Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lisabona+Algarve in iulie-august

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
silverhand

silverhand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2013
Voi pleca cu 3 prieteni in august sau iulie in Portugalia pentru 3 saptamani.Itinerariul ar fi Lisabona-3 zile maxim si restul inchiriem o masina si mergem pe langa coasta pana in algarve unde o sa stam mai mult.

Cam cati bani mi-ar trebui pe zi pentru cazare(daca nu stau la hotel) si mancare?Mie mi-au iesit cam 10Euro pe zi pentru cazare si 20E pentru mancare,deci 600 euro pentru 20 de zile,avand in vedere ca nu sunt un mare bautor,deci o sa fac economii la acel capitol.

+stie cineva daca in Grecia as iesi mai ieftin cu mancarea,cazarea?Intreb pentru ca nu sunt hotarat inca Grecia sau Portugalia,avand in vedere ca pentru plaje si apa Grecia este mai superioara(mai calda apa,mai clara,mai linistita)

#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Intreb si eu, fara suparare, unde te cazezi cu 10 euro?

#3
silverhand

silverhand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2013

View PostVenboteam, on 26 mai 2013 - 20:01, said:

Intreb si eu, fara suparare, unde te cazezi cu 10 euro?

http://www.hostelboo...04/ngt/7/ppl/1/

http://www.hostels.c...tyAnchor=p37949

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu te-aș trimite în Porto mai degrabă decât în Lisabona, măcar 2 zile. Lisabona e mai București un pic, mai murdară, mai jegoasă. În plus, pe Porto ai cu Ryan niște curse foarte ieftine din Italia (fix unde aterizează Wizz-ul).

Nu merită să luați mașină, autobuzele lor (cu wifi și aer condiționat) circulă foarte bine și ieftin.

#5
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postsilverhand, on 26 mai 2013 - 20:29, said:

Merci!

#6
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
http://www.imperator...i-partea-2.html

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In Portugalia am mancat pe alocuri mai ieftin decat in Grecia, overall Portugalia nu este o tara scumpa dar cu bugetul acela nu as pleca prea departe de casa.

As alege oricand Portugalia pentru vacanta.

Serios sunt prea putini bani pentru Portugalia si destul de putini si pentru Grecia. Vorbim de vacanta nu de execitiu de supravietuire.

Edited by atupi, 06 June 2013 - 18:09.


#8
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Plecam si noi la mijlocul lunii iulie in Lagos (3 zile) si Lisabona (6 zile). Daca pt Lisabona mi-am luat notite cu ce e de vizitat si de facut, pt Lagos nu am gasit f multe informatii. Asa ca va intreb: ce e de neratat in Lagos? ce se poate vizita prin imprejurimi? Unde e cea mai ok plaja?

#9
lira

lira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2007
shadow,

In Lagos poti alege in fiecare zi alta plaja, deci nu te vei plictisi. Nu are rost sa le enumar , ca le gasesti pe google. Prima data in Lagos le-am vazut pe aproape toate, insa de exemplu anul asta am mers la una singura Porto de Mos, care as spune ca e cea mai anosta dintre plajele din Lagos, dar nu ai de coborat/urcat scari, te parchezi fix langa plaja; cand ai copil mic, asta e un avantaj; daca nu mergeti cu copii, atunci recomand Dona Ana, Camilo beach, plaja studentilor; sunt plaje spectaculoase, poate cele mai frumoase dupa Maldive, insa accesul e pe scari de lemn/piatra.

Au centrul vechi cu stradute pietruite unde gasesti multe restaurante si magazine de suveniruri. Seara pe acolo e mare aglomeratie.
Din portul de agrement (Marina) care e vis a vis de centrul vechi, poti face excursii.

Si fiindca s-a vorbit de Grecia versus Portugalia/Algarve, vizitandu-le pe amandoua de mai multe ori, as spune ca Portugalia e mai scumpa; o masa pentru 2 adulti si copil nu iese sub 60 eur, in timp ce in Grecia plateam cam 30-40 eur (fel 1, fel 2, desert, bauturi).Vorbesc de restaurante , nu de fastfood sau mai stiu eu ce spelunci.


Atentie mare la rent a car; noi am rezervat masina cu 5 luni inainte si in ziua in care am ajuns, am pierdut 5 ore la firma de rent a car si am plecat si fara masina;  in ziua aia a fost greva si nu a circulat decat taxi, asa ca nu au mai tinut cont de rezervari, au dat masinile pur si simplu dupa regula pimul venit, primul servit; am incercat sa inchiriem direct in aeroport dar tariful cerut a fost invariabil 1500 eur/11 nopti in conditiile in care rezervarea online era de 450 eur/11 nopti cu tot cu asigurare fransiza zero. Am luat la rand toate firmele: hertz, europcar, avis, sixt, budget.
Am incercat sa facem reclamatie si ni s-a spus ca orice firma de rent a car nu garanteaza rezervarea unei masini chiar daca e facuta in avans pe internet, ci rerezervarea online garanteaza doar tariful care intr-adevar e mult mai mic decat la fata locului. Pana la urma am inchiriat de la ei masina pe care am gasit-o disponibila chiar daca nu era ceea ce rezervasem pe net fiindca daca mai asteptam, riscam sa ne stricam planul de vacanta.

Noi stam aici de fiecare data si e o locatie foarte buna: http://www.homeaway.co.uk/p1021990

Edited by lira, 08 July 2013 - 03:26.


#10
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Mersi de informatii...Ati fost si in plimbari/croaziere cu vaporas/catamaran etc?
Nu cred ca vom inchiria masina pt ca stam doar 3 nopti in Lagos si apoi vom merge in Lisabona. Am vazut ca e ok pretul la autocar/tren (fata de alte tari). Alte statiuni sau atractii turistice prin zona?

#11
lira

lira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2007
Am facut o excursie cu barca rapida ; avea fund de sticla si puteai sa vezi pesti; am vazut practic de pe mare cam toate plajele din Lagos, inclusiv una greu accesibila destinata nudistilor.
Asta a fost anul trecut.
Anul asta am vazut zoo din Lagos, e de fapt la 10 km de Lagos si am mai fost la aqua parc in directia Albufeira, cam la 30 km de Lagos.

Ce as recomanda: daca ajungi sa vezi plajele din Lagos, sa nu mai irosesti timp sa vezi Cabo da Roca, care nu ramane decat cel mai vestic punct al Europei, peisajul clar paleste in comparatie cu plajele din Lagos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate