Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Diferenta intre cartuse cu cap de printare incorporat si cele fara cap de printare incorporat.

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Capul de printare este omorat de uscarea cernelii.Deci daca printezi des, cel mai rar la o saptamana si reumpli cartusele des, ia cu cap de printare separat. Daca printezi rar si ai pauze si de 2-3 saptamani, ia cu cap de printare pe cartus. Schimbi cartusul ai cap de printare nou.

Ca sa iti faci o idee, sculele de birouri de proiectare, adica plotterele HP designjet, au cap de printare separat si se schimba numai rezervorul de cerneala. Asta datorita faptului ca producatorul considera ca se printeaza zilnic.

Am facut eu pauza de jumatate de an de la printare cu un plotter DJ130N de la HP si s-au footoot capetele de printare. 35 de lire bucata. 5 bucati.

Edited by Arkouda, 26 June 2013 - 22:31.


#20
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Bine. Atunci stiti daca HP DeskJet Ink Advantage 4615/4625 au functia de duplex manual? Adica mai intai sa imprime paginile impare si apoi pe cele pare?

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 23:14.


#21
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Poti cumpara linistit cerneala inktec, dar ia-o de la o firma serioasa, care nu-ti vinde cerneala contrafacuta. De la mediatec am luat mereu, si a fost ok.

#22
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Bine, dar de unde as putea face rost de cerneala Inktec pentru cartusele refilliabile HP655 ?

Gasesc numai cerneala Ink-mate... pentru aceste cartuse.

Stie careva ?

#23
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009

View Postgabiibag, on 01 iulie 2013 - 08:03, said:

Bine, dar de unde as putea face rost de cerneala Inktec pentru cartusele refilliabile HP655 ?

Gasesc numai cerneala Ink-mate... pentru aceste cartuse.

Stie careva ?


Intrii pe Dite-ul Cartuseria.ro si a colo gasesti http://www.cartuseri...ubmit_search=OK

#24
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Si acolo gasesti fix InkMAte...

#25
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View PostThe Kid, on 19 octombrie 2013 - 09:20, said:

Si acolo gasesti fix InkMAte...

"Poti cumpara linistit cerneala inktec, dar ia-o de la o firma serioasa, care nu-ti vinde cerneala contrafacuta"

Cerneala contrafacuta ...

Cerneala "originala"  - adica aceea cu care isi incarca producatorii cartusele originale - nu se gaseste de cumparat.
Se gasesc cerneluri "compatibile" produse de diversi prin Asia, EU, NA. Din acest punct de vedere, toate cernerlurile de refill comercializate sunt "contrafacute".
Unii producatori de cerneala compatibila, dupa ce ajung la o formula fizico- chimica pentru o anumita cerneala, o testeaza intens pe un grup de cartuse "tinta". Abia dupa aceea o vand ca "cerneala compatibila" pentru cartusele x, y, z...

Eu, de vreo 10 ani, nu folosesc pentru refill cerneluri intek si nici inkmate, deci nu ma pronunta asupra compatibilitatii lor. Clientii mei sunt multumiti ca le functioneza cartusele si nu se infunda.

Revenind la topic: "diferenta intre cartuse cu cap de printare incorporat si cele fara cap de printare incorporat".
Cartusele cu cap de imprimare incorporat, infundate cu cerneala incompatibila, se pot schimba/cumpara cu costuri relativ mici.
Capetele de imprimare infundate in care s-au introdus cartuse tip "cutie din plastic cu burete, incarcata cu cerneala incompatibila" costa uneori mai mult decat o imprimanta noua.

Edited by gabicen, 19 October 2013 - 14:46.


#26
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
gabiibag
daca nu tii musai sa cumperi una noua... ai putea eventual cauta un HP Deskjet (chiar multifunctionala) second-hand, preferabil cartuse HP21/22, HP 27/28... care au capul de printare pe cartus, iar refilul se face simplu si usor, fara batai de cap.
Exemple: multifunctionale HP Deskjet seria F2200 AIO sau F4100 AIO...(SH ajung cam pana in 100-150 lei) sau imprimante HP Deskjet D1360 sau 3740...
Partea neplacuta e ca nu au suport wi-fi sau ce mai vrei tu.

#27
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Decat Hp-urile alea, mai bine canon mp250/280. sunt mai bune.

#28
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
"sunt mai bune"
Ai avut tangenta cu ambele? Ai testat atat Canon cat si HP?... ma refer strict la capitolul inkjet.
Da-mi o explicatie pentru "bune"... pentru ca nu e chiar totul chiar asa precum pare! Atat HP-urile cat si Canon-urile au avantajele si dezavantajele lor.
Pe cand erau la noi pe piata (sau cand erau aparute), HP-urile din exemplele lui @master-of-puppets, din cate imi amintesc... MP250/280 de la Canon erau poate doar in proiectare sau doar prin anumite tari, dar nu la noi. Deci, vorbim aici de generatii (sa zicem) cam diferite.
Eu am doua multifunctionale HP F4180 AIO (la vremea lor au fost best buy), merg si azi ireprosabil, iar atunci au avaut ca adversar de la Canon modelele MP160/180 sau MP190 (sper sa nu ma insel).
Imprimantele HP Deskjet seriile D1300, D1500, D3500, D3700... as putea spune ca sunt deja istorie. Mai vazusem un model HP Deskjet asemanator cu astea (probabil revizuit sau actualizat la cerintele de azi), dar avea cartusele mici si nu merita achizitionarea (raportul pret/calitate... nu ma incanta).

Din punctul meu de vedere, cei de la Canon si-au cam dat cu stangu'n dreptu' in momentul in care au scos modelele/seriile care nu aveau capul de printare pe cartus (nu mai vorbesc de cipuri/resetari si alte bazaconii). E normal (logic) ca... pentru buzunarul romanului e mai convenabil sa achizitionezi/inlocuiesti un cartus (sau cartusele) cu capul de printare incorporat decat sa schimbi capul de printare separat (pentru cartusele care nu aveau capul de printare incorporat).
De ce?... e simplu! Cartusele cu capul de printare incorporat se gasesc mai pe toate drumurile (inclusiv pentru modele/serii mai vechi), insa capul separat... mai greu sau aproape deloc (aici tin cont si de modelele/seriile mai vechi). Au fost zile cand un cap de printare separat (al unei multifunctionale) ajunsese sa coste cam cat o imprimanta noua (aproximativ). Super, nu?!

#29
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Da, am avut tangenta cu mai multe imprimante din seriile recomandate de tine, cat si din cele recomandate de mine.
HP-urile 21 si 22 se usuca/infunda mai repede decat PG-urile 512 si 513 de la canon (sper sa nu ma insel cand spun ca cel color e 513).
Si aici vorbim de cerneala InkTec, utilizata la ambele imprimante. In plus, curelele de la HP-uri se uzeaza mai repede decat cele de la MP-uri, in caz ca pe ele e montat un sistem CISS. + ca viteza de imprimare e mai mica la HP-urile din seria 2, decat la Canonurile din aceeasi serie, iar la Canon ai capacul cu scannerul care se ridica pe verticala, si e muult mai usor de montat un sistem CISS. In momentul de fata, un HP 2xxx e cu mult in spatele unui Canon 2x0, ca si performanta. Argumentele le ai mai sus.

#30
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
"curelele de la HP-uri se uzeaza mai repede decat cele de la MP-uri"
Sincer, n-am intalnit inca fenomenul!

"HP-urile 21 si 22 se usuca/infunda mai repede decat PG-urile 512 si 513 de la canon"
Vorbim totusi de cerneala!
1. Ca se usuca/infunda cartusele HP cu 1, 2 - 5 zile mai repede decat la Canon... prea putin conteaza (cel putin pentru mine). Pana la urma tot trebuiesc incarcate sau inlocuite.
2. La ambele tre sa le dai din cand in cand un test, o listare, o curatare,... pentru a evita uscarea cernelii/infundarea cartuselor (duzele mai exact) s.a.m.d.

In rest:
- daca ai pretentii la viteza de listare... treci pe laser.
- capacul de la scanner e doar un "moft", tine doar de gusturi/pretentii.
- nu ma intereseaza daca Canon e peste HP sau invers... atata timp cat ambele isi fac datoria.

#31
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Dar accepti faptul ca ce i-am recomandat eu e peste ce i-ai recomadat tu, nu? Vorbim de cerneala InkTec, care e compatibila, si de foarte buna calitate, facuta de producator pentru respectivele cartuse. Adica ambalate la mama lor, nu umplute din butoi, si lipita pe sticlute o eticheta cu ce vrea cumparatorul. Eu am intalnit problema legata de curele la un 2180, si un 2480, sper ca nu le incurc. Si, cartusele hp, cel putin cele de la modelele de mai sus se usuca mult mai repede decat cele de la mp-uri.
In 180 de lei gasesti MP280 nou, nu second. Capacul (de fapt tot ansamblu cu scannerul) conteaza atunci cand vrei (daca vrei) sa montezi un ciss. La hp o sa-ti blestemi zilele, nu ai cum sa pui clemele, etc.

Comparatia leagata de viteza are oarece importanta, de ce sa n-ai ceva mai bun, inb aceiasi bani?

#32
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View PostGabytzuX08, on 21 octombrie 2013 - 21:00, said:

"curelele de la HP-uri se uzeaza mai repede decat cele de la MP-uri"
Sincer, n-am intalnit inca fenomenul!

"HP-urile 21 si 22 se usuca/infunda mai repede decat PG-urile 512 si 513 de la canon"

Eu folosesc acasa, la cele doua imprimante vechi din dotare, cartuse 21/22 si PG40/CL41. Este drept ca CL41 nu a fost recunoscut de imprimanta cu ani in urma dar cartusul PG40 inca functioneaza...de vreo 6-7 ani..incarcat de zeci de ori.
Recomandarile mele (vechi de vreo 10 ani) sunt aici

Edited by gabicen, 22 October 2013 - 00:53.


#33
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Dar accepti faptul ca ce i-am recomandat eu e peste ce i-ai recomadat tu, nu?
Ti-am raspuns, deja, la intrebarea asta, dar nu stiu daca/ce ai inteles!

Vorbim de cerneala InkTec, care e compatibila, si de foarte buna calitate, facuta de producator pentru respectivele cartuse. Adica ambalate la mama lor, nu umplute din butoi, si lipita pe sticlute o eticheta cu ce vrea cumparatorul.
Parerea ta sau norocul meu? De ce spun norocul meu: la multifunctionala HP F4180 AIO inca folosesc cartusele "originale" (cele cu care a venit) - am listat pe putin 500-700 pagini/luna (monocrom, color mai putin); nu am intampinat nici o problema cu ea, singura data cand am desfacut-o a fost cand i-am spalat/curatat buretele din partea dreapta (locul unde isi curata cartusele).
Cat despre cerneala folosita: InkTec - "neInkTec"... uneori mai tine si de marketing/reclama/firma, la mine nu a contat! Am folosit atat cerneala compatibila cat si originala. Ce mare branza si cu pigmentul asta!... Posted Image

In 180 de lei gasesti MP280 nou, nu second. Capacul (de fapt tot ansamblu cu scannerul) conteaza atunci cand vrei (daca vrei) sa montezi un ciss. La hp o sa-ti blestemi zilele, nu ai cum sa pui clemele, etc.
Stiam ca romanu'-i inventiv din fire si gaseste solutie la orice problema!

Comparatia leagata de viteza are oarece importanta, de ce sa n-ai ceva mai bun, in aceiasi bani?
Am suficiente imprimante (2) / multifunctionale (3) - atat HP cat si Canon, care functioneaza in parametri normali - de ce as mai arunca cu bani pe fereastra?!... doar de dragul de a fi in pas cu moda, pentru un oarecare spor de videza si/sau o diferenta prea mica a calitatii?... Nici gand! Posted Image

gabicen, The Kind
Cartusele PG 40/CL 41, PG50/CL51 de la Canon erau/sunt chiar excelente (cap de printare pe cartus...) - chiar daca nu aveau gauri date in cartuse se puteau da folosind "uneltele" din kitul de refill.
Ca un exemplu/fapt divers: prima multifuncionala (HP F4180 AIO) o am de prin 2006-2007, nu necesita resetare si alte bazaconii, am zis mai sus ca au fost best buy la vremea lor si doar o singura data un client s-a intors cu ea la magazin...  un banal defect din fabricatie/transport - arcul din zona unde se parcheaza cartusele era sarit si cazut in ea. Acum, prea putin mai conteaza modelul asta, insa vroiam sa subliniez faptul ca nu tot ce apare nou pe piata e musai sa fie si mai bun! (teoretic... poate, practic... nu neaparat!). Canon MP160 - un model la fel de bun. Daca nu ma insel, singurul incovenient era resetarea cartuselor (la fel si pentru MP180, MP190, 250 si altele).

PS: Observ ca sunteti mai vechi p'aici, pe forum, dar... daca aruncati o privire in urma cu 4-5 ani... realizati cati aveau probleme cu Canon-urile si cati cu HP-urile.

#34
marcel_lm

marcel_lm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.07.2010
de ce toti cu HP si Canon ? de Epson nu ati auzit?

personal nu as mai lua imprimanta inkjet cu cap de printare pe cartus ...nici daca mio da degeaba :)

detin de un an si ceva un Epson WF-7015, A4-A3, fv, color, cu sistem CISS de la bun inceput, pana acu am un total de ~ 45.000 pagini listate, e drept la setari normale pozele nu mai ies asa ok, dar la detalii maxime nu se cunoaste .... capurile de printare epson sunt ff recunosctute pentru tehnologia lor si pentru fiabilitate...

#35
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

View Postmarcel_lm, on 29 octombrie 2013 - 13:42, said:

De ce toti cu HP si Canon ? de Epson nu ati auzit?
Daca citeai cu putina atentie postarile de la master-of-puppets pana la al tau... ti-ai fi dat seama ca noi eram fixati pe HP si Canon - asta pentru ca acestea doua predomina cand stam sa vorbim despre "Ce ar putea sa foloseasca un homeuser?".
Am auzit si de Epson, nu-i bai, dar tot asa am putea aduce in discutie... Lexmark, Minolta, etc...

#36
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
am de ales intre 2 multifunctionale Canon, MG 5350 si MG 5550, diferenta esentiala dintre ele fiind imprimarea foto, prima are capul de imprimare capabil sa realizeze 9600 dpi, iar a doua pe jumatate, 4600. Problema nu este calitatea imprimarii, prima fiind superioara, ci intrebarea : care cap de imprimare rezista mai mult, se infunda mai greu, este mai pretentios la calitatea cernelii folosite la refilare, se curata mai usor. Intr-un cuvant care imprimanta are capul de imprimare mai rezistent ?. exista diferenta din acest punct de vedere sau nu ?. Pun aceasta intrebare, deoarece am avut o imprimanta iP 4300, careia i sa infundat capul color, deoarece nu a fost folosita cam 6 saptamani, fiind plecat din tara, si nu am mai reusit sa-l readuc la viata, si in loc de o calitate extra prefer sa am o rezistenta marita. Mentionez ca nu imprim fotografii mai mari de A4, daca acest lucru prezinta importanta si nici cantitati mari, 20-30 intr-o sesiune, la 1-2 luni, bineinteles cu o curatare saptamanala, asa cum se recomanda, iar cerneala folosita a fost cea comercializata de Mediatec, InTek, cu chitul de refilare recomandat.

Edited by DGHIA, 14 November 2013 - 23:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate