Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Haidem la facultate !

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#73
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Pe vremuri trageam tare pentru un 5, dar macar era 5-ul meu. Acum nu imi mai pot permite, ca stau toti cu ochii pe mine...

Agrometeorologie si Masini Horticole: 8, Engleza: 9, Bazele Horticulturii, Pedologie, Biochimie si Botanica: 10.
O medie de 9.28.

E buna, ca mai am si altceva de facut decat sa trag pentru note. In fond, nu ma dau in vant dupa examene si evaluari academice, dar asta e sistemul, defilam cu el.

E frumos si la laboratoare, va mai dau eu info despre ele.

Greu este pana apuci sa intelegi si sa exersezi putin notiunile, altfel e mai degraba mult ca informatie, decat greu.
Insa experienta asta practica (de 3 ani) e de nepretuit. Tineti-va de vrej (al fasolei, tomatei, etc) daca vreti sa va fie mai usor.

Edited by jumborom, 26 January 2014 - 13:08.


#74
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
9,28 Felicitari!!!
E mare, pe bune si e meritata. Suntem sigur ca vei termina cu coronita. Sau nu se da coronita acolo. In caz ca va incoroneaza, ce va pune pe cap. ca la facultatea asta pe care o faci, capul este inaintea efortului fizic.

#75
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Cand ai sedinta cu parintii sa ma chemi pe mine.....ma dau cu gel, okelari progresivi....sa fac impresie ! Posted Image
By the way,n-am uitat ce mi-ai promis....nu ne-am sincronizat atunci,poate next time !
Acum esti in vacanta, ....la deszapezit in loc de ski.....! Posted Image

#76
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Adica jumbo, ai sustinere totala. Microscop, megane, demaror si ce este mai important, un parinte masculin, prezent la sedinte. Cred ca da pe spate dirigintele tau, sau cred ca se numeste altfel.
Acum, normal este ca cel care isi aroga numele, sau meritul de parinte (mai ales ca are si okelari progresivi), sa achite si taxele de studiu.
road
In ce te-ai bagat frate? Toti ne rugam sa ai venituri cu niste zerouri in spate, pentru sustinerea tanarului studios.

#77
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Neee....baiatul e studios ,ia bursa si -mi da si mie bani de seminte drajate ! M-am scos ! Posted Image

#78
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Nu va speriati mai de biochime,aia e asa ca sa va faceti o idee de ce si cum,pe de alta parte botanica e chiar foarte importanta,oricum anul 1 e asa de asezat niste baze,pe urma incepe treaba interesanta,adica fiecare buruiana de interes economic e luata la bani marunti ca sa vedem cum isi scoate banii :P

#79
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Asteptam anul II. Vrem sa inceapa cu tomatele. Interese economice, au toti useri, din aria legumicola!

#80
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Mergi la ministru sã-i ceara decanului sa puna tomatele in semestrul doi. Il poti convinge. Sunt sigur de asta. :)

Edited by meganedoi, 26 January 2014 - 15:10.


#81
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Sau sa infiinteze facultatea de tomate, studii avansate!
:)
Chiar si asa, dintre miile de legume comestibile la facultate se studiaza mai putin de o suta, tu vrei sa reduci legumicultura doar la patlagica rosie???
:(

Edited by subway_guru, 26 January 2014 - 16:07.


#82
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sper sa nu faca legumicultura cu profa de-am facut eu.
Deabia asteptam la inceput. Dar mi-am dat seama ca abereaza un pic. Ne spunea odata ca l-a avut student pe Daniel Constantin si ca omu rea praf. L-a trecut din mila la interventia soferului fratelui ei. Odata am intrebat-o de rasaduri altoite si mi-a spus ca nu se practica in Romania . Cand i-am zis de roboti de altoit deja eram SF pt ea.
Odata a venit la curs si incepuse sa citeasca de pe slide-uri. La un moment dat a apasat cu cotul pe tastatura si prezentarea a sarit vre-o 4-5 slideuri. Cand a reluat citirea de pe slide-uri nu si-a dat seama. Eram lesinati de ras cu totii.
Asa e cand faci materia in alta facultate. Iti dau un profesor mai slab si materia este mai mult un rezumat.

Jumborom, practica aveti in plan?

Edited by medelin992, 26 January 2014 - 16:27.


#83
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postmedelin992, on 26 ianuarie 2014 - 16:27, said:

Sper sa nu faca legumicultura cu profa de-am facut eu.

Medelin,esti la horti sau agricultura generala?

La agricultura sunt multi veniti sa faca si ei o facultate,multe lichele si probabil profii sunt mult prea ocupati cu note,recuperari si alte chestii administrative si de multe ori poate nu sunt asa cooperanti cum ne-am dori,eu la Silvicultura stau la povesti cu toti profii si e super ok,nu am gasit pana acuma pe cineva care sa nu stie ceva raportat la domeniul lui.Posted Image

#84
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
O sa facem cu sotia decanului; mie mi s-a parut ok. Cand m-am nimerit pe la un laborator de anul 3 (umblam si eu prin spate pe la sere sa mai vad una, alta), ne cunoscusem deja din prima zi, ii spusesem ce am facut, m-a invitat sa le vorbesc studentilor (cam sceptici majoritatea referitor la rentabilitatea legumiculturii pe spatii restranse; la zi sunt multi studenti tineri care se vede ca sunt trimisi de parinti, interesul lor fiind destul de scazut, ingreunand si misiunea profesorului) despre ce si cum procedez. Mi-a placut, pentru ca au devenit mai vioi si interesati de subiect, mai ales ca le vorbeam despre lucruri practice, lucruri pe care ar putea sa le faca si ei cat de curand.

De fapt, aici pot spune ca sunt un pic dezamagit, pentru ca profii si toata lumea in general sunt buni la teorie. Cand aud despre ce as vrea sa experimentez, unii imi zic ca nu se poate sau nu renteaza, dar multi imi zic sa scriu o lucrare, sa ma apuc de lucrarea de licenta sau de vreun doctorat. Ori, la momentul acesta (cat m-o mai tine spinarea), vreau sa fac chestii practice (nu conteaza ca sunt marunte), sa iasa si de un banut, sa imi deschid cateva directii sa imi fac un mix de activitati din care sa pot trai la un nivel acceptabil, sa vad ca se poate cu adevarat in aceasta zona. Abia dupa aceea o sa ma apuc de scris, pentru ca imi displace sa scriu despre ceva pe care nu l-am incercat. La facultate, de multe ori este invers, oamenii preiau lucrari ale altora, mai pun de la ei ceva si gata cartea. Bine, ma asteptam intr-un fel la acest lucru, pentru ca stiu ca asa merg lucrurile in mediul nostru academic, iar intre teorie si practica e distanta considerabila. Multi sunt implicati in planuri marete, iar afacerile mici (desi nu sunt respinse, oamenii sunt totusi deschisi) sunt mai mult niste curiozitati pentru lumea academica.

medelin, in anul 1 se cere o adeverinta de practica de doua saptamani efectuate la o societate cu profil horticol. Eu as vrea sa am timp sa fac ceva pe campiile facultatii, ca asa practica fac destula la mine la gradina.

Edited by jumborom, 26 January 2014 - 17:19.


#85
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La agricultura.
La cate aberatii a spus respectiva...si atunci cand spune ceva interesant cu greu ii dau crezare. Trebuie sa ai incredere intr-un profesor ca ceea ce spune este verificat , de el sau de altii. In astfel de cazuri trebuie sa cauti in alta parte informatie.

Cred ca este singurul profesor de acest fel pe care l-am intalnit pana acum.
Dobrin o cheama.

Edited by medelin992, 26 January 2014 - 17:20.


#86
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postmedelin992, on 26 ianuarie 2014 - 17:16, said:

La agricultura.
La cate aberatii a spus respectiva...si atunci cand spune ceva interesant cu greu ii dau crezare. Trebuie sa ai incredere intr-un profesor ca ceea ce spune este verificat , de el sau de altii. In astfel de cazuri trebuie sa cauti in alta parte informatie.

Cred ca este singurul profesor de acest fel pe care l-am intalnit pana acum.
Dobrin o cheama.
Nu o cunosc,eu fac botanica cu doamna Savulescu si mi se pare deosebit de bn pregatita.

#87
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Dar Oancea mai traieste? Cand am trecut eu p`acolo era sperietoarea bobocilor :))

#88
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ce preda?

#89
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Agricultura in sem 1, anul 1. Era big shot a fost si ministru pe la inceputul anilor 90', dar al drq rau m`a picat ca am avut 2 absente (prima data cand am ramas pe toamna la ceva, big shock!!!).

Edited by rid, 26 January 2014 - 19:16.


#90
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La noi entomologia a fost nasoala, cu Rosca. Parca tin minte ca in primul semestru de ento cu el n-au trecut decat vreo 25 din 100 si ceva.
Am luat 5 si pe primul si pe al doilea.
Defapt etajul 3 agricultura e cel mai greu. Entomologia cu Rosca si Rada si fitopatologia cu ''Steluta'' si Zala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate