Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pacaleala a la Zepter

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Nu-i chiar așa, crisstonne, ăștia bătrâni își pierd luciditatea la o vârstă. Ca și copiii, dacă vor ceva, sau li se pare că le trebuie un lucru, nu mai țin cont că au sau nu bani, își cumpără. De aia sunt ținta predilectă a escrocilor.

Ai mei, intraseră, în urmă cu un an în sarabanda Readers Digest. De la un flyer dintr-un ziar, care le promitea Marele gâștig, au început să comande și să primească într-un ritm amețitor, tot felul de cărți și cd-uri, unele și de câte 3 ori. Titluri precum „Biblia explicată cu imagini”, „Remedii naturale”, „Concerte de Crăciun” și altele, toate la prețuri în jur de 150 de lei. Bine-nțeles că nu au deschis vreodată o carte și nu au ascultat niciodată vreun concert din cele primite, ei erau tentați de Marele câștig.
Discuțiile telefonice cu cei de la RD au fost inutile, iar noi ajunsesem să ne certăm destul de urât când constatam, la fiecare vizită, că s-au mai îmbogățit „cultural”. Nu a fost chip să-i conving să nu mai facă plăți, răspunsul era, inevitabil, „păi cum să nu plătim dacă am comandat?”. Din fericire, soluția mi-a oferit-o chiar editura, care m-a invitat, având număr de client, să-mi fac cont pe site-ul lor. O dată contul creat, am modificat adresa de livrare, astfel încât toată corespondența (plicurile acelea grase cu multe ștampile „răspundeți acum!”, „corespondență importantă!”), vine acum pe adresa mea.

În speța de față, mi se pare extrem de simplu, de aceea nu înțeleg abordarea spășită a inițiatorului - este vorba de o „promisiune de cumpărare”, ca să zic așa, care nu te poate forța la nimic. Nicio instanță nu te va obliga să plătești un produs pe care nu l-ai primit. Nu știu cum poate arăta un contract cu Zepter însă, atât timp cât bunul nu și-a schimbat proprietarul, înseamnă că vânzarea nu a avut loc.

#20
iulian1971

iulian1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2009

 silviu_n, on 05 august 2013 - 22:42, said:

Eu nu înțeleg ceva... vă obligă cineva să plătiți, vă ia banii din cont automat? Că altfel, nu văd niciun motiv pentru care să le dați vre-un ban...
Cam asa ceva.
In contract este o clauza conform careia vanzatorul poate solicita 1/3 din valoarea contractului in situatia in care cumparatorul nu achita ratele la timp.
Adica riscam un proces in urma caruia puteam fi obligati sa platim 1600 lei + cheltuieli de judecata, asa platim 2400 lei in 2 ani pt. faimosul purificator.

 crisstonne, on 06 august 2013 - 17:42, said:

Lasa tata sa marce banul, daca nu le este mila de banii lor inseamna ca au de prisos...
Nu stiu cati ani au parintii tai, insa cand vei ajunge in situatia mea, ai sa intelegi cum sta treaba.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Faci previziuni eronate, nu stau să dezvolt inutil discuţia, marcă banu'.

#22
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 iulian1971, on 10 august 2013 - 23:16, said:

In contract este o clauza conform careia vanzatorul poate solicita 1/3 din valoarea contractului in situatia in care cumparatorul nu achita ratele la timp.
Adica riscam un proces in urma caruia puteam fi obligati sa platim 1600 lei + cheltuieli de judecata, asa platim 2400 lei in 2 ani pt. faimosul purificator.
Du-te și tu cu contractul ăla la OPC, vezi ce părere au. Întreabă și un avocat, însă eu încă nu am auzit, în România, de vre-un proces în urma căruia să fii obligat să plătești ceva de care nu ai beneficiat. Cu atât mai mult cu cât ați invocat, în termen, și clauza de reziliere. Păi atunci de ce mai este clauză de reziliere?

#23
Foarfeca

Foarfeca

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.07.2009
Incerc sa va lamuresc, nu va suparati pe mine. Incep cu felicitarile pentru faptul ca mama dvs. traieste si ia decizii foarte bune. Nu glumesc ! Zepter International Elvetia este un mare holding cu rezultate impresionante in domeniul productiei de bunuri materiale fabricate pe comanda speciala, de aceea livrarea produselor se fce dupa finalizarea totala a platii, adica platesti pe loc, se livreaza marfa in 28 de zile, timp necesar confectionarii bunurilor comandate de dvs. prin contract ferm. Prevederile contractuale sunt aduse la cunostinta cumparatorului inainte de intocmirea contractului, punctele cele mai sensibile ale contractului fiind : fermitatea incheierii actului in sine/contractului care produce efecte de lansarea in productie a bunurilor alese de client. Exista cateva lucruri sensibile : la incheierea contractului ambele parti contractuale semneaza pe fata-fila 1 si pe verso contractului fila 2, semnatura inseamna acordul ambelor parti cu prevederile contractuale. Aici intervine proverbul romanesc, " dar am semnat ca primarul " fara sa citesc clauzele contractuale, semnatura semnifica ca ati fost incunostiintat de prevederile contractuale. De ce primiti produsele contractate decat dupa plata integrala a produselor ?...Simplu. Cand cumparati de la Metro, Carrefour, Billa, etc. primiti produsele dupa ce trec prin casa de marcat si emiterea bonului fiscal, da ?...si aici e la fel, daor ca aveti inlesniri contractuale unice in lume, rate maxim 2 ani, atentie fara dobanda sau recalculari de pret din cauza inflatiei. Pentru lansarea comenzii dvs. se percepe acel avans de minim 10 % din valoarea de contract !..deci pentru lansarea comenzii dvs. personalizata in ceea ce ati ales sa fie fabricat pentru dvs., si numai pentru dvs. !
Va anexez un contract sa cititi si dvs. prevederile contractuale pe fata si verso, cititi cu atentie ! Produsele alese de mama dvs. sunt produsele cele mai cautate, de varf si cu parere de rau va aduc la cunostinta ca ati renuntat la cel mai bun aparat medical pentru tratamente mai ales la varsta mamei dvs. de 81 de ani, multi inainte !...Eu, anul trecut am avut probleme cu coloana vertebrala, pana intr-o zi cand nu am mai putut sa cobor singur din pat, era blocat bazinul. Am chemat un doctor acasa si mi-a dat reteta de medicamente foarte scumpe si am cumparat un Bioptron 2, cel mai mare dintre  bioptroane, pentru ca era necesar ca lumina polarizata sa patrunda in oasele vertebrele coloanei la bazin. Sotia mea imi punea ciorapii si ma dadea jos din pat sa mai fac miscare prin casa, aveam atunci 54 de ani ! Am crezut ca nu voi mai merge pe picioarel mele niciodata singur, fara sprijin !...nu a fost asa !...am facut tratament si am facut iradierile cu lumina polarizata conform procedurilor cu Bioptronul 2, cel cu lentila mare de 15 cm. Dupa 3 luni de tratament am scapat de inchilozare si am coborat singur jos din pat, m-am imbracat si am reluat activitatea ca si cand nu am avut niciodata boala de bazin/coloana. Nu credeam in Zepter si-i jigneam pe unde apucam, ba ca sunt scumpi la produse, ba ca dau produsele dupa terminarea platilor, etc., etc.  Acum le multumsc din suflet si merg normal, nu am mai avut crize de coloana si nici blocaje.
Eu aveam doar 54 de ani, mama dvs. are 81 de ani, ati facut cea mai mare greseala ca ati renuntat la Bioptron, chiar daca l-a contractat pe cel mai mic, Bioptron Compact III, cu lentila de 4 cm.  Mama dvs. a fost inteligenta, dvs. ati gresit totalmente ! La ce e bun Bioptronul : trateaza peste 100 de boli grave, va pot expedia o carte cu procedurile pentru fiecare boala in parte. Efectele luminii polarizate au fost premiate cu premiul NOBEL pentru medicina in anul 1903 !!!... Dr. Finsen Danemarca. Cititi mai mute pe www.bioptron.ro, sau pe www.zepter.ro  
In relatia Zepter - cumparator este nevoie de foarte multa incredere si respect reciproc, nu ne putem juca cu termenii si conditiile contractuale.
Dupa ce veti citit clauzele sigur o sa intelegeti ca cei din Elvetia lucreaza pentru lumea intreaga si nu-si permit sa inceapa roductia comenzii dvs. si apoi sa nu poata livra comanda pentru ca dvs. va rasganditi. Va recomand fermitate in gandire si actiune atunci cand luati decizii, ori este da ori este nu !...calea de mijloc creaza mult disconfort contractual si neseriozitatea poate duce la relatii neprincipiale, nervoase intre partile contractante, de nedorit.
Eu am acasa produse Zepter din anul 1994, o multime de produse pe care le folosesc si in bucatarie, si in tratamente medicale, porific apa si aerul, servesc masa in vase speciale si consum bauturi alcoolice si nonalcoolice in seturi de invidiat cum ar fi Baron, King, Prince toate placate cu banda de aur de 24 k., aur elvetian. Sunt mandru ca le am si niciodata nu am jignit pe nimeni de la Zepter ca m-a pacalit.
Sper sa fiu bine inteles in comentariul meu, nu este un spot publicitar, acum beau bere rece in pahar inox placat cu aur cu peretii dublii vidati, e rece, rece si buna !!!...tine asa 2-3 ore fara gheata in pahar !

#24
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Foarfeca,

Reclama ta deshantata la Zepter mi se pare lipsita total de bun simt in conditiile de fata.
Te rog sa canti la alta masa, ca sa fiu cat de cat politicos.

@ initiatorul topicului:
Merci cu contractul si copia cererii de reziliere (pe care ai nr. de inregistrare) la sediul Zepter si fa un scandal monstru. Cheama un director si spune ca mama ta are 80 ani si a fost pacalita in mod ordinar de un 'agent' de vanzari.
Spune-le ca nu pleci de acolo pana nu primesti pe loc un document din care rezulta ca contractul s-a reziliat complet.
Urla, tipa, ameninta ca le spargi geamurile, ca aduci OPC, politia economica, ziare, presa... Spune-le ca umpli netul de povestea lor, cum pacalesc batraniii de 80 ani...

Pana la urma vei reusi!
Daca totusi nu te descurci, ma ofer voluntar sa vin cu tine la ei (daca esti in Bucuresti). Aduc si un avocat, un baros de 20kg si un megafon.
Facem circ mare!
Nu te costa nimic, si te asigur ca te scapam de contract.


Succes!

PS. Cum sa platesti 2 ani pentru un produs pe care nu-l vrei?! Nu comentez aici pretul aberant, sau inutilitatea acelui produs; e vorba ca nimeni nu te poate obliga sa cumperi ceva daca nu vrei. In ce priveste celelalte produse minune de la Zepter, recte Bioptronul sau aspiratorul, il rog pe cel ce le lauda mai sus sa le cumpere cu banii jos, sau in rate (fara dobanda), si sa le dea cadou unor oameni nevoiasi. Voi chiar credeti ca suntem toti prosti?!
Heil sictir!

Edited by dan_slack, 12 August 2013 - 23:54.


#25
Foarfeca

Foarfeca

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.07.2009
Acum am inteles mai bine cu cine au avut de-aface cei de la Zepter. Ma intreb ce a cautat mama ta acolo singura ?...daca esti asa destept de ce nu ai insotit-o tu ?...Eu nu fac reclama la Zepter, sunt un consumator de produse Zepter si chiar foarte multumit de ele. Daca citeai cu atentie clauzele contractuale trebuia doar sa nu mai platesti absolut nimic si se rezilia automat contractul de la sine pentru neachitarea ratelor, aceasta insemnand ca a aparut o problema in derularea contractului, astfel pierdeai doar avansul achitat, daca l-ai achitat si pe acela. In rest treaba cu 30 % din valoarea de contract e valabila doar in cazul in care ratele achitate de tine ajung la peste 30 % din valoarea contractata si brusc te rasgandesti sa mai achiti. Da, in acest caz pierzi 30 % si daca ai achitat mai mult de 30 % primesti diferenta in produse zepter pana la valoarea achitata.
Despre celelalte pareri ale tale despre Zepter, le respect, sunt ale tale si numai ale tale, nu sunt ale noastre ale tuturor. Eu cred ca ai intrat sa negociezi la Zepter foarte nervos si amenintator. Nu asa se procedeaza daca vrei sa rezolvi amiabil o problema aparuta 100 % din cauza ta. Nu dau sfaturi, dar cu nervi si amenintari nu rezolvi nimic. Ce sa faca OPC-ul  sa-ti arate contractul semnat de ambele parti si clauzele contractuale ?....
Iar treaba cu " canta la alta masa " consider ca este o speta de impolitete din partea ta fata de mine.
Cat despre preturi trebuie sa inveti ca Dacia are un pret si Mercedes are alt pret, la calitati diferite, preturi diferite !
Cu stima si-ti doresc succes in rezolvarea problemei tale.


#26
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Ati deranjat fanii Zepter rau de tot cu topicul asta. Voi inca nu ati realizat ca Zepter e Dumnezeu pă Pamant.

Vedeti cum, stand cu lanterna in bot (in poza 8 din prima postare a lui Forfecuță) devi mai destept mai cult, cred ca iti dubleaza IQ-ul chestia aia. Eu spun ca merita peste 2400 lei o lanterna care sa iti lumineze creieru si sa te faca sa iti dai seama ca ai cumparat cu 2400 lei un bec galben cu baterie Posted Image

 Foarfeca, on 13 august 2013 - 08:59, said:

Cat despre preturi trebuie sa inveti ca Dacia are un pret si Mercedes are alt pret, la calitati diferite, preturi diferite !
Intradevar este Mercedesul lanternelor acel aparat, nu poti sa o compari cu lanterna din bricheta care este de 2400 de ori mai ieftina.

Edited by old_jhon, 13 August 2013 - 14:45.


#27
Foarfeca

Foarfeca

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.07.2009
Cand spui fanii Zepter te referi la cei care utilizeaza produsele Zepter ?...este vorba de super calitate internationala, nu de fani sau de nefani, fiecare cumpara ce poate si ce vrea, eu asa vad lucrurile, nu trebuie sa denigram Mercedes in favoarea Dacia Logan doar ca sa aratam ca suntem patrioti.Posted Image

#28
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Am vazut ca esti suporter foarte inflacarat al lui Zepter. Ai spus ca dupa tratament si folosirea produsului minune ti-ai revenit. Ghici din cauza cui ti-ai revenit? Iti dau un pont, nu din cauza aparatului. Acea lumina polarizata se obtine prin punerea unui filtru amarat in fata becului. Asa ca have fun cu acel aparat de 2400 lei

#29
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006

 Foarfeca, on 12 august 2013 - 23:20, said:

Eu aveam doar 54 de ani, mama dvs. are 81 de ani, ati facut cea mai mare greseala ca ati renuntat la Bioptron, chiar daca l-a contractat pe cel mai mic, Bioptron Compact III, cu lentila de 4 cm.

Şi de unde ştii tu, mă rog, ce model de Bioptron a comandat mama iniţiatorului, că el nu a specificat aşa ceva?! Am văzut că în alte locuri te recomandai consultant de vînzări Zepter; aici eşti doar un "client fidel şi dezinteresat" al produselor Zepter, nu?

@iniţiator - sper că nu ai semnat vreun act adiţional sau orice altceva cu Zepter. De asemenea, sper că nu ai plătit avansul. Citeşte OG nr.106 din 1999 privind contractele încheiate în afara spaţiilor comerciale. Consumatorul are dreptul de a denunţa unilateral contractul, în termen de 7 zile lucrătoare de la data încheierii contractului. Mai mult, dacă comerciantul a omis să informeze consumatorul despre dreptul de denunţare sau dacă informaţia a fost incompletă ori greşită, astfel încât nu ar permite exercitarea unui asemenea drept, termenul se prelungeşte cu 60 de zile lucrătoare.

Este exact situaţia prezentată de tine. Nu ezita să te adresezi OPC dacă Zepter refuză în continuare să ia act de încetarea contractului (reţine: să ia act, nu să-şi exprime acordul sau mai ştiu eu ce alte gogoriţe ţi-ar spune reprezentanţii Zepter).

#30
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Foarfeca, on 12 august 2013 - 23:20, said:

?...si aici e la fel, daor ca aveti inlesniri contractuale unice in lume, rate maxim 2 ani, atentie fara dobanda sau recalculari de pret din cauza inflatiei.

Genial. As intreba ceva: in anii cat platesc, ce dobanda as fi avut la banii pe care nu-i mai am eu in cont si ii are Zepter? Si ce plus valoare produc ei cat timp sunt sub controlul Zepter? Chiar ca e unic in lumea asta, care se lupta in rate fara dobanda (pe termen scurt, adevarat - 6 luni), cu livrarea produsului de la inceput, sa platesti doi ani si abia la final sa intri in posesia bunului cumparat. Nu pricep cum de mai gasesc oameni buni de pacalit. Credeam ca s-au saturat romanii de Amway, Zepter si altele asemenea.

#31
Foarfeca

Foarfeca

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.07.2009
Pentru tine Old-Jhon cum zici tu, eu zic ca bine este Old John, dar nu conteaza gramatica ta ci inteligenta de care dai dovada in conversatii. Tehnic vorbind trebuie sa te documentezi mai intai pe www.bioptron.ro ca sa intelegi mai multe despre " becul tau "....apoi sa te rogi la Dumnezeu sa nu patesti si tu ce am patit eu pentru ca nu te vad bine, sper sa fii sanatos pana la moarte sa n-ai nevoie de bioptron.

#32
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Foarfeca hai sa fie clar: nu ne intereseaza produsele Zepter, nu ne intereseaza mesajele tale cu reclame.

#33
Foarfeca

Foarfeca

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.07.2009
Draga hai-hui, asa cum explici tu e gresit si tendentios, Zepter nu baga la nimeni pe gat niciun produs, despre legea contractelor economice se vede ca esti in urma rau de tot cu legislatia in viguare, si-ti dau un singur exemplu doar ca sa intelegi si tu ceva din principiile economiei de piata care pe tine se vede ca te-au ocolit. Ce zici de contractele de imprumuturi bancare, dar cele de telefonie mobila, dar cele de asigurari auto sau locuinte ?...ai habar de ceva clauze contractuale impuse de vanzator cumparatorului ?...mai ai multe de invatat...citeste noua lege a contractelor economice...Acolo unde ma recomandam consultant de vanzari chiar eram consultant de vanzari tot pe baza de contract anual de colaborare incheiat intre Zepter si mine, dar asta ca fapt divers, eu acum vorbesc in calitate de consumator al produselor si serviciilor Zepter, nu de consultant de vanzari, e o mica mare diferenta ! Vreau sa-ti mai spun ceva ceea ce tu nu conosti, acolo la Zepter International Romania Import Export s.r.l. Bucuresti sunt angajate numai persoane inteligente si bine pregatite profesional, dotate cu un IQ peste limitele normale pentru ca au fost angajate prin concurs real nu asa cum se da bacul si admiterea in facultatile romanesti, pe spaga. Acolo unde este investit capital strain si oamenii trebuie sa fie competenti si eficienti. Te rog sa nu-l mai inebunesti pe bietul om cu mama de 81 de ani pentru ca il inveti prost, clauzele sunt cele din contractul Zepter, nu cele din ordonantele tale care sunt si aiurea si nu sunt la obiectul/speta de fata. Sunt sigur ca Zepter le-a rezolvat favorabil problema dar daca au fost la sediul central din Bucuresti si au inceput sa urle pe acolo, insemana ca au dat dovada de primitivism. Cat am activat si eu in calitate de consultant financiar de vanzari, am avut si eu cazuri din acestea dar le-am rezolvat mult mai bine si mai repede prin transfer de la un proprietar la altul care doreau, primul sa renunte la contract si al doilea sa intre in posesia produselor contractate. Stima si respect, citeste te rog despre " bec "

Draga miromulus, vad ca locatia ta este Calea Lactee, pe dreapta....hmm....scurt si la obiect, tu vrei plus valoare la banii investiti intr-o comanda Zepter ?...sa nu-mi spui ca ai ASE-ul de cunosti asa de bine procedura obtinerii plus valorii ....mai copile sa nu mai spui la nimeni ca vrei plus valoare la banii investiti intr-un contract de livrare produse pentru ca rad curcile de tine.....pai dupa ce ca nu-ti ia dobanda la ratele lunere si le platesti fix, inflatia fiind suportata de firma Zepter, tu mai vrei si plus valoare la ratele tale ?...spune-mi te rog si mie ai cumparat ceva de la Metro, Carrefour, Billa, Dedeman, Praktiker, etc. achitand doar prima rata si ai luat produsul ?....nu !!!!....chiar daca ai luat in rate, plata ti s-a facut 100 % de o banca colaboratoare cu firma vanzatoare, deci tu ai ramas dator la un alt finantator !...e greu taica, e greu....mai ales ca voi mergeti la scoala,facultate acum ca sa....nu mai spun de ce.....am vazut un tip in ultimul an la ASE facultate privata, care nu stia tabla inmultirii...mergea cu calculatorul dupa el si l-am intrebat de ce ?...mi-a spus ca-i mai usor sa tastezi si sa primesti raspunsul corect decat sa inveti tabla inmultirii....wow.biz.

#34
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

 Foarfeca, on 13 august 2013 - 15:21, said:

Pentru tine Old-Jhon cum zici tu, eu zic ca bine este Old John, dar nu conteaza gramatica ta ci inteligenta de care dai dovada in conversatii. Tehnic vorbind trebuie sa te documentezi mai intai pe www.bioptron.ro ca sa intelegi mai multe despre " becul tau "....apoi sa te rogi la Dumnezeu sa nu patesti si tu ce am patit eu pentru ca nu te vad bine, sper sa fii sanatos pana la moarte sa n-ai nevoie de bioptron.

Bine inteles, ca orice loser care se simte incoltit te apuci sa te iei de un username care este scris gresit intentionat, si esti primul care nu s-a prins felicitari, si de nivelul meu de inteligenta. Si apropo scrierea corecta a cuvintelor nu tine de gramatica.

Daca ma documentez tehnic de pe site-ul producatorului crez ca o sa aflu adevarul? Zepter e prost sa scrie pe site-ul produsului "Va vindem o lanterna cu filtru de polarizare!". Da chiar ce lumina polarizata da filtrul acela, circulara sau liniara? Am nevoie de unul pentru aparatul foto. Un filtru de polarizare de calitate pentru aparate foto se invarte in jurul pretului de 1300 lei + 1 bec de 10 lei si o bucata de plastic inca 5 lei => aparat care emite lumina polarizata la 1315 lei. Si nu iti iau TVA Posted Image

 Foarfeca, on 13 august 2013 - 15:55, said:

Cat am activat si eu in calitate de consultant financiar de vanzari

Gata m-am lamurit de unde ai casa plina de produse Zepter si de ce ti cu lanterna Mercedes! Zi faina sa ai in continuare.


Apropo cum fac sa intru si eu in posesia unui astfel de produs?

Edited by old_jhon, 13 August 2013 - 16:05.


#35
Foarfeca

Foarfeca

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.07.2009
andreim77...daca nu-ti convine ceva, apasa pe tastatura si schimba programul, nu cu tine comentam despre Zepter, ci cu niste cunoscatori...asa ca ...treci pe B.1 ....

Pentru tine draga JON : ma intrebi  " - Da chiar ce lumina polarizata da filtrul acela, circulara sau liniara? "....


Ce este Lumina BIOPTRON?
Sistemul de Terapie cu Lumină BIOPTRON este un aparat medical de terapie cu lumină, patentat în întreaga lume, cu un dispozitiv optic specific de emitere a luminii care este similară cu partea spectrului electromagnetic produsă de soare, dar fără să conțină radiații UV.
Terapia cu Lumină BIOPTRON acționează într-un mod natural prin susținerea capacităților de regenerare și echilibrare ale corpului și de aceea ajută organismul să-și activeze potențialul propriu de vindecare. Odată intrată în țesuturi, energia solară ajută procesul de biostimulare (ceea ce înseamnă că stimulează mai multe procese biologice din organism într-un mod pozitiv, îmbunătățind astfel funcțiile corpului).
Ușor de folosit și o terapie non-farmaceutică
Tehnologia BIOPTRON este foarte des folosită și a fost acceptată în medicină ca un aparat medical ușor de folosit, eficient și non-farmaceutic. În cei peste 15 ani de cercetări clinice în toată lumea, s-a demonstrat eficacitatea aparatului folosit împreună cu tratamentul clasic în plăgile acute și cronice ca și în plăgile post-operatorii.
Filosofia de vindecare a lui Hippocrate a început să influențeze din nou domeniul medicinii: "primum non nocere" ("Mai întâi, nu faceți rău") și "Cinstiți puterea de vindecare a naturii".
Sistemul de Terapie cu Lumină BIOPTRON este aprobat ca aparat medical, potrivit Directivei 93/42/EEC.

BIOSTIMULAREA

EFECTELE BIOSTIMULĂRII
Lumina BIOPTRON are efecte biostimulatoare: când se aplică pe piele, stimulează structurile intracelulare și moleculele sensibile la lumină. Aceasta inițiază reacții celulare în lanț și declanșează așa numitele răspunsuri secundare, care nu se limitează doar la suprafața de piele tratată, ci pot cuprinde întreg organismul.
STIMULEAZĂ ȘI MODULEAZĂ
Terapia cu Lumină BIOPTRON stimulează și modulează procesele reparatorii și regenerative ale organismului, ca și pe cele ale sistemului imunitar.
ACȚIONEAZĂ ÎNTR-UN MOD NATURAL
Terapia cu Lumină BIOPTRON acționează într-un mod natural prin stimularea capacității regenerative a corpului, ajutând astfel corpul să își activeze potențialul propriu de vindecare.
Folosirea Luminii BIOPTRON, ca instrument terapeutic, a fost folosită într-o gamă largă de aplicații, de când a fost creată, cu peste 15 ani în urmă.

CARACTERISTICI
Caracteristicile Luminii BIOPTRON sunt:
Sticla
polarizare de peste 95%
a spectrului emis  Polarizare prin reflexie
POLARIZAREA
Lumina BIOPTRON este o lumină polarizată: undele ei se propagă (oscilează) în planuri paralele. Lumina emisă de aparatele BIOPTRON atinge un grad de polarizare de 95%.

POLICROMIA
Lumina BIOPTRON este o lumină policromatică. Aceasta înseamnă că nu conține o singură lungime de undă (ca lumina laser), ci un spectru larg care include lumina vizibilă și o parte a luminii infraroșii. Lungimea de undă a Luminii BIOPTRON este cuprinsă între 480nm și 3400nm.
Spectrul electromagnetic BIOPTRON nu conține radiație UV!

Lumină Laser coerentă sau în fază  Lumină BIOPTRON incoerentă sau
"în-afara-fazei"
INCOERENȚA
Spre deosebire de lumina laser, Lumina BIOPTRON este incoerentă sau "în-afara-fazei". Aceasta înseamnă că undele luminoase nu sunt sincronizate.

LUMINA DE ENERGIE JOASĂ
Lumina BIOPTRON are o densitate de lumină joasă. Această densitate de energie are efecte biostimulatoare și permite luminii să stimuleze diferite procese biologice din corp într-un mod pozitiv.

#36
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Deci, din tot ce ai copiat aici m-am prins in cele din urma ce este acest aparat minune: lanterna cu filtru de polarizare si un filtru pentru UV.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate