Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Intrebari termopan apart 3 cam

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua,

Va trebui sa schimb toate geamurile dintr-un apart 3 cam.
Cateva intrebari daca se poate:

- baza: profil aluminiu, geamuri lowE cu argon, corect?
- Rehau, Gealan, sau Veka?
- nu stiu exact din ce e compus un geam in sine, profil + feronerie + geam? se platesc separat?
- la balcon as vrea ceva gen armonic, sa pot sa-l deschid aproape tot (mai putin laturile), este posibil? costa foarte mult comparat cu cele normale?

Multumesc in avans.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Alege profil plastic sau lemn, sunt mai bune decat aluminiul iar plasticul e mai ieftin. Aluminiul e scump si e si un prost izolator termic si fonic.
Armonica de la balcon te va costa de te va rupe, feroneria e poate cea mai scumpa parte a geamului + feronerie multa si complicata = scump si predispus defectiunilor.

#3
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
salut
rehau si gealan sunt profile din PVC. Nu puneti la exterior aluminiu, s-a scris in postarea anterioara de ce.
Eu cred ca e super bun Ramplast tetracameral, Gealan e jmilt si in GL confectia o face o singura firma- Eldek prod. Rehau e bunisor si el iar de celalalt nu am auzit.

geamul e compus din profile, feronerie, sticla si plasa de insecte si optional glaf sau streasina. Pretul se face functie de cati metri liniari de profile intra(toc, montanti, cercevele), feronerie, metri patrati de sticla...
De aceea se calculeaza pretul la fiecare piesa (geam, usa) in parte si nu la metru patrat.

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
vad ca esti din bucuresti ,
primul lucru iti recomand pachet termopan cu 3 randuri de sticla - izolatie fonica si termica mai buna , daca te tine buzunarul eventual una cu protetcie solara sa faca si vara treaba
al doilea lucru feroneria sa fie cat mai buna - in timp cam toate se uzeaza si nu vrei sa te trezesti cu geamul in brate sau ca se invarte manerul in gol sau nu se rabateaza , freaca etc
profilul veka rehau ramplast .... sunt multe dar : 1. sa nu fie clasa B (asta garantat de firma ce face tamplaria ) 2. armatura sa fie groasa tot garantat de firma - sunt firma ce pun armatura subtire si curbeaza profilele in timp etc
plasa obligatoriu
daca mergi cu sticle in 3 straturi ai nevoie de un profil cu 5 camere , 70 mm
la balcon e scump armonica , se poate numai pe aluminiu ce lungime ai ? se poate face in 5  deschideri  din pvc   partea lunga

#5
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011

Quote

sunt multe dar : 1. sa nu fie clasa B (asta garantat de firma ce face tamplaria ) 2. armatura sa fie groasa tot garantat de firma - sunt firma ce pun armatura subtire si curbeaza profilele in timp etc

Corect!

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Eu lucrez de 11 ani în acest domeniu. Cine îți spune că aluminiul e prost nu știe ce vorbește. Ea adevărat că izolează un pic mai prost, dar durata lui de viață e dublă față de a PVC-ului, iar la profilele din aluminiu de bună calitate, izolarea termică e foarte apropiată de cea a PVC-ului. Din păcate profilele din aluminiu adecvate realizării tâmplăriei pentru exterior sunt destul de costisitoare. Problema e cine îl pune în operă. Dacă folosește profile neadecvate, precum și feronerie proastă, normal că izolația va avea de suferit, iar lucrarea va ieși necorespunzător.

Se poate merge pe varianta PVC Veka, care sunt exclusiv clasă A, sau mai ieftin cu Rehau, sau Gealan. E important ce armătură se folosește, iar aceasta trebuie să aibe minim 1,5 mm și e de preferat să fie rectangulară(în toc). E bun și geamul tripan.

Pentru armonică, cel mai bine se pretează aluminiul, pentru că nu folosește feroneria complicată de la PVC, susceptibilă la defecte, fiind o soluție fiabilă. Sunt profile special destinate acestui scop, nu ca la PVC, unde se folosesc profilele normale și o feronerie specială.

Oricum, trebuie să te aștepți la un preț destul de mare la armonică, pe măsura avantajelor foarte mari ale folosirii acestei soluții.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi.
O sa mai dau azi o fuga sa fac niste masuratori la balcon ca sa vad exact ce si cum, sa-mi fac cat de cat o idee de pret.

Daca tot trebuie aluminiu la armonica, atunci ma gandesc ca ar merge sa fie profil de aluminiu acolo, si poate de lemn in rest.

Digix, m-am uitat ceva timp aseara pe site-ul vostru, acolo am si vazut armonica si mi-a venit ideea. Voi nu faceti si din lemn, doar PVC si aluminiu?

#8
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostFriskey, on 08 iunie 2013 - 01:19, said:

Alege profil plastic sau lemn, sunt mai bune decat aluminiul iar plasticul e mai ieftin. Aluminiul e scump si e si un prost izolator termic si fonic.
Armonica de la balcon te va costa de te va rupe, feroneria e poate cea mai scumpa parte a geamului + feronerie multa si complicata = scump si predispus defectiunilor.

Pentru apartamentul lui, cea mai potrivita solutie este un PVC. Insa, niciodata sa nu mai spui ca lemnul sau PVC-ul este mai bun decat aluminiul.

View Postafterdarkgl, on 08 iunie 2013 - 11:10, said:

Digix, m-am uitat ceva timp aseara pe site-ul vostru, acolo am si vazut armonica si mi-a venit ideea. Voi nu faceti si din lemn, doar PVC si aluminiu?

Eu iti recomand sa excluzi lemnul de data asta.
Pe piata lemnul este prost de regula, iar o lucrare serioasa costa o avere.
Sa-ti dau un exemplu, o tamparie din lemn, costa cu 50% mai mult si cam de 2 ori mai proasta (rezistenta mecanica, sau in timp la folosire) dacat un Rehau -de exemplu- pe o serie economica.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai, atunci e mai bine pe aluminiu? Aluminiul e mai bun ca PVC-ul?

Edited by afterdarkgl, 08 June 2013 - 11:25.


#10
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postafterdarkgl, on 08 iunie 2013 - 11:18, said:

Pai, atunci e mai bine pe aluminiu? Aluminiul e mai bun ca PVC-ul?

Este mai scump cu vreo 50%, zic eu. Ce zici Digix?

Daca n-ai de gand sa vinzi apartamentul si mai vrei si tamplarie inchisa la culoare, baga un aluminiu. Daca-i alba, poti merge si pe PVC. Insa, repet, cu aluminiu, il poti lasa si mostenitorilor.
Important este sa folosesti o sticla buna, gen 4S (dual protect)  si garniturile toate si de calitate. Iti mai cumperi 2-3 balamare de schimb si un maner si peste 30 de ani tot acolo-i tamplaria. (in cazul AL).
Sunt producatori buni de al, gen Alumil, Balcan sau Exalco. Sunt produse grecesti, raport calitate pret optim. Sunt bine vopsite si extrudate. Am profil de 15 ani, expus afara (nu in rama), si nici dracu n-are. Daca-l stergi cu un diluant, zici ca-i de ieri cumparat.

Edited by ZorbaGrecu, 08 June 2013 - 11:26.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu o sa-l vand, poate la pensie.Deci vreau sa-mi lucruri durabile si de calitate.
Din ce s-a scris mai sus, ar trebui sa inteleg ca Veka > Rehau, Gealan?
Profilele de calitate vin si cu sistemul ala de microventilatie (ca sa nu faca mucegai)?

Edited by afterdarkgl, 08 June 2013 - 11:26.


#12
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postafterdarkgl, on 08 iunie 2013 - 11:25, said:

Nu o sa-l vand, poate la pensie.Deci vreau sa-mi lucruri durabile si de calitate.
Din ce s-a scris mai sus, ar trebui sa inteleg ca Veka > Rehau, Gealan?
Veka si Rehau. Gelan ultima optiune din astea trei.

Digix, astept sa zici si tu ceva!

View Postafterdarkgl, on 08 iunie 2013 - 11:25, said:

Nu o sa-l vand, poate la pensie.Deci vreau sa-mi lucruri durabile si de calitate.
Din ce s-a scris mai sus, ar trebui sa inteleg ca Veka > Rehau, Gealan?
Profilele de calitate vin si cu sistemul ala de microventilatie (ca sa nu faca mucegai)?
Nu vin.
Ai 2 variante. Niste grile de ventilatie in sticla, sau pe profil
Exista un sistem care lucreaza autonom, pe baza unui "elastic" sensibil la umiditate. Iti deschide sau inchide singur grila in functie de umezeala din aer.  Ai si optiunea manuala de comutare inchis-deschis. Ala l-as folosi eu. Costa pe undeva pe la 50 de euro parca.

Sistemul de care-ti zic il cunosc din folosinta acestuia si se monteaza pe profil.

Cel montat in sticla, am vazut, insa n-am folosit.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Suna bine, o fi si rezistent in timp? Sau daca trebuie schimbat se face usor?

#14
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postafterdarkgl, on 08 iunie 2013 - 11:41, said:

Suna bine, o fi si rezistent in timp? Sau daca trebuie schimbat se face usor?
Ce anume? Grila de ventilatie? Aia pusa pe profil, o schimbi in 5 min si o face oricine.  Pai, se fac acum 7 ani de cand am pus primele 2 si n-au nici pe naiba.

Are in ea o jartea :)  care se dilata si contracta in functie de umezela. Deschide si inchide un capac acolo. Simplu! Are vreo 3 cm latime, pe 30 cm (parca). O masca exterioara, de aceleasi dimeniuni si in interior este 3x3cm x 30 ( S-ar putea sa ma-nsel le dimensiuni)

https://www.google.r...th%3D22;340;320

Vad ca aia, care ti-am postat-o costa doar 30 de lei. Cred ca n-are sistemul ala propriu (descris mai sus) de inchis-deschis. Eu am dat vreo 50 de euro/buc

http://www.clubaface...(higroreglabila)-pentru-aport-de-aer-proaspat-emm-prin-tamplaria-termoizolanta-(termopan)-14072.html
uite ca am gasit si de aiai de care-ti zic.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aham, pai atunci suna bine, multumesc pentru link-uri.
Legat de armonica, ai idee cum se pot spala pe exterior?

#16
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Teoretic, "in trepte". Pe masura ce o strangi.  Insa, nu m-am gandit la asta si nu-mi dau seama.

Armonica se foloseste de regula la terase, despartituri. Mergea si o culisanta la tine, cu sina dubla, sa muti unde vrei panourile.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La culisanta nu se strica izolarea termica? Parca citisem ca au doar "perie", nu garnitura de cauciuc?

#18
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postafterdarkgl, on 08 iunie 2013 - 12:42, said:

La culisanta nu se strica izolarea termica? Parca citisem ca au doar "perie", nu garnitura de cauciuc?
Daca ai balcon fara perete la camera, nu-ti pune culisanta. Da, inchide pe niste perii. Mai este inca un model de oscilo-culisanta, care inchide pe garnituri. Insa, sunt scumpe mecanismele si ai nevoie de o parte fixa pe care sa mearga sina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate