Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un sfat despre abdomen

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012
Salutare, din motive financiare a trebuit să renunț la "sală" dar m-am gândit să continui.
Eu mam gândit să practic la două zile ridicarea picioarelor cu genunchii la piept din atarnat la spalie, Crunch și crunch inversat.

Câteva informații:
Am 16 ani.
1.72 cm înălțime
64 kg
Consum aproximativ 14437 calorii pe zi(~18903 calorii pe zi în zilele cu exerciții).

Pentru un abdomen plat, are rost să continui?

Edited by burn_day, 04 July 2013 - 23:49.


#2
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Pentru abdomen plat: alergare, bicicleta sau inot. Alegi din astea ce-ti place...

#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Abdomenul nu-l faci in sala de forta, il faci in bucatarie, totusi este recomandata alergarea ( care ar fi cel mai la indemana avand in vedere ca nu mai poti merge la sala ) grija mare la ce mananci, fa-ti o dieta bine pusa la punct + odihna si o sa vezi cum incep sa iasa patratelele la iveala, success.

#4
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012

 catalinuptm, on 04 iulie 2013 - 23:59, said:

Abdomenul nu-l faci in sala de forta, il faci in bucatarie, totusi este recomandata alergarea ( care ar fi cel mai la indemana avand in vedere ca nu mai poti merge la sala ) grija mare la ce mananci, fa-ti o dieta bine pusa la punct + odihna si o sa vezi cum incep sa iasa patratelele la iveala, success.
Ai fi dispus să-mi răspunzi la o întrebare pe privat?

 alexandru_1988, on 04 iulie 2013 - 23:51, said:

Pentru abdomen plat: alergare, bicicleta sau inot. Alegi din astea ce-ti place...
Practic ciclismul, urmează să alerg. În fiecare seară este bine? Sau dimineața?

Edited by burn_day, 05 July 2013 - 00:05.


#5
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Nu-i mai sugerati cardio la datele pe care le-a prezentat. Are prea putina masa musculara pentru a slabi in continuare, o sa ajunga un schelet cu patratele.

 burn_day, on 04 iulie 2013 - 23:43, said:

Câteva informații:
Am 16 ani.
1.72 cm înălțime
64 kg
Consum aproximativ 14437 calorii pe zi(~18903 calorii pe zi în zilele cu exerciții).
Cam aceeasi inaltime o am si eu. In trecut si au am avut mania patratelelor pe care le obtinusem dupa ce am slabit foarte mult si aratam exact ca un schelet. Ai nevoie de o masa musculara pentru a slabi. Iar caloriile prezentate sunt foarte multe, de unde le-ai luat?

Edited by Chrisforever, 05 July 2013 - 00:09.


#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
burn_day : Pai zi aici altfel o sa credem ca ii faci avansuri . Posted Image

Ontopic : ai mare grija la alimentatie . Miscarea aerobica e baza daca vrei abdomen plat . Poti sa faci si abdomene , reverse crunch si bricege daca vrei . Nu uita de rotiri de trunchi pt. oblici , eventual aplecari laterale cu gantera pt. intercostali . Daca n-ai gantera nu-i problema , ia un bidon de 5litri sau 10 daca ai si fa cu ala .

Edited by jeffy86able, 05 July 2013 - 00:06.


#7
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012

 Chrisforever, on 05 iulie 2013 - 00:05, said:

Nu-i mai sugerati cardio la datele pe care le-a prezentat. Are prea putina masa musculara pentru a slabi in continuare, o sa ajunga un schelet cu muschi.

Cam aceeasi inaltime o am si eu. In trecut si au am avut mania patratelelor pe care le obtinusem dupa ce am slabit foarte mult si aratam exact ca un schelet. Ai nevoie de o masa musculara pentru a slabi. Iar caloriile prezentate sunt foarte multe, de unde le-ai luat?
Din ceea ce mănânc eu zilnic: fructe, legume, cărnuri&lactate.

 jeffy86able, on 05 iulie 2013 - 00:06, said:

burn_day : Pai zi aici altfel o sa credem ca ii faci avansuri . Posted Image

Ontopic : ai mare grija la alimentatie . Miscarea aerobica e baza daca vrei abdomen plat . Poti sa faci si abdomene , reverse crunch si bricege daca vrei . Nu uita de rotiri de trunchi pt. oblici , eventual aplecari laterale cu gantera pt. intercostali . Daca n-ai gantera nu-i problema , ia un bidon de 5litri sau 10 daca ai si fa cu ala .
Îmi pare bine că încă ești activ pe forum la această categorie.
Nu îi fac avansuri, sunt atras doar de fete:)). Era vorba doar de alimentația mea.(Dacă este bine ceea ce consum)
Și voi încerca cu gantere(că am câteva)

Edited by burn_day, 05 July 2013 - 00:11.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 burn_day, on 04 iulie 2013 - 23:43, said:

64 kg
Consum aproximativ 14437 calorii pe zi(~18903 calorii pe zi în zilele cu exerciții).

Vai de mine, dar ce mananci intr-o zi ?

#9
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 burn_day, on 05 iulie 2013 - 00:03, said:

Practic ciclismul, urmează să alerg. În fiecare seară este bine? Sau dimineața?
E suficient de 3 ori pe saptamana. Cand te simti tu bine, ori seara, ori dimineata. Dar, la fel cum spun si colegii, ai mare grija la alimentatie pentru a obtine rezultate.

#10
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 burn_day, on 05 iulie 2013 - 00:03, said:

Ai fi dispus să-mi răspunzi la o întrebare pe privat?

Poti sa ma intrebi unde doresti, era ok daca intrebai aici, poate vei fi de ajutor si altora cu intrebarea ta. :)

 burn_day, on 05 iulie 2013 - 00:11, said:

Era vorba doar de alimentația mea.(Dacă este bine ceea ce consum)
Și voi încerca cu gantere(că am câteva)

Daca e vorba de alimentatie, cu atat mai bine ar fi sa pui intrebarea aici, mai multe pareri sunt mai bune.

#11
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012

 Ion_de_la_Raion, on 05 iulie 2013 - 00:11, said:


Vai de mine, dar ce mananci intr-o zi ?
Multe legume, fructe, carne și lactate.

 alexandru_1988, on 05 iulie 2013 - 00:12, said:

E suficient de 3 ori pe saptamana. Cand te simti tu bine, ori seara, ori dimineata. Dar, la fel cum spun si colegii, ai mare grija la alimentatie pentru a obtine rezultate.
Mulțumesc

 catalinuptm, on 05 iulie 2013 - 00:14, said:


Poti sa ma intrebi unde doresti, era ok daca intrebai aici, poate vei fi de ajutor si altora cu intrebarea ta. Posted Image



Daca e vorba de alimentatie, cu atat mai bine ar fi sa pui intrebarea aici, mai multe pareri sunt mai bune.
După reacțile colegilor de pe acest forum, voi încerca să mai reduc din calorii(probabil că din fructe și lactate)

#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
cum sa faci jogging seara? Daca alergi seara arzi mai intai carbohidratii consumati ziua respectiva, si dupa aceea grasimea. De aia se alearga dimineata, pe stomacul gol, se arde direct grasimea.

#13
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012

 oauzor, on 05 iulie 2013 - 00:29, said:

cum sa faci jogging seara? Daca alergi seara arzi mai intai carbohidratii consumati ziua respectiva, si dupa aceea grasimea. De aia se alearga dimineata, pe stomacul gol, se arde direct grasimea.
Nu știam. Îndată ce mă voi trezi, voi alerga Posted Image

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 burn_day, on 05 iulie 2013 - 00:15, said:

Multe legume, fructe, carne și lactate.

Greseala mea. :) Cat mananci pe zi ? :) Asa, in grame din fiecare, de cate ori pe zi, un meniu mai detaliat daca se poate. M-ai facut curios, nu de alta. Pentru ca 14 mii calorii e imens. Banuiesc ca faci un efort foarte mare.

#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

 Ion_de_la_Raion, on 05 iulie 2013 - 09:01, said:

Greseala mea. Posted Image Cat mananci pe zi ? Posted Image Asa, in grame din fiecare, de cate ori pe zi, un meniu mai detaliat daca se poate. M-ai facut curios, nu de alta. Pentru ca 14 mii calorii e imens. Banuiesc ca faci un efort foarte mare.

1 Kcal = 1000 cal
O kilocalorie este unitatea de masura pentru energia termica si este egala cu 1000 de calorii. A transformat gresit initiatorul, evident...
Nici nu cred ca ar putea el consuma 14-18 mii calorii intr-o zi.

Edited by vlad29marko, 05 July 2013 - 11:00.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
vlad, stiu ca exista asa numita calorie mare si calorie mica (nu stiu de ce nu se face odata ceva in sensul asta). 14.000 kcal e enorm (am inteles ca ciclistii in marile tururi mananca cam 7.500 pe zi), 14 kcal pe zi e ridicol de putin. De aici nedumerirea.

#17
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012

 Ion_de_la_Raion, on 05 iulie 2013 - 11:16, said:

vlad, stiu ca exista asa numita calorie mare si calorie mica (nu stiu de ce nu se face odata ceva in sensul asta). 14.000 kcal e enorm (am inteles ca ciclistii in marile tururi mananca cam 7.500 pe zi), 14 kcal pe zi e ridicol de putin. De aici nedumerirea.
Zilnic consum:
Fructe: 4 mere, 4 banane, 4 portocale, 2 lămâi
Legume: 2/3 castreveți, 2 ardei roșii, 2 roșii, 1 ceapă verde, morcovi, cartofi
Carne: căprioară/mistreț(dacă nu zilnic, o dată la două zile), carne de pasăre(găină).
Oleaginoase: alune/arahide/nuci(1 kg/zi)
Băuturi: Cafea fără zahăr(1 cană), ceai fără zahăr(2 căni), și câteodată cola.
Grasimi, mezeluri, conserve: Crenvurști, pateu de ficat, cașcaval

Și câteodată mai multe fructe, depinde:)

P.S.1: Nu cumpăr alimentele
P.S.2: Nu sunt supraponderal

Edited by burn_day, 05 July 2013 - 11:38.


#18
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Si apa nu bei ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate