Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Diferenta intre cartuse cu cap de printare incorporat si cele fara cap de printare incorporat.

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
La mine tocmai ce a picat capul de printare de pe Canon 5350.
Nu sunt expert dat din ce am inteles si din experienta mea de pana acum, capul de printare de pe cartus e mai rezistent. In plus, nu arunci imprimanta daca ti sa infundat.
Si aici ma intereseaza si pe mine urmatoarea idee: imprimantele ce folosesc 2 cartuse ( negru si tricolor) printeaza la aceeasi calitate ca cele care folosesc cartuse separate pentru fiecare culoare? Ma refer aici la printuri pe hartie foto/lucioasa/cretata. Din cate stiu eu nu. (nu se usuca cerneala sau se usuca foarte greu)
La Canon exista o imprimanta cu cap de printare pe cartus care sa printeze foarte bine pe cele 3 tipuri de hartie enuntate mai sus?


#38
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010

View Postderago, on 15 noiembrie 2013 - 16:11, said:

La mine tocmai ce a picat capul de printare de pe Canon 5350.
Nu sunt expert dat din ce am inteles si din experienta mea de pana acum, capul de printare de pe cartus e mai rezistent. In plus, nu arunci imprimanta daca ti sa infundat.
Si aici ma intereseaza si pe mine urmatoarea idee: imprimantele ce folosesc 2 cartuse ( negru si tricolor) printeaza la aceeasi calitate ca cele care folosesc cartuse separate pentru fiecare culoare? Ma refer aici la printuri pe hartie foto/lucioasa/cretata. Din cate stiu eu nu. (nu se usuca cerneala sau se usuca foarte greu)
La Canon exista o imprimanta cu cap de printare pe cartus care sa printeze foarte bine pe cele 3 tipuri de hartie enuntate mai sus?

1. Am o imprimanta Canon MP 190 , cu cartuse care au capul de imprimare inclus, si care imprima bine fotografii color , folosind hartie speciala pentru acest tip de imprimanta, respecti hartie foto color pentru imprimante inkjet. Nu am probleme cu uscarea cernelii, dureaza cateva minute. Am avut o experienta neplacuta cu un tip de hartie care-si zicea ca este foto color, cu rezultate dezastruoase. Din aceasta experienta, atunci cand am gasit alt  tip sau alt fabricant, am luat o cantitate mica, am incercat, dupa care am cumparat catitatea necesara.  Deci in functie de tip si fabricat, rezultatele pot fi bune sau foarte slabe. Sunt multumit de imprimanta, ca si rezultat al tuiparirii, insa me nemultumeste gaptul ca dupa 2-3 refilari, cartusul color cedeaza, si este destul de scump. Si cum o incarcare nu-ti asigura un numar mare de fotografii tiparite, intre 100-150 buc carte postala. Dupa cate stiu eu toate imprimantele Canon Pixma tiparesc bine fotografii color.
2. In alta ordine de idei, dupa cat timp a cedat imprimanta Canon 5350 ?. si mai ales dupe ca cantitate de material color tiparit, fiindca aici este problema si nu la tiparirile alb-negru ?.
3. Vezi ca de obicei se infunda capul de imprimare, mai ales daca o vreme mai indelungata nu este folosita, una- doua saptamani, si se rezolva prin folosirea unor metode de desfundare, cea mai buna fiind cu ajutorul unui dispozitiv cu ultrasunete. Sun firme care fac acest serviciu, mai ales firmele de refil. Cauta pe internet, gasesti cum se face. Iar daca esti dintr-un oras mare, sigur exista o firma care poate rezolva problema.

#39
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Tocmai asta e problema. Timpul de uscare a cernelii. Pixma 5350 scoate poza uscata.
Si nu e vorba doar de hartie foto...
Eu am folosit impranta la tiparit invitatii. Deci, zeci de tipuri de hartie.
Ce sa zic... o medie de 50-60 de pagini pe zi...
Probabil e mult pentru modelul asta dar a picat in mai putin de un an de zile!

#40
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010

View Postderago, on 15 noiembrie 2013 - 20:27, said:

Tocmai asta e problema. Timpul de uscare a cernelii. Pixma 5350 scoate poza uscata.
Si nu e vorba doar de hartie foto...
Eu am folosit impranta la tiparit invitatii. Deci, zeci de tipuri de hartie.
Ce sa zic... o medie de 50-60 de pagini pe zi...
Probabil e mult pentru modelul asta dar a picat in mai putin de un an de zile!

Sa trag concluzia ca ai tiparit peste 10.000 pagini intr-un an ?. si acestea color ?. ar fi nemaipomenit ca sa pot ajunge la o asemenea performanta cu o imprimanta destinata uzului personal si nu unul comercial. Daca am inteles bine, ca a tinut capul de imprimare atata, nu as mai avea nici o retinere in cumpararea unei imprimante cu cap de imprimare separat. Cu un cartus cu cap color am tiparit 100-150 fotografii care ar fi echivalentul a 50 pagini A4, cu 3 refilari maxim, rezulta ca un cartus rezista la cca 200 pagini A4 foto color. pentru cantitatea tiparita 50x250zile= 15.000 pagini, este foarte mult. cu cartuse clasice erau necesare 75 buc x 100 lei = 7.500 lei. Chiar daca nu ai tiparit 15.000 pagini ci 10.000 sau 5.000 tot este foarte convenabila o asemenea imprimanta. Ca a tinut un an, nu acest lucru este esential ci nr. de pagini tiparite. Faptul ca ai tiparit diverse tipuri de hartie, este normal, imprimantele Pixma nu sunt facute special pentru a tipari foto, ci sunt cam universale, din p.d.v al hartiei, printre care si tipariri foto.
Va rog sa confirmati daca am facut calculele corect, pentru a ma decide ce fel de imprimanta sa-mi cumpar in locul lui MP 190, la care m-a lasat iarasi cartusul color si sunt semne ca si cel alb-negru este obosit. inolcuirea lor ma costa mai mult decat o inlocuire cu aceasi categorie de imprimanta, MP 230 care costa 180 lei cu cartuse cu tot.  Dein cauza uzurii rapide a cartusului color ma bate gandul sa-mi cumpar un MG 5350, care devine tot mai greu de gasit, in loc aparand modele mai noi ex. MG 5550, dar care au finetea capului egala cu cea a cartuselor, spre deosebire de MG 5350 care are o finete dubla.
nu vad nici o problema ca iese hartia uscata din imprimanta. La tipariri clasice si al cartuse este acelasi fenomen, iar la foto, din precautie nu am incercat cat de uscata este fotografia, si amlasat-o un pic la uscare, ca sa nui stric din calitate, hartia fiind lucioasa si un pic mai putin absorbanta rapid.
Daca se poate sa confirmi ca am calculat corect, va rog sa o faceti.

#41
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Vezi ca e in promotie la emag o pixma mg6000 si ceva... nu mai retin...
Da, cam atatea pagini am tiparit dar nu mai mult de 500 color la dimensiuni de 10/15. Restul au fost text negru.
Pana acum am mai folosit alte 4 imprimante cu 2 cartuse la care am facut peste 10 refilari pe cartus. Erau alte marci...
Canon-ul asta a fost prima imprimanta cu capurile de printare separat si am luat-o doar pentru timpul scurt de uscare a cernelii. La celelalte cerneala se usca dar daca dadeai cu degetul pe ea se lua cerneala si dupa o zi. Din aceasta cauza am intrebat intr-un post anterior daca exista o imprimanta cu capul de printare pe cartus dar care sa scoata un print, pe hartie foto, uscat.
Tind sa cred ca cele cu doua cartuse sunt pentru text si foto pentru copii iar cele cu cerneala separata sunt pentru printuri de calitate.
Daca as gasi o imprimanta cu culori separate si cap de printare pe fiecare cartus, cu siguranta as alege-o pe aceea.

#42
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
M-am cam dezumflat, daca tine numai 500 fotografii 10x15.
sau poate a cedat  partea din cap care a tiparit alb-negru si nu cea de color ?. Daca ar fi asa tot mai sper sa-mi cumpar imprimanta cu cap separat. Cat despre uscarea cernelii, la aceasi generatie de imprimante se foloseste acelasi tip de cerneala, astfel pentru MG 5350 se foloseste aceeasi cerneala ca si pentru MP 230, deci timpul de uscare este acelasi.
am studiat destul de multe imprimante, dar facute de Canon. este drept, numai cele cu un pret sub 500 lei, si nu am intalnit imprimante care sa aiva cartuse separate, cu cap de imprimare inclus. Cred ca aeste imprimante pot fi gasite la categoria  " profesionale" deci mult mai scumpe. Am gasit si eu imprimante din seria 6000, dar sunt inca mai scumpe decat  5350 si mai nou 5550, cea mai accesibila, chiar si in magazinele din oras, la un pret acceptabil 440 lei. Preferam modelul 5350 deoarece are o rezolutie mai fina 9600 fata de 4800 cat are 5550, si urmatoarele. se pare ca nu au mai aparut imprimante cu cap de 9600, cel putin in clasa de utilizari casnice. De aici si dilema in care ma aflu. 5350 sau 5550. In situatia ca cel cu rezolutie mai mica rezista mai mult, ar fi un argument important. Cartusele cu cap integrat au rezolutia de 4800, deci ca MG 5550.
Multumesc pentru informatii .

Edited by DGHIA, 15 November 2013 - 21:54.


#43
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Azi dimineata am zis sa-i mai dau o sansa. Am pus-o in functiune si... a inceput automat un program de curatare, dupa care mi-a cerut sa-i setez limba. Am scanat si printat o pagina iar cand am incercat sa ii dau un print de pe PC, nu recunostea cartusul negru... Nu am mai avut timp sa o mai bibilesc dar mi-a captat atentia! :D
Nu stiu daca si-a revenit dupa ce am busit-o de gresie sau doar avea nevoie de un moment de respiro...

#44
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Verifica daca nu s-a deranjat cartusul negru, eventual trebuie curatate contactele, altfel trebuie inlocuit cartusul respectiv.  Eu sunt tare curios sa aflu daca a cedat capul color sau nu. Interesul poarta fesul, nu ?. Multumesc pentru efortul facut

#45
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Salutare!
Revin cu detalii despre aventura mea in lumea imprimantelor.
Capul de printare este infundat pe negru pigment (cartusul mare). Acolo probabil cerneala nu a fost conforma si s-a infundat capul de printare.
In ambele variante de printare (ce folosesc acel cartus), copiator si imprimare standard, nu functioneaza. Daca ii las ceva timp la dispozitie, printeaza cateva pagini dupa care scoate alb ca si cum nu ar avea cerneala. Am efectuat cateva cicluri de curatare dar fara efect. Cine stie, poate isi revine! :Đ
Oricum, cand se printeaza de pe PC, setezi optiunea de foto si foloseste celalalt negru. Zic merci si daca ma mai duce un an de zile sunt 100% multumit. :) (oricum imprimanta si-a scos banii)
Ca si concluzie, patania s-a datorat folosirii, ori a cernelii de proasta calitate, ori a recipientelor (care din cate am inteles pot si ele infunda capurile), ori ambele. Cineva cu o imprimanta identica imi spunea sa folosesc cartuse originale pe care ulterior sa le refilez cu ajutorul kit-ului special. Dezavantajul aici e ca refilezi orbeste, in sensul ca nu vezi nivelul de cerneala din cartus (acesta fiind negru). Eu am folosit recipiente transparente cu cip resetabil (maximul de confort). Oricum, in sinea mea stiu care a fost problema... la un moment dat am folosit o cerneala diferita si de atunci au inceput problemele...
Ca sa revin la topic, cartusele cu cap de printare separat asigura o printare de calitate pe hartie speciala. Cei ce sustin ca si cele cu cap integrat printeaza la fel, nu au lucrat cu o astfel de imprimanta. Dezavantajul, daca ti se infunda capul schimbi imprimanta. Dar cum am spus si mai sus daca folosesti consumabile de calitate vei avea rezultate pe masura. (eu m-am zgarcit si am platit)
Nu sunt expert, e doar concluzia mea.

#46
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Acum am priceput mai bine care este treaba. Imprimanta nu tipareste alb-negru, decat cateva pagini, dupa care pa. Dupa umila mea parere, cred ca problema nu este la cap, acesta ori merge ori nu, am o patanie in acest sens cu  un Canon Ip 4300, deci tot cu cap independent. problema este la cartus. Este acolo un burete care retine cerneala si o elibereaza in functie de nevoi. cred ca acolo este infundarea si foarte putina cerneala mai trece prin acest burete, daca sta o vreme se aduna sub o oarecare cantitate, se consuma si gata. Solutia, cam brutala, ar fi desfacerea cartusului respectiv, spalarea temeinica a lui, cu apa disitlata, si remontarea acestuia la loc. Atl procedeu l-am mai vazut cu pomparea fortata de apa distilata sa treaca prin cartus, si sa-l desfunde, ca aici http://www.mediatec....opic.php?t=1312 ( am gasit-o si eu pe internet, pe forumul de la Mediatec ) Ar mai fi o solutie, folosirea unei solutii de desfundare, se gaseste la MEDIATEC , cauta pe internet, aici gasesti si cerneala de calitate. Nu ascund faptul ca operatia este oarecum riscanta, dar decat sa arunci imprimanta, schimbi, in cel mai rau caz, cartusele, cu unele autoresetabile, si chiar cu CISS. Daca sa ajunge la atatea mii de pagini tiparite, merita sa trec din nou la imprimanta cu cap separat,  costa mult mai putin o pagina tiparita, decat cu cartus cu cap inclus. Diferenta de pret este de 250 lei, cu trei cartus economisite m-am scos, restul devine gratuit.

Edited by DGHIA, 18 November 2013 - 18:52.


#47
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Ieri am facut refil la cartusul negru cu probleme.
De semne de revenire.
Am facut o trecere in revista a reumplerilor efectuate. Am folosit cerneala InkMate si InkStar.
Banuiesc ca problemele au fost pe cerneala InkStar dar o voi folosi din nou dupa 2-3 refill-uri cu InkMate.
Deja, incet incet, m-am sucit si votez pentru cartusele cu cap separat.

#48
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
M-am dumirit cu tipul de imprimanta, cu cap separat, sper sa mai gasesc MG 5350.
acum apare problema Ce cerneala sa folosesc ?. Pana acum am folosit cerneal INTEK, la cartuse cu cap inclus. Au cam cedat cartusele color, inca nu stiu cauza, ca sunt proaste intentionat, ca sa nu tina mult sa cumpar altele sau din cauza cernelii ?. am facut la fiecare cartus 2-4 refilari si gata.
asa apare intrebarea care cerneala este mai buna, creeaza mai putin fenomenul de infundare ?. INTEK, INKMATE sau INKSTAR. Nu pun in discutie pretul, diferentele sunt destul de mici la 100 ml, cativa lei. importanta este calitatea, atat pentru evitarea infundarii cat si pentru a tipari foto cat mai aproape, pana la identic,  de cele originale.

#49
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
5350 nu se mai fabrica, acum se numeste 5450
are alt cod la cartuse (550) dar mi se par identice cu 526. Oricum e aceeasi cerneala.
Ca si cerneala, acum sa o iau de la capat, as folosi Inktek cu cartusele originale refilate cu kit-ul de la mediatec ( eventual cu cartuse transparente pentru o umplere mai usoara). Oricum asa voi proceda cand termin stocul de cerneala...


#50
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Stiu ca nu se mai fabrica, dar am mai gasit , pe internet, cateva si azi vreu sa dau comanda. Am vazut si 5450, dar inca nu au aparut setul de cerneala, cartuse resetabile, etc, si totodata este si mai scumpa cu peste 100 lei., iar urmatoarea 5550, are aceleasi consumabile ca si 5450, dar are o rezolutie mai slaba la imprimari foto, cam la jumatate. De aceea sper sa mai cumpar  mg 5350, unde asm gasit si cerneala dedicata, cartuse auroresetabile, care ma scuteste sa tot monitorizez cumva nivelul de cerneala, si cu 50 lei in plus gasesc si sistem CISS. daca te intereseaza asa ceva vezi aici  
http://www.prioritar...-cli526-5063135
Tot aici au si cerneala INKSTAR, la u pret convenabil, dar inca nu stiu cat de buna este. De la Madiatec am aflat numai ca trebuie sa ma feresc de cerneala INKMATE, si de accea am lansat intrebarea, daca stie cineva, in caz ca este buna, cumpar sistemul CISS si cu cerneala de rezerva, daca nu cumpar sistemul CISS fara cerneala si-mi cumpar cerneala de la Mediatec, chiar daca este ceva mai scumpa.

#51
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
M-am lamurit. Am gasit, tot la Mediatec, informatii despre InkStar. Este o marca mai noua, facuta in China ( unde altundeva ?. ), si inca nu sunt foarte multe stiri desprea ea,, nefiind inca suficient de raspandita. Asa ca ma opresc la ceea ce cunosc InkTek
Multumesc celor care m-au ajutat sa aleg ce sa cumpar, in cunostiinta de cauza.

#52
nitoium

nitoium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.02.2013
Eu folosesc Canon 5350 dar intampin ceva probleme cu ea, acum nu stiu daca din cauza mea sau a cernelurilor. La inceput, cu cartusele originale a printat LACRIMA, superb. Cand am pus sistemul CISS...n-a mai fost asa stralucit dar a fost ok, acceptabil ca si calitate. N-am printat decat DVD-uri si ceva coperti pentru carcase. De ceva timp scoate naspa rau. Daca tenta fotografiei e nitel spre galben o accentueaza sau o face galbena de tot, daca e alta tenta o accentueaza pe accea. Am setat profilul de culoare la fel si ptr imprimanta si ptr Photoshop si ptr display si tot scoate naspa. Precizez ca photobook-urile trimise la laborator au iesit bine spre foarte bine, nicidecum probleme de cromatica. Nu stiu ce sa-i fac. Ma gandesc sa-i iau cartuse resetabile dar sper sa nu cad din lac in put.

Edited by nitoium, 19 January 2014 - 15:08.


#53
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Aceleasi probleme de printare le-am avut si eu cand am trecut de la cerneala originala la cea compatibila.
Am considerat ca cerneala e de vina si in cautarea cernelii perfecte am busit capul de printare. Am incercat si schimbarea cartuselor dar fara efect. In schimb, am sesizat ca folosind cartus original pe negru, pozele ies mai bine definite. Am un prieten cu acelasi tip de imprimanta care refileaza cartusele originale canon, nu a folosit cartuse compatibile si nu are probleme de cromatica.

Cu optiunea High printeaza acceptabil dar ca sa scoti o imagine de calitate nu prea merge. Asa ca am achizitionat un cap de printare nou (340 lei). Tocmai ce m-au sunat cei de la curier sa ma intrebe unde trebuie sa faca livrarea. :)
Am stat ceva timp sa ma gandesc daca sa cumpar o imprimanta noua sau capul de printare pentru cea veche. Toti ma indrumau spre Epson cu CISS la care nu sunt probleme cu cerneala dar preturile sunt mult mai mari pentru tehnologie. (wi-fi, duplex automat, scaner 9600dpi, print cd... un epson cu ciss la nivelul asta te duce la peste 1000 lei)

#54
nitoium

nitoium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.02.2013
Sunt total dezamagit de Canon&CISS!!!
Am cumparat cartuse compatibile, autoresetabile, le-am incarcat cu acelasi tip de cerneala si acelasi rezultat. Problema cred/vad ca este la o Cyan unde una din benzile de pe testul de printare nu iese cum cred ca ar trebui. Mentionez ca in prealabil am curatat si capul de printare cu jet de apa rece, l-am suflat, l-am lasat in apa calda o perioada si vad ca tot nu printeaza cum trebuie. Inainte de a-l spala (capul de printare) l-am pus pe o bucata de hartie igienica si toate culorile au lasat urma, deci nu cred ca ar fi infundat Cyanul. Intr-un final cred ca am sa o duc la un service.
Astept eventuale sugestii, sfaturi.
Multumesc frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate