Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Avantajele si dezavantajele unei case dispuse doar pe parter

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Ce parere aveti despre acest aspect. Ma gandesc sa fac o casa insa ma gandeam sa renunt la etaj...o casa undeva pe la 150mp.

Avantaje:
• Este comoda.
• Este mai ieftina, datorita faptului ca nu necesita planseu si nici fundatie prea adanca.
• O perioada mai redusa de constructie.

Dezevantaje:
• Necesita un teren mai mare aferent constructiei, ocupand o amprenta la sol egala cu suprafata construita.
• Un numar redus de bai - doar una in acest proiect; altfel costurile per baie sunt mai mari decat la casele cu etaj, unde se folosesc coloane comune.
• Nu ofera perspective in ceea ce priveste imprejurimile - panorama dintr-un balcon poate fi un bun mijloc de relaxare.

Ca dezavantaje as mai adauga faptul ca trebuie sa urci mereu pe scara interioara sa ajungi in camere, trebuie sa o incalzesti si este un spatiu care iti ia ceva din suprafata casei pe care nu il folosesti efectiv, spatiu mort.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai...
in mare parte ai dreptate...
Problema este ca eu mi-as face o asa casa daca as avea un hectar de pamant....si in mijloc sa fie casa dar si ala sa fie partat!
Alyfel risti sa te uiti toata ziua la cer sau la casele vecinilor!

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Important este sa iti intre lumina naturala prin geamuri, cat priveste peisajul, de privit pe geam oricum mai mult de 5 min maxim pe zi nu privesti, ce nu ai televizor?

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si coloana aia separata pentru a doua baie te trage de buzunar de nu iti faci casa? (retorica)

Ca fapt divers, daca ar fi o diferenta de 8 metri intre coloanele celor doua bai, cat costa teava de scurgere si cele doua trasee de apa calda/rece in plus?

#5
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012

 eugeniusro, on 20 mai 2013 - 05:01, said:

Important este sa iti intre lumina naturala prin geamuri, cat priveste peisajul, de privit pe geam oricum mai mult de 5 min maxim pe zi nu privesti, ce nu ai televizor?
Fiul meu de nici 10 ani este de acord cu tine, întru totul.

Initiatorului: Cred ca ai dreptate in majoritatea punctelor. Totuși, s-ar putea sa nu fie mai ieftină doar cu parter, pentru ca ai mai multă fundatie si acoperiș față de varianta cu etaj.
Cunosc câțiva tipi care au stat in câteva case cu etaj si fara si sunt de părere ca o casa pe un singur nivel este mai comodă. Insa, dacă ai ai un peisaj pe care vrei sa-l admiri si ai nevoie de o panorama mai buna este posibil sa fie bine sa ai un etaj in plus. Depinde si de configuratia terenului.

#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Partea cu peisajul tine exclusiv de amplasament si vecinatatile care le ai, costurile cred ca sunt mai mici la o casa cu etaj, deoarece costurile cu dotarile interioare se mentin si sunt proportionale cu suprafata acoperita si destinatia incaperilor, costurile cu fundatia cresc fiindca se acopera o suprafata mai mare, costurile cu incalzirea scad la o casa cu etaj deoarece raportul volum / suprafata de ziduri exterioare este mai favorabil casei cu etaj, evident aici conteaza mult izolatia,  costuri suplimentare cred eu ca sunt cele legate de executia scarii interioare si o parte ar fi si problema legata de instalatii pe care ai expus-o dar conteaza mult conceptia proiectului, insa pentru o casa cu etaj cresc si costurile legate de structura de rezistenta.
O varianta intermediara cred ca ar fi o casa cu parter si mansardare la etaj. Pentru partea cu peisajul conteaza mult amplasarea terasei sau balconului, geamurile mai putin, trebuie sa ai in vedere daca spatiul este redus, si posibilitatea ca un geam de la etaj cu vedere la chilotii vecinei e posibil sa creeze contestatii. Posted Image

Edited by eugeniusro, 20 May 2013 - 06:59.


#7
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
De ce crezi ca costurile cu incalzirea sunt mai mici la o casa cu etaj ?

#8
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
Planseul se poate face si din lemn? Iesi putin mai ieftin,si cred este si rezistent,doar nu ai sa faci hora la etaj..

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
planseul din lemn intre etaje nu este o idee prea buna, lemnul vibreaza, se aude cand pasesti.
planseul de sus da, se poate face din lemn.

#10
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 rich1974, on 20 mai 2013 - 10:19, said:

planseul din lemn intre etaje nu este o idee prea buna, lemnul vibreaza, se aude cand pasesti.
planseul de sus da, se poate face din lemn.

Si scartaie si te simte nevasta cand vi tarziu acasa :(

#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 rich1974, on 20 mai 2013 - 10:19, said:

planseul din lemn intre etaje nu este o idee prea buna, lemnul vibreaza, se aude cand pasesti.
planseul de sus da, se poate face din lemn.

Se aude si cand faci alte activitati....nu numaicand mergi! Asta daca nu investesti un pic in fonoiozolatie!

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai decat sa mai faci si fonoizolatie, mai bine torni direct un planseu de beton. plus ca, asta mai leaga si constructia.

#13
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Personal ma gandeam sa fac o casa fara etaj pentru avantajele enumerate mai sus :) Acum sunt interesat de ce dezavantaje ar fi...o incalzire mai scumpa ? De ce ?

#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Casa fara etaj presupune o fundatie mai intinsa, deci mai scumpa, dar se compenseaza ceva, nu mult, cu lipsa scarii.

un dezavantaj ar fi aspectul: daca nu ai un arhitect adevarat s-ar putea sa iasa o casa cu aspect de garaj, cum multe au, pe siturile de proiecte case Posted Image

incalzire e ceva mai scumpa pt ca ai o suprafata desfasurata, la exterior, mai mare, si un termosistem mai scump.

planseul din pod il faci de lemn si economisesti destul de mult, inclusiv la structura de beton.

Eu daca ar fi sa fac o casa as alege fara ezitare una fara etaj. Pe termen lung scapi de o groaza de batai de cap referitor la intretinere exterior/acoperis/burlane si urcat pe scari la batranete Posted Image

ps: un plus ar fi siguranta la cutremure, cu aceeasi bani iti faci o structura mult mai sigura decat un p+1. Si daca ii pui pe casa tabla atunci poate sa vina si mama cutremurelor ca nu mori inauntru.
a .. si in caz de cutremur noaptea, nu tre sa cobori scari sa ajungi afara, sari direct pe geam...sau prin el Posted Image

Edited by msn2, 20 May 2013 - 14:10.


#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
asta e chiar un subiect pe care am sa il urmaresc.si pe mine ma tot bate gandul la o casa cu doar un nivel.mi se pare mult mai practica...asteptam pareri de la profesionisti

#16
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 msn2, on 20 mai 2013 - 14:06, said:

Casa fara etaj presupune o fundatie mai intinsa, deci mai scumpa, dar se compenseaza ceva, nu mult, cu lipsa scarii.

un dezavantaj ar fi aspectul: daca nu ai un arhitect adevarat s-ar putea sa iasa o casa cu aspect de garaj, cum multe au, pe siturile de proiecte case Posted Image

incalzire e ceva mai scumpa pt ca ai o suprafata desfasurata, la exterior, mai mare, si un termosistem mai scump.

planseul din pod il faci de lemn si economisesti destul de mult, inclusiv la structura de beton.

Eu daca ar fi sa fac o casa as alege fara ezitare una fara etaj. Pe termen lung scapi de o groaza de batai de cap referitor la intretinere exterior/acoperis/burlane si urcat pe scari la batranete Posted Image

ps: un plus ar fi siguranta la cutremure, cu aceeasi bani iti faci o structura mult mai sigura decat un p+1. Si daca ii pui pe casa tabla atunci poate sa vina si mama cutremurelor ca nu mori inauntru.
a .. si in caz de cutremur noaptea, nu tre sa cobori scari sa ajungi afara, sari direct pe geam...sau prin el Posted Image

Pai ce ai avea sus ai intr-o parte. Nu gasesc argumente inca cu privire la incalzire. Ce pui pe partea de sus, pui pe partea din lateral. Mai este si planseul pe care nu il mai faci in afara de scara. Scara iti ocupa spatiu din casa si necesita incalzire la randul ei.

 zile_san, on 20 mai 2013 - 14:18, said:

asta e chiar un subiect pe care am sa il urmaresc.si pe mine ma tot bate gandul la o casa cu doar un nivel.mi se pare mult mai practica...asteptam pareri de la profesionisti

Asta caut si eu sper sa se gaseasca persoane cu experienta. :)

#17
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ca sa te lamuresti:

deseneaza o casa simpla 10x10 doar parter si fa suma peretilor exteriori, cu acoperis si fundatie cu tot.

dupa, fa si o schita cu un de 5x5m cu etaj si calculeaza si acolo supraf ext.

#18
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Pai la o prima impresie, ai 2 cuburi unul peste altul si ai 9 parti exterioare cu tot cu acoperis, ai doua cuburi unul langa altul si ai 8 parti exterioare. Asta daca nu m-am incurcat la socoteli pe drum. :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate