Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Haidem la facultate !

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#109
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postjumborom, on 06 aprilie 2014 - 20:59, said:

Daca e sa o luam logic, in acel mediu (se lucreaza pe substrat steril - turba + perlit), agrotextilul (si orice alta folie de mulcire) este nu doar inutil ci chiar contraindicat (Alstroemeria de pilda, drajoneaza, adica ies lastari din pamant la cativa centimetri de tulpina principala - mulcirea impiedica dezvoltarea lor). Dar, vorba poetului, "asa era in proiect".
Jumbo,ne suparam,sunt student cu bursa de merit la silvicultura,cum sa imi explici ce e aia drajonarea? :P

Cat despre proiect,daca asa zice,asa o fi,mama lor de hotiPosted Image

#110
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postvictor_tree, on 06 aprilie 2014 - 21:07, said:

Jumbo,ne suparam,sunt student cu bursa de merit la silvicultura,cum sa imi explici ce e aia drajonarea? Posted Image

Cat despre proiect,daca asa zice,asa o fi,mama lor de hotiPosted Image

Ah, explicatia nu era pentru tine, ci pentru alti colegi care citesc si nu au o imagine foarte clara asupra unor termeni.

De fapt, noi "aclimatizam" putin proiectul, adica incercam sa oferim plantelor ceea ar fi trebuit oferit de la inceput, daca lucrurile ar fi curs cum trebuie. Pentru ca plantele, nu trebuie sa sufere din cauza oamenilor.

#111
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postjumborom, on 06 aprilie 2014 - 21:23, said:


Ah, explicatia nu era pentru tine, ci pentru alti colegi care citesc si nu au o imagine foarte clara asupra unor termeni.

De fapt, noi "aclimatizam" putin proiectul, adica incercam sa oferim plantelor ceea ar fi trebuit oferit de la inceput, daca lucrurile ar fi curs cum trebuie. Pentru ca plantele, nu trebuie sa sufere din cauza oamenilor.
Faci parte din stafful universitatii?in cazul acesta,as fi bucuros sa te cunosc :)

Bine,mi-ar placea sa ii cunosc pe toti colegii din aria Agricultura,dar daca e vorba de universitate atunci exista un interes marit :D

#112
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Noi, adica eu, meganul si cu tine, daca te-ai bagat in seama. Mai e de lucru ceva pe acolo si mi-ar placea sa am macar un ajutor, pentru ca sunt multe chestiuni de imbunatatit.

#113
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postjumborom, on 06 aprilie 2014 - 22:00, said:

Noi, adica eu, meganul si cu tine, daca te-ai bagat in seama. Mai e de lucru ceva pe acolo si mi-ar placea sa am macar un ajutor, pentru ca sunt multe chestiuni de imbunatatit.
Pai spune asa,ma bag bucuros in limita timpului disponibil,mai ales in weekend,si asa ma batea un gand sa incep in paralel Horti,dar ma gandeam ca pot invata din diverse manuale pt mine,nu e nevoie de diploma neaparat.

#114
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
PM cu cine vrea sa inscrie la un voluntariat pe campiile de acolo. In functie de programul vostru (il precizati) si de ce mai este de facut (ma rog, partea in care cred eu ca ma pot implica), vorbim despre ce si cum.

Apropo de voluntariat, nu uitati ca oricand puteti ajuta o studenta sa treaca strada.

Edited by jumborom, 06 April 2014 - 22:20.


#115
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Ai rasadurile vandute deja si vrei sa ne iei si ultima speranta ,momindu-ne pe campii !
Om serios ...
Ai pus si paparazii pe urmele meganului ,sa nu mai poata omul sa iasa la un suc in Centrul Vechi pentru o discutie despre polenizare cu periuta sau alte obiecte cu par ,si sa-l ia vreun feisbukist la oki ! :)
Pot sa particip, daca vrei ,la ajutorarea rutiera a colegelor tale dar numai dupa ce promovez seminarul de plantat !:)

Serios acum,super initiativa de a invita voluntari,ocazie nemaipomenita de cunoastere !Imi pare nespus de rau ca nu pot sa te sacai cu prezenta mea,depasit fiind de timpul prea scurt care mi-l lasa primavara la dispozitie !

#116
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Road, pentru ca ai fost dragut si mi-ai luat si mie seminte d'alea gratis iti voi face eu prezenta la seminarul lui jumborom :)

Edited by meganedoi, 06 April 2014 - 22:45.


#117
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Usamv-ul Bucurestean face progrese. Azi am trecut pe la hala mecanizare(vizavi de A2-camin) si am ramas cu gura cascata cand am vazut un tractor New Holland (70-90cp) parcat  + utilajele aferente;plug, cizel,grapa cu discuri.... Ma miram eu de ce numai rupem sapa in campul de ameliorare,acum sunt lucrate si ele cat de cat.....greu da ,merge.

#118
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
jumborom la 120 kile ale mele la studente n-am nici o sansa daca vor profele sa intrebe ceva despre hidroponice , de la apa , ingrasaminte ( doar mono)  si pana la spectometre pentru analiza apei pot sa intrebe prin intermediul tau , daca au curaj si nu sunt lovite in orgoliu,poti trimite pe PM intrebarile,singura problema la mine e timpu' asa ca cu raspunsu' pe pm va avea un "real life delay"...

Edited by scuterone, 08 April 2014 - 18:44.


#119
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
https://www.facebook...ry_type=regular

Sa mai spun ca Usamv-ul are si echipa de handbal.
Maine la ora 20:00 avem meci cu Academia Tehnica Militara, meci din campionatul universitar, un meci decisiv.
Anul trecut ne-am calificat la faza nationala unde am ocupat locul 5, la Resita. Ni s-au promis burse sportive, cazare in camin, tichete la cantina, echipamente.....Am vazut fix Posted Image Posted Image ..  
Daca anul trecut eram antrenati de unul din profesorii universitatii, acelasi care ne-a promis atatea, anul acesta nici nu l-am mai vazut pe acolo, la cate a promis saracu.... Ne antreneaza cineva de la ACVILA(handbal mixt amator).
Asta este, noi ne vedem de treaba.
Diseara avem nevoie de galerie, asa ca cei ce sunteti prin camine puteti venii la sustinere.

#120
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
medeline, strigam de la tastatura: Hai baietiiiii !

#121
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Multumesc lu' meganudoi pentru ajutorul dat ieri (si nu numai) la sere, si lui victor_tree (cu care sunt coleg de universitate - facultati diferite - desi ne despart 22 de ani ca varsta) pentru cel de astazi.

(Unul din putinele avantaje oferite de inaintarea in varsta este ca esti ajutat de din ce in ce mai multi oameni).

Si Softpediei ii multumesc, pentru ca aici am avut ocazia sa intalnesc cativa oameni (pun pariu ca sunt mult mai multi) de toata isprava.

Edited by jumborom, 09 April 2014 - 19:23.


#122
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postjumborom, on 09 aprilie 2014 - 19:22, said:

Multumesc lu' meganudoi pentru ajutorul dat ieri (si nu numai) la sere, si lui victor_tree (cu care sunt coleg de universitate - facultati diferite - desi ne despart 22 de ani ca varsta) pentru cel de astazi.

(Unul din putinele avantaje oferite de inaintarea in varsta este ca esti ajutat de din ce in ce mai multi oameni).
Da,dar in schimb esti nevoit sa dai mai departe din ce ai invatat,doar nu credeai ca e ceva gratis nu? :D

#123
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postvictor_tree, on 09 aprilie 2014 - 20:06, said:

Da,dar in schimb esti nevoit sa dai mai departe din ce ai invatat,doar nu credeai ca e ceva gratis nu? Posted Image

Eee, daca asta este costul meu, atunci chiar ca-i gratis !

Edited by jumborom, 09 April 2014 - 20:22.


#124
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Azi toata lumea este fericita, Agronomia joaca si castiga!!!!!!!!!

Am avut la ultimul meci(decisiv pt calificare) super galerie. Ne-au sustinut din primul minut pana la ultimul, jos palaria pentu ei. Desi am fost condusi la inceput, pana la sfarsit am pus 5 goluri diferenta in partea noastra, asa ca ne-am calificat la turneul final la Resita. Maine plecam.

https://www.facebook...&type=2
N-au fost ei multi asa cum obisnuisera, dar au creat o atmosfera incendiara. Cu asa suporteri nu ai cum sa nu fii motovat.
CSU!!!

#125
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Suberb, bravo !

Agro-no-mi-a, Agro-no-mi-a, Agro-no-mi-a, ee !

#126
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Jumborom
Cum o duce plantatia Posted Image din "castelul de clestar"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate