Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Evitare taxa autostrada in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013
Deschid acest thread in ajutorul romanilor care merg cu masina personala sau motocicleta  in Grecia.

   Motivul pentru care am făcut acest thread este de a fi grupate, toate informațiile cu privire la ocolirea si  evitarea taxei auto  pe autostrada
Salonic - Atena si pe Egnatia Odos care incepe la granita cu Turcia si ajunge in port la Igoumenitsa.

   Sunt rugati sa posteze  cei care stiu orice informații  despre ocolirea  sectiunilor cu  taxa de la Salonic spre Atena și vice-versa si  Alexandoupoli  spre Igoumenitsa si vice-versa.    

    Fiecare alternativă, orice idee este binevenită.


    Dacă ați scrie și costul actual al taxelor pentru autoturisme precum și mai multe instrucțiuni detaliate ce se poate despre traseul șoselei de centură, kilometraj, calitatea drumului și timpul necesar.

    De la Salonic la Atena avem 12 opriri dintre care 11 sunt pentru a plati autostrada si a 12 pentru un brake ( la o cafea, la o tigare sau la wc)
    La fiecare oprire este un alt pret...

    De la Salonic la Atena aceste statii se afla la :

1.Malgara / Διόδια Μαλγάρων la 20km de Salonic
2.Kleidi / Διόδια Αιγινίου-Κλειδιού la 35km de Salonic
3.Leptokaria / Διόδια Λεπτοκαρυάς la 97km de Salonic
4.Pirgetou / Διόδια Πυργετού  la 117km de Salonic
5.Makrihoriou / Διόδια Μακρυχωρίου la 135km de Salonic
6.Moshohorio / Διόδια Μοσχοχωρίου  ------
7.Pelasgia / Διόδια Πελασγίας ------
8.Agia Triada / Διόδια αγια τριαδα(Θερμοπυλών) ------
9.Tragana / Διόδια Τραγάνα ------
10.Thiva / Διόδια Θήβα ------
11.Afidnes /  Διόδια Αφιδνών ------

   O sa revin si cu alte informatii...

    Multumesc mult.

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Cu trenul sau... http://www.turistine...-in-grecia.htm.
Nu mi se pare un capat de tara... Beau 5 beri mai putin si platesc autostrada.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postliviu_np, on 18 iunie 2013 - 06:24, said:

Cu trenul sau... http://www.turistine...-in-grecia.htm.
Nu mi se pare un capat de tara... Beau 5 beri mai putin si platesc autostrada.

Ca sa nu mai amintim de diferenta de benzina ca sa ocolesti.

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postjm2010, on 18 iunie 2013 - 06:35, said:

Ca sa nu mai amintim de diferenta de benzina ca sa ocolesti.
Uneori tot pe-acolo iesi, ca si costuri, ocolind autostrazile sau mai scump chiar, mai ales daca mai si pui pret pe timpul tau :peacefingers:

Viamichelin sau chiar google maps au optiuni de a face un traseu intre A si B, mergand pe drumuri fara taxe deci nu ai nevoie neaparat de experienta cuiva ;)

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostCucuriguIon, on 18 iunie 2013 - 02:42, said:

   Sunt rugati sa posteze  cei care stiu orice informații  despre ocolirea  sectiunilor cu  taxa de la Salonic spre Atena și vice-versa si  Alexandoupoli  spre Igoumenitsa si vice-versa.  
Metoda 100% sigura...stai acasa sau te duci la mamaia...aa...ooops si acolo e taxa...deci stai acasa Posted Image

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Cumpara o harta a Greciei (este buna cea de la Editura Niculescu) si urmeaza traseul drumului vechi; vezi ca este (aproximativ) paralel cu autostrada insa sunt enervant de multe localitati. Tot autostrada ti-o recomand si eu, ca timp si ca lejeritate a drumului.

#7
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
De ce sa eviti taxa?

#8
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
vezi cum te pregatesti sa deschizi topic DUPA ce ai evitat taxarea ca un destept ce a facut asta prin Slovenia :)

PS: totusi cred ca acele opriri sint la Iesire de pe autostrada

#9
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View Postliviu_np, on 18 iunie 2013 - 06:24, said:

Cu trenul sau... http://www.turistine...-in-grecia.htm.
Nu mi se pare un capat de tara... Beau 5 beri mai putin si platesc autostrada.

In Grecia nu mai circula trenuri internationale de aproximativ 2 ani poate chiar mai mult...
Preturile de pe pagina respectiva nu sunt actualizate...
Acest subiect este pentru oamenii care nu isi permit o vacanta de lux .... Taxa  este de aproximativ 25 euro Salonic - Atena ... 5 berii x 5 euro berea = 25... tu daca iti permiti sa bei bere cu 5 euro inseamna ca ai  banii !

View Postlawrence38, on 18 iunie 2013 - 07:15, said:

Uneori tot pe-acolo iesi, ca si costuri, ocolind autostrazile sau mai scump chiar, mai ales daca mai si pui pret pe timpul tau Posted Image

Nu cred ca iesi mai scump..... foarte multe persoane ocolesc taxa autostrazii, daca iesea mai scump ..nimeni nu mai ocolea taxa...

View PostOctavian_SK, on 18 iunie 2013 - 08:30, said:

Metoda 100% sigura...stai acasa sau te duci la mamaia...aa...ooops si acolo e taxa...deci stai acasa Posted Image

Stau acasa doar in momentul cand nu calatoresc.

View Postbogdan_z, on 18 iunie 2013 - 09:56, said:

De ce sa eviti taxa?

Pentru a calatorii cat mai ieftin.

View PostEvergreen, on 18 iunie 2013 - 16:29, said:

vezi cum te pregatesti sa deschizi topic DUPA ce ai evitat taxarea ca un destept ce a facut asta prin Slovenia Posted Image

PS: totusi cred ca acele opriri sint la Iesire de pe autostrada

Nu am inteles la ce te referi.

Acele opriri(taxa autostrazii), nu sunt la fiecare iesire de pe autostrada.

#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Atata vreme cat deja stii unde sunt portile , te uiti pe harta la rutele ocolitoare , le bagi in GPS si gata .

Totusi si eu sunt sceptic ca ocolirea te va scoate semnificativ mai ieftin , astfel incat sa merite.

#11
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Tipic mentalitate de roman. Cum sa mai "fur" ceva-ceva. Decat sa bei, cum a zis cineva 5 beri, mai bine iti prezinti "obiceiurile miortitice". Si te miri de ce sunt romanii priviti in lumea asa cum sunt.
Stiu, astept sa te iei de mine, dar ceea ce spun eu se numeste civilizatie. Tu vrei sa traiesti in jungla.

#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
pai nu e mai simplu sa pleci cu marfa la pachet? baxuri de apa, bere...macar asa sa ai citeva zile.... :)

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
E mult mai ieftin pe autostrada decat pe drumurile neplatite

#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View PostCucuriguIon, on 19 iunie 2013 - 15:57, said:

In Grecia nu mai circula trenuri internationale de aproximativ 2 ani poate chiar mai mult...
Preturile de pe pagina respectiva nu sunt actualizate...
Acest subiect este pentru oamenii care nu isi permit o vacanta de lux .... Taxa  este de aproximativ 25 euro Salonic - Atena ... 5 berii x 5 euro berea = 25... tu daca iti permiti sa bei bere cu 5 euro inseamna ca ai  banii !

Nici eu nu-mi permit o vacanta de lux, dar atunci cand ma duc undeva, mai ales in strainatate, nu incerc sa-mi mananc de sub unghii. Bugetul pe care-l am, mi-l chivernisesc. Nu ma duc – asa cum se duc multi altii care platesc de acasa hotelul care are 2 mese incluse –, doar cu 50 de euroi in buzunar pentru 10 zile si trag de ei ca sa se mai intorarca cu 45 inapoi.
Asta nu mai este concediu. Mai bine stau acasa si beau bere, ca o rosie-doua in frigider sa fac o salata, gasesc Posted Image.

Nu cred ca tu te-ai putea lauda la colegi ca ai fost pe plaja cutare de pe insula cutare si stateai la 10 dimineata la bar cu o bere aburita in mana si te uitai la fetele in bikini

Edited by liviu_np, 19 June 2013 - 19:22.


#15
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View Postenoxcj, on 19 iunie 2013 - 17:45, said:

Tipic mentalitate de roman. Cum sa mai "fur" ceva-ceva. Decat sa bei, cum a zis cineva 5 beri, mai bine iti prezinti "obiceiurile miortitice". Si te miri de ce sunt romanii priviti in lumea asa cum sunt.
Stiu, astept sa te iei de mine, dar ceea ce spun eu se numeste civilizatie. Tu vrei sa traiesti in jungla.

In primul rand nu furi nimica , in conditiile in care drumul de langa autostrada este liber...nu se platesc taxe

Tu ai mentalitate de Roman mioritic, ma acuzi de furt fara a fura nimic
Eu cred ca tu nu esti civilizat in conditiile in care nu stii sa deslusesti 2 vorbe in limba mioritica -->

-->Acel cineva  spunea ca bea cu 5 beri mai putin... adica micsora bugetul de la bere pentru a plati taxele . In conditiile in care taxele pe autostrada de la Salonic la Atena sunt de aproximativ 25 euro , inseamna 25 euro : 5 beri = 5 euro berea...
"Acel cineva"   poate sa ocoleasca taxele de pe autostrada si sa bea 3 beri a cate 5 euro berea in loc sa scada  5 beri, pentru a plati autostrada.


View Postpetre69, on 19 iunie 2013 - 17:51, said:

E mult mai ieftin pe autostrada decat pe drumurile neplatite

Ai dreptate la ceea ce spui, dar in conditiile in care drumul merge paralel cu autostrada si tu iesi de pe autostrada pestru 5-10 km dupa aceea revii pe autostrada cred ca este mult mai avantajos.

View Postliviu_np, on 19 iunie 2013 - 19:19, said:

Nici eu nu-mi permit o vacanta de lux, dar atunci cand ma duc undeva, mai ales in strainatate, nu incerc sa-mi mananc de sub unghii. Bugetul pe care-l am, mi-l chivernisesc. Nu ma duc – asa cum se duc multi altii care platesc de acasa hotelul care are 2 mese incluse –, doar cu 50 de euroi in buzunar pentru 10 zile si trag de ei ca sa se mai intorarca cu 45 inapoi.
Asta nu mai este concediu. Mai bine stau acasa si beau bere, ca o rosie-doua in frigider sa fac o salata, gasesc Posted Image.

Nu cred ca tu te-ai putea lauda la colegi ca ai fost pe plaja cutare de pe insula cutare si stateai la 10 dimineata la bar cu o bere aburita in mana si te uitai la fetele in bikini

Stai acasa , nu te pune nimeni sa mergi in Grecia .

Nu imi place sa ma laud, asa ca nu o fac .  Am fost pe multe plaje , dar la 10 dimineata cu berea in mana NUU, ... nu sunt alcoolic...

#16
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006

View PostCucuriguIon, on 19 iunie 2013 - 22:03, said:

In primul rand nu furi nimica , in conditiile in care drumul de langa autostrada este liber...nu se platesc taxe

Ai dreptate la ceea ce spui, dar in conditiile in care drumul merge paralel cu autostrada si tu iesi de pe autostrada pestru 5-10 km dupa aceea revii pe autostrada cred ca este mult mai avantajos.


Deci tu practic vrei sa folosesti 90% din autostrada care e intretinuta din taxe fara sa platesti nimic. In ce fel nu e asta furt?
Stii ce te rog? Sa mergi intr-unul din locurile in care e deja plin de romani, ca sa nu faceti inca unul nou de cacat.

#17
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View PostJah, on 20 iunie 2013 - 00:34, said:

Deci tu practic vrei sa folosesti 90% din autostrada care e intretinuta din taxe fara sa platesti nimic. In ce fel nu e asta furt?
Stii ce te rog? Sa mergi intr-unul din locurile in care e deja plin de romani, ca sa nu faceti inca unul nou de cacat.


Stii ce te rog daca nu iti place subiectul , nu mai posta.  Probabil esti unu care nici macar nu stie pe unde se iese din tara.

PS Merg in locuri pline de Romani, merg in Romania !

Edited by CucuriguIon, 20 June 2013 - 10:51.


#18
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013
Aici va las un video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2Q-RKjl2qo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  despre cum se evita taxa pe autostrada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate