Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

webgl?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
ce parere aveti despre aceasta tehnologie? credeti k are un viitor? din asta mai apropiat Posted Image
se merita sa inveti asa cv, in loc de ..sa zicem PHP?

exemple:
http://threejs.org

Edited by Nemesis-, 13 May 2013 - 02:41.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNemesis-, on 13 mai 2013 - 02:41, said:

in loc de ..sa zicem PHP?
Dar ce treaba are primaria cu prefectura ?! WebGL e o tehnolgie pentru client/browser pe cand PHP lucreaza pe server. De ambele e nevoie in functionarea produsului.
In teorie e necesar WebGL, nu cred ca mai vrea nimeni tot felul de plugin-uri instalate la client ci sa sa aiba browserul totul. Doar ca pana acum producatorii de browsere s-au miscat greu (si mai au de batut pasul pe loc pana toti accepta un standard, MS refuza - au DirectX expus prin tot felul de tehnologii .NET, Oracle propune JavaFX ce lucreaza cu 3D etc.) in comparatie cu tertii (de ex. Adobe).
Eu nu as folosi 3D via browser (acum) ! Au de lucru la masina Javascript sa o faca performanta (si erau incepute niste proiecte pe aceasta tema).

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2013 - 04:57.


#3
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2013 - 04:38, said:

Dar ce treaba are primaria cu prefectura ?! WebGL e o tehnolgie pentru client/browser pe cand PHP lucreaza pe server.

Nu toti stiu diferenta dintre client-server.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
De la cineva "de nota 10" am pretentii: http://forum.softped.../#entry11720819

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2013 - 10:04.


#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
stiu f bine k`s lucruri diferite. vroiam sa stiu doar daca se merita sa inveti cum sa construiesti aplicatii folosind webgl, vs orice altceva. PHP-ul era doar un exemplu.
credeti ca vor fi platite bine aceste aplicatii? developeri PHP sunt multi si destul de prost platiti din cauza asta. Developeri js/webgl nu-s, si poate ca de aia ar fi mai cautati. dar nush daca lumea cauta animatii de astea :P

#6
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View PostNemesis-, on 13 mai 2013 - 13:36, said:

stiu f bine k`s lucruri diferite. vroiam sa stiu doar daca se merita sa inveti cum sa construiesti aplicatii folosind webgl, vs orice altceva. PHP-ul era doar un exemplu.
credeti ca vor fi platite bine aceste aplicatii? developeri PHP sunt multi si destul de prost platiti din cauza asta. Developeri js/webgl nu-s, si poate ca de aia ar fi mai cautati. dar nush daca lumea cauta animatii de astea Posted Image

Majoritatea developerilor din PHP sunt praf, e si normal sa fie platiti pe masura. Un programator bun ar trebui sa aiba in portofoliu C si java sau c#. Programatorii care vin doar cu PHP nu sunt programatori, si aici ma refer la server-side.

Cat despre js pentru server-side, am o retinere in privinta asta..

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNemesis-, on 13 mai 2013 - 13:36, said:

dar nush daca lumea cauta animatii de astea
Gandeste-te la Flash. Cauta ?

#8
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
nu prea. dar flash e proprietary, si f limitat in comparatie cu webgl. poate de aia n-a avut succes

View Postpuya4ever, on 13 mai 2013 - 14:10, said:

Cat despre js pentru server-side, am o retinere in privinta asta..
nu cred k webgl tine de server-side

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Nu sunt un pasionat de jocuri dar cerere vad ca exista si pe segmentul acestora "in browser" !

View PostNemesis-, on 13 mai 2013 - 14:57, said:

dar flash e proprietary
Daca-ti faci treaba in costuri optime nici nu conteaza.

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2013 - 15:06.


#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2013 - 04:38, said:

[...]Au de lucru la masina Javascript sa o faca performanta (si erau incepute niste proiecte pe aceasta tema).
S-a facut deja. De-asta a aparut node.js pe partea de server. In spate, ruleaza engine-ul javascript V8. Si peste node.js au aparut diverse librarii de te doare capul. Ultima de care am auzit si care leaga node.js de .NET e edge.js
La ce e bun WebGL? Pai, conform cofondatorului Mozilla, Brendan Eich, la ORBX.js, a downloadable HD codec

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postshiva, on 13 mai 2013 - 18:49, said:

S-a facut deja.
Altul ar putea fi acesta: http://asmjs.org/
Dar chestiunea va fi completa cand browserul integreaza un astfel de proiect.

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2013 - 18:58.


#12
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
http://helloracer.com/webgl/
La cat de surprinzator e netul, eu zic ca nu e nevoie decat de cateva jocuri comerciale pe web care sa impinga din spate si sa dea avant tehnologiei, de altfel plina de potential, care, la un moment dat, se va transforma intr-un trend, gen: "bah frate dc nu joci ma in browser si stai sa descarci alea mah?". Dovada? Link-ul de mai sus. Cazuri reale? Facebook.

Edited by Andrey77, 07 July 2013 - 00:36.


#13
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
Ce poate face Javascript si webGl: Artillery's HTML5 Browser Gaming Console Platform
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NiCy5igO9-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
Ceva interesant:
"My project, "Perpetual Motion Engine", has been researching and developing a GPU-accelerated software rendering engine. Now, to be clear, this is just in very early development for the moment. The point is not to draw beautiful scenes. Not yet. The point is to show what OpenGL and DirectX does and what limits are removed when you do the math directly."
"Perpetual Motion Engine" has a secret: it is written in Web Standards. The functional parts of the engine are developed in Javascript, WebGL, and WebCL; a few HTML, CSS, and SVG tricks have also been snuck in. Its platform is any compatible web browser, eventually without plugins or extensions."
Eventually, the platform will not matter. Once you establish an acceptable WebCL platform and the drivers stabilize, your only barrier should be raw performance. The same code should run in both a future web browser on a high-end desktop and a future mobile browser on a tablet. Javascript and OpenCL will continue to advance and optimize as time goes on. Perpetual Motion Engine should only get faster and faster."
http://www.pcper.com...e-Early-Demo-Me

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Tehnologiile astea erau disponibile de mai bine de 10 ani dar se pare ca multi dezvoltatori nu le-au vazut !

Edited by neagu_laurentiu, 03 October 2013 - 13:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate