Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

IMPOSIBILITATE DE RECUPERARE NR COSMOTE (CARTELA)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008
Buna, am avut un telefon in care foloseam o cartela de cosmote. Acesta mi-a fost furat, iar eu vreau sa`mi recuperez numarul.
Am fost la ei si ma intrebau cat credit am avut ultima oara, data cand am incarcat ultima oara cartela, extraoptiunea folosita, si data dezactivarii extraoptiunii, precum si anul de cand am aceasta cartela. Eu stiu ca am avut extraoptiunea cu 100min Cosmote si 10 nationale cu 1Euro. iar data reincarcarii cartelei nu o tin minte si nici creditul ramas pe ea, pt ca cine dracu retine asa ceva??? Posted Image
Ati fost careva in situatia asta? cum as putea proceda pentru a`mi recupera numarul de telefon cat mai repede? Ei imi spun ca pana nu stiu aceste date, nu pot sa`mi recuperez cartela, desi eu le`am spus ca pot da o declaratie pe propria raspundere la notar, dar ei imi zic ca nu e valabila.
Le pot spune si numerele cu care am vorbit ultima data.  ma gandesc ca asta pot sa vada si ei intr`un listing sau ceva....
pls help

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 Claiudiu, on 16 iulie 2013 - 10:58, said:

Buna, am avut un telefon in care foloseam o cartela de cosmote. Acesta mi-a fost furat, iar eu vreau sa`mi recuperez numarul.
Am fost la ei si ma intrebau cat credit am avut ultima oara, data cand am incarcat ultima oara cartela, extraoptiunea folosita, si data dezactivarii extraoptiunii, precum si anul de cand am aceasta cartela. Eu stiu ca am avut extraoptiunea cu 100min Cosmote si 10 nationale cu 1Euro. iar data reincarcarii cartelei nu o tin minte si nici creditul ramas pe ea, pt ca cine dracu retine asa ceva??? Posted Image
Pai ca sa verifice daca ti-a apartinut cartela aia... altfel nu se face ca oricune poate sa de anumarula ltuia ca furat samd...

#3
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 andreic, on 16 iulie 2013 - 11:04, said:

Pai ca sa verifice daca ti-a apartinut cartela aia... altfel nu se face ca oricune poate sa de anumarula ltuia ca furat samd...
da, dar eu am martori prin care pot sa dovedesc ca folosesc nr asta de ani de zile.

#4
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Poti sa ai mii de martori.... tot nu ajuta la nimic. Mie m-i s-a intamplat de 2 ori, mi-au cerut aceleasi date ca si tie : fara de astea nu cred ca iti mai ramane decat sa iti cumperi o cartela noua si sa spui Pa la agenda telefonica pe care o aveai salvata in telefon (asta daca nu cumva ai back-up).
Ei presupun ca daca ai o cartela Pre-paid, chiar o folosesti si stii cand trebuie/cand ai   sa cotizezi la ei cu credit.

#5
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Cartela nu vine cu un carton pe care sunt scrise codurile PUK si o serie a cartelei? Aia mi se parea normal sa-ti ceara.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Werewolfc, on 16 iulie 2013 - 12:03, said:

sa spui Pa la agenda telefonica pe care o aveai salvata in telefon (asta daca nu cumva ai back-up)
Daca nu aveai agenda salvata undeva oricum era dusa, odata cu telefonul si cartela veche.

 BMW, on 16 iulie 2013 - 12:22, said:

Cartela nu vine cu un carton pe care sunt scrise codurile PUK si o serie a cartelei? Aia mi se parea normal sa-ti ceara.
Pe alea chiar nu le mai gaseste nici naiba. Dar daca le are desigur sint un punct important.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
La cosmote sunt tampiti, poti pune cruce la cartela aia. Vezi ca o parte din date le poate accesa si un angajat de la germanos, de exemplu, si ti le poate spune, dar nu toate.
Voda si orange sunt mai flexibili, nu au o lista de lucruri pe care trebuie sa le stii obligatoriu.

#8
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 slai, on 16 iulie 2013 - 13:03, said:

La cosmote sunt tampiti, poti pune cruce la cartela aia. Vezi ca o parte din date le poate accesa si un angajat de la germanos, de exemplu, si ti le poate spune, dar nu toate.
Voda si orange sunt mai flexibili, nu au o lista de lucruri pe care trebuie sa le stii obligatoriu.
Sa-i f** in gurita!!

 f300, on 16 iulie 2013 - 12:32, said:

Daca nu aveai agenda salvata undeva oricum era dusa, odata cu telefonul si cartela veche.


Pe alea chiar nu le mai gaseste nici naiba. Dar daca le are desigur sint un punct important.
Am nevoie de numar ca pe ala ma suna toata lumea, agenda mi dusa clar, cartela cu puk-ul am gasit-o cred, nu sunt sigur daca e de la cartela aia

#9
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Stati asa ca exista si reversul medaliei. Cum ati reactiona sa aveti un numar frumos pe o cartela pe care o folositi doar uneori si sa se duca cineva in numele tau sa spuna ca e numarul lui si a pierdut SIM-ul si sa-i fie dat doar cu minime verificari sau fara verificari?
Poti capata PUK-ul unui numar din meniuri(difera de la operator la operator nu stiu sa-ti zic exact), si il confrunti cu cel de pe bucata de plastic. Daca corespunde, ai gasit solutia.

#10
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
Nu aveai cont pe Webcare-ul Cosmote? Acolo vedeai mai multe detalii despre cartela si optiuni.
Poate poti sa-ti faci Posted Image (scuze dar nu mai stiu cum era cu contul ala, daca iti trimite codul de activare a contului pe telefon sau doar pe email)

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Naşpa, în primul rând nu ţii un număr important pe cartelă, fix la Cosmote şi fix fără acte.
Digi de ce crezi că cere buletin dacă iei cartelă de la ei?

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu cred ca e cazul sa ne intrebam "de ce" in cazul erdesh pentru ca raspunsul (daca exista) sigur o sa fie o timpenie, cum ar fi ca sa iti bage pe git factura unui alt abonat (lucru care s-a intimplat, mai mult sa zicem ca faci o greseala dar nici macar nu puteai sa iti dai seama din cretinatatea aia de factura de pe ce numar s-a vorbit si nici nu vroiau sa spuna ca domle numarul e secret, desi avem tupeul sa platesti factura lui). Nu ca as avea ceva fundamental cu ei, ii trimit pe toti cei cu buget limitat acolo si altminteri sint perfect multumit de tot impulsul pe care l-au dat pietei.

In ceea ce priveste pastrarea numarului as zice ca problemele in mod practic sint la abonament; nu neaparat ca iti fura cineva numarul (lucru evident aproape imposibil) dar pur si simplu tot felul de probleme cu abonamentul: neintelegeri la prelungire, neintelegeri pe parcurs, tot felul de aberatii cu cheltuieli/cost suplimentar prea mari fie in roaming fie pe internet in tara, etc.

#13
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009
@Claiudiu poti sa-ti iei adio de la acel nr... din pacate

am patit la fel, eu chiar aveam plasticul acela cu codul PUK dar degeaba... mi-au pus aceleasi intrebari retarde

eu nu aveam nici un nr favorit, credit n-am stiut cat mai ramasese, iar data cumpararii cartelei sa fim seriosi... cine sta sa noteze cand si-a cumparat o nenorocita de cartela WTF

la orange am recuperat un nr tot pe cartela imediat cu acel plastic... chiar daca 3 luni a trebuit sa fac un abonament reincarcabil (expirase perioada de gratie, am uitat sa incarc)

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
@f300, vezi că pe forum s-au trezit şi alţii cu abonamente cică. Aceste facturi trebuie pur şi simplu ignorate.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Posibil, faza e ca unii sint mai slabi de inger pentru care o factura de 70 de lei e iadul pe pamint (chiar daca e gresita). In plus iti pot taia (desi n-am auzit sa se intimple dar ma gindesc ca e urmarea normala) serviciile tale, exemplu TV-ul pentru factura de mobil care nu-i a ta (nici macar nu ai mobil de la ei!!!).

Ce vroiam sa spun e ca nu poti sa stii niciodata ce vor sau ce e in capul lor (desi repet i-as recomanda oricui se uita la bani). Sint vreo doua threaduri pe softpedia ca pur si simplu au facut contracte si nu vin sa le puna oamenilor instalatia si sa le ia banii... Eu stiu de un caz similar, de acum multi ani, in care clientul pina la urma si-a bagat picioarele si si-a luat semnal de la un vecin. Daca nu vor sa isi ia banii pe contractul facut ...

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
@f300, vezi că pe forum s-au trezit şi alţii cu abonamente cică. Aceste facturi trebuie pur şi simplu ignorate.

Şi nu er vb. de Digi, ci chiar de Orange sau Vodafone.

#17
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 Getodacul, on 16 iulie 2013 - 14:29, said:

Stati asa ca exista si reversul medaliei. Cum ati reactiona sa aveti un numar frumos pe o cartela pe care o folositi doar uneori si sa se duca cineva in numele tau sa spuna ca e numarul lui si a pierdut SIM-ul si sa-i fie dat doar cu minime verificari sau fara verificari?
Poti capata PUK-ul unui numar din meniuri(difera de la operator la operator nu stiu sa-ti zic exact), si il confrunti cu cel de pe bucata de plastic. Daca corespunde, ai gasit solutia.
Da., inteleg, dar ei nu pot verifica un listing ceva? sa vada cu ce numere de tel am vorbit? ca asta pot dovedi..
sau.... ei nu pot vedea ca numarul ala ii inchis de ceva vreme si tot inchis o sa ramana ? ar trebui sa acorde o perioada de o luna maxim doua, iar in cazul in care numarul devine inactiv, sa`mi dea mie inapoi. Sau se pare ca tre sa astept un an pana expira cartela de tot, si dupa exact un an sa ma rog sa`mi dea acelasi numar de telefon. plm de companie........... Posted Image

#18
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Singura metoda cat de cat sigura si acceptata de Cosmote prin care este posibila recuperarea numarului de prepay este cea solicitata in magazin tie. Daca se putea altfel era mai putin sigur. Ai aici Cosmote are un maaaare plus de la mine. La Vodafone se poate recupera nr de prepay numai cu ultimul nr apelat si car credit ai. Si asa pot sa vin si eu sa iti fur nu,arul (sa zicem ca ai un nr frumos si scump gen 0733500500).

Ori iti aduci aminte ce nu stii acum, ori iei alta cartela. Si daca era un nr asa de important de ce nu era pe abonament ?. Nu stii ca astia dezactiveaza cartelele intr-o veselie ?.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate