Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Script sau metoda anti copy/paste

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Hell1

Hell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 05.08.2006
Pozele sunt codate cu base64, textul merge copiat din sursa.
Cauta plugin-uri "Copy Protection" si testeaza  sunt mai multe.

Exemplu

CopySafe Web Protection

Insert CopySafe Web Protection using encrypted images to copy protect all media including image, Flash, PDF and video from right-click-saving and mouse-drag and prevent Print Screen and screen capture. This plugin can add copy protection to any page or post by simply adding a small CopySafe encrypted image.
Easy install.
Upload and embed CopySafe Web using WordPress native media tools.

Ma refer la wordpress ca si site-ul dat de tine ca exemplu e tot wordpress.

Si exemplu de cod


<script type="text/javascript">
function mousedwn(e) {
try { if (event.button == 2||event.button == 3) return false; } 
catch (e) { if (e.which == 3) return false; }
}
document.oncontextmenu = function() { return false; }
document.ondragstart   = function() { return false; }
document.onmousedown   = mousedwn;
</script>

<script language="Javascript" type="text/javascript">
if (top.location != self.location) top.location.replace(self.location);
</script>
<meta http-equiv="imagetoolbar" content="no">
<script type="text/javascript">
document.ondragstart = function(){return false;};
</script>
<style type="text/css">
*:not(input,textarea) {
	-webkit-touch-callout: none;
	-webkit-user-select: none;
}
  img {
	 -webkit-touch-callout: none;
	 -webkit-user-select: none; 
	}
  </style>
<script type='text/javascript'>
window.addEventListener("keydown",function (e) {
	if (e.ctrlKey && (e.which == 65 || e.which == 67 || e.which == 85 || e.which == 80)) {
		e.preventDefault();
	}
})
		document.keypress = function(e) {
		if (e.ctrlKey && (e.which == 65 || e.which == 67 || e.which == 85 || e.which == 80)) {
}
  return false;
	};
</script>


Edited by Hell1, 08 May 2013 - 17:00.


#20
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
@cristiandrei:  apare pe multe pagini fb, nu pe conturi. si toate au mai multe admine, si mai mult ca sigur multe dintre ele sunt admine la mai multe pagini. Ti-am spus ca am reclamat la facebook - exista formulare speciale pt asa ceva - au sters continutul duplicat si fara drepturi de autor, insa a 5-a oara cand am reclamat, mi-au interzis tot mie accesul la formularul de reclamatie. Presupun ca deoarece ei considera copyright-ul doar pt muzica si literatura, nu pentru orice tip de material. Nu au banat paginile alea, desi una era facuta aproape total cu postari copiate de pe bloguri si de prin ziare online - le-am aratat asta. Am inteles ca au bagat-o in sperieti pe o admina, de a zis aia pe fb ca era sa piarda toata pagina, dar dupa aceea nu s-a mai intamplat nimic, si copiaza pustoaicele in draci!...

@MrReason: da' io nu ma compar cu aia care pot si sa dea in judecata pe cineva pt copiere de continut si care au bani sa plateasca la site-urile care ofera trafic de j'de mii de vizitatori zilnic pe bani....  Te inteleg si stiu ca asa este, si eu folosesc click dreapta pt accesat linkurile, dar macar articolele care stiu sigur ca mi le copiaza le-as bloca daca as putea.

@gabi096: n-am inteles ce-i cu titlurile alea pe acolo si de ce ar trebui sa apara scrisul acela pe postare, dar oricum, pot selecta cu mouse-ul si pot da copy din browswer, deci codul acela e apa de ploaie.  E drept, nu pot face click dreapta, si ce daca? ti-am spus ca dau copy din browser, meniul edit. si se si lipeste cand pun paste intr-un fisier word.

@Hell1 - cred ca asa o sa fac, cum zici tu, multumesc mult!

#21
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

View Postf300, on 08 mai 2013 - 07:50, said:

Pe de alta parte google nu ar mai indexa textul care nu exista ca text.
Pentru roboti(google, bing, etc) poti pune doar inceputul articolului, pentru toti ceilalti poza...
E mai mult optiunea mea motivul pentru care nu vreau sa pun public saitul cu pricina, nu supararea celorlalti, am spus ca exista pentru a fi cautat si studiat de cei interesati.

#22
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu ai voie sa afisezi continut diferit robotilor fata de restul lumii. Se cheama cloaking si duce le deindexarea site-ului.

#23
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Depinde ce intelegi prin continut. Daca te referi la continut ca la o serie de biti, ca si cum oamenii ar citi biti, e cloaking. Daca te referi la continut cu sensul lui propriu, e acelasi continut, doar prezentat un pic diferit. Ca sa le impaci pe amandoua, desi mi se pare o prostie, poti pune inceputul articolului text si pentru ceilalti si restul poza.

#24
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Mdea, citind aici nici o solutie nu e viabila.
Ce zici ma omule sa-ti faci o marca inregistrata http://www.inregistr.../home/index.php
sa pui watermark pe poze, content.
Fetele - pustoaicele lasa-le sa copieze, cand le-ai prins, trimiti documentele de marca intregistrata prin posta la facebook si atunci te vor baga in seama. Probabil va trebui sa fi si PFA. Apoi, toate fetitele de pe facebook au pus-o... la fel si tu daca ti-ai insusit dreptul de marca inregistrata pe produsele altora (poze, text)

LATER EDIT:
Ia exemplul astora care foarte multi i-au copiat, pana la un moment dat:
http://www.listamarc...ania-162199.htm
http://www.facebook....&type=3

Edited by loveparade, 13 May 2013 - 15:26.


#25
ebounty

ebounty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.08.2012
mai e interesat autorul de acel script?

#26
unqbenjamin

unqbenjamin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2016
Sunteti naivi. Orice script sau altceva asemanator folositi, nu se poate proteja 100% un siteweb. Cine spune ca poate, nu stie ce vorbeste. Multumesc !

#27
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Orice script anti copy/paste pentru text devine inutil cu Inspect Element in browser.
Pentru text nu am solutie.

Pentru poze singura solutie este watermark.

Nu mai zic ca sunt softuri care iti copiaza site-ul cu continut si sql, adica tot ce ai in ftp + toata baza de date.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate