Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Originea genetica a romanilor, studii asupra ADN-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#37
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postiaricamari, on 12 mai 2013 - 01:32, said:

Iar genele mele sunt J2b, ceea ce confirma ca noi ne tragem din vlahii balcanici,
inruditi cu greci, albanezi, italici, etc. Adica vlahii NU au fost niciodata daci.


ceea ce este complet adevarat.
Spre deosebire de majoritatea romanilor imi cunosc stramosii din partea mamei incepand cu 1740
iar din partea tatei cu 1540. Pe deasupra imi cunosc genele: J2b.

Si afirm ca ma trag din neamuri de mocani cu radacini in Balcani, zona muntilor Pind.
Vlahii nu au nicio legătură cu moştenirea sângelui.
Vlahii sunt un grup variat de oameni balcanici vorbitorii de limbi (dialecte) cu influenţă latină.

Apropo de mocani.
Ştiii că ţi-am spus de mocanii de la Soveja.
Am aflat de la bătrâni că mocanii de la Soveja sunt veniţi din zona Rucăr în perioada dintre cele 2 războaie.
Comunitatea lor este proaspăt înfiinţată în Soveja.

Specific lor este faptul că plecau de acasă cu treburi şi lăsau în gospodării doar o mică parte dintre ei care aveau grijă de gospodăriile celor plecaţi.
Erau cunoscuţi ca fiind lăudăroşi, buni comercianţi şi zgârciţi.
Trăiau în condiţii de sărăcie dar strângeau averi considerabile.
Asta este reputaţia lor în zonă.
În general erau harnici şi admiraţi.

#38
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postparadigmatic, on 13 mai 2013 - 10:01, said:

Apropo de mocani.
Ştiii că ţi-am spus de mocanii de la Soveja.
Am aflat de la bătrâni că mocanii de la Soveja sunt veniţi din zona Rucăr în perioada dintre cele 2 războaie.
Comunitatea lor este proaspăt înfiinţată în Soveja.

Intre care 2 razboaie ? In sec XVII au fost mai multe.

#39
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
WW1 si WW2.

#40
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View Postiaricamari, on 12 mai 2013 - 21:18, said:

in primul rand ca autorul sintagmei "romani de pretutindeni" sunt eu.

Păi parcă tu te considerai vlah, nu român. M-aş fi aşteptat ca tu să susţii o denumire de genul "Vlahi de pretutindeni".
Mă miră că nu observi perversitatea măsurii de a denumi grupuri populaţionale extrem de variate cu acelaşi apelativ. De acum încolo e clar că VLAHII sînt ROMÂNI, cum zice Parlamentul, iar nu ROMÂNII sînt VLAHI, aşa cum susţii tu. Adică nu românii sînt proveniţi din vlahii sud-dunăreni, ci vlahii sud-dunăreni provin din români, din moment ce au ajuns să le poarte numele.

View Postiaricamari, on 12 mai 2013 - 21:18, said:

dar eu nu am gasit nicaieri in articolul postat de tine ca parlamentul romani i-a declarat serbi pe vlahi.

Era o exprimare figurată, în sensul că au fost luaţi în stăpînire, adică vlahii au fost făcuţi "şerbi" pe moşia identitară românească. La fel s-a procedat în secolul 19, cînd a fost inventat poporul căruia i s-a dat numele de ROMÂN, plagiat după numele antic de ROMAN, popor căruia i-a fost stabilită tot prin hotărîre de sus o identitate etnică LATINĂ, complet falsă din punct de vedere genetic şi cultural. Asta spun eu că este "transformare în şerbi", adică luarea unor hotărîri fără să fie consultaţi cei cărora li se aplică. I-a întrebat cineva pe VLAHII din sudul Dunării dacă vor să fie consideraţi ROMÂNI? Evident că nu, cu şerbii nu se discută, ei trebuie să se supună şi să stea legaţi de glia identitară a stăpînilor lor...

View Postiaricamari, on 12 mai 2013 - 21:18, said:

in al treilea rand sintagma "romani de pretutindeni" nu inlocuieste denumirile etnice:

Nu le înlocuieşte acum, dar le va înlocui în timp. Este primul pas către încercarea de deznaţionalizare a vlahilor şi a altora. Tu de ce crezi că atunci cînd existau şcoli finanţate de statul român în sudul Dunării, copiii vlahilor învăţau în limba română şi nu în limba lor maternă? Crezi că era atît de greu să se facă manuale în armână, stabilindu-se un standard pentru scrierea acestei limbi? Nu era greu, numai că scopul final era transformarea vlahilor în români, lucru care s-a încercat şi prin aducerea lor în România. Armânii din România mai sînt vlahi doar cu numele, pentru că deznaţionalizarea lor a reuşit. Este normal ca ei să se considere azi români mai mult decît armâni. Acelaşi lucru, adică românizarea treptată, se încearcă şi cu vlahii care au rămas pe pămînturile strămoşeşti din sudul Dunării. Trucul e că dacă i-ai denumit români şi ei acceptă asta, nimeni nu va mai putea spune că au fost deznaţionalizaţi în cazul în care ei se vor româniza complet, abandonîndu-şi vlahitatea.

Vezi că peste ceva timp ai putea să rămîi fără vlahii tăi, Iaricamari, şi atunci ce-o să te faci, o să te declari "român semit"?

#41
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View PostCrugasic, on 13 mai 2013 - 16:35, said:

Păi parcă tu te considerai vlah, nu român. M-aş fi aşteptat ca tu să susţii o denumire de genul "Vlahi de pretutindeni".
in general sunt un tip pragmatic.
si nicidecum formalist.
Insa ma intereseaza esentele.
Asa ca ma intereseaza etimologia lui român.
Precum cea a lui vlah.
Precum care precede pe care.

View PostCrugasic, on 13 mai 2013 - 16:35, said:

Adică nu românii sînt proveniţi din vlahii sud-dunăreni, ci vlahii sud-dunăreni provin din români, din moment ce au ajuns să le poarte numele.
logica asta e total aiurea.

din moment ce grecii s-au autodenumit romani conform logicii tale grecii au provenit din romani caci au ajuns sa le poarte numele.

View PostCrugasic, on 13 mai 2013 - 16:35, said:

Era o exprimare figurată, în sensul că au fost luaţi în stăpînire, adică vlahii au fost făcuţi "şerbi" pe moşia identitară românească. La fel s-a procedat în secolul 19, cînd a fost inventat poporul căruia i s-a dat numele de ROMÂN, plagiat după numele antic de ROMAN, popor căruia i-a fost stabilită tot prin hotărîre de sus o identitate etnică LATINĂ, complet falsă din punct de vedere genetic şi cultural.
vezi unde duce incultura?
la opinii semidocte.

incepand din sec 3/4 se generalizeaza denumirea de Romania data imperiului roman.
Iar oamenii liberi ai imperiului se considerau romani, indiferent ca erau semiti, africani, greci, hispanici samd.

Cum Constantinopolul devine buricul Romaniei grecii se considerau romani.
Iar identitatea de roman mai inseamna crestin.
Iar aceasta identitate a durat pana la revolutia franceza cand se generalizeaza nationalismul
in Europa si apar identitatile nationale. Atunci grecii sub influenta iluminismului descopera ca sunt "eleni",
iar Scoala Ardeleana descopera ca suntem "romani".

Cu alte cuvinte identitatea de roman ce apartinea pana atunci crestinilor din sudestul Europei,
adica crestinilor ortodocsi dintr-o data se transforma intr-o identitate schizoida:
1. greaca
2. bulgara
3. sarba
4. albaneza
5. româneasca

View PostCrugasic, on 13 mai 2013 - 16:35, said:

Asta spun eu că este "transformare în şerbi", adică luarea unor hotărîri fără să fie consultaţi cei cărora li se aplică. I-a întrebat cineva pe VLAHII din sudul Dunării dacă vor să fie consideraţi ROMÂNI? Evident că nu, cu şerbii nu se discută, ei trebuie să se supună şi să stea legaţi de glia identitară a stăpînilor lor...
de fapt rumanul provine din Balcani, de la sud de Dunare, din vlahii care oricum se autodeclarau rumani
si care au fost adusi de boierii valahi sa le populeze satele.


View PostCrugasic, on 13 mai 2013 - 16:35, said:

Vezi că peste ceva timp ai putea să rămîi fără vlahii tăi, Iaricamari, şi atunci ce-o să te faci, o să te declari "român semit"?
traiesc in SUA unde prevaleaza un alt concept: natiunea civica.
Aici esti american dar cu identitate etnica distincta, de care esti mandru.

Doar imbecilii dacomani vor sa distruga aceasta diversitate in Romania.
Caci ei vor o natiune bazata pe teoria rasiala nazista sau sionista, a rasei pure, descendenta din daci.

#42
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostCrugasic, on 13 mai 2013 - 16:35, said:

Nu le înlocuieşte acum, dar le va înlocui în timp. Este primul pas către încercarea de deznaţionalizare a vlahilor şi a altora. Tu de ce crezi că atunci cînd existau şcoli finanţate de statul român în sudul Dunării, copiii vlahilor învăţau în limba română şi nu în limba lor maternă? Crezi că era atît de greu să se facă manuale în armână, stabilindu-se un standard pentru scrierea acestei limbi? Nu era greu, numai că scopul final era transformarea vlahilor în români, lucru care s-a încercat şi prin aducerea lor în România. Armânii din România mai sînt vlahi doar cu numele, pentru că deznaţionalizarea lor a reuşit. Este normal ca ei să se considere azi români mai mult decît armâni. Acelaşi lucru, adică românizarea treptată, se încearcă şi cu vlahii care au rămas pe pămînturile strămoşeşti din sudul Dunării. Trucul e că dacă i-ai denumit români şi ei acceptă asta, nimeni nu va mai putea spune că au fost deznaţionalizaţi în cazul în care ei se vor româniza complet, abandonîndu-şi vlahitatea.

Vezi că peste ceva timp ai putea să rămîi fără vlahii tăi, Iaricamari, şi atunci ce-o să te faci, o să te declari "român semit"?
Le-au trimis cărți în romînește pt că ei credeau că aromînii tot romîni sînt și dfacă sînt deja romîni cum să fie deznaționalizați.?
Eu susțin că aromînii nu sînt romîni, dar istoricii noștri, oamenii politici , oamenii de rînd susțin că aromînii sînt romîni.Ei sînt convinși de asta deci nu pot fi suspectați că ei vor să deznaționalizeze pe aromînii din Balcani.

View Postiaricamari, on 13 mai 2013 - 17:02, said:

de fapt rumanul provine din Balcani, de la sud de Dunare, din vlahii care oricum se autodeclarau rumani
si care au fost adusi de boierii valahi sa le populeze satele.

Doar imbecilii dacomani vor sa distruga aceasta diversitate in Romania.
Caci ei vor o natiune bazata pe teoria rasiala nazista sau sionista, a rasei pure, descendenta din daci.
Runmînii au fost aduși de boierii vlahi?Posted Image Și pînă să vină rumînii și restul țăranilor erau vlahi,nu? Și unde sînt vlahii ăia?Ai rămas doar tu?Posted Image   Păi, ziceai că nu erau în nord.Ce diversitate vor să distrugă „imbecilii dacomani”? Noi sîntem diverși romîni?
Habar nu ai tu de teoria rasială nazistă! dai din clanță ca să afle toți ce mai democrat ești tu.

Edited by florincroitoru, 13 May 2013 - 17:54.


#43
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postparadigmatic, on 13 mai 2013 - 15:19, said:

WW1 si WW2.

Si Matei Basarab a fost de partea nemtilor sau a rusilor ? Ca pan la engleji e distanta mai mare .

#44
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostCrugasic, on 13 mai 2013 - 16:35, said:

Păi parcă tu te considerai vlah, nu român. M-aş fi aşteptat ca tu să susţii o denumire de genul "Vlahi de pretutindeni".
Vezi că peste ceva timp ai putea să rămîi fără vlahii tăi, Iaricamari, şi atunci ce-o să te faci, o să te declari "român semit"?
Dacă te-ai luat cu ăsta la sfadă află că D-na Karuna poate fi considerată deșteaptă și binecrescută în comparație cu el.Ăsta nu e în stare să scrie 3 postări fără să se laude cu cultura lui ( sublimă dar ca lipsește) sau (și) să jignească pe cel căruia i se adresează. Nu scrie mare lucru. Are ideea fixă că romînii provin din Balcani. Vezi ce tare se contrazice chiar în postarea de mai sus. În mod normal acești indivizi trebuie lăsați în plata Domnului dacă nu pot fi ținuți la  distanță.

#45
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Sovejenii sint aici de peste 3 sute de ani.
Povestea cu www1 si www2 e legata de impropietarirea de dupa primul. Sovejenii au primit/cumparat pamant in zona Panciu-Marasesti. Au ridicat chiar si un sat "de vara" mai jos de Panciu : Sovejana. Greu de gasit urmele.
Sovejenii nu sant mocani, mocanii sint "vranceni" adica straini pentru ei. Am mai povestit asta de multe ori.... Dar daca vrei sa faci un concediu frumos iti recomand zona.
Sovejenii sint intradevar cum i-ai descris.
PS . Nu sint sovejean, nu am rude acolo, dar daca as fi putut alege unde sa ma nasc ....

E locul unde ma simt bine de de foarte multi ani. Am petrecut sarbatorile de pasti anul acesta acolo. S-au terminat prea repede

Edited by tflorin40, 13 May 2013 - 18:27.


#46
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View Postflorincroitoru, on 13 mai 2013 - 17:50, said:

Runmînii au fost aduși de boierii vlahi?Posted Image
exact.
la sud de Dunare, turcii ii denumeau pe crestinii ortodocsi "rum", adica "rumuni".
boierii cand au inceput sa-si organizeze mosiile (sa le integreze in economia de piata)
au avut nevoie de forta de munca. Iar aceasta forta de munca a fost adusa
din randul populatiei rum.

View Postflorincroitoru, on 13 mai 2013 - 17:50, said:

Și pînă să vină rumînii și restul țăranilor erau vlahi,nu?
de fapt valahi, caci vlahii in Muntenia si Oltenia au inceput sa fie denumiti valahi,
precum le spuneau lor sasii.

View Postflorincroitoru, on 13 mai 2013 - 17:50, said:

Și unde sînt vlahii ăia?Ai rămas doar tu?Posted Image  
Pe bunica mea o chema Ola, din olah, adica vlah.

View Postflorincroitoru, on 13 mai 2013 - 17:50, said:

Păi, ziceai că nu erau în nord.
eu ziceam ca am citit cronica Valahiei (letopisetul cantacuzinesc)
unde scrie clar cum vlahii traverseaza Dunarea si infiinteaza Valahia.

la fel am citit letopisetul Moldovei, ROman si Vlahata, unde spune
clar cum romanii vechi au trecut Dunarea. samd.

View Postflorincroitoru, on 13 mai 2013 - 17:50, said:

Ce diversitate vor să distrugă „imbecilii dacomani”?
ei vor sa unifice pe toti intr-o singura identitate.

#47
mojo-jojo

mojo-jojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 25.09.2012

View Postiaricamari, on 13 mai 2013 - 17:02, said:

de fapt rumanul provine din Balcani, de la sud de Dunare, din vlahii care oricum se autodeclarau rumani
si care au fost adusi de boierii valahi sa le populeze satele.

Asta merita pastrata pentru posteritate.

#48
legionarul2

legionarul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.02.2012

View Postiaricamari, on 12 mai 2013 - 07:36, said:

ai dreptate.
Opinia mea e aceeasi cu a lui Dimitrie Cantemir.
Iar Dimitrie Cantemir avea obiceiul sa-i deosebeasca pe vlahi de vecini/rumani pe care-i considera venetici,
adusi de vlahi sa le munceasca pamanturile.

Dimitrie Cantemir se considera vlah, adica nobil.
Nicolitza Delphinos ia intrebat pe vlahii rasculati.Unde va sant familiile si turmele? Iar ei au raspuns. Sus in munti dupa un stravechi obicei al nostru Ca vara familiile si turmele sa urce sus pe munte mai la racoare. Acuma ia zii ca care nobili urcau cu turmele pe munti in perioada verii? Cat de stravehi era acel obicei al vlahilor care inainte se numeau Dacii si Bessii?

#49
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View Postlegionarul2, on 13 mai 2013 - 20:14, said:

Cat de stravehi era acel obicei al vlahilor care inainte se numeau Dacii si Bessii?
chestia cu vlahii = dacii/bessii
este o chestie livreasca, a unui armean grecofon.

faptul ca n-are nimic cu adevarul istoric o demonstreaza Al. Madgearu intr-o lucrare ce am postat-o deja.

Acuma intrebarea este: zenovie care-ti este ambitia?
sa crezi in zise si nevrute sau sa te bazezi pe cele spuse de autori seriosi?

#50
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Posttflorin40, on 13 mai 2013 - 18:14, said:

Sovejenii sint aici de peste 3 sute de ani.
Povestea cu www1 si www2 e legata de impropietarirea de dupa primul. Sovejenii au primit/cumparat pamant in zona Panciu-Marasesti. Au ridicat chiar si un sat "de vara" mai jos de Panciu : Sovejana. Greu de gasit urmele.
Sovejenii nu sant mocani, mocanii sint "vranceni" adica straini pentru ei. Am mai povestit asta de multe ori.... Dar daca vrei sa faci un concediu frumos iti recomand zona.
Sovejenii sint intradevar cum i-ai descris.
PS . Nu sint sovejean, nu am rude acolo, dar daca as fi putut alege unde sa ma nasc ....

E locul unde ma simt bine de de foarte multi ani. Am petrecut sarbatorile de pasti anul acesta acolo. S-au terminat prea repede

Sovejenii sunt sovejeni.
Ei, sovejenii or fi acolo de la adam şi eva.
Doar că lângă sovejeni trăiesc şi mocani.
Aceşti mocani au venit în zona sovejei între războaie.
Aşa mi-a zis o babă.

#51
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postiaricamari, on 13 mai 2013 - 18:27, said:

Pe bunica mea o chema Ola, din olah, adica vlah.

eu ziceam ca am citit cronica Valahiei (letopisetul cantacuzinesc)
unde scrie clar cum vlahii traverseaza Dunarea si infiinteaza Valahia.

la fel am citit letopisetul Moldovei, ROman si Vlahata, unde spune
clar cum romanii vechi au trecut Dunarea. samd.

ei vor sa unifice pe toti intr-o singura identitate.
da....da.....Ola de la Olah.Posted Image Te pricepi și la asta ca musca la arat!
Păi, acum cîte identități au romînii? Eu știam că au decît o identitate, așa că ce să mai unifice „dacomanii”.?
Ți-am spus și eu că romîni mulți au venit de peste Dunăre mereu. Nu e nevoie să citesc în letopiseț.Nu există fluviu în lumea asta pe care oamenii să nu îl treacă în ambele sensuri.

View Postmojo-jojo, on 13 mai 2013 - 18:57, said:

Asta merita pastrata pentru posteritate.
Daaaaaa.......trebuie păstrată.Aproape la fiecare postare are el ceva caraghios.

#52
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View Postflorincroitoru, on 13 mai 2013 - 22:25, said:

Păi, acum cîte identități au romînii? Eu știam că au decît o identitate, așa că ce să mai unifice „dacomanii”.?
pai cand 80% din populatia ROmaniei traia la tara, adica in anii interbelici
si ulterior pana prin anii '60, existau tot felul de identitati.

Identitatile regionale erau foarte importante, adica un amugean si un oltean erau din lumi complet diferite.
In viziunea olteanului amugeanul era ungur get beget.
In viziunea amugeanului olteanul era tigan get beget.

samd.

#53
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012
In  vechiul regat, concept prin care ardelenii ii denumeau pe ceilalti,
adica pe extracarpatici, nu prea a existat cartea funciara, adica cadastrul.
Motiv ca eu am pierdut niste afaceri extraordinare fiindca nu mi-am putut
intabula niste terenuri. Si am lasat-o balta. 1 ha il cumparam cu 10 000 dolari.
Astazi valoreaza cateva milioane de euro.

IN fine.
Asta e chestia.

Problema este ca astfel de indivizi, fara cadastru, fara istorie,
fare nimic se pretind daci, autohtoni si alte rahaturi.

mi-e scarba.

PS: zenovie se pretinde ruman.
caci in capul lui nu a auzit pe nimeni in familia spunandu-se vlahi/valahi.
Adica un individ fara carte funciara are pretentii de autohton, parca ar fi florin croitoru,
cititor de placute de plumb.

Edited by iaricamari, 14 May 2013 - 04:16.


#54
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postiaricamari, on 14 mai 2013 - 04:11, said:

In  vechiul regat, concept prin care ardelenii ii denumeau pe ceilalti,
adica pe extracarpatici, nu prea a existat cartea funciara, adica cadastrul.
Motiv ca eu am pierdut niste afaceri extraordinare fiindca nu mi-am putut
intabula niste terenuri. Si am lasat-o balta. 1 ha il cumparam cu 10 000 dolari.
Astazi valoreaza cateva milioane de euro.

IN fine.
Asta e chestia.

Problema este ca astfel de indivizi, fara cadastru, fara istorie,
fare nimic se pretind daci, autohtoni si alte rahaturi.

mi-e scarba.

PS: zenovie se pretinde ruman.
caci in capul lui nu a auzit pe nimeni in familia spunandu-se vlahi/valahi.
Adica un individ fara carte funciara are pretentii de autohton, parca ar fi florin croitoru,
cititor de placute de plumb.


-Ce treaba au neimplinirile tale cu Florin Croitoru si altii de pe forum?
-Cum naiba doar tu esti singurul care ai istorie?!
-Stefane! ... pana una alta tu nici macar nu ai vazut in viata ta o padure salbatica (adica necuratata de vreun ocol silvic), ma intreb daca in copilarie ai incercat sa intrii intr-un hij aka hatis, spin, s.a.m.d?! ... ai incercat sa vezi daca functioneaza istoria aplicata?!

PS: Daca nu ma insel undeva printr-un articol stiintific se explica igiena oamenilor din trecut, iar partea cea mai cretina debitata de un dobitoc antic din buricul civilizatiei elenistice arata ca grecii se stergeau la fund cu un fel de pamant cu pietricele din zona litoralului mediteranean!!!

Pai iti dai seama ce cretini apleaca urechea la alti cretini antinci de asta data ce viseaza gorgone, harpii si nisip de sters in dos?!

O alta tampenie era cea cu privire la spalat, ori eu crescand la tara am vazut taranu spalandu-se pe fata, pe gat, pe piept, picioare si maini, de fiecare data cand pranzea sau aproape intotdeauna, iar aproape zilnic dupa munca campului, seara, mergea la scaldatoare, mai intai se inmuia toata lumea, apoi se spalau si plecau acasa, iar pentru a incapea toti, de obicei veneau la ore diferite, la scaldatori diferite de-a lungul vaii satului, ...
Acasa se spalau cu o carpa aspra undeva dupa casa sub vie sau dupa boscheti intr-un loc ferit si o facea toata familia cu schimbul si de obicei femeile tineau aceste randuieli.

Sunt multe alte lucruri uitate pana si de tarani, multe pe care noi nici nu le putem visa si devin adevarate revelatii atunci cand le redescoperim.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate