Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Ajutooor! Purici!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
După ce ani de zile am folosit picături, am ajuns la concluzia că  zgarzile de la Bayer sunt cele mai eficiente. Despre căpuși nu pot să zic nimic: ori la mine în zonă nu sunt, ori sunt zgărzile foarte eficiente. Ultima oară am văzut căpuși pe câinii mei prin 1997 după o plimbare prin parc. De atunci am evitat zona aceea a parcului, i-am scos la alergat în extrasezon pe plajă sau plimbare în lesă pe străzi. Strongholdul nu protejează de căpușe dar are alte calități și anume protejează de viermi intestinali, de râie auriculară și sarcoptică. O zgardă o schimbi la 4-5 luni deci  te ajunge mai ieftin decât picăturile puse o dată la 3 săptămâni. Singurul inconvenient la zgărzile de la Bayer (Bolfo și Kiltix ) e că miros a insecticid, dacă ai câine de apartament, e un pic deranjant și de aceea din acest punct de vedere e mai bună zgarda Scalibor. Am folosit și de asta la câini, am avut impresia că tine o perioadă de timp mai mică decât kiltix . Acum, de curând a apărut zgarda Foresto tot de la Bayer care are eficientă de 8 luni. E scumpă, peste 100 lei dar cred că e bună. Am citit acum vreo 3 ani de pe site-ul unei clinici veterinare din Arizona că pentru a apăra câinele de căpuși e bine să aibă și zgardă antiparazitară și să-i fie puse și picături. Mie mi se pare că ar putea fi prea toxic pentru ficatul câinelui să-i pui 2 feluri de insecticid pe el. Zgarda trebuie purtată permanent altfel nu mai este eficientă.

Edited by Freddy12, 28 May 2013 - 17:48.


#20
westie21

westie21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.05.2013
Va multumesc tuturor!

Iata ce am facut: am cumparat romparasect pentru a dezinfecta curtea si cusca. A spus medicul ca nu este pentru alt uz.. (desii...mi.am adus aminte ca eu l.am folosit pe o catelusa maidaneza pe care am lluat`o de pe strada si pe care puricii colcaiau. ea nu a patit nimic) pentru boxerita mi.a dat un flacon de nostomosan. am vazut ca are ceva efect, dar cred ca nu am dat`o bine si a trebuit sa ii mai iau unu. macar acum nu o mai vad scarpinandu`se. sper ca a scapat.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
westie21, acum au au murit puricii dar peste o săptămână două vor apărea din nou din ouăle lăsate prin praf. Cumpără-i și pune-i o zgardă din cele enumerate mai sus ca să nu mai aibă treabă cu puricii până când se termină vara. O zgardă Kiltix e intre 57 și 62 lei și pe prospect scrie că ține până la 7 luni. Hai că n-o fi 7 dar 5 luni tot ține. Attached File  kiltix caini mari-modif 2.pdf   718.4K   29 downloads

Edited by Freddy12, 28 May 2013 - 23:11.


#22
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ar fi cateva substante care cica omoara si ouale&larvele, de ex . Piriproxifen (Fiprocid ) pt habitate sau o subst cu nume asemanator (Metopren, parca) care intra in compozitia Frontline combo. Intr-adevar reinfestarea se produce datorita oualor din habitat (pe timp de iarna chiar din casa).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate