Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ajutooor! Purici!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
westie21

westie21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.05.2013
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. De cateva luni ma tot chinui si dau catelusa mea cu Frontline desi acum mi.am dat seama ca e o prostie. Nu stiu cum sa mai scap de purici, iar acum am vazut ca au intrat si in casa. stiti cumva un remediu mai bun sau o solutie care nu da gres?

#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Veterinar? Posted Image.

Acum pe bune ca de la purici se ajunge vara la capuse si de la capuse la meningita... apropo nu cainele face meningita ci tu Posted Image.
Ce rasa e?, daca are o rasa desigur.
Dute la veterinar cu el... caini sunt diferiti de noi oameni nu toti sunt tratati cu paracetamol vezi sa nu intri in nu stiu ce belea.

Edited by Sempiternal, 19 May 2013 - 16:44.


#3
westie21

westie21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.05.2013

 Sempiternal, on 19 mai 2013 - 16:43, said:

Veterinar? Posted Image.

Acum pe bune ca de la purici se ajunge vara la capuse si de la capuse la meningita... apropo nu cainele face meningita ci tu Posted Image.
Ce rasa e?, daca are o rasa desigur.
Dute la veterinar cu el... caini sunt diferiti de noi oameni nu toti sunt tratati cu paracetamol vezi sa nu intri in nu stiu ce belea.

e boxer. am fost la veterinar. el mi.a dat prostia aia de Frontline pe care am mai si dat o gramada de bani, si...efectul scontat? se scarpina mai rau ca inainte. sper sa nu se ajunga la capuse. oricum nu mai am de gand sa o scot in parc. dar vreau sa elimin puricii astia. problema e de vreo 2 luni pe putin si tot nu am reusit sa o rezolv...nici nu mai stiu cu ce sa o dau

#4
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Exista si sprayuri anti purici. Anul asta am luat unul romanesc (Antiparazitar Musculite -14,50 lei) si e foarte slab. Anul trecut am avut Ectocid, a fost mai bun. Nici zgarda antipurici de anul asta cu 10 lei, n-a fost de nici o treaba, anul trecut cu 8 lei a fost mai bun.

#5
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
ma mir ca la un boxer, care are blana scurta, sa nu aiba efect frontline-ul. Dozaj corect? Aplicare corecta? Fara udarea blanii timp de 2 zile? Al meu mereu a scapat si de purici si de capuse cu frontline, nici nu a mai luat dupa aia.
Se scarpina numai intr-un anumit loc? Sigur sunt purici? Sa nu fie vreo eczema ceva.

Edited by pierre_de_timp, 19 May 2013 - 17:04.


#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 Sempiternal, on 19 mai 2013 - 16:43, said:

Veterinar? Posted Image.

Acum pe bune ca de la purici se ajunge vara la capuse si de la capuse la meningita... apropo nu cainele face meningita ci tu Posted Image.
Ce rasa e?, daca are o rasa desigur.
Dute la veterinar cu el... caini sunt diferiti de noi oameni nu toti sunt tratati cu paracetamol vezi sa nu intri in nu stiu ce belea.

exagerezi!

#7
westie21

westie21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.05.2013

 pierre_de_timp, on 19 mai 2013 - 17:04, said:

ma mir ca la un boxer, care are blana scurta, sa nu aiba efect frontline-ul. Dozaj corect? Aplicare corecta? Fara udarea blanii timp de 2 zile? Al meu mereu a scapat si de purici si de capuse cu frontline, nici nu a mai luat dupa aia.
Se scarpina numai intr-un anumit loc? Sigur sunt purici? Sa nu fie vreo eczema ceva.


sigur l.am aplicat correct ca doar nu am dat banii degeaba pe el.. i.am luat Frontline cu 2 palate de actiune..si sigur sunt purici pentru ca am prins cativa.

 westie21, on 19 mai 2013 - 17:06, said:



sigur l.am aplicat correct ca doar nu am dat banii degeaba pe el.. i.am luat Frontline cu 2 palate de actiune..si sigur sunt purici pentru ca am prins cativa.

 pierre_de_timp, on 19 mai 2013 - 17:04, said:

ma mir ca la un boxer, care are blana scurta, sa nu aiba efect frontline-ul. Dozaj corect? Aplicare corecta? Fara udarea blanii timp de 2 zile? Al meu mereu a scapat si de purici si de capuse cu frontline, nici nu a mai luat dupa aia.
Se scarpina numai intr-un anumit loc? Sigur sunt purici? Sa nu fie vreo eczema ceva.


si pe langa toate astea..mai e si pui..deci ar fi trebuit sa aiba un effect mult mai mare.

#8
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
frontline s-a prostit rau de tot in ultimul timp. cred ca nu mai respecta concentratiile sau au devenit puricii imuni. eu am folosit la un caine talie mica cu par scurt parakill (picaturi care se pun in ceafa) si pot spune ca nu mai am probleme de loc. in conditiile in care cainele sta destul de mult timp in preajma altor caini care nu sunt ingrijiti de nimeni

#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cumpara o zgarda antipureci buna, gen scalibor, si ai rezolvat problema. Picaturile sint o mizerie, testat si de mine. Frontline erau bune acum 6-7 ani, dar acum au acelasi efect de parca l-as trata cu apa sfintita...

#10
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 westie21, on 19 mai 2013 - 17:07, said:



sigur l.am aplicat correct ca doar nu am dat banii degeaba pe el..



scuza-ma, ce legatura e intre astea doua? :habarnam:

Ca taman ce se pare ca ai dat banii degeaba din moment ce nu a avut efectul dorit.

Cum spuneam, al meu a scapat mereu de purici si capuse cu frontline. Mergi la veterinar sau schimba-l, mergi la altul. Cainele are paturile lui, culcusul lui?

 dan78rom, on 19 mai 2013 - 17:11, said:

Picaturile sint o mizerie, testat si de mine. Frontline erau bune acum 6-7 ani, dar acum au acelasi efect de parca l-as trata cu apa sfintita...

Aici s-ar putea sa ai dreptate. Imi amintesc ca acum cativa ani buni au inceput sa il produca in ungaria parca.

#11
westie21

westie21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.05.2013

 pierre_de_timp, on 19 mai 2013 - 17:14, said:


scuza-ma, ce legatura e intre astea doua? Posted Image

Ca taman ce se pare ca ai dat banii degeaba din moment ce nu a avut efectul dorit.

Cum spuneam, al meu a scapat mereu de purici si capuse cu frontline. Mergi la veterinar sau schimba-l, mergi la altul. Cainele are paturile lui, culcusul lui?



Aici s-ar putea sa ai dreptate. Imi amintesc ca acum cativa ani buni au inceput sa il produca in ungaria parca.


nu...cainele are paturile mele.. normal ca are cusca in care sta, locul lui ca doar nu are comportament de om. Eu vad legatura. ca nu arunc 50 de lei pe geam pe un frontline bun de nimic ca sa stau iar sa  o puricesc sa vad de ce oare se mai scrpina acum...? nu i.am dat cumva frontline?

 pierre_de_timp, on 19 mai 2013 - 17:14, said:


scuza-ma, ce legatura e intre astea doua? Posted Image

Ca taman ce se pare ca ai dat banii degeaba din moment ce nu a avut efectul dorit.

Cum spuneam, al meu a scapat mereu de purici si capuse cu frontline. Mergi la veterinar sau schimba-l, mergi la altul. Cainele are paturile lui, culcusul lui?



Aici s-ar putea sa ai dreptate. Imi amintesc ca acum cativa ani buni au inceput sa il produca in ungaria parca.


nu cred ca eficacitatea frontile-ului are legatura cu veterinarul..

#12
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna ziua.
Incercati la veterinar cu Frontline la pulverizator. Varianta cu picaturi nu imi pare deloc eficienta.
Zgarda anti-purici, din cate am observat, nu prea elimina puricii - are mai mult rol preventiv.
Incercati sa-i faceti o baie (in cada plina)- elimina semnificativ din probleme, iar apoi aplicati si solutia anti-parazitara.
Nu stiu cat este folclor si cat nu, insa imi povestea cineva ca vulpile, ca sa scape de astfel de probleme, fac un ghemotoc de blana pe care il tin in bot, si se afunda intr-o apa curgatoare ; puricii se refugiaza treptat pe bot, pe ghemotocul de blana, caruia vulpea ii da drumul - cu problema cu tot.
Eu am avut o problema de acest gen la pisica (cu mers la vet, Frontline, zgarda, etc.), si s-a rezolvat neasteptat renovand prin casa - de la praful de caramida au disparut ca prin minune puricii (stiti cum se tavalesc pe jos pisicutele). Probabil i-a cam facut sa tuseasca si au fugit...

#13
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Romparasect, mult mai ieftin si eficient decat Frontline.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Frontline-ul nu mai e demult ce era odată. Pune-i zgardă antipurici dar nu de-aia de 8-10 lei ci Kiltix, Bolfo, Scalibor și nou apărutul Foresto de la Bayer cu acțiune timp de 8 luni. Pentru stropit in curte sau prin casă gasesti fiole de Neostomosan la pet-shop cam cu 4-5 lei /fiola. O fiola de 5ml se dizolvă intr-un litru de apă, il pui intr-un pulverizator și stropești pe unde crezi că se găsesc purici. Nu lași câinele pe acolo ceva timp, nu mai țin minte cât. Eu folosesc la câinii mei pipetele Stronghold care au și efect impotriva toxocarei (viermi rotunzi asemănători limbricilor) dar atenție că acest produs nu are efect împotriva căpușelor. Dacă e dat cu Stronghold, mor și puricii din culcuș și câinele e protejat și împotriva râiei.

 Sempiternal, on 19 mai 2013 - 16:43, said:

Veterinar? Posted Image.

Acum pe bune ca de la purici se ajunge vara la capuse si de la capuse la meningita... apropo nu cainele face meningita ci tu Posted Image.
Ce rasa e?, daca are o rasa desigur.
Dute la veterinar cu el... caini sunt diferiti de noi oameni nu toti sunt tratati cu paracetamol vezi sa nu intri in nu stiu ce belea.

De la căpușe căinele face babesioza. Meningita West-Nile e dată de țânțari nu de căpușe. Căpușele mai dau niște boli urâte de tot cum ar fi ehrlichioza și borelioza(boala Lyme) .

#15
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Pe bune? Nu a mers cu frontline? Sigur nu i-ai dat o doza penturu "caini de buzunar"? E cam cea mai buna solutie anti-purici pe care o cunosc.

Edited by bobyct, 19 May 2013 - 19:35.


#16
westie21

westie21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.05.2013

 bobyct, on 19 mai 2013 - 19:35, said:

Pe bune? Nu a mers cu frontline? Sigur nu i-ai dat o doza penturu "caini de buzunar"? E cam cea mai buna solutie anti-purici pe care o cunosc.


sigur nu l.am dat cu o doza prea mica...veterinarul l.a dat nu eu. am dus`o la el ca nici eu nu stiam ce are..sa o consulte si el a zis sa`i facem un frontline. i l.am facut pe cel mai bun

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
dupa stronghold anul trecut Tobita era cel mai mare chitarist...la cateva zile i-am luat frontline si a incetat cu cantatul :)

de obicei folosim frontline la 2 luni, o data am luat (la sugestia vetului) stonghold si nuuuu!

acuma...poate nu a pus bine pipeta, poate era expirata...

#18
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 19 mai 2013 - 19:34, said:

Frontline-ul nu mai e demult ce era odată. Pune-i zgardă antipurici dar nu de-aia de 8-10 lei ci Kiltix, Bolfo, Scalibor și nou apărutul Foresto de la Bayer cu acțiune timp de 8 luni. Pentru stropit in curte sau prin casă gasesti fiole de Neostomosan la pet-shop cam cu 4-5 lei /fiola. O fiola de 5ml se dizolvă intr-un litru de apă, il pui intr-un pulverizator și stropești pe unde crezi că se găsesc purici. Nu lași câinele pe acolo ceva timp, nu mai țin minte cât. Eu folosesc la câinii mei pipetele Stronghold care au și efect impotriva toxocarei (viermi rotunzi asemănători limbricilor) dar atenție că acest produs nu are efect împotriva căpușelor. Dacă e dat cu Stronghold, mor și puricii din culcuș și câinele e protejat și împotriva râiei.
De la căpușe căinele face babesioza.

Freddy12, poate iti amintesti ca anul trecut ma vaitam pe aici ca Dolly (tekel) a facut babesioza (...si a a scapat pana la urma cu injectii, perfuzii si o cheltuiala, neprevazuta in buget, de vreo 900 lei).

In acest sezon a fost "deparazitata" de veterinar cu frontline (spray aplicat pe tot cojocelul blanos) si totusi am gasit, la un timp dupa deparazitare, o nenorocita de capusa prinsa de ureche.
Ce recomanzi totusi pentru deparazitare acasa (nu veterinar - ci de cumparat din petshop)  - pentru caine de apartament/plimbare prin parc. Zici ca stonghold-ul nu protejeaza (si de) de capuse.
Dupa cat timp se repeta operatia de deparazitare interna/externa in timpul verii?
Zgarda antipurici este si anticapuse? Ii pun zgarda antipurici numai cand iese la plimbare sau o poarta tot timpul pana vine gerul?

Cam multe intrebari...multumim anticipat.

Edited by gabicen, 28 May 2013 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate