Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Inlocuire broasca sau yala, usa metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Dupa cum scriu in titlu, vreau sa inlocuiesc broasca, sau daca nu se poate, yala, din imaginea de mai jos. Imi puteti spune daca poarta o denumire anume si daca exista asa ceva in comert?
http://tinypic.com/v...pic=2zgxkis&s=5
http://tinypic.com/v...?pic=ams22w&s=5

Multumesc!

Edited by YOUR_GOD, 10 July 2013 - 20:42.


#2
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006
cu o surubelnita scoti manerul ,dupa care poti scoate yala pt. a o inlocui,sau dupa caz - broasca

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
O dai afara si te duci la un magazin specializat in yale, chei, s.a.m.d. Dupa model pare usa chinezeasca. Eu am avut probleme cu o usa d'asta, a costat pana in 500 RON acum 5-6 ani, si la schimbare de butuc nu am gasit sa se potriveasca decat un butuc shucar de ~ 300 RON, si nu am avut incotro decat sa dublez pretul usii. Spor la cautat!

#4
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Se poate inlocui doar butucul, sau broasca cu ii spui. Ar fi bine sa il demontezi si sa pleci cu el de model la cumparaturi. Eu am gasit in piata. Am mai vazut si la magazinele cu articole gospodaresti, feronerii etc. Nu mai stiu exact pretul, dar nu cred ca a depasit 50 ron.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Va multumesc pentru raspunsuri. Usa este intr-adevat una chinezeasca, relativ ieftina. Nu manifesta niciun defect, dar nu vreau sa astept pana acolo. Nu stiam cum sa ajung la yala, dar voi urma sfaturile voastre si voi desface broasca. Sper sa gasesc ceva compatibil prin zona. Yala se desface tot cu acel surub care trece...prin broasca, asemeni celor vechi?

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Da, butucul se desface scotand surubul ala, ca la usile clasice vechi.O sa trebuiasca sa dai jos inainte fetele interior/exterior de care sunt prinse clantele. La mine s-a stricat incuietoarea aceea separata, care se foloseste doar pe interior, se invartea in gol si ramasese usa blocata. Cu doua picioare, a cedat, dar a fortat in butuc si l-a rupt. Aveam nevoie urgent de butuc si nu am gasit decat unul italenesc de fitze sa se potriveasca. Mesterii pe la magazine mi-au zis ca este chinezeasca, si ca nu prea se potrivesc butucii normali. Butucul fitzos l-am gasit in Cora Lujerului la magazinul de chei si yale din complex, functioneaza si azi fara probleme. Succes la gasit unul ieftin...

#7
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 C0pilu, on 10 iulie 2013 - 21:44, said:

Se poate inlocui doar butucul, sau broasca cu ii spui. Ar fi bine sa il demontezi si sa pleci cu el de model la cumparaturi. Eu am gasit in piata. Am mai vazut si la magazinele cu articole gospodaresti, feronerii etc. Nu mai stiu exact pretul, dar nu cred ca a depasit 50 ron.
Se potriveste cam orice butuc (<20lei), poate cu putina pilire la broasca. Din experienta proprie.

Edited by ofi_tm, 11 July 2013 - 07:53.


#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu se potriveste orice butuc, trebuie masurat sa aiba filetul de prindere la distanta potrivita, altfel il prinzi cu poxipol la loc in usa. De pilit nustiu, decat daca esti lacatus mecanic, ai strung si iti permiti sa faci modificari majore.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Dar daca nu desfac toata broasca si scot doar yala, am sanse de izbanda?

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Butucul este ala in care bagi cheia (presupun ca asta si vrei, alte chei). Ca sa il poti scoate trebuie sa dai jos clantele, vezi ca pe usa, partea din interior trebuie sa ai 2 suruburi (sus-jos pe fata de la clanta...vezi poza). Apoi pe cantul usii inca un surub (pe mijocul intregului ansamblului), il dai afara si trebuie sa iasa butucul afara. De acolo trebuie sa te descurci Posted Image

PS - daca vede vre-un mester ce exprimari am gasit, se tavaleste de ras.

Attached Files



#11
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 Lesbianu, on 11 iulie 2013 - 12:14, said:

Nu se potriveste orice butuc, trebuie masurat sa aiba filetul de prindere la distanta potrivita, altfel il prinzi cu poxipol la loc in usa. De pilit nustiu, decat daca esti lacatus mecanic, ai strung si iti permiti sa faci modificari majore.
Nu poti strunji o usa Posted Image, am scris ca eu am facut-o, deci se poate Posted Image

Edited by ofi_tm, 11 July 2013 - 15:27.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Rezolvat astazi, multumesc tuturor.
Am desfacut suruburile de mai sus, am desfacut suruburile care trec prin cele doua capace de peste butuc. Fara sa mai fie nevoie, am desfacut toate suruburile transversale, apoi si pe cel care trece prin butuc. Am merc cu butucul la oras si dupa indelungi...chiar indelungi cautari, am gasit intr-un singur magazin, dar fara chei plastificate. Totusi, am pus butuc nou, sunt linistit, multumesc!

Edited by YOUR_GOD, 07 August 2013 - 10:31.


#13
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Si daca ar fi sa schimbi incuietoarea de sus care se incuie pe dinauntru doar din rotita care ar fi procedura? Ca la aia banuesc ca nu poti sa-i scoti iala.

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Ma chinui si eu sa schimb asa ceva(de fapt doar bucatile alea cu maner/clanta de pe exterior)... vad ca sunt niste arcuri, dar nu sunt sigur unde se pun... cumva locasul de la maner unde intra tija aia patrata?

Edited by MrReason, 26 June 2015 - 02:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate