Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dureri oase, incheieturi, coloana

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
opa_cristian

opa_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2009
Buna seara,

Numele meu este Cristian si am 21 de ani. Vreau si eu niste sfaturi de la voi, daca se poate
De cand ma stiu imi troznesc incheieturile, chiar si involuntar, fara a face eu ceva in sensul asta. Nu exista incheietura sa nu pocneasca cel putin o data pe zi, gat, membre, coloana, degete etc. Pana acum 2 ani a fost ok, zgomot si atat, dar au inceput sa apara durerile, mai ales in zona membrelor inferioare (genunchi, glezne, de multe ori si tibia), iar mai rar coate si incheieturile mainilor. Durerile de coloana sunt la ordinea zilei, de multe ori ma trezesc cu spatele amortit/intepenit de parca m-ar fi batut careva in somn. Iarna trecuta a fost jale mare, o durere intepatoare la nivelul genunchilor, de care scapam abia seara cand ma bagam la somn, iar dimineata cum plecam spre munca o luam de la capat...
Si de atunci o tine intr-o veselie, nu e saptamana sa ma nu doara sau sa ma intepe ceva, mai nou intepaturile se simt si la nivelul degetelor....
Orice fel de activitate fizica am incetat-o acum ceva ani, a mai ramas doar deplasarea zilnica de la servici inapoi si cand mai ies ocazional pe undeva...in rest leguma, dar nu cred ca de aici se trage problema.
O alta chestie e densitatea osoasa (cred). Cand lovesc usor tibia sau osul atebratului cu degetele suna ca si cum as lovi un lemn putred. Exista o metoda de a afla densitatea osoasa si eventual de a o creste?
Am venit aici sa va intreb pe voi cei care ati mai avut astfel de probleme, ce analize as putea face? Am facut ASLO si mi-a zis medicul ca e ok..
Stiu ca nu e locul potrivit pentru aceasta intrebare aici, dar mi-e sila de medici, te trateaza cu indiferenta si nepasare, asteapta decat sa le bagi ceva in buzunar si sa scape cat mai repede de tine...
De fiecare data cand am plecat de la un medic, am facut-o mai dezamagit si mai nelamurit decat eram inainte de a intra in cabinet.

Orice sfat/indrumare e bine venita.

Va multumesc!

Edited by opa_cristian, 13 May 2013 - 21:25.


#2
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Faci sala sau care-i legatura?

#3
opa_cristian

opa_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2009
Nu fac sala echo3, desi vreau sa ma apuc, dar aman din cauza problemei expuse mai sus, mi-e frica sa nu inrautatesc ceva...

Edited by opa_cristian, 13 May 2013 - 21:40.


#4
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Iti pot spune ca sedentarismul aka lipsa de miscare e crima pentru genunchi, cat si greutate in plus, daca esti gras.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
cate ore lucrezi la birou? cate cafele bei? sucuri cu, cofein/zi? energizante? acidulate? cum si unde mananci? in afara de mersul si venitul de la birou cum te mai misti?

#6
opa_cristian

opa_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2009
@echo3 Tocmai, nu sunt gras, dar nici slabanog, am ~ 70kg la ~1.80m
@meanman program normal de lucru, 8 ore din care cea mai mare parte pe scaun in fata monitorului. 1 cafea pe zi, sucuri mai rar, alcool rar si atunci bere in cantitate moderata. Inainte beam destul de mult cola, dar in ultima jumatate a anului am redus la sub 2L/saptamana din cauza regimului fortat pentru helicobacter pylori. De fel beau putine lichide, un bidon de apa de 5l imi ajunge lejer 1 saptamana. 2 mese pe zi, cea de pranz la servici (fast-food) si inca una seara cand ajung de la munca, mancare gatita sau ce am pe acolo, ocazional mai iau si cate-o gustare pe la 10-12 seara. Iar miscare extra nu prea........as dori sa ma apuc de alergare seara, ca a venit caldura si merge, dar ma enerveaza javrele care vor cu orice pret sa-si infiga dintii in picioarele tale..

#7
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 opa_cristian, on 13 mai 2013 - 22:18, said:

@echo3 Tocmai, nu sunt gras, dar nici slabanog, am ~ 70kg la ~1.80m
@meanman program normal de lucru, 8 ore din care cea mai mare parte pe scaun in fata monitorului. 1 cafea pe zi, sucuri mai rar, alcool rar si atunci bere in cantitate moderata. Inainte beam destul de mult cola, dar in ultima jumatate a anului am redus la sub 2L/saptamana din cauza regimului fortat pentru helicobacter pylori. De fel beau putine lichide, un bidon de apa de 5l imi ajunge lejer 1 saptamana. 2 mese pe zi, cea de pranz la servici (fast-food) si inca una seara cand ajung de la munca, mancare gatita sau ce am pe acolo, ocazional mai iau si cate-o gustare pe la 10-12 seara. Iar miscare extra nu prea........as dori sa ma apuc de alergare seara, ca a venit caldura si merge, dar ma enerveaza javrele care vor cu orice pret sa-si infiga dintii in picioarele tale..
Nu mananci dimineata... Mare gresala Posted Image .
1. Mananca alimente bogate in calciu, si foarte important este cum le combini.
Spre exemplu daca combini painea cu branza, nu este bine deloc, pentru ca organismul nu mai asimileaza calciul cum trebuie.
2. Trebuie sa pui osul la treaba (efort) ca sa se regenereze si sa se ingroase.
3. Documenteaza-te ce alimente iti fac bine la articulatii.
4. Gandirea optimista face bine.

Edited by Elihu_66, 13 May 2013 - 22:47.


#8
opa_cristian

opa_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2009
Multumesc frumos de raspuns Elihu_66!
O sa caut o lista cu altfel de alimente, desi parerile sunt impartite....
Cu mancatul dimineata n-am ce face, practic nu reusesc sa-mi conving gura sa mestece :( ma gandeam la alternative gen shake-uri sau batoane, dar nu stiu cat de sanatoase sunt......
Crezi ca alergarea reprezinta un efort destul de mare pentru a pune osul la treaba?

Multumesc inca o data.
Seara faina!

#9
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 opa_cristian, on 13 mai 2013 - 22:47, said:

Multumesc frumos de raspuns Elihu_66!
O sa caut o lista cu altfel de alimente, desi parerile sunt impartite....
Cu mancatul dimineata n-am ce face, practic nu reusesc sa-mi conving gura sa mestece Posted Image ma gandeam la alternative gen shake-uri sau batoane, dar nu stiu cat de sanatoase sunt......
Micsoreaza masa de seara, mananca cat mai putin, pentru ca stomacul tau trebuie sa se odihneasca si el.
Dimineata o sa ai pofta de mancare, dar trebuie sa te trezesti si tu cu cel putin 30 min inainte de masa. Este bine sa bei si un pahar de apa cand te trezesti.

Quote

Crezi ca alergarea reprezinta un efort destul de mare pentru a pune osul la treaba?
Multumesc inca o data.
Seara faina!
Da, absolut. Pentru coloana si membrele inferioare.

Edited by Elihu_66, 13 May 2013 - 23:02.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Stai usor cu alergatul pana la un diagnostic de specialitate.S-ar putea sa suferi de ce sufar si eu,de osteofitoza vertebrala(depinde de nivel),adica aparitia de pinteni ososi ce pisca nervul provocand acele dureri infundate(la mine pe nervul crural).In fapt,durerea nu exista efectiv la zona in cauza(coapse tibie etc) ci vertebra pisca nervul ce inverveaza zonele astea provocand durere..Osteofitele apar ca o compensare mecanica la lipsa tonusului muscular pentru muschii spatelui(tinzi cumva sa ai o atitudine cifodica,adica aplecat?).Alergatul este contraindicat mai ales daca esti corpolent,cel putin pana dai untura jos(bicicleta in schimb e mana cereasca).la tine dupa cum spui,ai probleme cu nervul sciatic(daca amortesc si degetele de la picioare?),Oricum,mai mult ca sigur ai o problema de ortostatica vertebrala,asa ca la radiolog/RMN-neurolog-kineto etc etc.

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Pana una alta poti lua Midocalm si Alanerv. Asta mi-a recomandat mie neurologul pt sciatic. Bineinteles ca nu recomand sa iei pastile asa dupa capul tau fara un consult in prealabil.

Da o tura la neurolog, daca esti din buc iti pot face o recomandare.

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Elihu_66, on 13 mai 2013 - 22:43, said:

4. Gandirea optimista face bine.
Asta e cel mai bun "ingredient " de a te intrema , cu hrana , fereste-te de cele "puternic procesate" , sa fie cat mai naturale si proaspete ,

Efortul intelectual intens este unul din motivele care cauzeaza dereglari metabolice de sistem .

Edited by pacopaco1967, 14 May 2013 - 09:14.


#13
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
stiu o persoana cu aceleasi simptome - asta NU inseamna ca si tu ai asa ceva dar merita investigat

a fost diagnosticata cu borelioza / boala lyme

#14
opa_cristian

opa_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2009
La medic clar ajung, o sa ma duc la un ortoped de mi l-a recomandat un prieten undeva pe saptamana viitoare. De pastile/vitamine sau alte lucruri asemanatoare nu ma ating pana nu ajung la medic.
@xeleron la PC mereu stau mai "cocosat", dar cred ca asa fac toti care lucreaza mult de pe scaun. In rest chiar n-am observat....
Va multumesc frumos tuturor de reply-uri si va tin la curent cu ce-mi va spune medicul in caz ca e si altcineva interesat.

Numai bine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate