Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Idee de afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Eu as spune, daca cunosti limba engleza, gandeste-te daca nu cumva s-ar merita sa deschizi o afacere in Anglia, daca cunosti germana, in Germania. Poate un fast food, poate o patiserie. poate faci aici niste cursuri de instalator, etc, am inteles ca sunt bineplatiti astia.

#20
sharky111

sharky111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.06.2009
bun, probabil ca nu e o idee extraordinara, dar ce altceva?
Cu mancarea nu prea vreau sa am de a face (@aazz) pentru ca e foartet mult de munca: sa ai bucatarie, bucatar, chelner (asta daca vrei ceva pizzerie sau bucatarie, la shaormerii nu stiu daca se pune problema) + controlul care o sa ma omoare, si nu ma refer la faptul ca o sa fac prostii.. sa dau altceva decat ce trebuie, ci doar pentru ca tot timpul trebuie sa fi atent ce cumperi, igiena (si cand nu muncesti tu nu stii ce se intampla acolo) etc. La o cafenea imi placea ideea pentru ca era cat de cat fixata. Adica, aveai o anumita gama de cafea, o anumita gama de sucuri si poate si alcool (desi si pentru alcool sunt multe de rezolvat anual) - a nu se intelege ca vreau bar, dar o bere vara pe caldura cine nu bea?

o alta idee care mi-a venit este o sala de forta, dar sunt probabil prea multe in Cluj, si nu stiu daca as putea sa gasesc o zona in care sa nu fie! (si cafenele sunt destule... dar daca esti original si vii cu altceva poti atrage clientii, in schimb la o sala de forta/fitness nu prea ai ce sa aduci nou cu un buget mic... [sau poate nu am eu idei])!

@Ann0nyym0us da, ai dreptate! stiu ce prin asta o sa intru intr-o lume unde toti se mananca intre ei! si avand in vedere, cum spui tu, ca nimeni nu o sa zica vreo idee proprie ca sa nu o piarda etc. atunci macar niste domenii presupun ca ar putea sa zica oricine.. nu?  Nu vreau sa zic: "fac asta si gata! nimic nu ma poate opri", sunt deschis la orice idee pentru ca nu e nimic stabilit! o sa am cativa ani la dispozitie sa studiez piata si sa planific toate detaliile!

@draculescu Nu prea as vrea sa ies afara, pentru ca presupun ca si preturile cresc... si in plus aici am si familia care ma va putea ajuta la munca, sfaturi, pareri etc.

P.S. Problema majora e ca traiesc intr-un oras teoretic mare si am impresia ca sunt de toate! De aceea e greu. Trebuie sa vi cu ceva nou, ca sa poti sa intri pe piata si din acest motiv m-am oprit la ideea cafenelei, pentru ca poate fi "stilizata" astfel incat sa fie altceva!

Edited by sharky111, 09 May 2013 - 13:52.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsharky111, on 09 mai 2013 - 13:44, said:

dar ce altceva?
Intr-o afacere TU trebuie sa vezi oportunitatea. Degeaba intrebi aici !

#22
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Daca vrei sa ai succes in afaceri, trebuie sa studiezi al naibii de bine piata, sa vezi punctele slabe ale concurentei si sa-i lovesti acolo.
Climatul economic din zilele noastre e atat de concurential ca amatorii nu prea au sanse mari de supravietuire. Mai bine nu te-ai grabi, ai da la o facultate de management si, dupa 3 ani de scoala, vei fi mai bine pregatit pentru viata dura a afacerilor. Sincer, s-au cam dus vremurile cand iti faceai o cosmelie de tabla si faceai o carciuma. Iar in astia 3 ani poate inveti germana si te carabanesti de aici.

P.S. Exista in Cluj un salon pentru... barbati? Adica,  sa aiba frizerie dar si chestii d-astea gen manichiura, pedichiura, epilat, tratamente cosmetice etc. Stiu ca sunt unii in bucale care spuneau ca le merge bine ca nu prea e concurenta.

sharky111 ai pamant la tara?

Edited by draculescu, 09 May 2013 - 14:08.


#23
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu as face o afacere cu mancare gatita la cutie de cate minim 5 portii. Toti vin seara de la servici si nu au ce manca.

#24
sharky111

sharky111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.06.2009
@draculescu da si acolo sunt multe posibilitati... dar am incercat sa ies din aria agriculturii, dar probabil ca ar fi o investitie buna!

Edited by sharky111, 09 May 2013 - 14:12.


#25
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
Franciza fornetti(iti pun la dispozitie utilaje, rafturi, te aprovizioneaza cu produse) in locatia cu cafeneaua.

#26
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postsharky111, on 09 mai 2013 - 14:11, said:

@draculescu da si acolo sunt multe posibilitati... dar am incercat sa ies din aria agriculturii, dar probabil ca ar fi o investitie buna!

Cat teren ai?

View Postiflorin, on 09 mai 2013 - 14:15, said:

Franciza fornetti(iti pun la dispozitie utilaje, rafturi, te aprovizioneaza cu produse) in locatia cu cafeneaua.

Fornetti e cu un picior in groapa, sunt in insolventa. oricum, s-au rasuflat, aveau un gust de chimicala de nu ma intreba.

#27
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Daca mergi pe ideea de cafenea, poti citi si aici
http://www.espressom...thread-248.html

#28
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
nu te-ai gandit la principala problema: angajatii

in romania nu-ti va veni nimeni sa munceasca, iar cei ce vor veni vor fugi cu banii..

acum nu ma crezi, dar, daca vei intr in acest iad, imi vei da dreptate.,

#29
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
Salut!

Inceperea unei afaceri in Romania, este un pas foarte greu dar nu neaparat din privinta capitalului ci mai mult a problemelor de natura exterioara.
Eu am ajuns la concluzia ca nu te poti imbogati cu o afacere pe bune si curata in Romania, eventual doar sa traiesti decent dar nicidecum sa pui bani cu sacul deoparte, vorba vine. Daca nu ai experienta in comert si nici cunostinte care au trecut deja prin asa ceva, sunt sanse foarte mari sa ramai cu afacerea in cui si cu banii luati.
Ca sa nu mai vorbesc de taxele de protectie, care e cam asa cum spun colegii mai sus.. ori daca nu preferi sa investesti intr-un sistem de protectie cu paza pus la punct. Oricum ar fi, daca treci si de etapa asta, mai raman controalele de la fisc, care daca sunt al dracului iti gasesc nod in papura chiar daca esti impecabil la zi cu toate actele si reglementarile posibile, deci trebuie automat sa te pui bine si cu ei, asta in caz ca nu are cine sa te ajute. Ca sa nu mai vorbesc de telefoane cu amenintari din partea concurentilor si nu numai, care sunt chitibusuri deja la nivelul asta.

Eu la randul meu m-am gandit de ceva timp sa-mi pun gradul de patron si sa deschid o covrigarie. Idee buna pentru inceput, avand in vedere faptul ca mancarea trece foarte repede. Problema de care m-am izbit a fost locul, unde chiria era undeva la 3000 euro lunar, si da am cautat in mai multe locuri insa asta a fost cea mai convenabila oferta. Ca sa nu mai vorbesc de clientela. Ca sa iti mearga bine, trebuie sa ai si cui sa vinzi sub pretul pietei pentru inceput, astfel un loc convenabil ar fi langa institutii, universitati, statii de orice fel si asa mai departe.. cred ca nu ai intentia sa-ti deschizi o cafenea la coltu blocului unde trec 2 oameni la 10 ore,, si oarecum nu te astepta la profituri din prima.. o conceptie gresita din prespectiva multor intreprinzatori.

Iar acum daca e sa-mi expun parerea despre parteneriate intr-o afacere.. opinia mea strict si personala este sa o lasi balta. Cu oameni (prieteni/cunostinte) nu e de lucrat intr-o afacere, sunt precum cainii. Mai bine iti vezi de treaba ta si nu depinzi de nimeni in privinta asta, atat din punct de vedere managerial cat si financiar.

Si ca sa inchei, nu intr-o nota optimista ce-i drept, pentru inceperea unei afaceri in Romania, nu ai nevoie doar de capital, ci si de o doza mare de nebunie si curaj tampit !! :)

#30
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
din toti acesti sfatuitori, cati averti o afacere voi insiva???

ca sfaturi vad ca stiti sa dati...

#31
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Pfuuu...cate intrebari :)
Si eu sunt din Cluj, si da se plateste taxa de protectie intre 10 si 30 % din incasarile lunare, depinde de afacere... si nu, nu platesti taxa doar pt a nu-ti face baietii scandal, ci in taxa respectiva esti acoperit de eventuale probleme (tigani, hoti, si alte chestii judiciare).

Vrei sa deschizi o cafenea? Iti dau sanse de reusita de 20 %.

Vrei sa faci afaceri ? Tu cred ca nu sti care este cea mai profitabila afacere in Cluj, gandeste (nu cu capu) si ai sa-ti dai seama :)
Da, exact, sexul in Cluj se vinde cel mai bine. Se vinde cum vrei tu, cand vrei tu si cui vrei tu, ce-i drept, in diferite forme: orale, normale, sub forma de masaj sau sub forma directa.
Clienti? Nenumarati.
Politie? Clienti :)
TVA si impozite? Nu se platesc
Profit? Imens
Dezavantaje: Trebuie sa stai la coada la prezervative :)
:

#32
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsharky111, on 09 mai 2013 - 12:20, said:

2.Am vorbit si cu alti prieteni si am fi cam 4
Ati stabilit cine va conduce afacerea? sau o conduceti asa... toti 4 ? - sa fie treaba buna din start!

P.S. Nu mai folosi ft in loc de foarte ca ma enervez (eu ma gandesc la picioare, nu la bulane)

#33
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Cu cat mai multi cu atat mai bine, in caz de esec se imparte povara, e bine sa fiti in numar impar sa se ia mai usor decizile prin vot.

2 idei daca iti plac care aveam de gand si cautam finantare:

Sa deschideti un magazin online sau normal de haine uni, toata lumea vrea haine uni si se gasesc foarte greu, in plus ar fi ceva nou, numai haine din culori pure.

Ceva de genu vrei sa te imbraci numai in maro sau bej..., cu reclama de genu: la magazinul tau iti redescoperi puritatea...

Merita incercat.

Alta idee ar fi un burete de igiena intima http://inventiigrati...timate-hygiene/ o practica foarte sanatoasa pe vremea romanilor care in prezent e f putin utilizata.

#34
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
ma ce tampenii aberati aici cu taxele voastre de protectie.stiu caz concret in cj unde s-a cerut taxa de protectie unui patron si dansul le-a spus respectivilor ca o sa le dea banii intro-o saptamana.intre timp a angajat 2 baieti "de la ucraina" foarte eficienti in astfel de probleme.au intrat peste aia ce au cerut taxe de protectie si i-au facut zob.cum s-a terminat povesteA?omul a dat un ban dar a scapat de probleme.aia ce au luat-o in freza nu au mers la politie sa faca plangere."consilierii pe probleme de securitate" au luat banul au facut treaba si toata lumea e fericita.

#35
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postzile_san, on 10 mai 2013 - 10:11, said:

.intre timp a angajat 2 baieti "de la ucraina" foarte eficienti in astfel de probleme.
un nr de tel ceva? ..... o carte de vizita?

#36
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

View Postzile_san, on 10 mai 2013 - 10:11, said:

ma ce tampenii aberati aici cu taxele voastre de protectie.stiu caz concret in cj unde s-a cerut taxa de protectie unui patron si dansul le-a spus respectivilor ca o sa le dea banii intro-o saptamana.intre timp a angajat 2 baieti "de la ucraina" foarte eficienti in astfel de probleme.au intrat peste aia ce au cerut taxe de protectie si i-au facut zob.cum s-a terminat povesteA?omul a dat un ban dar a scapat de probleme.aia ce au luat-o in freza nu au mers la politie sa faca plangere."consilierii pe probleme de securitate" au luat banul au facut treaba si toata lumea e fericita.

Și mai exact care-s aberațiile despre care ai zis la început?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate