Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Idee de afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
sharky111

sharky111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.06.2009
Salutare! M-am tot gandit cum ar fi sa imi deschid propria afacere in viitor. Initial am luat-o ca pe o gluma (sunt si ft tanar 19 ani), dar am inceput sa ma tot gandesc serios si nu mi s-a parut o ideea chiar ft rea. Sunt nou in acest domeniu, asta insemnand ca nici in familie nu prea are nimeni nicio afacere (ft seriosa)! As vrea ca peste cativa ani (daca o sa am suficienti bani) sa imi deschid ceva, dar avand in vedere ca nu o sa pot sa am un buget enorm (de imprumutat bani de la familie, prieteni etc. nu prea se pune problema din mai multe motive) nu prea stiu ce. Ma tot gandesc la o cafenea (in niciun caz una de fite, ma gandesc la ceva relaxant in care se asculta muzica buna, amplasata intr-o zona centrala dar nu "ultracentrala" astfel incat chiria sa nu sara de 1000-1500 poate 2000 [P.S, eu sunt din Cluj] si spatiul nu cred ca merita sa fie ft mare pt ca am vazut cafenele ft mici si care erau full cam tot timpul si nici decorul nu era ft sofisticat, ci unul simplu). Intrebarile mele sunt (o sa le numerotez cu speranta ca e mai usor asa):
1.As putea sa fac asta cu o suma de aproximativ 20 000 euro?
2.Am vorbit si cu alti prieteni si am fi cam 4 care vrem sa facem o cafenea... intrebarea este: E mai bine sa ne grupam si sa facem o cafenea (bugetul nu cred ca o sa fie mult mai ridicat, in total aproximativ 30 000 euro)? Totul va fi impartit in 4, ceea e nu stiu daca e o idee ft buna! (avantajul e ca probabil o sa fie deschisa mai repede)
3.Alte idei de afaceri care sa nu depaseasca un buget de 20 000 euro si care sa aiba un castig acceptabil sau de ce nu chiar ft mare? (preau sa subliniez ca ideea cafenelei e totusi doar o idee care s-a nascut destul de repede, si avand in vedere ca pe piata exista ft multe probabil ca e si ft greu sa intri mai ales cu un buget mic... voi ce parere aveti?)

P.S. Sunt deschis si altor idei, atata timp cat exista seriozitate!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am o idee geniala. Ti-o impartasesc daca imi promiti ca de acum inainte scrii "foarte" in loc de "ft".

#3
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Felicitări pentru idee!

E foarte bună. Nu mi-ar fi trecut prin cap niciodată o asemenea idee de afacere.

PS: Nu ajung 20.000euro

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai bine o cooperativa reparatii incaltaminte si diverse. O sa ai de lucru si acasa, minus tot felul de controale dubioase, taxe de protectie, plus control maxim pe sumele incasate, cu costuri demarare mici.

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
4 asociati??

Tine minte un sfat
Lucru' amestecat
Va puti a rahat

Cafenea? Cam cat mai e taxa de protectie prin Cluj?

#6
GabryNane

GabryNane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 24.08.2012
Ba da,cu putin noroc iti ajung banii.In Tg Jiu a facut cineva cu 25.000 de euro o cafenea marisoara si foarte frumoasa,deci se poate ;)

#7
sharky111

sharky111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.06.2009
@Ann0nyym0us nu vad cum ar putea deranja o astfel de prescurtare (dupa cum vad te-ai prins ce inseamna deci nu cred ca merita efortul comentariului pe langa subiect)
@Clerik m-am saturat de comentarii total pe dinafara si de toti arogantii astia! nu asocia te rog termenul de idee cu cel de inventie! ti-ai folosit 30 sec din viata scriind acel comentariu..

In rest le multumesc celorlalti pt raspunsuri.
@draculescu de aia am si intrebat ca multa lume imi spune ca nu e o idee ft buna pt afaceri mici (de asociatul cu altii vorbesc)! si tinand cont de ultima propozitie, ar trebui sa imi fac griji? adica o sa ma "vegheze baietii rai din oras"? (inca nu am auzit de asa ceva, nici nu aveam de unde, si acum m-ai facut curios :) )

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Bun, da' cat produce si cat ii ramane? In linii mari ca ne dam noi seama daca e ok sau nu.

#9
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

View PostSuper Chief, on 09 mai 2013 - 12:40, said:

Mai bine o cooperativa reparatii incaltaminte si diverse. O sa ai de lucru si acasa, minus tot felul de controale dubioase, taxe de protectie, plus control maxim pe sumele incasate, cu costuri demarare mici.

       de curiozitate intreb si eu,cui platesti aceasta taxa de protectie? la negri cumva?

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O sa fii surpins, sunt albi, imbracati frumos si culmea e ca lucreaza cu norma intreaga in institutiile de stat.

#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postsharky111, on 09 mai 2013 - 13:09, said:

@Ann0nyym0us nu vad cum ar putea deranja o astfel de prescurtare (dupa cum vad te-ai prins ce inseamna deci nu cred ca merita efortul comentariului pe langa subiect)
@Clerik m-am saturat de comentarii total pe dinafara si de toti arogantii astia! nu asocia te rog termenul de idee cu cel de inventie! ti-ai folosit 30 sec din viata scriind acel comentariu..

In rest le multumesc celorlalti pt raspunsuri.
@draculescu de aia am si intrebat ca multa lume imi spune ca nu e o idee ft buna pt afaceri mici (de asociatul cu altii vorbesc)! si tinand cont de ultima propozitie, ar trebui sa imi fac griji? adica o sa ma "vegheze baietii rai din oras"? (inca nu am auzit de asa ceva, nici nu aveam de unde, si acum m-ai facut curios Posted Image )

La mine in oras, un orasel de vreo 100.000 de locuitori, cam toti platesc taxa de protectie clanurilor tiganesti. De ce crezi ca Clujul ar face exceptie? Restaurantele, cafenelele, pizeriile, shaormeriile, in general cele care sunt deschise publicului au soarta asta. Pentru ca, daca nu platesti, primesti amenintari ca vine hoarda de tigani peste tine, iti fac scandal in local si iti pun pe fuga clientii. Si falimentul scrie pe tine.

Sfatul meu este ca, indiferent ce vei deschide, sa fie ceva pe care s-o faci cu pasiune, o afacere este un lucru f. greu iar castigurie nu vin imediat.

#12
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Cat ajuta omenirea o cafenea (loc de pierdut timpul in fum de tigara) mai bine ceva care produce ceva (mancare), repara ceva...

#13
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
sincer nu am auzit de asa ceva ,dar nu te contrazic,dar daca primesc si bani d'aia insemnati e si mai bine...

#14
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostSuper Chief, on 09 mai 2013 - 13:17, said:

O sa fii surpins, sunt albi, imbracati frumos si culmea e ca lucreaza cu norma intreaga in institutiile de stat.

Da, sunt si guzganii aia care iti intra in local si se cred stapani acolo. Dar, decat sa ai de-a face cu ciorile, mai bine cu aia.
Din pacate, nu scapi nici de aia, nici de aia

Edited by draculescu, 09 May 2013 - 13:23.


#15
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postadybnt, on 09 mai 2013 - 13:15, said:



       de curiozitate intreb si eu,cui platesti aceasta taxa de protectie? la negri cumva?
La politie, indirect.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsharky111, on 09 mai 2013 - 13:09, said:

@Clerik m-am saturat de comentarii total pe dinafara si de toti arogantii astia! nu asocia te rog termenul de idee cu cel de inventie! ti-ai folosit 30 sec din viata scriind acel comentariu..
Eşti ft.

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsharky111, on 09 mai 2013 - 13:09, said:

@Ann0nyym0us nu vad cum ar putea deranja o astfel de prescurtare (dupa cum vad te-ai prins ce inseamna deci nu cred ca merita efortul comentariului pe langa subiect)

Ma gandeam ca citesti si tu printre randuri. Inafara de eroarea aia gramaticala, care "nu da bine" la un director de societate comerciala, e clar stiut ca daca cineva are o idee buna, o tine pentru el, sau daca gaseste pe cineva destul de fraier, i-o vinde.

Nu stiu cum sta treaba cu taxa de protectie, deci nu comentez la capitolul asta. Daca sunteti mai multi o sa mergeti probabil pe un SRL, insa roaga-te sa nu ai surpriza ca fiecare sa inceapa sa aiba alte doleante privind partea de profit, etc. O sa fii tu majoritar in ceea ce priveste numarul de parti sociale?

Inainte de toate, ia o particica din banii aia si foloseste-i pentru un studiu de piata. Altfel s-ar putea sa pierzi toti banii intr-o afacere care era de la bun inceput sortita falimentului (concurenta neloiala, lipsa interesului, etc.)

#18
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
@sharky111
1. DA
2. NEVER !!! NU imparti succes-ul sau insuccesul cu altii, ca vrei nu vrei se ajunge la diferente de opinii.
3. Ai putea sa combini cu o covrigarie(franciza) sau patiserie(franciza).

Edited by iflorin, 09 May 2013 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate