Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Analize contradictorii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Acum 2 saptamani mi-am facut un set de analize pentru ca aveam unele caderi de calciu si am zis sa verific.Medicul meu de familie nu este chiar "profi" in sensul ca are cabinet in casa in care locuieste (pana aici nici o problema) dar vine din bucatarie cu lingura in mana,iese din dush si vine la consultatie...chestii de genul.Iar cand mi-am facut analizele a scapat eprubetele pe jos si multe alte lucruri.La o saptamana dupa ce le-am facut,rezultatele tot nu venisera si am fost la Floreasca unde mi-au facut o hemograma (am inteles ca sunt tot analize la sange,uzuale).Rezultatul lor a fost bun,asistenta mi-a spus ca au iesit perfecte,numai calciu si magneziu cam la limita.Astazi am reusit sa iau si analizele facute la medicul de familie inainte de a merge la Floreasca si supriza...neplacuta,au iesit cam proaste.Mi le-a dat asistenta pentru ca doctora mea e plecata pana vineri si cand am intrebat-o cam ce inseamna rezultatele alea sub limita normala mi-a zis doar ca daca am avut vreo infectie urinara.Infectii urinare am intradevar de cateva ori pe an chiar.
Am vorbit cu cineva si mi-a spus sa repet analizele in alta parte pentru ca nu e normal ca astea sa iasa prost si la o saptamana diferenta la Floreasca sa iasa bine.Sunt foarte speriata si nu stiu ce sa cred,evit sa caut pe net ce inseamna fiecare chestie sub limita normalului pentru ca mi-e frica de ce as putea citi...si ma panichez aiurea.
Daca aveti timp v-as ruga sa va dati cu parerea,pentru ca nu mai am stare pana repet analizele si vreau sa stiu la ce sa ma astept.Multumesc frumos!

Attached Files


Edited by zts13, 15 July 2013 - 19:45.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Ori n-ai atașat imaginile care trebuie (de exemplu, o imagine e pusă de 2 ori), ori am eu orbul găinilor, dar eu unul nu văd nimic ieșit din limite. Posted Image

#3
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

View Postalexcrist, on 15 iulie 2013 - 19:41, said:

Ori n-ai atașat imaginile care trebuie (de exemplu, o imagine e pusă de 2 ori), ori am eu orbul găinilor, dar eu unul nu văd nimic ieșit din limite. Posted Image
Nu nu,eu am gresit....sunt chiar zapacita...imi cer scuze doar ca imi trec prin cap o mie de chestii.Am modificat acum.Multumesc!

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu mori, stai linistita.
Ce vezi acolo in hemoleucograma cu valoari in afara limitelor, sunt semnele unei mici infectii recente, dar si a unei posibile anemii.
Si cand iti faci analize, fa-le ori la spital, ori la o clinica serioasa!

#5
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

View Postripper, on 15 iulie 2013 - 19:51, said:

Nu mori, stai linistita.
Ce vezi acolo in hemoleucograma cu valoari in afara limitelor, sunt semnele unei mici infectii recente, dar si a unei posibile anemii.
Si cand iti faci analize, fa-le ori la spital, ori la o clinica serioasa!
Va multumesc mult de tot pentru raspuns.Deci va rog sa ma credeti ca am intrat pe net cum am ajuns acasa si am scris "numar mic de leucocite"...si cand am vazut ca apar numai site-uri cu leucemie si tumori ...mi s-au inmuiat picioarele.E foarte urata senzatia sa nu stii ce ai...indiferent de problemele care sunt.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Primul pas ar fi sa nu mai cauti nimic, te sperii inutil. Apoi, daca te simti rau, mergi la un doctor bun si gata. Nu te tratezi tu pe net, doar te deprimi si intristezi cand nu ai nimic de fapt.

#7
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

View Postripper, on 15 iulie 2013 - 20:10, said:

Primul pas ar fi sa nu mai cauti nimic, te sperii inutil. Apoi, daca te simti rau, mergi la un doctor bun si gata. Nu te tratezi tu pe net, doar te deprimi si intristezi cand nu ai nimic de fapt.
Problema e ca ma simt chiar foarte bine,am pofta de mancare,greutatea o am la fel de cand ma stiu,nu ma simt obosita si totusi am momente cand fac un fel de atac de panica,adica palpitatii si ameteli.Astea le fac de vreo 5-6 ani de cateva ori pe an,numai noaptea cand incerc sa adorm,sau chiar din somn ma trezesc.Dureaza maxim jumatate de ora apoi sunt ca noua.Stresata nu sunt cand le fac nici obosita.Asta e si motivul pentru care mi-am facut analize la sange ca ma gandeam sa nu fie stari date de vreo lipsa de magneziu.

Edited by zts13, 15 July 2013 - 20:22.


#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Mulţi (inclusiv eu) au mici abateri în hemoleucogramă, doctorul hematolog îmi spune că valorile medii considerate "normale" sînt doar... medii, şi e normal ca nu toată lumea să se încadreze exact în medie. Lasă temerile cu leucemia, pînă cînd un doctor nu îţi va spune explicit că ai leucemie, cancer, SIDA, Alzheimer sau mai ştiu eu ce altă boală terminală, nu-ţi mai căuta singură diagnostice pe internet, că te panichezi degeaba şi asta îţi afectează sănătatea. Citind simptome pe internet, poţi găsi uşor că ai orice boală degenerativă incurabilă... ai să zicem o uşoară slăbiciune musculară şi crezi că ai ce a avut Stephen Hawking de a rămas în cărucior. Cazurile astea sînt RARE, asta trebuie să ştii, e mai probabil să NU le ai decît să le ai.

#9
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

View PostXON-XOFF, on 15 iulie 2013 - 20:33, said:

Mulţi (inclusiv eu) au mici abateri în hemoleucogramă, doctorul hematolog îmi spune că valorile medii considerate "normale" sînt doar... medii, şi e normal ca nu toată lumea să se încadreze exact în medie. Lasă temerile cu leucemia, pînă cînd un doctor nu îţi va spune explicit că ai leucemie, cancer, SIDA, Alzheimer sau mai ştiu eu ce altă boală terminală, nu-ţi mai căuta singură diagnostice pe internet, că te panichezi degeaba şi asta îţi afectează sănătatea. Citind simptome pe internet, poţi găsi uşor că ai orice boală degenerativă incurabilă... ai să zicem o uşoară slăbiciune musculară şi crezi că ai ce a avut Stephen Hawking de a rămas în cărucior. Cazurile astea sînt RARE, asta trebuie să ştii, e mai probabil să NU le ai decît să le ai.
Stiu e si greseala mea aici ca ma panichez destul de repede,doar ca aud atatea cazuri in ziua de azi incat nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la ce e mai rau.M-am mai calmat acum ca mi-ati raspuns si am inteles ca nu e totusi ceva grav.Maine o sa ma duc sa repet analizele  sa vedem totusi de ce e diferenta intre astea postate si cele de la Floreasca  care au iesit bune (unde zic eu ca lumea e foarte responsabila,chiar am ramas impresionata cat de bine am fost tratata).Va multumesc inca odata pentru raspunsuri :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate