Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CUM pot verifica daca am datorii?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Crissalalala

Crissalalala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2013
Salutare!


Cum pot afla daca eu, persoana fizica, am datorii de orice natura?!?

Fiind eu cea care le-a creat, este normal sa am o evidenta a lor, insa doar pentru siguranta, in cazul in care s-a folosit cineva de date mele sau pentru ca pur si simplu nu-mi amintesc, cum pot afla care este si ultimul banut pe care il datorez?

Am depus deja o cerere la Biroul de Credite, insa cu siguranta mai sunt si alte locuri in care pot cauta...

M-ar interesa inclusiv:

- Datorii la Banci
- Rate la TV/ Masini
- Abonamente la telefon
- Facturi neplatite la spitale
- Amenzi la RATB
- Declaratii Fiscale nedepuse (de care nu stiam)
- Impozite de care nu stiu

Ma intereseaza sa stiu si pentru alte persoane, nu poare pentru mine.

Multumesc frumos pentru ajutor Posted Image

P.S. INSIST sa dati reply doar daca aveti o experienta in sensul asta, ceva care sa ajute. Poate informatii care nu sunt accesibile pe forumuri, etc.

Edited by Crissalalala, 26 June 2013 - 15:26.


#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Pai atata timp cat nu-ti vin hartii, plicuri acasa, si nu iti umfla impozitul anual la primarie... Nu ai.

#3
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013

View PostCrissalalala, on 26 iunie 2013 - 15:03, said:

Salutare!


Cum pot afla daca eu, persoana fizica, am datorii de orice natura?!?

Fiind eu cea care le-a creat, este normal sa am o evidenta a lor, insa doar pentru siguranta, in cazul in care s-a folosit cineva de date mele sau pentru ca pur si simplu nu-mi amintesc, cum pot afla care este si ultimul banut pe care il datorez?

Am depus deja o cerere la Biroul de Credite, insa cu siguranta mai sunt si alte locuri in care pot cauta...

M-ar interesa inclusiv:

- Datorii la Banci
- Rate la TV/ Masini
- Abonamente la telefon
- Facturi neplatite la spitale
- Amenzi la RATB
- Declaratii Fiscale nedepuse (de care nu stiam)
- Impozite de care nu stiu

Ma intereseaza sa stiu si pentru alte persoane, nu poare pentru mine.

Multumesc frumos pentru ajutor Posted Image


poti sa verifici doar punctual, prin cereri la fiecare din institutiile aferente

#4
Crissalalala

Crissalalala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2013

View Postonlyone, on 26 iunie 2013 - 15:13, said:

ce vrajeala...
cred ca de fapt te intereseaza pentru alte persoane nu pentru tine.
intreaba-le direct si or sa iti zica (NOT)

@onlyone Ma intereseaza pentru mine, si pentru familia mea. Nu mai emite pareri pe care nu le poti sustine cu dovezi.
@Abkhaz Si eu ma gandeam sa fac asta, dar ar fi ciudat sa cer pentru chiar fiecare institutie in parte. Spre exemplu, mama mea a avut de-a face si cu banci, si cu spitale, si cu rate s.a.m.d. iar eu sunt singura care inca are numele ei de familie. M-ar interesa sa nu ma trezesc peste 100 de ani ca mostenesc cine stie ce datorie de care nici nu aveam habar. Asa..... Mai bine ne interesam cat e si ea in viata.

Edited by Crissalalala, 26 June 2013 - 15:22.


#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Stai linistita, te anunta ei fara intarziere daca ai vreo datorie.

#6
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013

View PostCrissalalala, on 26 iunie 2013 - 15:22, said:

Si eu ma gandeam sa fac asta, dar ar fi ciudat sa cer pentru chiar fiecare institutie in parte. Spre exemplu, mama mea a avut de-a face si cu banci, si cu spitale, si cu rate s.a.m.d. iar eu sunt singura care inca are numele ei de familie. M-ar interesa sa nu ma trezesc peste 100 de ani ca mostenesc cine stie ce datorie de care nici nu aveam habar. Asa..... Mai bine ne interesam cat e si ea in viata.

nu exista o baza de date comuna, nici macar in cazul institutiilor de stat

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostCrissalalala, on 26 iunie 2013 - 15:03, said:

Salutare!


Cum pot afla daca eu, persoana fizica, am datorii de orice natura?!?

Fiind eu cea care le-a creat, este normal sa am o evidenta a lor, insa doar pentru siguranta, in cazul in care s-a folosit cineva de date mele sau pentru ca pur si simplu nu-mi amintesc, cum pot afla care este si ultimul banut pe care il datorez?

Am depus deja o cerere la Biroul de Credite, insa cu siguranta mai sunt si alte locuri in care pot cauta...

M-ar interesa inclusiv:

- Datorii la Banci
- Rate la TV/ Masini
- Abonamente la telefon
- Facturi neplatite la spitale
- Amenzi la RATB
- Declaratii Fiscale nedepuse (de care nu stiam)
- Impozite de care nu stiu

Ma intereseaza sa stiu si pentru alte persoane, nu poare pentru mine.

Multumesc frumos pentru ajutor Posted Image

P.S. INSIST sa dati reply doar daca aveti o experienta in sensul asta, ceva care sa ajute. Poate informatii care nu sunt accesibile pe forumuri, etc.
Fa-ti cont aici tu si ceilalti membrii ai familiei tale in caz ca primaria este inscrisa in system verifica daca au un system echivalent si acolo vei vedea daca aveti ceva de platit catre stat. Desigur poti sa mergi si personal la Administratia financiara.
Pentru datorii ale altora cu institutii de credit , nu poti cere informatii, sunt date confidentiale. daca mama ta a facut un credit e problema dansei.

Edited by Kokoshmare, 26 June 2013 - 15:56.


#8
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cu siguranta nu te vei trezi peste 100 de ani cu nu stiu ce datorie asa cum spui tu... Tu cat vrei sa traiesti ? :D

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Un ghid de la ANAF

#10
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Nu cred ca se mostenesc datoriile ci eventual daca persoana decedata a girat la banca cu masina/casa/ terenuri, banca poate veni si emite pretentii asupra bunurilor. Nu cred ca vreo societate de orice fel, unde respectivul are datorii, poate emite pretentii asupra bunurilor unei persoane, daca asa ceva nu este stipulat in contract.

Si pe mine ma sunau pentru o ruda decedata care avea ceva datorii la curent. Le-am spus ca s-a mutat, le-am dat adresa exacta si de atunci nu au mai sunat. Ce or fi vorbit cu el, nu stiu...

Edited by andreyfitza, 26 June 2013 - 16:44.


#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostCrissalalala, on 26 iunie 2013 - 15:03, said:

Salutare!


Cum pot afla daca eu, persoana fizica, am datorii de orice natura?!?

Fiind eu cea care le-a creat, este normal sa am o evidenta a lor, insa doar pentru siguranta, in cazul in care s-a folosit cineva de date mele sau pentru ca pur si simplu nu-mi amintesc, cum pot afla care este si ultimul banut pe care il datorez?

Am depus deja o cerere la Biroul de Credite, insa cu siguranta mai sunt si alte locuri in care pot cauta...

M-ar interesa inclusiv:

- Datorii la Banci
- Rate la TV/ Masini
- Abonamente la telefon
- Facturi neplatite la spitale
- Amenzi la RATB
- Declaratii Fiscale nedepuse (de care nu stiam)
- Impozite de care nu stiu

Ma intereseaza sa stiu si pentru alte persoane, nu poare pentru mine.

Multumesc frumos pentru ajutor Posted Image

P.S. INSIST sa dati reply doar daca aveti o experienta in sensul asta, ceva care sa ajute. Poate informatii care nu sunt accesibile pe forumuri, etc.

completeaza cererea din linkul urmator si trimite-o la [email protected]

http://www.birouldec...iles/cerere.pdf

e cea mai buna metoda de a afla cate credite/carduri/conturi ai. Succes!

Edited by Bucifon, 26 June 2013 - 17:10.


#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postandreyfitza, on 26 iunie 2013 - 16:44, said:

Nu cred ca se mostenesc datoriile ci eventual daca persoana decedata a girat la banca cu masina/casa/ terenuri, banca poate veni si emite pretentii asupra bunurilor. Nu cred ca vreo societate de orice fel, unde respectivul are datorii, poate emite pretentii asupra bunurilor unei persoane, daca asa ceva nu este stipulat in contract.

Si pe mine ma sunau pentru o ruda decedata care avea ceva datorii la curent. Le-am spus ca s-a mutat, le-am dat adresa exacta si de atunci nu au mai sunat. Ce or fi vorbit cu el, nu stiu...
Daca mostenesti un bun in mod legal , nu iti da mamaie salba si gata, atunci ai parte si de datoriile existente. Daca nu-ti faci succesiunea, atunci nimeni nu poate veni sa zica (legal vorbind , nu camatari) tre sa platesti datoriile lu tac-tu.
Luati de cititi de aici despre mosteniri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate