Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sterilizare motan in timpul caldurilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012
am si eu un british shorthair, a intrat azi in calduri, a facut pipi in sifonier:| stau la bloc, nu stiu ce sa-i fac, l-am inchis in baie momentan. :| mi-am sunat veterinarul, l-as duce la castrat, el a zis ca e ok, dar parca auzisem ceva de genul ca nu e bine sa castrezi pisicile atata timp cat au intrat deja in calduri. pisica pentru monta n-am gasit deocamdata, oricum am inteles ca daca-l duc la pisici tot nu-i trece. e ok sa-l castrez cat e in calduri? prezinta toate 'simptomele': e agresiv, nu mananca, ma hasaie, si cel mai groaznic, face pipi peste tot :D

Edited by awazi, 20 May 2013 - 08:38.


#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
fa-i cunostinta cu o pasarica, se distreaza si el cu ea si gata...ce-ar fi sa te castrez si eu cand ai tu chef de nebunii cu iubitul/iubita??

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
E bine să nu sterilizezi pisicile-femele atunci când sunt în călduri deoarece aparatul genital este inflamat deci mai vascularizat ca de obicei și pierderile de sânge pot fi mai mari în cursul operației. La motani nu e nici o problemă deoarece motanii nu intră in călduri. Ei sunt apți de împerechere tot timpul. Manifestările motanului tău sunt din cauză că a simțit vreo femelă în călduri prin zonă, probabil într-un apartament vecin. Așa că din acest punct de vedere îl poți duce la castrat fără nici o grijă.

#4
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Trebuia castrat cand era mic. Tie ti-ar conveni sa fi in pat peste o muiere si sa vina un nene sa-ti taie "bogatiile"?

Edited by alexandru_1988, 20 May 2013 - 10:04.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
1. Motanii se castrează după vârsta de un an.
2. Motanii nu sunt oameni și decât să-ți miroasă casa a WC public sau să-l dai afară fiindcă marchează din 20 în 20 cm, mai bine îl castrezi.

#6
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna ziua.
Exista mancare speciala pentru atenuarea simptomelor (parca se numea "Calm"), eventual va poate recomanda veterinarul o medicatie calmanta pe perioada "critica".
Va sugerez in mod ferm sa nu mutilati pisoiul, manifestarile pe care le descrieti dvs nu sunt identice la toti motanii, e vorba de firea sa. Si eu am motan, si nu face niciodata asa, desi imi dau seama cand e "agitat". Castrarea necesita alimentatie speciala toata viata, pisoiul se va ingrasa ingrozitor (am vazut cazuri de antologie, comparatia cu un butoi cu picioare nu e exagerata), si se va prosti de tot, intr-atat de mult incat nu-l veti mai recunoaste. Aproape sigur veti regreta apoi, daca veti face asa ceva. Puteti sa-l tineti in baie pe perioada respectiva, eventual la intuneric, se calmeaza mai repede. Va dormi majoritatea timpului, mai ales daca e bine hranit. Daca ii gasiti si o pisicuta simpatica, va fi recunoscator, si la propriu si la figurat, si se va linisti. Motanii au astfel de probleme doar in apropierea pisicutelor aflate in perioada aceea, nu sunt "obsedati" de anumite lucruri. Dupa cateva zeci de ani in care am avut grija de multi pisoi de ambele genuri (si fara a-i tine separati), credeti-ma, stiu despre ce vorbesc.
Doar daca exista o afectiune iminenta, interventia este justificabila. Daca nu, cel mai bine e sa lasam asa ce a pus Bunul Dumnezeu in ordine pe parcursul a miliarde de ani. Multi medici veterinari sustin ca sterilizarea preventiva este benefica. Am spus si o repet, este o prostie ce include multa trufie "stiintifica". Altii sustin, fara argumente, ca animalul "se chinuie". Nici sa-i distrugi echilibrul organismului in mod iresponsabil nu este o placere pentru el, insa.
Mai exista si problema morala. Daca-i iubim, ce drept avem sa-i mutilam pentru propria noastra comoditate?
Este, desigur, o intrebare retorica.
Va doresc ganduri bune, si sa faceti alegerea cea mai corecta.

Edited by address, 20 May 2013 - 11:08.


#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Dupa cum s'a mai scris, reiau si eu: motanii NU intra in calduri, dar o cam iau razna cand dau de vreo pisicuta in calduri.
Altminteri, daca sunteti un om rational si va iubiti pisica, ori ii asigurati monta de fiecare data cand ii vine pe la nas miros de pisica in calduri ori o castrati. Atentie cu asigurarea montei -presupune si o piata de doritori pentru pui. Altfel riscam sa ajungem precum cei din vestul salbatic:

http://www.guardian....-to-neuter-cats

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
@adress: nu e vorba de comoditate dar urina de motan care marchează nu iese cu oricâte soluții ai da. Nu știu ce motani ai avut dar cu al meu nu se mai putea trăi în casă. Cât a fost cald l-am ținut mai mult în curte dar venind toamna era singura soluție ca să-l pot păstra. E castrat de aproape un an, nici nu s-a îngrășat, nici nu s-a prostit. A terminat definitiv cu urinatul prin casă și cel mai important le-a lăsat in pace pe celelalte doua pisici pe care le fugărea și le stresa la maxim, in așa fel încât una din ele era cât pe ce să-și ia câmpii. Acum se împacă foarte bine, dorm împreună, nu se mai bat.

Edited by Freddy12, 20 May 2013 - 12:28.


#9
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012
multumesc pentru raspunsuri. in niciun naz nu o sa-l 'mutilez' :| nu mi se pare chiar asa oribila ideea castrarii. dvs va suna mai bine ideea de a tine motanul o saptamana sau cat il tin caldurile intro camera 2 x 2 decat castrarea? plus ca manifestarile revin..eu stau la etajul 4, mi-e imposibil sa-l las afara. de cautat femela am cautat azi toata ziua, nam gasit nimic..si normal ca imi iubesc pisica, dar pur si simplu mi se pare incomod sa stau in miros de urina, si sa stau sa strang si sa frec ore in sir peretii, ca sa nu mai spun ca azi cand a marcat a facut-o chiar pe hainele mele.

si cu problema castrarii..o sa il tin pe dieta si o sa am grija sa faca miscare zilnic. de castrat tot il castrez, fie ca e acum fie peste o luna tot o fac. nu cred ca repercursiunile sunt chiar asa groaznice cum le descrieti.

Edited by awazi, 20 May 2013 - 16:53.


#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Va cam place sa va jucati de-a zeii...
Traiti cu impresia ca stiti ce este bine si ce este rau dar nu prea este asa.
Se pare ca majoritatea celor care detin animale si incep sa le mutileze mascheaza niste minusuri pe partea de psihic.
Animalul castrat devine o leguma cu o alta personalitate.
Voi nu aveti asupra cui sa va exercitati puterea si ati gasit animalele.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cred că ți-ai schimba părerea dacă ai avea un motan care marchează tot ce prinde: serviete, pantofi, haine, poșete, televizor, video. O fază groaznică pentru fiu-meu a fost când își pregatea valiza să plece in vacanță. Avea hainele  pe pat ca să le pună în valiză și fără ca el să observe motanul a venit și i-a marcat șortul. A plecat in vacanță intr-o țară foarte caldă și în cursul unei excursii cu autobuzul a început să transpire din el emanând  "parfum" de motan. Era cu un grup de prieteni și a fost subiect de glume tot timpul concediului.

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 Freddy12, on 20 mai 2013 - 21:21, said:

Cred că ți-ai schimba părerea dacă ai avea un motan care marchează tot ce prinde: serviete, pantofi, haine, poșete, televizor, video. O fază groaznică pentru fiu-meu a fost când își pregatea valiza să plece in vacanță. Avea hainele  pe pat ca să le pună în valiză și fără ca el să observe motanul a venit și i-a marcat șortul. A plecat in vacanță intr-o țară foarte caldă și în cursul unei excursii cu autobuzul a început să transpire din el emanând  "parfum" de motan. Era cu un grup de prieteni și a fost subiect de glume tot timpul concediului.

Daca stai la bloc cresti doar animale care nu iti fac probleme.

#13
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
motanul meu castrat  se pisa pe sub pat , pe dupa canapea , litiera e curata mereu si are acces la ea mereu , nu stiu ce sa ii fac sa nu mai miroasa a wc public in casa

#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu te-as musca de jugulara in locul lui, sau macar ti-as scoate ochii cu ghearele.
Vorba lui terratec: luati-va frate animale de plus, ca nu se pisa, nu se caca, nu intra in calduri si nu fac zgomot.

#15
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

 dan78rom, on 21 mai 2013 - 00:36, said:

Eu te-as musca de jugulara in locul lui, sau macar ti-as scoate ochii cu ghearele.
Vorba lui terratec: luati-va frate animale de plus, ca nu se pisa, nu se caca, nu intra in calduri si nu fac zgomot.

pai sa se pise la litiera nu peste tot prin casa

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 terratec, on 20 mai 2013 - 22:58, said:



Daca stai la bloc cresti doar animale care nu iti fac probleme.
Nu stau la bloc iar motanul  s-a comportat bine pina la un an si ceva. Ce era sa fac? Sa-l arunc in strada ca a inceput sa se pise?

 Ev1L, on 21 mai 2013 - 00:03, said:

motanul meu castrat  se pisa pe sub pat , pe dupa canapea , litiera e curata mereu si are acces la ea mereu , nu stiu ce sa ii fac sa nu mai miroasa a wc public in casa
Cumpara spray repelent  si  stropeste in locurile unde urineaza,. Pute cam rau dar macar nu pute a urina. Da-i mai multa atentie di afectiune. E un mod de  a-ti atrage atentia., ori e bolnav,  ori a intervenit o schimbare in ritina casei.

#17
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
Sint de acord cu Freddy12 - are in totalitate dreptate. Si da, sint de acord cu ideea castrarii. Pentru ca aici nu este  vorba de o mutilare de amorul artei, cum e in cazul cuparii urechilor sau a cozii, cind ratiunile sint pur estetice, ci din ratiuni practice si chiar medicale in anumite cazuri.
Pentru cei care nu stiu : cel putin pentru cateluse, castrarea duce la o crestere semnificativa a duratei de viata plus a eliminarii riscului de a face piometru.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 DMB, on 21 mai 2013 - 10:51, said:

Sint de acord cu Freddy12 - are in totalitate dreptate. Si da, sint de acord cu ideea castrarii. Pentru ca aici nu este  vorba de o mutilare de amorul artei, cum e in cazul cuparii urechilor sau a cozii, cind ratiunile sint pur estetice, ci din ratiuni practice si chiar medicale in anumite cazuri.
Pentru cei care nu stiu : cel putin pentru cateluse, castrarea duce la o crestere semnificativa a duratei de viata plus a eliminarii riscului de a face piometru.

Și la pisicuțe. Pentru cei care nu știu: 90% din tumorile mamare ale pisicilor(femele) sunt canceroase, la cățele proporția e de 50% iar la femei cam 10-15%. Mai am argumente în favoarea castrării motanului. Venea mereu bătut, uneori  la sânge  alteori doar tăvălit prin noroi ca un porc mistreț. Odată, când a plecat de acasă l-am gasit la 2 case de mine, era bătut de niște neoameni, a scăpat la mustață de paralizia trenului posterior fiindcă nemernicii îl loviseră la coloană. Acum, de când e castrat nu mai pleacă de nebun, se joacă doar în curte cu celelalte două pisici și cu câinii, nu mai mă mușcă, nu mă mai zgârie, e mult mai afectuos. Oi fi nimerit eu un motănel mai zbanghiu fiindcă cel de dinaintea lui nici nu marca, nici nu incerca să-mi violeze mâțele sterilizate, nici nu le bătea. Nu l-am castrat și regret fiindcă ar fi trăit și azi. In cursul bătăliilor cu alți motani a luat o boală care i-a fost fatală și a murit la vârsta de 7 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate