Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Diferenta intre cartuse cu cap de printare incorporat si cele fara cap de printare incorporat.

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Salut,

As dori prin acest subiect sa va intreb cum ar fi mai avantajos? Sa am o multif. cu 2 cartuse care au cap de printare sau cu 5 cartuse, iar capul de imprimare sa fie separate? (avand in vedere faptul ca voi apela de fiecare data la refill.)

Am aflat pe anumite forum-uri faptul ca, capul de printare incorporat pe cartuse ar fi de o calitate mult mai proasta decat cel separat, de aceea este necesar ca de fiecare data, dupa golirea cartusului, sa fie aruncat cartusul cu tot cu cap de printare (deoarece este considerat ca fiind de unica folosinta si functioneaza corespunzator doar prima data cand este utilizat, iar dupa un refill nu ar mai functiona normal).


Intrebarea mea este: Sunt adevarate aceste informatii referitoare la cartusele cu cap de printare incorporat? Aceste cartuse trebuie schimbate in mod regulat si nu ar fi recomandat sa se faca refill cu acestea?(pt. ca, capul de printare e de unica folosinta?).

Se recomanda reumplerea cartuselor cu cap de printare incorporat chiar daca exista astfel de kituri puse la vanzare in magazine? (neexistand cartuse speciale de refill)


Cartusele cu cap de printare separat pot fi reumplute mult mai usor si pentru ele se gasesc cartuse special de reumplere.

Pe care dintre cele 2 configuratii (tipuri) le recomandati mai mult pentru refill? (cu sau fara cap de printare incorporat?)


Multumesc anticipat.

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 15:22.


#2
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Daca vrei neaparat cu cerneala, eu iti recomand pe cele care au capul de printare incorporat in cartuse din proprie experienta. Am avut o imprimata cu acel cap de printare extern cartusului, si s-a infundat. Trebuia cumparat altul dar nu gaseam.

Iti recomand ceva pe laser: http://www.cel.ro/im...sung-ml_2160-l/

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu ai neaparata nevoie de color si eu zic sa cauti o imprimanta laser alb/negru.

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Pentru refill eu recomand mai repede cartusele cu capul de printare pe cartus, daca se intampla se se infunde cartusul si nu il mai poti recupera, arunci cartusul cumperi unul nou si mergi mai departe. La imprimantele cu capul de printare pe imprimanta daca se intampla sa se infunde capul de printare de cele mai multe ori nu prea ai ce sa mai faci.
Pentru cartusele cu cap de printare pe cartus exista kituri refill, cartuse compatibile solutii de curatare si cam tot ce ai nevoie.
Eu unul recomand imprimantele cu cap de printare pe cartus.

Si apropo de imprimanta Laser recomanda colegul un 2165, aceiasi imprimanta dar cu Wireless o gasesti acum la un pret foarte bun aici

#5
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
-

Edited by The Kid, 26 June 2013 - 16:58.


#6
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Dar capul de printare care este plasat pe cartus nu este de calitate inferioara fata de capul de printare care nu este atasat pe cartus?

Am aflat pe un anumit site de refill care specifica acest lucru, in sensul ca acel cap de printare atasat pe cartus nu are rost sa fie fiabil o perioada mai indelungata de timp (adica sa functioneze la mai multe refill-uri) de indata ce cartusul se arunca cu tot cu acel cap de printare. (asta inseamna ca acel cap de printare ar fi de unica folosinta si se strica repede.)


Ma intereseaza sa stiu daca acel cap de printare atasat pe cartus e de calitate mai proasta (?),


pentru ca daca e asa, atunci voi avea probleme cu refill-ul in sensul ca va curge cerneala prin toata imprimanta si se pot intampla diferite "accidente" neplacute, costisitoare si chiar  fatale pentru multifunctionala.


Stie careva? Posted Image

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 16:56.


#7
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
pentru ce intentionezi sa folosesti imprimanta, mai concret? o s-o folosesti acasa, sau la firma/birou?

#8
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Eu vreau s-o folosesc acasa, sa fie color, sa aibe adf (cele mai importante aspecte, care sunt obligatorii).

Optional (daca pretul nu difera foarte foarte mult) : duplex automat si Retea/Wireless.

Ma gandesc la Canon PIXMA MX 525.

Vreau sa fac refill obligatoriu la ea dar nu stiu ce sa zic de cartusele cu cap de printare incorporat pe care le are (vezi posturile mele de mai sus).

Stie careva ceva rau despre ea? sau a avut experiente neplacute cu ea? Posted Image

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 17:06.


#9
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Pentru utilizarea acasa mi se pare ca arunci banii pe fereastra...

P.S. scrie fara underline, ca nu suntem chiori.

Edited by The Kid, 26 June 2013 - 17:21.


#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
MX'urile nu prea merg reumplute. Alege mai bine MP sau MG daca vrei neaparat Canon. (Cele cu fax au o protectie mai speciala la cartuse, adica odata consumate imprimanta nu le mai accepta).

#11
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Ideea e ca nu vreau neaparat Canon ci din contra am auzit ca ar fi mai nefiabile spre deosebire de HP, dar asta mi se pare foarte buna la raportul performanta/pret.

Pe mine asta ma intereseaza: sa fie color, sa aibe adf si sa i se poata face refill.

Nu ma intereseaza marca sau tipul (inkjet/toner).

Are cineva vreo sugestie de multifunctionala va rog?

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 17:58.


#12
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
MP280

#13
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Ai uitat de adf :|

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 18:09.


#14
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Spune te rog un buget si cam cate pagini aproximezi ca vei printa in fiecare luna.

#15
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
aproximativ 450 de ron (si in + si in -).

aproximativ 100pag/luna (scopul ei este pentru a ma sprijini cel mai mult la continuarea facultatii).

Daca puteti, puteti sa-mi dati mai multe exemple de multif. pe care le gasiti, pentru ca as mai putea baga cativa banuti (nu multi) daca e nevoie, caci pana la urma important e sa fie ceva bun.

In cel mai rau caz maxim 550,600 de ron. (dar e oricum mult)

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 20:05.


#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Caută cea mai scumpă în domeniul de preţ dorit, probabil că e cea mai bună. Vezi cum stai la consumabile, caută pe site-urile de consumabile cît costă pt modelul ales înainte de a cumpăra. Caută pe site-urile de reviewuri înainte de a cumpăra.

în general nu aştepta prea multe de la ea. Am avut mai multe inkjeturi, şi Canon, şi Lexmark, şi Brother, calitatea imprimării se deteriorează în timp, mai ales dacă faci refill, la un moment dat se poate înfunda de tot şi atunci - alta; Văd că vrei color, dar să nu te aştepţi la cine ştie ce calitate la poze, plus că astea consumă cerneală în draci. Culorile pe hîrtie (normală) pot diferi destul de mult de cele de pe ecran, fidelitate obţii doar dacă foloseşti hîrtie specială scumpă. La a mea de ex. roşul arată destul de căcăniu, în nici un caz nu e roşu vibrant, în timp ce albastrul arată destul de bine (şi a costat mai mult de 5 milioane căci e un A3), asta pe hîrtie stas din comerţ. Pt un grafic, un text cu cîte un element colorat, o schemă merg, dar pt poze nu. Dacă nu printezi măcar săptămînal rişti să ţi se se usuce/înfunde.

Nu ştiu la ce facultate eşti dar la facultăţile "normale" ieşi mai avantajos cu o imprimantă laser monocrom în aceiaşi bani. Calitate reproductibilă indiferent de numărul de pagini, nu se "întinde", nu printează cu găuri şi întreruperi... Mă rog, poate eşti la Arhitectură sau design, acolo nu ştiu.

Iar ADF-ul de la scanner merge aşa şi aşa, vreau să-ţi zic că şi un ADF de la un printer laser multifunctional de peste 10 milioane mai dă paper jam, trage 2 hîrtii în loc de una etc... şi se uzează repede şi merge din ce în ce mai nefiabil. Nu poţi să te bazezi pe el prea tare. Eu de multe ori cînd am un document multi-pagină prefer să pun pe sticlă, pt că cu ADF-ul risc să facă un paper jam şi atunci îmi strică documentul de la jumate şi trebuie să o iau de la 0, în timp ce pe sticlă depinde doar de mine. Sau dacă folosesc ADF, îl "ajut" cu mîna. Mai ales dacă hîrtiile pe care le scanezi (de ex. cursuri de la colegi) nu sînt impecabile (şi cîte cursuri sînt impecabile ? după ce au trecut prin genţi, xeroxuri, mape, căzut pe jos etc, numai impecabile nu sînt... mai degrabă boţite), ai toate şansele să meargă aiurea în ADF.

 gabiibag, on 26 iunie 2013 - 16:48, said:

acel cap de printare atasat pe cartus nu are rost sa fie fiabil o perioada mai indelungata de timp. Ma intereseaza sa stiu daca acel cap de printare atasat pe cartus e de calitate mai proasta (?),


Este la mintea cocoşului că nu are rost să fie fiabil o perioadă mai îndelungată pt că este gîndit a fi aruncat cînd se termină cerneala (producătorii se fac că nu ştiu că există refill, zic că nu le pasă, ei garantează doar pt ce dau ei). Ce înseamnă însă "fiabil" şi "calitate proastă" este, însă, ceva subiectiv. Chestiile astea au sens la echipamente profesionale care printează zeci, sute de mii de pagini pe lună. Pt 100 de pag. pe lună cum vrei tu, e la noroc.

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
am avut un canon pe ink cu capul separat si a 3-a oara cand am reincarcat s-a infundat si am aruncat-o. no fun.

#18
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Bine atunci, dar daca as opta pentru o multifunctionala care are capul de printare separat de cartuse si voi folosi cerneala refill, calitatea capului de imprimare inseamna ca e mai buna nu?

Si as putea sa-l desfund pe acesta utilizand doar solutie speciala de desfundat? (ma refer la faptul ca o sa am grija de ea si o sa incerc sa imprim saptamanal macar 1 pagina de test color pentru a evita cat mai mult infundarea capului de imprimare; si in cazul in care incepe sa apara acest fenomen incep sa-l desfund cu solutia respectiva de curatat; infundarea nefiind una totala, ci aparand mici imperfectiuni la nivelul culorilor si imprimarii; nu voi astepta sa se infunde de tot incat sa nu mai pot face nimic).

Stiti ce marca de cerneala refill e cea mai buna? Sa fie Inktec?
Din ce a postat "The Kid" reiese faptul ca cerneala Ink-mate e de slaba calitate.

Edited by gabiibag, 26 June 2013 - 22:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate