Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Romania-Italia itp expirat

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Normal, ca tre' spor de rusine ca sa urci asa ceva pe platforma !    :roflmao:

#56
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am facut itp la un camion in Belgia.Intradevar nu scrie nimic in talon ci iti da o foaie A4 care atesta efectuarea inspectiei si un autocolant de lipit in parbriz.
Am mai intrebat la 2 statii itp si pe un nene de la Rar si toti au raspuns ca este valabil.
Totusi mai sunt unii care sustin ca aceasta verificare ar fi valabila doar in tara respectiva.Oricum ungurii nu vor accepta iar la intrarea in tara de obicei se verifica datele de expirare ale Itp , CI sau pasaport.De cele mai multe ori se rezolva cu 50E.
Recomand sa intri in tara printr-o vama mai mica caci sunt mai linistite si nu e foamea asa mare .

#57
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

 CorneliuRos, on 23 iulie 2013 - 20:46, said:

M-am interesat eu direct la politie. Amenda este in jur de 143 euro in sus iar masina nu o pot retine in parcare cum zici tu...se doar suspenda dreptul de circulatie in Itlalia pentru un timp, de fapt iti dau si o foaie ca poti circula cu ea pana la frontiera
Atentie, am zis ca masina merge in parcare, nu ca ti-o imobilizeaza ei (nu ti-o sechestreaza de la prima abatere). Dupa ce am vazut ca maximul amenzii in caz de recidiva e peste 7.000 de euro am crezut ca un om normal la cap nu ar mai misca masina din parcare.

Eu am citit documentul linkat in postul anterior si acolo specifica clar sanctiunile si ca "conducatorul se autorizeaza a conduce vehicolul pana la destinatia italiana indicata de acesta, unde vehicolul va trebui sa ramana" (ai sa-mi scuzi exprimarea, am incercat sa reproduc fidel). Asa este, iti suspenda dreptul de circulatie pana aduci macar dovada ca te-ai programat pentru revizie. Dar daca te opresc in trafic conducand o masina cu acest statut juridic e si mai grav.

Pentru revizii se aplica articolul 80 pct. 14 din Codice della Strada:

Quote

14. Ad esclusione dei casi previsti dall'articolo 176, comma 18, chiunque circola con un veicolo che non sia stato presentato alla prescritta revisione è soggetto alla sanzione amministrativa del pagamento di una somma da euro 168 a euro 674. Tale sanzione è raddoppiabile in caso di revisione omessa per più di una volta in relazione alle cadenze previste dalle disposizioni vigenti.
Nu stiu cu cine ai vorbit tu la polizie dar poate nu isi amintea bine sanctiunea.

P.S.: daca nu ma inseala memoria, nefiind rezident amenzile le platesti pe loc.

#58
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Doar o idee: oare ce se intampla daca pierzi certificatul de inmatriculare al masinii, turist fiind? In mod sigur trebuie sa mergi la politie sa denunti intamplarea (o fotocopie a certificatului cred ca ar fi utila). Poate ti se elibereaza ceva dovada/document care sa-ti permita sa te intorci cu masina pe roti in tara de origine...

#59
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 ecstrim, on 24 iulie 2013 - 00:59, said:

Atentie, am zis ca masina merge in parcare, nu ca ti-o imobilizeaza ei (nu ti-o sechestreaza de la prima abatere). Dupa ce am vazut ca maximul amenzii in caz de recidiva e peste 7.000 de euro am crezut ca un om normal la cap nu ar mai misca masina din parcare.

Eu am citit documentul linkat in postul anterior si acolo specifica clar sanctiunile si ca "conducatorul se autorizeaza a conduce vehicolul pana la destinatia italiana indicata de acesta, unde vehicolul va trebui sa ramana" (ai sa-mi scuzi exprimarea, am incercat sa reproduc fidel). Asa este, iti suspenda dreptul de circulatie pana aduci macar dovada ca te-ai programat pentru revizie. Dar daca te opresc in trafic conducand o masina cu acest statut juridic e si mai grav.

Pentru revizii se aplica articolul 80 pct. 14 din Codice della Strada:

Nu stiu cu cine ai vorbit tu la polizie dar poate nu isi amintea bine sanctiunea.

P.S.: daca nu ma inseala memoria, nefiind rezident amenzile le platesti pe loc.

Ca cetatean si rezident  legea este asa cum spui , dar pentru un turist este amenda pe loc si atat, asta daca sunt capabili sa se uite bine pe un certificat strain.

 bolo, on 23 iulie 2013 - 23:12, said:

Eu am facut itp la un camion in Belgia.Intradevar nu scrie nimic in talon ci iti da o foaie A4 care atesta efectuarea inspectiei si un autocolant de lipit in parbriz.
Am mai intrebat la 2 statii itp si pe un nene de la Rar si toti au raspuns ca este valabil.
Totusi mai sunt unii care sustin ca aceasta verificare ar fi valabila doar in tara respectiva.Oricum ungurii nu vor accepta iar la intrarea in tara de obicei se verifica datele de expirare ale Itp , CI sau pasaport.De cele mai multe ori se rezolva cu 50E.
Recomand sa intri in tara printr-o vama mai mica caci sunt mai linistite si nu e foamea asa mare .

SI aici in Italia se poate face ITP-ul la tot ce depaseste 3,5 T, tot ceea ce este inferior a acestei cifre nu este posibil sa faci ITP-ul. In Belgia se poate face ITP-ul si la masini mici inmatriculate in alta tara,  .

 ecstrim, on 24 iulie 2013 - 11:53, said:

Doar o idee: oare ce se intampla daca pierzi certificatul de inmatriculare al masinii, turist fiind? In mod sigur trebuie sa mergi la politie sa denunti intamplarea (o fotocopie a certificatului cred ca ar fi utila). Poate ti se elibereaza ceva dovada/document care sa-ti permita sa te intorci cu masina pe roti in tara de origine...

Nu ma bag eu la asa ceva...

Edited by CorneliuRos, 24 July 2013 - 18:28.


#60
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Stie cineva daca Slovenii ma prind cu ITP -ul expirat , care sunt riscurile? Am auzit ca ei nu se joaca, au lege cum precum au dreptul sa retina certificatul...

Italienii sunt de gasca ,am vorbit cu un carabinier si mi-a spus ca daca ma vor prinde imi vor da o amenda (care costa mai putin decat amenda la noi pentru aceiasi chestie). iar pe verbal o sa scrie ca am dreptul sa o conduc pana la frontiera, pe platforma sau pe roti pentru ei nu conteaza

Edited by CorneliuRos, 29 July 2013 - 18:29.


#61
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 CorneliuRos, on 29 iulie 2013 - 18:27, said:

am dreptul sa o conduc pana la frontiera, pe platforma sau pe roti pentru ei nu conteaza
Conduci des pe platforma ?   :w00t:

#62
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 Barboso, on 29 iulie 2013 - 18:31, said:

Conduci des pe platforma ?   Posted Image
Daca ieseai mai des din Bucurestiul ala si din sectorul ala ,poate imi raspundeai concret la intrebare si nu mai faceai caterinca, dar daca de atat esti tu capabil...

PS: Vad ca ai un like Posted Image

Edited by CorneliuRos, 29 July 2013 - 18:43.


#63
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
N-aveam cum sa-ti raspund la intrebare, pt ca eu n-as ajunge niciodata in situatia ta.
Am asigurarile, ITP-ul si reviziile la zi, permanent.

#64
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
CorneliuRos, ti s-a spus de atitea ori : PLATFORMA.
Vrei sa continui cu tintrebarile pina cind o sa-ti spuna cineva : Da , nu-ti face nimeni nimic, da-i inainte cu cazanul tau, pina in Romania.
si daca te opreste pe drum politia , pentru orice alta prostie pe care o faci si se uita la acte, ai sa le spui : Nu aveti dreptate, caci XXX de pe softpedia m-a asigurat ca nu patesc nimic.
inca odata , poate intelegi : PLATFORMA pina la ITP ( nu pina la granita , asa este legal )
Nu ai bani, te asiguri sa nu calci pe bec si ai toate actele in regula.Nu ai bani, vinzi cazanul si vii cu autobuzul.

#65
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Ce platforma visezi tu ... eu am intrebat daca slovenii retin certificatul unei masini inmatriculate in alta tara pe motiv ca nu are ITP-ul!

Platforma poate sa iti iasa din cap ,iar daca nu reusesti de unul singur poti sa chemi pe cineva sa te ajute ! Pentru ca ar costa mai mult decat amenzile adunate pe 6 tari pe motivul ca n-am ITP-ul. Ai inteles?

PS: masina nu este un cazan.

 Barboso, on 29 iulie 2013 - 18:49, said:

N-aveam cum sa-ti raspund la intrebare, pt ca eu n-as ajunge niciodata in situatia ta.
Am asigurarile, ITP-ul si reviziile la zi, permanent.
Ai asigurare, ai ITP, dar masina arata de parca a cazut pe plafon gogoasa de pe un panou publicitar de fast-food.

Ps: asigurare am si eu, nu am asigurarea de fitze ,adica casco ! Iar in ceea ce priveste reviziile la masina mea, incerc sa adun cat mai multe facturi de la service pentru ca imi place sa conduc in siguranta , ITP-ul este doar o formalitate pentru mine!

Edited by CorneliuRos, 29 July 2013 - 20:26.


#66
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Si vezi ca-ti da si-o palma daca nu intelegi ce zice! Nu-i cazan ma, e aspirator Posted Image cu Ion pe felie.

#67
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 CorneliuRos, on 29 iulie 2013 - 20:22, said:

Ai asigurare, ai ITP, dar masina arata de parca a cazut pe plafon gogoasa de pe un panou publicitar de fast-food.

Ps: asigurare am si eu, nu am asigurarea de fitze ,adica casco !
Da, pt ca, ghici ce, chiar mi-a cazut ceva pe masina.
Arăta, ca e-n service acum, se schimba plafonul.  Pe asigurarea aia de "fitze".   Si mi-au asigurat si masina la schimb.   :harhar:

In timp ce tu te dai cu curul de pamant ca nu-ti poti misca toasterul, pe care n-a cazut nimic.

#68
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
A cazut, lipsa ITP, si la ala nici CASCO n-ajuta Posted Image (nu c-ar fi avut). Si nu de altceva, da' asigurarea de fitze asigura si ceva platforma moca, chiar international.

#69
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 Barboso, on 29 iulie 2013 - 20:28, said:

Da, pt ca, ghici ce, chiar mi-a cazut ceva pe masina.
Arăta, ca e-n service acum, se schimba plafonul.  Pe asigurarea aia de "fitze".   Si mi-au asigurat si masina la schimb.   Posted Image
Si cat a costat plafonul ? 8.000 de euro? la fel cat i-au costat pe cei de la service sa imi schimbe bateria de tractiunde in garantie?
Posted Image

Edited by CorneliuRos, 29 July 2013 - 20:37.


#70
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 CorneliuRos, on 29 iulie 2013 - 20:36, said:

Si cat a costat plafonul ? 8.000 de euro? la fel cat i-au costat pe cei de la service sa imi schimbe bateria de tractiunde in garantie?
Posted Image
Cam in cat timp ti-au schimbat bateria ? :huh: Si daca nu ar fi fost in garantie ? :naughty:

#71
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Putin imi pasa cat costa plafonul.  De-aia am asigurare.

Spre deosebire de tine, in ziua in care m-am dus in service cu plafonul turtit, s-a dat comanda de plafon nou.  Si-a venit in vreo zece zile, dupa care s-au apucat imediat de treaba.
De tine si-au batut joc aproape un an, punandu-te pe drumuri.

Edited by Barboso, 29 July 2013 - 20:41.


#72
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Corupt, on 29 iulie 2013 - 20:39, said:

Cam in cat timp ti-au schimbat bateria ? :huh: Si daca nu ar fi fost in garantie ? :naughty:

N-are cum, e cetatean ioropean, scrie si la profil Posted Image

Edited by RealThing, 29 July 2013 - 20:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate