Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Avantajele si dezavantajele unei case dispuse doar pe parter

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fa suprafetele. Ia in calcul procentul pierderilor de caldura prin diversele suprafete, baga-le pe toate intr-un sistem si vezi daca iti da cu virgula sau fix.

#20
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
la fundatie ai mai multa manopera pe partea de excavatie ca fier iti intra mai putin logic doar nu torni placa si ai nevoie de fundatie serioasa . la acoperis in schimb pierzi ca ai suprafata mai mare de acoperit dar ii dai o cadere mai mica de 35 - 40 %  si iar te scoti . la incalzire iarna iar te scoti ca doar nu esti patron ca astilalti sa incalzesti toata casa ca iti ingheata oo-le cand cobori din dormitoru de la etaj la parter sa iei mic dejunu de dimineata intinzi un pateu pe paine si racesti la oo ; tu incalzesti doar camera unde dormi si livingu unde petreci ( asta daca petreci restul zilelor in casa ) restu camerelor sunt optional de incalzit doar cand iti vin musafiri

#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
casele cu etaj au doua justificari:
ori ai teren prea putin si vrei sa-ti mai ramana si tie niste loc in curte,
ori vrei sa epatezi, sa te vada lumea ca ai facut o constructie inalta,

in rest, o casa parter este cea mai cinstita si comoda.

#22
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012

 rich1974, on 21 mai 2013 - 08:12, said:

ori vrei sa epatezi, sa te vada lumea ca ai facut o constructie inalta,

in rest, o casa parter este cea mai cinstita si comoda.
De unde atâtea prejudecati?

Casa cinstită?!

#23
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Etajul cred ca se raceste mai repede decat parterul. Parterul poate fi mai mult ferit de vand, aproape de gard. :)

#24
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

 unrealgeb1978, on 21 mai 2013 - 11:52, said:

Etajul cred ca se raceste mai repede decat parterul. Parterul poate fi mai mult ferit de vand, aproape de gard. Posted Image

  vad ca ai o "problema" cu incalzirea...partierul chiar daca e ferit de vant,are aceaiasi temperatura ca si la etaj...ori cu ti-ai construi-o,pui si o  izolezi bine la exterior cu pol. de sus pana jos,cat si acoperisul cu vata minerala/bazaltica si nu mai ai treaba...

#25
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

 adybnt, on 21 mai 2013 - 14:54, said:

...partierul chiar daca e ferit de vant,are aceaiasi temperatura ca si la etaj...
Parterul este întotdeauna mai rece. Aerul cald urcă, cel rece coboară şi vei avea întotdeauna o diferenţă de temperatură între etaj şi parter. Asta se poate trece la dezavantajul casei cu etaj.

#26
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 msn2, on 20 mai 2013 - 14:06, said:

ps: un plus ar fi siguranta la cutremure, cu aceeasi bani iti faci o structura mult mai sigura decat un p+1. Si daca ii pui pe casa tabla atunci poate sa vina si mama cutremurelor ca nu mori inauntru.
a .. si in caz de cutremur noaptea, nu tre sa cobori scari sa ajungi afara, sari direct pe geam...sau prin el Posted Image
De acord cu celelalte puncte, dar totusi vorbim de un P+1, nu de un P+20, deci nu se pune problema cu cutremurele. Inginerul structurist iti va calcula structura conform standardelor si o va supradimensiona putin, deci nu se pune problema sa-ti pice casa in cap daca executi proiectul exact ca in planuri si nu faci economie pe unde nu trebuie ( armatura mai subtire ca are Dorel un var care o vinde cu reducere sau ceva de genul asta ).
Partea cu "Si daca ii pui pe casa tabla atunci poate sa vina si mama cutremurelor ca nu mori inauntru." nu am inteles-o

#27
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Probabil ca diferenta de risc este foarte mica in cazul unui cutremur.

#28
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

 msn2, on 20 mai 2013 - 14:44, said:

ca sa te lamuresti:

deseneaza o casa simpla 10x10 doar parter si fa suma peretilor exteriori, cu acoperis si fundatie cu tot.

dupa, fa si o schita cu un de 5x5m cu etaj si calculeaza si acolo supraf ext.

10x10 = 100mp
5x5 (parter) + 5x5 (etaj) = 50mp

Deci comparam mere cu pere. :)

#29
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu fii rau, mai trebuie, pe langa inmultirile alea, sa compensezi o parte din planseu cu peretii exteriori in plus.

concluzia mea era ca mai avantajos iesi la izolatie cu o casa cu etaj.

dar tot prefer una doar parter, eu locuind de juma de an in una cu p+1+m...

#30
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Ma refeream la faptul ca ar fi bine sa faci comparatia intre o casa P cu 10x10 amprenta la sol vs o casa P+1 cu 7x7 amprenta la sol ca sa fie aproximativ acelasi spatiu locuibil de incalzit.

#31
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 msn2, on 10 iunie 2013 - 13:50, said:

nu fii rau, mai trebuie, pe langa inmultirile alea, sa compensezi o parte din planseu cu peretii exteriori in plus.

concluzia mea era ca mai avantajos iesi la izolatie cu o casa cu etaj.

dar tot prefer una doar parter, eu locuind de juma de an in una cu p+1+m...

Ai 2 bucuri unul peste altul sau unul langa altul...nu stiu unde sunt in plus pereti exteriori...

#32
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 30.03.2009
Dpdv al costurilor si al confortului, casa parter este superioara.
  Cineva anterior compara o casa 10x10m cu 5x5m. Gresit. Comparam 10x10m cu 10x5m+10x5m. Avem aceeasi suprafata in cazul 2.
Daca calculam perimetrul observam : caz1=40mp, caz2=60mp. Din start o diferenta de cel putin 30%-50%(depinde din directie calculezi).
In realitate costurile cresc si mai mult din urmatoarele motive : necesita schela de montaj(deci pret mult mai mare), necesita ajustari pe verticala din cauza zidariei sau a structurii ceea ce inseamna consum ridicat de adeziv, timp indelungat pt montaj-mutat schela, ridicat materiale, lucru la inaltime nu se face la fel de comod ca cel la sol.
Acestea doar la termoizolatie.

    Urmeaza :
structura - montat, turnat, cofrat, decofrat, vibrat etc etc, toate carate de jos sau platit utilaj pt manipularea lor si punerea in opera;
zidaria - greutate in montaj si verificat exteriorul(care se presupune ca se doreste a fi drept pt consumuri mici la termoizolatie);
instalatii - spart plansee sau goluri prin care pot curge ape accidentale ce afecteaza parterul(si nu numai. O teava in dormitor la etaj poate face ravagii si in living-ul de la parter);
acoperisul - greu de lucrat la inaltime fara schele, greu de ridicat 5-6to de tigla, nu mai vorbesc de expunerea la vanturile mai puternice, de spalatul peretilor datorat ploii, degivrarea balcoanelor si a jgheaburilor si burlanelor, pericolul de ati cadea vre-un turture la care nu ajungi decat cu macaraua pompierilor etc.

Toate enumerate mai sus ridica costurile voastre cu cel putin 20% pe ansamblu, bani pe care ii puteti investi in cu totul altceva.

In ceea ce priveste confortul, sa enumeram cateva : nu mai urcam la etaj cand suntem obositi sau am uitat cheile, nu ne mai tropaie nimeni in cap, nu-si mai rupe nimeni gatul pe scara, nu se mai cara rufe la spalat sau uscat de jos in sus sau vice-versa, pana la urma veti imbatrani si s-ar putea sa va fie mai comod sa mergeti la culcare parcurgand un hol de cativa metri decat o scara si vre-o 2 holuri, puteti repara orice si oricand cu o scara de 3m la indemana sau mai mica fara a alerta firmele de constructii, apele aparute accidental(mai putin inundatiile :) ) vor afecta cel mult o camera, pe timp de iarna costurile cu incalzirea vor fi mai mici iar racoarea va fi la un nivel ridicat vara. Nu mai vorbesc de placerea de a iesi afara din propriul dormitor cu picioarele pe gazon dimineata.

    Pe ansamblu constructiile doar parter sunt mai ieftine si mult mai eficiente dpdv al costurilor de intretinere. De aceea in tarile care au loturi generoase(de la minim 800mp) ca SUA sau Australia, casele cu parter sunt cele mai intalnite.
    In ceea ce priveste design-ul lor va inselati amarnic ca ,,arata ca un garaj''. Exista arhitecti romani care creeaza case exceptionale, numai ca, acestia trebuie platiti. In Romania exista case comparabile in arhitectura cu cele de afara, numai ca, astea apartin celor care inteleg ca arhitectul(cu toata proiectarea) trebuie sa castige minim 5% din valoarea imobilului. Pe scurt : ce/cat platiti, aia aveti.

    P.S. Pentru idei de arhitectura mai cautati pe net la archdaily si vedeti site-urile arhitectilor de acolo(in special cei australieni imi plac mie). Daca am gandi ca o masina presupune doar volan-motor-roti, nici mama lu peste prajit n-ar mai da bani pe Mercedes&Co.

   Succesuri succsive! :)

#33
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006
Casa cu etaj este singura opţiune în zonele urbane aglomerate, unde parcelele sînt foarte mici, terenul este scump, frontul stradal o impune etc. Casa cu etaj este ridicată şi la periferie, sau în satele limitrofe, pe parcele generoase, deoarece omul are tendinţa de a imita fără discernămînt casa din centrul oraşului. De asemenea, există sentimentul că o casă impunătoare (cel puţin pe dinafară) conferă proprietarului mai mult prestigiu în comunitate. Cam ca la ţigani.

#34
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Din punctul meu de vedere casa cu etaj are un singur avantaj. Separarea zonei de zi de cea de noapte. In felul asta copilul doarme linistit la etaj in timp ce eu pot sa-mi fac linistit de cap la parter. Restul tine de gusturi si de buzunar.

#35
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

 Alxdava, on 11 iunie 2013 - 23:04, said:

Toate enumerate mai sus ridica costurile voastre cu cel putin 20% pe ansamblu, bani pe care ii puteti investi in cu totul altceva.
Aş mai adăuga la listă scara, care ocupă o mulţime de spaţiu şi la parter şi la etaj. De asemenea, execuţia scării este scumpă şi pretenţioasă. Şi nu în ultimul rînd este elementul arhitectural care provoacă cele mai multe accidente casnice.

 barbosa, on 12 iunie 2013 - 09:01, said:

Din punctul meu de vedere casa cu etaj are un singur avantaj. Separarea zonei de zi de cea de noapte.
Am văzut dezavantajele casei cu etaj, cînd am scos-o pe mama de la spital, după o operaţie de implant de proteză de şold şi a trebuit să îi amenajez un pat în bibliotecă, la parter. Că şi eu am dormitoarele la etaj. Dup-aia m-am întrebat cum va fi cînd voi avea şi eu o vîrstă înaintată, care vine la pachet cu diverse afecţiuni care îmi vor limita mobilitatea. Jumătate de casă îmi va fi inaccesibilă.

Edited by Iocan, 12 June 2013 - 09:31.


#36
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Dpdv tehnic, mă refer aici la pierderi, o casă cu etaj este mai economică.
Există şi alte avantaje cum ar fi costurile de construire.
Casele cu etaj au fundaţii mai mici pt. aceeaşi suprafaţă construită dacă ar fi să o compari cu una pe parter.
Casele cu etaj au suprafaţa învelitorii mai mică.

Este drept că la arie construită pierzi scara unde la casele cu etaj este obligatorie şi ocupă aprox 15 mp la parter şi aceeaşi suprafaţă la etaj.
Nu mă refer aici exclusiv la scară ca şi obiect aceasta având o suprafaţă mai mică de 15 mp.
Este vb şi despre aria ataşată de circulaţie sau hol.

Casele cu etaj oferă belvedere în jurul proprietăţii dar au dezavantajul utilizării scării.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate