Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Sony Xperia Z1

- - - - -
  • Please log in to reply
1599 replies to this topic

#19
chrisTopher

chrisTopher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.08.2009
Astept haterii sa zica ceva de rau, ca de Z m-au indepartat.
Aparent pana la anul, acesta va fi flagshipul Sony.
Pt doritori, va aparea si Honami mini - aceleasi specificatii, doar ca intr-un pachet mai mic in dimensiuni. Nu se stie daca va aparea si un Z1 - L, la fel de bezel-less ca ZL si fara rezistenta la apa / praf.

#20
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cica Z1 are acelasi motor de procesare grafica BIONZ si senzor de la aparatul foto Sony HX50
Dupa mine e al doilea cameraphone dupa lumia 1020.

Edited by kiario, 07 September 2013 - 06:25.


#21
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

 kiario, on 07 septembrie 2013 - 06:16, said:

Cica Z1 are acelasi motor de procesare grafica BIONZ si senzor de la aparatul foto Sony HX50
Dupa mine e al doilea cameraphone dupa lumia 1020.
se spune ca e acelasi dar facut pentru mobile si pana nu apare in teste nu se pot da verdicte.

 chrisTopher, on 06 septembrie 2013 - 21:50, said:

Astept haterii sa zica ceva de rau, ca de Z m-au indepartat.
Aparent pana la anul, acesta va fi flagshipul Sony.
Pt doritori, va aparea si Honami mini - aceleasi specificatii, doar ca intr-un pachet mai mic in dimensiuni. Nu se stie daca va aparea si un Z1 - L, la fel de bezel-less ca ZL si fara rezistenta la apa / praf.
nu cred ca cei de la sony vor sta deoparte  si nu vor pregati ceva pentru ianuarie.

#22
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
incep si primele teste  http://www.phonearen...to-Sony_id47242

#23
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
a mai aparut unul;http://recombu.com/m...son_M19527.html

#24
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
aici avem o comparatie interesanta de la vienamezi.http://blog.gsmarena.com/a-shootout-between-sony-xperia-z1-htc-one-mini-and-nokia-808-pureview-shows-great-promise-from-the-sony/

#25
flxxx

flxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 23.10.2010
o data de aparitie la noi?pret?

#26
chrisTopher

chrisTopher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.08.2009
Octombrie -- 2800lei. Parca atat inseamna 600€.

#27
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
http://blog.gsmarena...-is-cooking-up/

#28
caddy98

caddy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 05.11.2012
Cam scump.. si softul celor de la sony lasa de dorit.. pacat de nokia chiar ma gandeam sa-mi achizitionez 1020 dar acuma.. ar fi fain sa scoata un cameraphone (cei de la sony) gen 808, adica camera buna si restu sa fie in sectorul midrange.. ar fi interesant gen camera lui z1 procesor 1.5 ghz dual de la krait si un andreno 320 .

#29
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Am si eu o intrebare: care tehnologie video este mai buna, Bravia Engine de la Sony sau Super Amoled de la Samsung?
Eu sunt de parere ca tehnologia video de la Sony este mai buna, Sony fiind renumiti si pentru televizoarele lor si aceeasi tehnologie se regaseste si in telefoanele Sony.
Este adevarat acest lucru?

#30
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 anz, on 13 septembrie 2013 - 21:50, said:

Salut.
Am si eu o intrebare: care tehnologie video este mai buna, Bravia Engine de la Sony sau Super Amoled de la Samsung?
Eu sunt de parere ca tehnologia video de la Sony este mai buna, Sony fiind renumiti si pentru televizoarele lor si aceeasi tehnologie se regaseste si in telefoanele Sony.
Este adevarat acest lucru?
Aia nu e tehnologie video ci de afișaj. Păi Sony vine cu ceva tehnologie de ecran „triluminous” (așa cred că se numește și parcă e TFT) și Samsung vine cu binecunoscutul SAMOLED care în ultima vreme cam e surclasat de fapt de IPS-ul de la LG.
La capitolul TV, Sony a cam luat-o-n buci de la Samsung, dacă tot ai adus aminte > scumpe și nu net superioare. Și să nu uităm că erau în prag de faliment Sony. S-au regrupat serios.

Eu prefer așa: IPS>SAMOLED>TFT-ul Sony. Cumva aste se vede și la baterie. Sony are în general autonomie reală slabă (uneori jenantă) în comparație cu restul (chiar și cu producători mai slabi gen Motorola).

Tot ce pot să-ți zic este că negru e negru pur pe un SAMOLED (și e econom dacă folosești teme negre pe ecran), IPS-ul se vede cel mai bine în lumina soarelui dintre celelalte două iar triluminous-ul ăsta...dracu' știe. Cert e că e TFT și asta înseamnă că e ceva mai greu și mai gros > de aceea și Z-ul nu e tocmai ușurel sau subțirel.

#31
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

 tzotzolyno, on 13 septembrie 2013 - 22:54, said:

Aia nu e tehnologie video ci de afișaj. Păi Sony vine cu ceva tehnologie de ecran „triluminous” (așa cred că se numește și parcă e TFT) și Samsung vine cu binecunoscutul SAMOLED care în ultima vreme cam e surclasat de fapt de IPS-ul de la LG.
La capitolul TV, Sony a cam luat-o-n buci de la Samsung, dacă tot ai adus aminte > scumpe și nu net superioare. Și să nu uităm că erau în prag de faliment Sony. S-au regrupat serios.

Eu prefer așa: IPS>SAMOLED>TFT-ul Sony. Cumva aste se vede și la baterie. Sony are în general autonomie reală slabă (uneori jenantă) în comparație cu restul (chiar și cu producători mai slabi gen Motorola).

Tot ce pot să-ți zic este că negru e negru pur pe un SAMOLED (și e econom dacă folosești teme negre pe ecran), IPS-ul se vede cel mai bine în lumina soarelui dintre celelalte două iar triluminous-ul ăsta...dracu' știe. Cert e că e TFT și asta înseamnă că e ceva mai greu și mai gros > de aceea și Z-ul nu e tocmai ușurel sau subțirel.
http://www.gsmarena....-review-983.php

#32
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 tzotzolyno, on 13 septembrie 2013 - 22:54, said:

Aia nu e tehnologie video ci de afișaj. Păi Sony vine cu ceva tehnologie de ecran „triluminous” (așa cred că se numește și parcă e TFT) și Samsung vine cu binecunoscutul SAMOLED care în ultima vreme cam e surclasat de fapt de IPS-ul de la LG.
La capitolul TV, Sony a cam luat-o-n buci de la Samsung, dacă tot ai adus aminte > scumpe și nu net superioare. Și să nu uităm că erau în prag de faliment Sony. S-au regrupat serios.

Eu prefer așa: IPS>SAMOLED>TFT-ul Sony. Cumva aste se vede și la baterie. Sony are în general autonomie reală slabă (uneori jenantă) în comparație cu restul (chiar și cu producători mai slabi gen Motorola).

Tot ce pot să-ți zic este că negru e negru pur pe un SAMOLED (și e econom dacă folosești teme negre pe ecran), IPS-ul se vede cel mai bine în lumina soarelui dintre celelalte două iar triluminous-ul ăsta...dracu' știe. Cert e că e TFT și asta înseamnă că e ceva mai greu și mai gros > de aceea și Z-ul nu e tocmai ușurel sau subțirel.
Eu nu cred ca Samsung este mai bun decat Sony nici la televizoare si nici la telefoane si cred ca Bravia Engine este mai performanta decat Amoled.
Am vazut si o comparatie intre Sony Ericsson Arc S si Samsung Galaxy S2, cu toate ca Arc S este single core batea la toate capitolele S2.
Iar ca Sony sa fie in pragul falimentului,... imi e cam greu sa cred.
Eu unul sincer stau si ma intreb oare ce or vedea toti la telefoanele Samsung? Poate plasticul si materialele ieftine din care sunt facute.
La nici un alt producator care se respecta nu am vazut smartphone-uri de varf facute din plastic, ex. Sony Xperia Z, sa nu mai vorbesc de iPhone etc.

#33
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 anz, on 14 septembrie 2013 - 09:20, said:

Eu nu cred ca Samsung este mai bun decat Sony nici la televizoare si nici la telefoane si cred ca Bravia Engine este mai performanta decat Amoled.
Z-ul e din plastic...nu știu din ce crezi tu că e. Z1 are ceva ramă de metal. Da, arată premium și Z-ul și Z1 față de Samsung. Bravia Engine mai degrabă e un soi de driver, ca și implementarea Dolby.

Și da Sony a fost într-o situație critică acum ceva timp, nu demult. Apoi au cumpărat Ericsson și s-au redresat un pic pe telefonie de ex. Au făcut multe concedieri, au strâns cureaua. Nici măcar în Japonia nu erau cei mai tari.

Edited by tzotzolyno, 14 September 2013 - 10:55.


#34
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 tzotzolyno, on 14 septembrie 2013 - 10:53, said:

Z-ul e din plastic...nu știu din ce crezi tu că e. Z1 are ceva ramă de metal. Da, arată premium și Z-ul și Z1 față de Samsung. Bravia Engine mai degrabă e un soi de driver, ca și implementarea Dolby.
Sony Xperia Z nu este din plastic ci din fibra de sticla.
Banuiesc ca stii ca este rezistent la apa, spunea peste tot despre asta, poti sa il si speli, poti sa il lasi in ploaie ca nu are nimic, nu are cum sa fie din plastic.
Eu totusi, din cate am mai auzit, televizoarele Sony sunt printre cele mai bune.
Parca erau renumiti mai ales pentru camerele video si foto, in special cele video, stiam ca sunt cele mai bune, nu le intrece nimeni ca performanta.
Eu ca sa fiu sincer eram un fan al telefoanelor Sony Ericsson. Am regretat enorm cand am auzit ca s-au despartit. Imi placeau foarte mult si designul lor si interfata lor, in special imi placea Arc si Arc S.
Telefoanele Sony parca nu mai au aceeasi frumusete, sunt prea platonice iar interfata nu e la fel de frumoasa ca la Sony Ericsson.
Pacat ca s-a destramat, era o firma buna de telefoane.

#35
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 anz, on 14 septembrie 2013 - 11:39, said:

Sony Xperia Z nu este din plastic ci din fibra de sticla.
Banuiesc ca stii ca este rezistent la apa, spunea peste tot despre asta, poti sa il si speli, poti sa il lasi in ploaie ca nu are nimic, nu are cum sa fie din plastic.
Eu totusi, din cate am mai auzit, televizoarele Sony sunt printre cele mai bune.
Parca erau renumiti mai ales pentru camerele video si foto, in special cele video, stiam ca sunt cele mai bune, nu le intrece nimeni ca performanta.
Eu ca sa fiu sincer eram un fan al telefoanelor Sony Ericsson. Am regretat enorm cand am auzit ca s-au despartit. Imi placeau foarte mult si designul lor si interfata lor, in special imi placea Arc si Arc S.
Telefoanele Sony parca nu mai au aceeasi frumusete, sunt prea platonice iar interfata nu e la fel de frumoasa ca la Sony Ericsson.
Pacat ca s-a destramat, era o firma buna de telefoane.
Nu s-au despărțit, i-au cumpărat, adică le-a cumpărat divizia de mobile că pe telecomunicații există încă Ericsson.

Nu știam faza cu fibra de sticlă, mă rog. Și oricum nu e un material „wow” dar arată fain. Kevlar-ul este un material wow de ex sau gorilla glass pus și pe spate încadrat de o ramă de oțel (cum e Razr HD). Da, fain că are ip67, mie astea-mi plac (am mai avut un ip67).

Și designul de la Sony îmi place, e printre preferatele mele. Doar că le fac prea mari și bateria e cam slabă comparând cu alți producători.

Nici eu nu suport aspectul de plastic ieftin.

Camera de pe Z1 face furori văd. Aștept ceva recenzii și comparații cu S4, i5S, OG2 și Lumia 1020.

#36
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 tzotzolyno, on 14 septembrie 2013 - 11:53, said:

Nu s-au despărțit, i-au cumpărat, adică le-a cumpărat divizia de mobile că pe telecomunicații există încă Ericsson.
Pai daca e asa au facut o mare prostie.
Nu stiu de ce au schimbat designul si interfata de la Sony Ericsson, dupa parerea mea erau cele mai bune de pe piata.
Sunt mai frumoase ale lor, cu designul lor drept, fara curbe, fara rotunjimi, parca ar fi facute din topor.
Eu unul nu as da un Arc S pe nici un telefon Sony pentru aspectul si interfata din el, albastrul acela unduind pe un fundal negru, parca ar fi scos din basme, ireal.
Trebuia sa ramana la partea de tehnologii, de design trebuia sa-i lase tot pe suedezi ca se pricep mult mai bine ca ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate