Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Sfaturi pentru un pui de caucazian ?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
1. Asteapta macar pana la 5-6 luni daca vrei sa-l vezi atarnat de cauciuc, iar pana atunci invata-l sa lase la comanda. Poti sa o faci cu o sfoara, minge, etc
2. Prin exercitiu, musculatura da. In rest, vitamine, calciu, etc
3. Pana incepe sa marcheze va fi ok. Dupa...

Te-as sfatui sa-l dresezi profesionist sau sa studiezi cat mai bine cum se face. In special partea de obedienta. Daca vrei sa faca si paza, ar fi indicat sa-l duci la dresaj specializat.

Edited by miromulus, 03 July 2013 - 21:25.


#20
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Multumesc pentru raspuns . Azi l-am alergat putin , doar lemn acum Posted Image

Attached Files



#21
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
visez eu sau si voi puteti urmari clipul ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8QgADGje4kE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Dacă ai luat câinele pentru așa ceva, mai bine nu-l mai luai. Aici nu e China iar luptele de câini sunt interzise de lege.

#23
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
domnule draga , cat urasc eu pitbitbulii astia si tot nu ma pot uita la cruzimea aia , la cum se joaca caucazianu ala cu el ... pe youtube am cautat multe clipuri cu caucazian si acum la prima pagina imi recomanda clipuri cu ce caut eu mai des , printre care si asta ... al meu sa bagat printre picioare si nu lam vazut si din greseala lam calcat pe o labuta usor si a schelalait putin si imi venea sa il duc la veterinar ... da pai sa il bag la lupte :)))

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
De ce să urăști pitbull-ii. Ar trebui să-i urăști pe handicapații care își bat joc de câini punându-l să se sfâșie cu alți câini. Pitbull-ul, corect educat și socializat e un câine extraordinar de afectuos cu familia lui, inteligent și ascultător cu stăpânul care știe să se impună. Nu câinii sunt de vină atunci când au un comportament aiurea ci omul .

#25
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
M-am exprimat eu gresit , nu ii urasc in sensul ca daca vad unul imi vine sa il omor . Dar automat vazand aceasta rasa la multi "smekeri" sau complexati care ii invata de mici sa fie rai , ma facut sa ii evit . chiar daca acestia nu au nici o vina . Sper ca ai inteles ideea . (la fel si bmw'urile , sunt conduse de multi cocaliari, si tot asa mi-am format o idee , gresita poate)

Am inteles astea dar din ce am mai citit pe internet am inteles ca acesti pitbuli sau amstaff "au in adn" aceasta gena de luptator , rautate cand este vorba de un inamic . Chiar pe dicovery era o emisiune de genu acum cativa ani ... cand prezenta diverse rase si era ceva de genu ca daca lasi un pui de ciobanesc german si unul de pitbull de mici in voia sortii (fara a primi vreun dresaj ) acel pitbull va devenii o bestie , un pericol ... pe cand "lupul" va fi mai "civilizat" sa zic asa , folosindusi forta doar daca va fi nevoie , iar pitbulull atacand la ce mai mica suspiciune ...

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Terrierii au gena de luptător. Aveam eu un pufulin mic și alb, jar mânca. A scăpat din curte și în câteva minute l-a aranjat pe unu' de 4 ori mai mare ca el. Ne-am chinuit să-i descleștăm dinții din falca dulăului și am reușit cu mare greutate. El era ascultător dar provenea dintr-o linie de vânătoare și și-a dat drumul la instinct mai ales că dulăul îl sfida mereu de dincolo de poartă.

#27
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
atunci de ce toata lume ii divinizeaza atat ? ca sunt puternici  , ca sunt mult mai greu de ranit la gat , colo unde ataca cainii pentru ca ii ajuta coama aia . mie imi par niste ''gorile de treaba'' sa zic asa ... nu prea par ei genu de ''bad boy'' cum mi-se pare pitbulul . :D te salut

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred că îi divinizează copilandrii complexați și nesiguri pe ei care atunci când ies cu un câine de genul acesta pe stradă simt că impresionează. Dacă ar ieși singuri, nu s-ar uita nimeni la ei. Terrierii sunt foarte apreciați de cunoscători deoarece deși sunt incăpățănați (dacă ești mai experimentat și reușești să te impui, asta nu e o problemă) sunt niște câini foarte iubitori, devotați și inteligenți care ghicesc din priviri starea de spirit a stăpânului și se comportă ca atare. Pitbullii, amstaffii și alti terrieri de tip bull și chiar pufulinul meu, când își încordează mușchii devin ca piatra, sunt greu de penetrat,apoi au insensibilitate la durere. Terrierului meu eu îi puteam face orice că nu protesta» îi smulgeam părul din urechi, îi tăiam unghiile, îl jumuleam ca pe o gâscă(se numește stripat), îi vidam glandele perianale. Am unul acum, altă rasă, chirăie la orice și nu stă la periat. Trebuie să-l leg cu lesa de gard ca să-l pot peria. E flocos, îl doare un pic când dau de vreun ghem dar ute că terrierul nici nu crâcnea, ba chiar îi făcea plăcere.

#29
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
doamne cat de bine zici de bietii astia complexati , care umbla pe strazi cu pitbuli , si la mine in oras sunt foarte multi , sunt mai multi ca maidanezii .

ce imi mai poti spune despre acesti caucazieni ? fiind de la oras nu prea am avut contact cu genu asta , nu sunt prea populari , adica se stie de ei ca sunt mari si atat . am mai citit si pe internet dar sunt curios si de parerea ta .

raman dator cu o bere . salut

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Câinele îl ai așa cum îl crești iar cu timpul un câine tinde să semene cu stăpânul. Dacă un câine e dezechilibrat, în mod sigur și stăpânul are ceva probleme la mansardă sau a făcut greșeli grave de educație cât a fost câinele mic.Nu știu aproape nimic despre caucazieni decât că sunt greu de strunit atunci când devin adulți, mai ales masculii. Deci trebuie să incepi educația de când e micuț. Trebuie să te impui de pe acum ca pack leader, nu aștepta până se face de 5-6 luni. Nu îi dai să mănânce in timp ce mănânci tu, nu are voie pe locuri mai înalte, nu are voie să intre sau să iasă pe ușă inaintea ta iar la plimbare nu are voie să meargă în față.

Edited by Freddy12, 06 July 2013 - 11:54.


#31
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostaWp_viTal, on 06 iulie 2013 - 11:29, said:

ce imi mai poti spune despre acesti caucazieni ? fiind de la oras nu prea am avut contact cu genu asta , nu sunt prea populari , adica se stie de ei ca sunt mari si atat . am mai citit si pe internet dar sunt curios si de parerea ta .

Sa ai mare grija cu socializarea. Rasa a fost dezvoltata intr-o zona unde cel mai apropiat vecin era la distanta de cateva zile si tu te bazai doar pe caine. Are obiceiul sa rezolve problemele (lupi si ursi in original iar la oras ce i se nazare lui). Pentru totdeauna, in masura in care poate. Asa ca incepe sa-l inveti de mic ca poate avea incredere in oameni si alti caini.

Edited by miromulus, 07 July 2013 - 17:32.


#32
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Toti musafiri lau dragalit etc , si parea foarte incantat . Deja cand vin de la munca este foarte bucuros , vrea sa ma linga , sa se joace etc , adica dpmdv stie ca eu sunt stapanul . Multumesc de sfaturi , am sa tin cont .

Aceste ce ciobanesc este ? Caucazian ? Carpatin sau de Bucovina ? stiu doar ca este maree si are 64kg si 2ani

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 07 July 2013 - 18:08.


#33
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu-s eu expert dar pare a fi de ciobanesc de Bucovina. Nu imi dau seama bine de forma capului (nu seamana f bine, in poza asta) iar labele par cam subtirele. Caucazian nu e sigur si nici carpatin nu cred ca e

Edited by miromulus, 07 July 2013 - 20:40.


#34
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
astea sunt toate pozele , a fost un caine de paza al unei stane ce a revent fiului fostului proprietar , a fost adus dintr-o canisa(sper ca pronunt bine) special pentru asta . informatiile sau pierdut de cand a decedat "patronu" stanei , iar fiul decat asta a retinut de la vremea respectiva : ca a fost cumparat dintr-o canisa special pentru paza oilor , el arata mult mai bine dar de cand a fost dat pe pana oierilor .... va dati seama , oamenii respectivi il tratatu ca si pe restulul cainilor , apa si mancare si punct . el era un fel comandat de paza Posted Image

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 08 July 2013 - 00:14.


#35
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
motanii astia doi au 10 respectiv 11 kg la 2 luni jumate . si vin cu un set de intrebari :

1 ce tip de carne fiarta ii pot da ?
2 branza nesarata de oaie sau vaca ?
3 ce ii mai pot da de mancare ?

imi pare rau ca nu pot posta poze de pe telefon , sunt niste ursuleti .  

pana la urma am aflat , masculul este carpatin iar femela pare a fi un metis intre corb si caucazian . revin cu mai multe poze .

#36
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pana la carne, vitamine si calciu ii dai? E un caine cu crestere exploziva si are mare nevoie de ele cat e pui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate