aveti?!,comparativ cu Managementul stiu si eu ca este mai buna..in sensul ca economisti de la management ies cu miile si aici sunt nici 200 locuri.. ..este de terminat o asemenea facultate,?nu stiu prea multe despre ceea ce implica a termina o asemenea ramura..Cei care ma pot indruma putin,astept pareri.
Multumesc.

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cineva era cam nemultumit de facultatea de geodezie: http://forum.softped...8#entry13227937
Managementul e, de regula, pentru cei ce au deja o afacere.

Vezi si piata joburilor, ce a fost pana acum (viitorul nu-i asa luminos).

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2013 - 17:46.


#49
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@eduard, cum vrei să alegem noi în locul tău între chestii atît de diferite precum geodezie şi management?

singurul lucru clar e că fac. de management nu te scoate manager, aşa cum fac. de filosofie nu te scoate filosof, în timp ce fac. de geodezie te scoate... geodez sau cum se cheamă. Deci cele 2 sînt în categorii f. diferite, generală (management) vs. de specialitate (geodezie).

#50
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
Avand in vedere sistemul de la noi,nici nu ma mir de ce sunt asa de derutat.
Nu am cerut sa-mi spuneti care sa o fac,sa alegeti voi pentru mine..(nu sunt atat de prost sa intreb asa ceva..).doar ca dupa ce termini liceul ,care stie tot despre facultat,decat dupa 2-3 cautari pe google..
Stiu ca nici o facultate,nu te scoate manager in cazul meu sau etc etc..
Eu desi am terminat profil real,nu stau deloc bine la capitolul fizica,(vina profului pe de o parte;si a mea ca habar nu am avut ceea ce vreau sa fac..si puteam sa aprofundez in particular.)
Eu nu stiu ce fizica se face la geodezie si normal ca ma sperie gandu' ca o sa imi blestem zilele pe acolo..habar nu am ce implica sa fii student acolo..din spusele a 2-3=0.
Problema este ca  cei care ne ducem la facultate ne ducem de dragul de a pleca de acasa.,(nu toti,bineinteles).de a face orice..sa nu dam cu sapa..stiu ca e greu oriunde m-as duce..dar tu "ai avea tupeu sa te plimbi cu avionu' nestiind cum se piloteaza?"
Sincer eu nu sunt atat de atras de mate,o inteleg,nu excelez,dar nici prost nu's..economia o inteleg,(,pana acum)..cum sa nu fii derutat in o asa tara..
Multam' pt raspuns,apreciez.

#51
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011
managementul este considerata una din cele mai usoare facultati din cadrul ASE-ului si asta nu o spun elevii ci chiar profesorii ce predau in ASE

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostEduard9876, on 30 iulie 2013 - 21:26, said:

cum sa nu fii derutat in o asa tara..
Ce treaba are tara in ecuatia asta ? Altii stiu de pe bancile liceului ce vor sa faca, se pregatesc, stiu sa-si vada de tinta lor, pe urma performeaza. Nu toti suntem egali cum vor unele oranduiri !

#53
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
Multumesc de raspuns Claudia.
Eu stiam exact opusul,cum ca este de tocit mult,..nu ai cum sa-ti dai seama,decat dupa ce te duci acolo..usor pt unii poate  chin pt altii si invers.
Stiti cumva,daca eu ca viitor student la buget,am restanta la ei,si vreau sa ma retrag dupa sesiune,se considera ca as pica la taxa,?si trebuie sa platesc o parte din taxa anuala?Presupun ca astea sunt in contractul de studii(o alta mare prostie dupa parerea mea)..dar cum nu am semnat acel contract nu am acces la astfel de informatii..deci care stie ceva de lucrul asta,as aprecia un raspuns.

#54
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Eu am auzit ca geodezia e grea. Adica matematica d-aia bizara: algebra liniara facuta cu analiza brrr. Iti dai seama ca geodez fiind tre' sa stii matematica din spatele topologiei, cartografiei :/ etc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate