Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

rău de mașină-cum scapi?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Bună!

Nu știu de la ce mi se trage, dar tot timpul cand merg cu mașina mai mult de 4 ore îmi apare o senzație de greață și îmi vine să vomit. Peste o lună o să merg în Austria cu mașina(pentru că nu am curaj cu avionul, am fobie), și deja îmi fac probleme. De la ce se trage răul de mașină? Cum scap?

Mulțumesc.

Edited by pax0xFF, 16 May 2013 - 12:08.


#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Vezi ca unii oameni considera ca au rau de masina, dar problema e chestia mirositoare care se gaseste prin  aproape fiecare masina, bradutul parfumat.

Stiu persoane care au descoperit ca li se face rau de la tampeniile alea.

#3
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
În timpul mersului e bine să te concentrezi pe obiecte statice, să dispară senzația de mișcare.

#4
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Din cate stiu eu, de la niste chestii din ureche care au treaba cu echilibrul ai rau de miscare. Scuze ca nu pot fi mai specific, nu prea m-am impacat cu biologia.
Oricum, du-te la farmacie, exista pastile impotriva raului de masina, pe mine m-au ajutat mult.

Edited by edy_3dz, 16 May 2013 - 12:17.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exista niste pastile la farmacie (bune si pentru rau de barca)
si chiar azi la un radio comentau ca ghimbirul e bun la asta, inclusiv berea de ghimbir :)

#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Parca emetiral.
Mirosul din masina este de fapt de la plasticele incinse, aerul inchis, praf, eventual benzina, uleiuri.
Bradutii sint de citiva ani, nu provocau rau de masina in anii 60-80.
Nu trebuie dormit in mers, daca ai rau. dar nu e chiar regula.

#7
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 pax0xFF, on 16 mai 2013 - 12:08, said:

Bună!

Nu știu de la ce mi se trage, dar tot timpul cand merg cu mașina mai mult de 4 ore îmi apare o senzație de greață și îmi vine să vomit. Peste o lună o să merg în Austria cu mașina(pentru că nu am curaj cu avionul, am fobie), și deja îmi fac probleme. De la ce se trage răul de mașină? Cum scap?

Mulțumesc.
Eşti şofer? Sau pasager?


Eu păţesc(păţeam) treaba asta ca pasager: Excursiile erau o perioadă nasoală pentru mine.
Plecăm din oraş cu maşina(iară ca pasager): Făceam pauză la vreo fântână, vomitam pe drum, opream maşina de 2-3 ori până să ajung la destinaţie: Am încercat muzica, brăduleţ, geamul deschis, să nu mănânc înainte, apa rece lângă mine.

Cum am rezolvat! Am citit pe internet(am văzut nişte documentare pe Discovery) şi am priceput că este o neînţelegere între creier şi corp: Creierul primeşte semnale că este în mişcare, dar corpul sta pe loc, peisajul se tot mişca, de aici şi încep problemele.
Aşa la rezolvare: Am început să conduc eu, am priceput logic ce se petrece cu maşina când se mişca după loc, de atuncea nu mai am treabă, înţeleg logica prin care maşina aia este pusă în funcţiune.
De atuncea nu am mai avut probleme.
Ps: Chiar dacă nu ai permis -> Mergi cu maşina pe câmp şi mergi cu ea 10/15 minute: Nu o să mai ai probleme, trebuie doar să priceapă creierul ce se petrece.

Edited by ----, 16 May 2013 - 12:25.


#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Confirm chestia cu ghimbirul! Am niste pastile cu extract de ghimbir si fac minuni cand imi e greata daca am baut prea mult..

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Emetostop luat înainte de plecare. Cunosc pe cineva care e caz de targă, îi vine rău și la 30 km/h pe drum drept. Cu Emetostop nu mai are probleme nici pe serpentine.

#10
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Salut,

Din cate stiu eu senzatia de rau de masina se va amplifica daca te concentrezi asupra obiectelor din interiorul masinii (statice).
Asta pentru ca apare discrepanta intre ceea ce percepe creierul (miscarea masinii) si ceea ce vezi.
Nu cred ca are legatura cu bradutul parfumat ca pe vremea aceea nici nu aveam in Ro asa ceva dar este posibil ca mirosul ala (de cele mai multe ori gretos) sa-l amplifice.
Stai in fata. Asta ma ajuta pe mine. Faceti opriri din ora in ora.
Am avut si eu problema asta cand eram mai mic dar a disparut. Probabil ca o sa-ti treaca si tie cu timpul.

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

 Clerik, on 16 mai 2013 - 12:16, said:

În timpul mersului e bine să te concentrezi pe obiecte statice, să dispară senzația de mișcare.

Daca masina face multe miscari de balansare si el se concentreaza pe obiecte statice, efectul va fi unul rau.

#12
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 05.09.2011
http://www.medicina-...-de-masina.html

#13
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
nu lua pastile, da-le dreacu'

cu juma de ora inainte sa pleci cu masina haleste ghimbir, se gaseste in orice market, halesti o bucata asa de vreo 3 cm iar daca drumul e mai lung de 4 ore si iti mai apare cumva senzatia de voma mai halesti 3 cm de ghimbir, sa ai mereu ghimbir la tine.

Edited by rottweiler2007, 16 May 2013 - 12:41.


#14
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Treci la volan si se rezolva.

#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Metoclopramid cp e suficient!

#16
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Eu de la varsta de 6-7 ani pana la 15-16 am avut asemenea probleme. Am incercat cu lamaie, cu hellas, cu tot felul de bombonele si pastilute, nimic insa nu a functionat. Mai grav era ca, dupa un drum de cateva ore cu masina, in respectiva zi nu mai eram bun de nimic, starea de greata persistand intreaga zi.

Problema s-a ameliorat de la sine cand am inaintat in varsta (nu stiu de ce). Cert e ca doar s-a ameliorat, nu a disparut complet. Si acum daca stau in spate, daca e cald in masina, daca drumul e virajat, inca imi e rau. Daca stau in fata n-am probleme, indiferent cat de virajat e drumul si cat de bruste sunt manevrele soferului. Daca sunt la volan problema dispare complet.

Eu ti-as sugera sa fii atent la drum, la curbe, sa nu te surprinda virajele. Soferului nu-i e rau din simplu motiv ca el stie ce o sa faca cu acea masina, el anticipeaza miscarile masinii, la fel si cel de langa el fiind mai atent la drum, le anticipeaza mai bine ca cei din spate. Eu daca nu sunt atent la drum imi e foarte rau. Daca stai in spate incearca sa stai pe mijloc, iar daca totusi stai la geam incearca sa te uiti pe langa scaunul din fata prin parbriz, nu prin geamul lateral.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Este un conflict intre perceptia vizuala pe de o parte, si peceptia senzoriala a miscarii corpului.

O ureche interna mai sensibila, amplifica mult problema.
Urechea interna, reprezinta senzorul de echilibru si pozitie a corpului.

La cele de mai sus, ca si factori externi foarte agravanti ai problemei, se adauga franarile, caldura, curbele in serpentina sau in cerc lung - sunt poate cele mai grave, si de asemenea alternanta de acceleratie si franare.


Pt evitarea raului de masina, trebuie evitat privitul in lateral in timpul mersului, dar trebuie evitat si cititul sau privitul spre obiecte fixe din masina.
Privitul inainte este cel mai OK.
Trebuie evitata caldura in masina.
Avioanele de pasageri sunt climatizate la numai 18C tocmai din acest motiv !!!


Viteza in sine nu este o problema, ba chiar din contra, la 160 KM/h este f. OK Posted Image
Viteza poate sa fie o problema, doar daca presupune franari mai dure si slalom printre masini.
Mersul cu viteza mica prin oras, in trafic lent, poate sa fie mult mai problematic si cauzator de rau de masina, daca condusul este nervos, cu franari alternate cu accelerari.
Se recomanda frana de motor usoara - respectiv doar luarea piciorului de pe acceleratie, cel mult combinata cu retrogradare la treapta de viteza doar daca este cazul, si frana usoara de picior numai in caz de necesitate, tehnica care presupune un condus atent, cu o foarte buna observare a traficului din timp !


Ajuta ghimbirul, si exista si medicatie.

Edited by loock, 16 May 2013 - 13:06.


#18
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Conduci tu => nu o sa ai rau.
2. Stai inf ata, adesea raul apare in spate.
3. De preferinta o masina non-barca si sofer non-pilor
4. Nu citesti, te uiti pe geam, in fata.
5. Emetiral/Emetostop, dar da somnolenta...

Eu mi-am antrenat copii de mici. Acum nu mai au nici o problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate