Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Haidem la facultate !

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#379
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Decat sa stau 16 ore pe zi in camp, fara weekenduri, sarbatori, vacante, mai bine paznic pe salariu minim. Banii ii faci, anii nu-i mai intorci.

Am niste prieteni, lucreaza in productie, rar ma mai intalnesc cu ei, toata ziua pe camp. Si mai lucreaza si pentru niste retardati. Stau acolo doar sa semneze hartiile, ca ingrasamant baga cat le zice patronu, samanta la fel, ei doar pazesc tractoristi.

Te duci colea la corporatie, 8 ore pe zi, AC la birou, colege dragute, teambuildinguri, posibilitati de avansare...stai cu tractoristii pe camp la 40 de grade.

Edited by medelin992, 30 July 2017 - 21:23.


#380
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
S-a cam asternut linistea pe aici...nu s-a mai cultivat nimeni?

#381
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
La ce folos?! Câți dintre voi practicați meseria pentru care v-ați pregătit?

#382
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ne-ai dat-o...fix la radacina😁

10% maxim din generatia mea.


#383
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu trebuie sa te ingrijorezi, e la fel la toate facultatile de <inginerie>.

Edited by subway_guru, 07 January 2020 - 14:48.


#384
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Iti dai seama...din zeci de mii de absolventi...unde sa-i bagi pe toti?
Imi e dor de perioada aia.

#385
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
🙂

Attached Files



#386
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postmedelin992, on 06 ianuarie 2020 - 23:27, said:

S-a cam asternut linistea pe aici...nu s-a mai cultivat nimeni?

Pai e unul la inceputul topicului- jumborom de se lauda ca are 4 facultati,  dar de fapt una e terminata, restul sunt abandonate sau masteruri pe la "party"

#387
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postcorsica, on 07 ianuarie 2020 - 00:05, said:

La ce folos?! Câți dintre voi practicați meseria pentru care v-ați pregătit?

Eu am terminat politehnica fac. TCM in anul 2001 si Ase fac. contab si inform de gest in 2002. Ambele forma lunga, fara taxa, politehnica la seral 6 ani si ase la zi 4 ani. Am lucrat numai in domeniu atat inginer cat si economist/informatica economica. Actualmente lucrez in IT softuri economice de contab si de productie, fiind si inginer. Sistemul de invatamant era mult mai riguros si mai sever pe vremea mea, examen cu concurenta acerba,  daca picai te lua in armata, totul era gratuit nu cu taxe. Azi e dezastru, se obtin diplome cu taxa,  la distanta, prin corespondenta, online etc. Daca platesti taxa nu te mai pica nimeni.

Edited by cristian_e, 05 February 2020 - 16:07.


#388
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Felicitări!

#389
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Nu m-am imbogatit, dar am un salariu peste medie, iar de chemat la interviu si de gasit servici nu-mi fac probleme, mai ales ca s-au cam lamurit angajatorii cu astia tineri: tupeu, scumpi, instabilî la un loc de munca, fara cultura...

#390
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017

View Postcristian_e, on 05 februarie 2020 - 16:02, said:

Sistemul de invatamant era mult mai riguros si mai sever pe vremea mea, examen cu concurenta acerba,  daca picai te lua in armata, ...

Mai taie boss din ele...

#391
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostDanRMCostea, on 05 februarie 2020 - 19:17, said:



Mai taie boss din ele...

Cred ca toti imi dau dreptate. Tu esti cumva student la spiru la distanta?

#392
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcristian_e, on 05 februarie 2020 - 16:02, said:

Sistemul de invatamant era mult mai riguros si mai sever pe vremea mea, examen cu concurenta acerba,  daca picai te lua in armata, ...

Mai taie boss din ele...

Edited by rid, 05 February 2020 - 20:20.


#393
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Invatamintul s-a dus in cap dupa 1990, accelerat. Asa ca nu imi spune mie ca in perioada 1996?-2002 te-au rupt ăia cu cartea în două.

#394
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,482
  • Înscris: 03.04.2013
Dan.
Da tu admitere la oricare facultate din Politehnica pe IT si da o sarma aici cand termini. Sa ne spui cum a fost cu rigurozitatea.
Fiul e anul 4, fiica a terminat acum 7 ani... copii normali, hai sa zic un pic peste medie. Nu vrei sa stii ce stres am avut (si inca am) din cauza stresului lor provocat de profesori exigenti.
Da, nu se compara cu anii 80 cand chiar ministri nu aveau curaj sa-si bage copiii in fata. dar crede-ma ca mai sunt locuri unde se mai poate face scoala. Bine, multi profi is desueti sau retardati, dar...
Nu am timp sa scriu mai mult.

Edited by viotl, 06 February 2020 - 11:51.


#395
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostDanRMCostea, on 06 februarie 2020 - 11:25, said:

Invatamintul s-a dus in cap dupa 1990, accelerat. Asa ca nu imi spune mie ca in perioada 1996?-2002 te-au rupt ăia cu cartea în două.

Ba chiar m-au rupt. Eu am intrat in 1995 la poli la zi , apoi m-am transferat la seral ca intrasem si la ase. Nu era dezastrul de acum, mai existau fabrici-uzine, eram generatia decreteilor ce invatam pe rupte in biblioteci, nu exista net si copy/paste. La ase am intrat cu 7-8 pe loc caci incepusera sa apara bancile si toti vroiau sa lucreze in banci si in societati de asigurari. Ca sa te inscrii la a doua facultate trebuia sa fii integralist la prima si cu medie peste 8. Asa era legea atunci. Erai luat in armata daca picai. Nu existau fabrici de diplome, facultati particulare abia apareau si nu te baga nimeni in sema cu ele ca nu erau autorizate/acreditate, era o saracie mare, salarii mici. Exista notiunea de repetent si cel putin la poli am terminat jumatate din cati intraseram, plus ca daca ramaneai  repetent in primul an erai exmatriculat si trebuia sa dai din nou examen. Azi nu mai exista notiunea de repetent, cica mergi cu restantele pana in anul 5-6 fara probleme si apoi le platesti taxa si gata...
Invatamantul s-a dus naibii incepand cu legea 288/2004 de implementare a sistemului Bologna cu facultati de 3 ani si mastere ce le poti face oricunde indiferent de ce ai terminat. De exemplu am terminat agronomie si imi fac masterul in teologie etc...
De acord cu votl de mai sus: si azi la poli se face carte caci sunt materii ff grele

Edited by cristian_e, 06 February 2020 - 12:06.


#396
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017

View Postcristian_e, on 06 februarie 2020 - 12:04, said:

Ba chiar m-au rupt. Eu am intrat in 1995 la poli la zi , apoi m-am transferat la seral ca intrasem si la ase. Nu era dezastrul de acum, mai existau fabrici-uzine, eram generatia decreteilor ce invatam pe rupte in biblioteci, nu exista net si copy/paste.

Toata lumea invata numai in sesiune si se chiulea pe rupte. Iar bibliotecile erau goale. Dar poate ai fost tu o exceptie.

View Postviotl, on 06 februarie 2020 - 11:51, said:

Dan.
Da tu admitere la oricare facultate din Politehnica pe IT si da o sarma aici cand termini. Sa ne spui cum a fost cu rigurozitatea.
Am dat prietene, in 1990, la TCM si am fost declarat admis. Numai ca, dupa doi ani, m-am reorientat, se produceau someri pe banda rulanta. Se intra greu la Politehnica in 1990? Mie nu mi s-a părut. Si nu cred ca standardele au crescut intre timp.

Edited by DanRMCostea, 06 February 2020 - 12:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate