Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

FileZilla FTP Server

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Kaxig

Kaxig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2013
Buna ziua!


Sunt user nou nout, incepator in ale calculatoarelor si am o problema. Mare! Se lasa cu par alb si probabil in curand o sa ma trezesc in sudori reci, urland isteric "FTP server"Posted Image
Incerc de o saptamana sa creez un server pe calculatorul de la serviciu ( Windows 7) si pe cel de acasa (Windows 8). Merge bine pana la un punct, adica dupa ce am deschis port 21, dezactivat Firewall-ul, etc. Insa daca reactivez Firewall-ul, se duce dracului toata mantocaria.
Nu mai pot, sunt la capatul puterilor, am cautat pe tot www, am citit tone de formumuri, vazut 84634584875458 tutoriale, ceva nu merge.
Mentionez ca asta e parte a unui curs "de specializare" in IT. Chestii de baza, dar e musai sa instalez chestia asta ON MY OWN!
Help anybody? Everybody?Posted Image

#2
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Te uiti in setarile ftp serverului ce porturi foloseste la Passive mode settings apoi in firewall permiti in/out porturile: 21 si cele de la passive mode settings. Daca ai router faci forward si acolo pe aceleasi porturi.
PS: nu uita sa-l securizezi, sa nu te trezesti ca oferi spatiu de stocare/share free Posted Image

Edited by BMW, 28 May 2013 - 13:38.


#3
Kaxig

Kaxig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2013
Facut toate setarile, ca la carte. Passive mode, deschis port 21, creat reguli noi pentru Filezilla Server exe in inbound si outbound. Am deschis port 21 in router. N-a mers! Am dezactivat Firewall-ul cu totul, a mers la prima conectare. La a doua, ciuciu Posted Image (am creat grup, utilizatori, parole, tot ce se cerea)
Inteleg ca o gramada de oameni s-au confruntat cu aceeasi problema, insa nimeni nu reuseste sa spuna, ce anume impiedica o corecta functionare. La unii o ia, dupa cateva incercari , la altii ramane mort ca mortii.
Mor cu el de gat! Posted Image

Edited by Kaxig, 28 May 2013 - 14:08.


#4
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
La ip bindings pune ip-ul computerului care tine serverul (ip-ul local nu cel extern).
Pentru teste nu ai nevoie de groups, faci doar un user simplu caruia ii aloci un folder pe hard.
Trebuie deschise toate porturile setate in server nu doar 21 si pe UDP si pe TCP.

Vezi si tu ce eroare raporteaza clientul la conectare.

#5
Kaxig

Kaxig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2013
Aha, acum parca incepe sa sune familiar. Am creat grup (desi nu era nevoie) din dorinta de-a face totul "by the book". M-am gandit ca nu asta facea imposibila conectarea.
Ok, acum ma pun pe dezinstalat si revin cu "noutati". Doamne da, sa fie bune, ca-mi pierd mintile, de-o saptamana ma joc cu  chestia asta!
Multumesc!

#6
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Nu ai ce dezinstala, sterge toti users si groups, apoi faci doar un user caruia ii aloci un folder pe hard, iar la group membership alegi none. Selectezi folderul alocat la shared folders si ii setezi permisiunile.

#7
Kaxig

Kaxig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2013
Ghinion de nesansa, nu merge! Posted Image

#8
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Tot nu ai spus ce eroare raporteaza clientul la conectare. Daca atunci cand e firewall-ul oprit merge, e clar unde e problema.

#9
Kaxig

Kaxig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2013
Depinde de unde incerc sa ma conectez. Am pe telefon o aplicatie (AndFTP), cand incerc de-acolo, ma trimite la foldere, adica la folderele din telefon (????). Daca incerc de pe alt calculator, pur si simplu raporteaza logarea userului apoi "disconnected", fara explicatii suplimentare. Asta in conditiile in care firewall-ul e oprit.

Am albit in cap, m-am umplut de riduri si ma simt de 115 ani!

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Intra cu Filezilla (client) din alta parte si posteaza exact mesajele in caz ca nu merge.

#11
maribelo

maribelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2006
Salut.Amo problema cu un server ftp.Detin un mk908 cu android ,un ruter tp link cu dd wrt ,si nu reusesc sa accesez fisierele din internet,in retea functioneaza.Am facut setarile in ruter cum arata si pozele.
Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   131.37K   28 downloads
  • Attached File  2.jpg   175.48K   28 downloads
  • Attached File  3.jpg   197.54K   26 downloads
  • Attached File  4.jpg   86.45K   25 downloads
  • Attached File  5.jpg   180.71K   25 downloads
  • Attached File  6.jpg   175.73K   25 downloads


#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
e si normal sa nu mearga daca faci testele din lan. vezi ca nu ajunge sa faci forward doar la portul 2222

#13
maribelo

maribelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2006

View Postcarmenclara1, on 24 august 2014 - 00:43, said:

e si normal sa nu mearga daca faci testele din lan. vezi ca nu ajunge sa faci forward doar la portul 2222
Si cum pot sa rezolv .Multumesc!
Cum aflu la ce porturi sa mai fac forward?

Edited by maribelo, 24 August 2014 - 06:46.


#14
maribelo

maribelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2006

View Postmaribelo, on 24 august 2014 - 06:45, said:

Si cum pot sa rezolv .Multumesc!
Cum aflu la ce porturi sa mai fac forward?
Daca activez DMZ pe ip ul intern functioneaza

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din retea se foloseste mereu lan ip -ul. din exterior mereu wan ip,


ti-am atasat niste capturi de ecran cu meniurile relevante,

Attached Files

  • Attached File  ftp.png   19.87K   34 downloads
  • Attached File  ftp2.png   24.2K   32 downloads

Edited by carmenclara1, 24 August 2014 - 22:05.


#16
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Incercarea de a ma conecta (din exterior) la un  server aflat in spatele unui router, cu toate porturile deschise pe un ip, a esuat. Ip-ul local al serverului e 192.168.1.101. Drept e ca la setarea datelor clientului cere un nume de host. N-am gasit in setarile server-ului unde se poate introduce numele de host (hostname). Incercarea se a ma conecta folosind wizzard-ul de creare a unei conexiuni ftp a esuat. Am urmat pasii, am incercat ambele variante, cu ip fix local al routeru-ului, cu ip local al serverului (PC) sau cu Ip-ul extern al router-ului. Poate nu am setat bine portul? Am pus portul 21......

Pentru a ma conecta la un director aflat pe un calculator din spatele unui router am pus ftpzilla server. Am pastrat setarile implicite, am creat un utilizator, cu parola evident. am partajat directorul dorit pe server-ul creat. Pe router am remarcat ca pe ip-ul ce gazduieste serverul ftp e setat ca este admis forward-ingul pe toate porturile sistemului (192.168.1.101). Ca si setari la ftpzilla client am pus ftp:\\192.168.1.101:21 si nu a mers. La verificarea ip-ului serverului, din ftpzilla server acesta raporteaza adresa de loop (127.0.0.1). In setarile clientului ftp e un camp numit host name. Unde stabilesc aceasta corelatie in cele doua programe (client/server)? Cum sa conectez cele 2 pc-uri?

Edited by Sebiko, 14 March 2018 - 19:22.


#17
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Întrebare de 5000 de puncte: router-ul aflat intre clientii ftp si serverul ftp are un ip, de cele mai multe ori dinamic, alocat de provider. Logic, în momentul în care providerul schimba ip-ul router-ului, clienţii ftp nu mai au acces la server pînă la schimbarea ip-ului la fiecare client. O altă soluţie are cineva în afară de noip.org?

#18
m3kk

m3kk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.07.2004
Dyndns. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate