Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Glafuri interioare PVC - se pot monta la un apartament deja finisat?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
enverhoxha

enverhoxha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.02.2008
Nu am glafuri interioare la ferestrele apartamentului (nou) si m-am gandit ca as putea sa montez unele din PVC. Pe net am gasit explicatii despre montarea glafurilor odata cu ferestrele, inainte de finisarea completa. Se folosesc nu stiu ce profile sau se lipesc glafurile direct pe zid, in asa fel incat sa intre sub tocul ferestrei.
La mine, evident, nu mai pot face asa ceva. Totul e terminat, peretii sunt zugraviti cu lavabil. Sunt curios daca exista totusi o solutie buna sau ar trebui sa renunt la idee. La un magazin de materiale mi s-a spus ca da, se poate lipi direct pe lavabil. Dar mi se pare ca o apasare puternica pe marginea glafului odata montat ar putea sa-l desprinda, din cauza efectului de parghie.

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,754
  • Înscris: 03.02.2007
Se lipesc cu spumă și stau foarte bine. Suportul trebuie orizontal, fără praf și ușor umezit înainte. Cerceveaua geamului trebuie să permită montajul, adică să nu fie prea îngropat tocul în tencuială la partea de jos și să dai cu fereastra în el.
Glafurile din PVC au 2 cm grosime. Spuma trebuie întinsă uniform și în strat subțire(ca pasta de dinți pe periuță). Până se întărește spuma trebuie asigurat cu ceva mai greu, vrafuri de cărți, etc, dar nu atât de greu încât să se deformeze glaful.

Edited by Digix, 23 June 2013 - 01:11.


#3
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Aplici spuma de la un capat la altul al glafului,sa nu fie in strat gros,asa cum a spus prietenul nostru mai sus, "(ca pasta de dinți pe periuță)" am incheiat citatul,lipesti glaful de zidarie presezi dand lovituri usoare cu pumnul apoi dezlipesti, astepti circa 1-2 minute dupa care asezi  iarasi glaful pe zidarie,operatiunea asta se executa atunci cand vrei sa lipesti ceva cu spuma poliuretanica fara sa expandeze,acelasi procedeu se aplica si la plinta de parchet.La aceasta operatiune nu trebuie sa pui greutati deoarece spuma nu va expanda si nu iti va ridica glaful,ptr linistea ta poti pune 2 bete asezate  pe verticala(vezi foto) , le tai cu 5 mm mai mari cat sa se arcuiasca un pic,dupa 30 minute le poti scoate.Glaful de asemenea taie-l cu 1-2 mm mai mare cat sa-ti intre un pic fortat

Attached File  fereatra.jpg   43.97K   253 downloads

Edited by lik_lights, 23 June 2013 - 09:02.


#4
enverhoxha

enverhoxha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.02.2008
Deci spuma poliuretanica? Multumesc.

#5
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Da

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sunt zeci de tipuri de adezivi la tub.

Exista glaf de pvc si mai subtire, eventual daca te lasa buzunarul poti opta pentru unele din piatra naturala.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,754
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt foarte buni adezivii, dar mai scumpi, iar spuma lipește impecabil și umple bine golurile, glaful nu sună a gol. Cu adezivi, dacă nu pui pe toată suprafața(din motive economice) riști să sune a gol.

#8
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Digix, on 23 iunie 2013 - 12:19, said:

iar spuma lipește impecabil și umple bine golurile, glaful nu sună a gol.
Corect!

#9
aky77

aky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.07.2008
Totusi , ca o masura suplimentara de siguranta , pentru a evita eventualele infiltratii in peretele de sub fereastra si aparitia ulterioara a mucegaiului ( infiltratii produse din condens ) - cel putin la baie si bucatarie unde exista surse evidente de vapori , si mai ales ca abia au fost terminate lucrarile interioare si umezeala nu s-a dus complet ,  pe latura dinspre fereastra a glafului va recomand sa aplicati silicon - alb , maro sau transparent , dupa caz . In rest , subscriu la cele de mai sus .

#10
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006
Eu sunt in situatia inversa. Vreau sa dau jos glaful din imaginile atasate. Din cate am vazut, glaful intra sub tamplarie. Aveti idee cum este prins? Oare este doar lipit sau este prins si cu suruburi de tamplarie?

Attached Files



#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,754
  • Înscris: 03.02.2007
E posibilă și varianta să fie și prins de tâmplărie cu șuruburi date de jos în sus înainte de montajul tâmplăriei.
Pentru început, ia și ridică de marginea glafului în sus. Va fi destul de dificil dacă e bine lipit. Dacă merge greu operațiunea asta, poți folosi o rangă.

Dacă e prins doar cu spumă/adeziv, după ce ridici să se desprindă de zidărie și tragi spre tine, glaful va ieși.

Dacă e prins inclusiv cu șuruburi, din păcate va trebui să-l scoți bucăți, bucățele.

Edited by Digix, 29 April 2014 - 19:59.


#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 fuji, on 29 aprilie 2014 - 19:03, said:

Eu sunt in situatia inversa. Vreau sa dau jos glaful din imaginile atasate. Din cate am vazut, glaful intra sub tamplarie. Aveti idee cum este prins? Oare este doar lipit sau este prins si cu suruburi de tamplarie?
Daca este prins de rama geamului  , trebuie taiat cu un dremel si un disc mic . Cu atentie sa nu se atinga rama , in doua minute ati scapat de el .
Nu incercati fortat caci riscati sa faceti nefacute ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate