Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Investitie cu 1500 EURO

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postcorina_geo, on 13 iulie 2013 - 19:38, said:

Tu altceva in afara de a corecta pe altii la cum scriu, mai stii sa faci? M-am uitat peste postarile tale si sa fiu sincera....esti cam frustrat...patetic...

Intai invata sensul cuvantului frustrat si ai sa intelegi de ce nu poate fi folosit pentru a jigni sau pentru epitete injurioase.

Cuvantul patetic are cu totul alt inteles in limba romana, prost adus din filmele americane de unii semi-analfabeti. Citeste in dex de ce nici acest cuvant nu merge folosit pentru injurii in limba romana.

Iar in final, punctele de suspensie folosite multe si degeaba sunt, din nou, apanajul semi-analfabetilor.

Nu dispera, mai e o sesiune de bac la toamna.

Edited by Arkouda, 13 July 2013 - 19:46.


#38
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postwide, on 13 iulie 2013 - 19:42, said:

eu nici cu 50000 nu am reusit sa gasesc ceva rentabil in care sa investesc ......... sunt tare curios sa aflu ce poti face cu 6000E

Eu am inceput cu 50$ si acuma fac cateva mii pe an fara sa fac nimic :) . Am lasat pe aici un reply cu link-ul spre un topic unde am zis ce si cum. Nu mai scriu aceasi chestie inca odata

PS : nu ma laud, dar na, daca la vremea aia as fi avut 6000, ar fi fost alta treaba in ziua de azi :). Daca ai cunostintele necesare intr-un domeniu, poti sa inlocuiesti investitiile cu munca :) (ma refer in domeniile care permit acest lucru si nu ai nevoie de utilaje sau chestii de genu)

#39
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
internetul musteste de magazine online! ....... nu stiu cat succes ai cu asta dar mie unul nu mi se pare cine stie ce mare lucru

am cateva magazine online si toate urca ......... direct in picaj!

eu unul nu recomand nimanui pt ca nu este o afacere sigura si de viitor!

parerile sunt impartite, fiecare crede ce vrea insa eu m-am ars cu asta ........ si chiar de cateva ori!

a fost o perioada in care treburile mergeau bine insa acum lucrurile stau cu totul altfel

#40
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
ai omis o virgula si niste puncte! Posted Image
depinde si ce vinzi,ce cheltuieli ai...per general e cam naspa cu comertul,e drept.
mai avantajati sunt astia cu haleala.

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postskippy34, on 13 iulie 2013 - 17:55, said:

Salut! Am strans de curand suma de 1500 EURO si as vrea sa o investesc in ceva sau sa deschid o mica afacere ,dar nu am nici o idee .Amintesc ca stau la tara si nu detin nici un pamant.Cine ma ajuta cu cateva idei e binevenit sa o faca!

View Postskippy34, on 13 iulie 2013 - 18:19, said:

Toti banii pe care mi i-au dat parinti i-am strans, in schimb voi i-ati cheltuit pe tigari si bautura!
Intai invata cat mai multe despre afaceri si investitii.
Dupa aceea exemplu: Cum sa incepi o afacere cu trandafiri

#42
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postpoadol, on 13 iulie 2013 - 20:16, said:


renteaza doar daca ai contract cu primaria capitalei

#43
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fa ceva pe net.

#44
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Vezi si tu ce nu au satenii de acolo, ce anume le-ai putea oferi tu ca sa le faci viata mai usoara.
Trebuie sa fie ceva ce ei vor si nu au, sau ceva ce le-ar usura munca fara prea multe costuri.

#45
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Satenii sunt cea mai saraca specie din Romania. E ca si cum ai vrea tu la bucuresti sa le vinzi ceva cainilor maidanezi de langa bloc, desi maidanezii au multe nevoi ce ar putea fi acoperite de tine printr-un bunsiness.

Edited by Arkouda, 14 July 2013 - 07:37.


#46
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postbranzadeburduf, on 13 iulie 2013 - 20:08, said:

ai omis o virgula si niste puncte! Posted Image
depinde si ce vinzi,ce cheltuieli ai...per general e cam naspa cu comertul,e drept.
mai avantajati sunt astia cu haleala.
Ca sa fiu in ton: Este naspa mai ales pentru nepriceputi in ale comertului.
1. Reclama este "sufletul" comertului.
2. "Diplomatie: cat cuprinde.
3. "Spirit de orientare in teren" in functie de cat mai multe "variabile" posibil (pentru incepatori una sau doua sunt suficiente). etc.

Edited by poadol, 14 July 2013 - 09:43.


#47
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postpoadol, on 14 iulie 2013 - 09:42, said:

3. "Spirit de orientare in teren" in functie de cat mai multe "variabile" posibil (pentru incepatori una sau doua sunt suficiente). etc.

Adica incepatorii sa ia in considerare doar 2 variabile ale afacerii si pe restul sa le lase in plata domnului, adica sa se bazeze pe noroc?

#48
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostArkouda, on 14 iulie 2013 - 10:19, said:

Adica incepatorii sa ia in considerare doar 2 variabile ale afacerii si pe restul sa le lase in plata domnului, adica sa se bazeze pe noroc?
Nu.
La inceput - să tină cont* - in principal de 1 sau 2 variabile, cele mai importante din punctul lor de vedere si treptat sa adauge si altele.
- să tină cont* - = să acorde atentie sporită;
Altfel riscă să fie "zăpăcit/ă" atat la propriu cat si la figurat.

Edited by poadol, 14 July 2013 - 11:13.


#49
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si ce de ti se pare tie ca numai 2 variabile sunt vitale pentru o afacere?

E ca si cum ai spune unui sofer incepator: la inceput tii cont numai de doua variabile. Si ala alege sa tina cont de viteza vantului lateral si presiunea anvelopelor. In rest conduce cu mult peste viteza legala si beat si cu sistemul de franare defect. Dar el tine cont de doua variabile.

Edited by Arkouda, 14 July 2013 - 13:44.


#50
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ai o problema majora, citesti, dar intelegi pe sarite, ar fi cazul sa citesti de 2 ori ca sa intelegi o data si bine.
Alfabetul cum l-ai invatat? Toate literele deodata?
Soferia cum ai invatat-o? Treptat presupun, nu-i asa? Ori in cazul tau nu se stie?
Tu citeste asa:
"3. "Spirit de orientare in teren" in functie de cat mai multe "variabile" posibil  etc."
si este "perfect", daca esti persoana care cauta nod in papura cu siguranta il vei gasi. Posted Image

Edited by poadol, 14 July 2013 - 15:39.


#51
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postskippy34, on 13 iulie 2013 - 18:14, said:

Da cineva niste idei serioase?

Iti dau un sfat, fa altceva cu banii aia(o specializare spre exemplu)... nu ajung cam pentru nimic si oricum nu esti genul de om care sa faca bani in afaceri.

Edited by 667, 14 July 2013 - 16:20.


#52
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postpoadol, on 14 iulie 2013 - 15:21, said:

Ai o problema majora, citesti, dar intelegi pe sarite, ar fi cazul sa citesti de 2 ori ca sa intelegi o data si bine.
Alfabetul cum l-ai invatat? Toate literele deodata?
Soferia cum ai invatat-o? Treptat presupun, nu-i asa? Ori in cazul tau nu se stie?
Tu citeste asa:
"3. "Spirit de orientare in teren" in functie de cat mai multe "variabile" posibil  etc."
si este "perfect", daca esti persoana care cauta nod in papura cu siguranta il vei gasi. Posted Image

Prietene, nu e vina mea daca te exprimi la nivelul unei cizme si ai idei de copil de 12 ani. Citesc forumul asta si ma mir ca promovabilitatea la bac este peste 50%.

Edited by Arkouda, 14 July 2013 - 17:14.


#53
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Mda, pentru nivelul tau asa este. Scuze de deranj. Posted Image

Ce legatura are forumul cu promovabilitatea la Bacalaureat si cu investitiile de 1.500 de Euro, numai tu stii.

Prima regula a oricarei investitii care este?

Bineinteles intrebarea este adresata lui 'skippy34'.

#54
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Prima regula a unei investii in niciun caz nu este considerarea a doar doua variabile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate