Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Studentia in Bucuresti vs. Studentia in provincie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Parerile sunt impartite vad , cel/cea care a facut acest topic mai degraba vrea sa scape de acasa si sa ajunga in Bucuresti asta mi se pare ca e ideea , nu ca la Iasi nu s-ar putea face facultate cum trebuie , cand mergi la facultate trebuie sa stii ca e ultimul pas care il faci spre viitor si unul destul de important .

#56
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View Post----, on 03 mai 2013 - 12:32, said:

Şi acuma atrage, doar că şi-a mai pierdut din strălucire.

Cât despre aia care vând tablou cu 140 de mii de euro??? Cam cât la sută crezi că reuşesc? Procentajul cred că este de 1-2 pe generaţie. - Ăsta pe toată ţara.
Sigur ca si acum atrage, doar ca in secolul -XIX-XX era chiar nebunie, mergeau toti aia mari la Paris de peste tot, americani (gen Hemingway, Scott Fitzgerald, Henry Miller), englezi/irladezi (James Joyce, Samuel Beckett), spanioli (Picasso, Dali), olandezi (Van Gogh), rusi (Stravinsky) .. ca sa nu mai zic ca noi avem un singur artist plastic de talie cu adevarat internationala, Brancusi, care si el a ales Parisul. Sau un singur autor de piese de teatru de talie internationala, Eugen Ionescu, care si el a ales Parisul. Sau un singur compozitor de talie internationala, Enescu, si el a stat mult pe la Paris. Probabil ca daca nu isi petreceau suficient timp pe la Paris, ai nostrii nu ajungeau asa de cunoscuti la nivel international. Nu cred ca si-a pierdut Parisul din stralucire, ci ca s-au deschis multe alte orase spre arta fata de cum erau acum 100 de ani.

Dar deviem prea mult de la subiect ... ideea e ca un oras care produce suficienti artisti de valoare (si eventual reuseste sa-i si tina acolo), nu poate fi decat un oras dinamic.

#57
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 13:16, said:

Dar deviem prea mult de la subiect ... ideea e ca un oras care produce suficienti artisti de valoare (si eventual reuseste sa-i si tina acolo), nu poate fi decat un oras dinamic.
Nu stiu cata importanta are dinamicitatea unui oras pentru un student.
Oxfordul e mai putin dinamic decat multe alte orase britanice...

#58
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 03 mai 2013 - 13:06, said:

Faptul ca un pictor vinde extrem scump un tablou, ca un fotbalist are contract foarte gras la echipa din localitate sau ca un manelist a facut intr-o noapte banii pentru un Mercedes nou, nu are foarte mare relevanta in alegerea orasului studentiei.
Eu zic ca are, iti trebuie forta economica sa poti plati sportivii cu contracte grase. Sigur, exista cate un baron local care isi face echipa cu jucatori bine platiti si in orase mai slabe din punct de vedere economic (vezi FC Vaslui), dar cand vezi ca multe sporturi dintr-un oras au performanta (CFR Cluj campioana de 3 ori in ultimii 5 ani la fotbal, U Mobitelco campioana acum 2 ani la baschet si finalista in cupa anul asta, U Jolidon vicecampioana si participanta in Champions League la handbal, Napoca Rally Team campioana la raliu acum 2 ani si vicecampioana anul trecut, Olimpia Cluj campioana la fotbal feminin in ultimii ani, Cluj Crusaders campioana la fotbal american, etc) deja chestia asta denota si o oarecare forta economica a unui oras sau cat de tari sunt universitatile locale cu profil sportiv si infrastructura sportiva locala. Pe mine ca student m-ar interesa si detalii de genul asta, ca doar mai faci si sport, mai mergi la un eveniment sportiv, etc.

Adica eu daca as fi student m-ar interesa (pe langa calitatea universitatilor) ce posibilitati de distractie/relaxare am, cum e viata culturala/artistica/cat de multe evenimente majore sunt, ce infrastructura am (inclusiv sportiva) ... si totul raportat si la costurile si posibilitatile de cazare pe care le am. Si eventual si ce posibilitati am sa ma angajez la o firma buna (AJOFM Cluj are constant cele mai multe locuri de munca din tara, poate or fi ei mai harnici decat altii la facut lista cu locurile de munca, dar intrec si Bucurestiul de obicei - probabil in Bucuresti angajatorii nu se bazeaza pe ANOFM prea mult)

Edited by utopium, 03 May 2013 - 13:32.


#59
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 13:26, said:


In privinta manifestarilor sportive Bucurestiul il ia pe Cluj, vezi cate meciuri in cupele europene sunt intr-un sezon. Pentru un microbist fanatic recomand Bucurestiul, insa nu cred ca in cazul dezbatut e vorba de asa ceva...

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 13:26, said:

Si eventual si ce posibilitati am sa ma angajez la o firma buna (AJOFM Cluj are constant cele mai multe locuri de munca din tara, poate or fi ei mai harnici decat altii la facut lista cu locurile de munca, dar intrec si Bucurestiul de obicei - probabil in Bucuresti angajatorii nu se bazeaza pe ANOFM prea mult)
Destil de reduse sunt sansele unui student de a se angaja pe un salariu bun (in afara de domeniul IT, fireste) plus ca in multe cazuri daca neglijezi facultatea ajungi sa termini nu chiar printre cei mai buni.

#60
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 03 mai 2013 - 13:36, said:

In privinta manifestarilor sportive Bucurestiul il ia pe Cluj, vezi cate meciuri in cupele europene sunt intr-un sezon. Pentru un microbist fanatic recomand Bucurestiul, insa nu cred ca in cazul dezbatut e vorba de asa ceva...
In ultimele luni nu prea a luat Bucurestiul Clujul la evenimente sportive, lista e comparabila la fotbal sau chiar mai tare la Cluj (Manchester United, Internationale Milano, Galatasaray, Braga, Basel la Cluj si in CL + EL, Chelsea, Ajax, Stuttgart, Copenhaga la Bucuresti doar EL), in plus Clujul a avut doua cupe Davis recent (Bucurestiul a avut un ATP 250) plus mai multe meciuri de handbal de Champions League (inclusiv doua din semifinaliste, adica Gyor si Krim, plus Oltchim ar fi 3 dar cu ei nu s-au intalnit in Champions League - Bucurestiul a avut o semifinala de CL de handbal). Ba mai mult, a avut Champions League si la fotbal feminin, cu Olimpia Cluj, care a ajuns pana in optimile CL Posted Image Deci au fost echipe foarte mari de fotbal, handbal, partide importante de tenis, etc.

Pe ansamblu, da, Bucurestiul ar trebui sa fie in fata la capitolul asta ...

View PostKarhu, on 03 mai 2013 - 13:36, said:

Destil de reduse sunt sansele unui student de a se angaja pe un salariu bun (in afara de domeniul IT, fireste) plus ca in multe cazuri daca neglijezi facultatea ajungi sa termini nu chiar printre cei mai buni.
Da, ca student nu iei nu stiu ce salariu de obicei (poate in IT, daca esti bun), insa poti castiga suficient incat sa ai o studentie mai usoara, daca parintii nu au bani sa te ajute suficient. Eu am lucrat si in studentie, la fel si alti prieteni de-ai mei. Insa daca vrei sa ramai mai departe in acel oras, e bine de stiut daca exista oportunitati de angajare bune ... si eu zic ca exista, sigur, la Bucuresti ar fi si mai multe, desi in destule domenii la privat salariile sunt comparabile Cluj-Bucuresti (din ce zic colegii bucuresteni din IT, nu pare a fi o diferenta in IT de exemplu).

Edited by utopium, 03 May 2013 - 13:45.


#61
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 13:44, said:



Oricum, am mai spus, intre Iasi si Bucuresti as alege ...Clujul :)
Insa pentru atmosfera, nu pentru ca nu stiu ce pictor a facut bani frumosi vanzand un tablou sau pentru ca M.U. a jucat acolo un meci ...

#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 03 mai 2013 - 13:48, said:

Insa pentru atmosfera, nu pentru ca nu stiu ce pictor a facut bani frumosi vanzand un tablou sau pentru ca M.U. a jucat acolo un meci ...
Anul asta M.U. si Inter, in alti ani Bayern Munchen, Chelsea, Roma, PSV, etc Posted Image Sigur, nimeni nu garanteaza ca vor mai fi in curand meciuri de genul asta, CFR inca poate sa se califice in EL daca ajunge in finala cupei Posted Image Nu sunt motive importante astea, mai ales pentru o fata, dar prinde bine sa ai si evenimente sportive de anvergura, desi eu sincer n-am fost la niciunul, dar e bine ca exista Posted Image Din finalistele CL si EL actuale, doar Dortmund nu a fost in ultimii ani la Cluj, restul au fost (Benfica pentru un amical, Bayern si Chelsea in CL).

Pana la urma cred ca mai importanta e tendinta (culturala, sportiva, infrastructura, salarii, investitii, distractie, relaxare), daca orasul a evoluat semnificativ fata de acum 10 ani sa zicem ... si aici, evolutia e clara, deci probabil va creste si pe viitor.

Edited by utopium, 03 May 2013 - 14:02.


#63
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
@initiatoare - mergi la Cluj ca o se chinuie saracu' utopium inca 2-3 pagini sa ne convinga ca e mai bun decat Bucurestiul.  Posted Image

#64
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMocebon, on 03 mai 2013 - 14:36, said:

@initiatoare - mergi la Cluj ca o se chinuie saracu' utopium inca 2-3 pagini sa ne convinga ca e mai bun decat Bucurestiul.  Posted Image
Fiecare are plusurile si minusurile lui, eu i-am zis doar de ce merita sa-l in considerare si am "corectat" niste chestii pe care oamenii le considera implicit a fi mai bune in Bucuresti (desi de multe ori nu-s) :)

#65
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Și pe topicul ăsta faci din Cluj New York-ul României?

#66
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 13:16, said:

Sigur ca si acum atrage, doar ca in secolul -XIX-XX era chiar nebunie, mergeau toti aia mari la Paris de peste tot, americani (gen Hemingway, Scott Fitzgerald, Henry Miller), englezi/irladezi (James Joyce, Samuel Beckett), spanioli (Picasso, Dali), olandezi (Van Gogh), rusi (Stravinsky) .. ca sa nu mai zic ca noi avem un singur artist plastic de talie cu adevarat internationala, Brancusi, care si el a ales Parisul. Sau un singur autor de piese de teatru de talie internationala, Eugen Ionescu, care si el a ales Parisul. Sau un singur compozitor de talie internationala, Enescu, si el a stat mult pe la Paris. Probabil ca daca nu isi petreceau suficient timp pe la Paris, ai nostrii nu ajungeau asa de cunoscuti la nivel international. Nu cred ca si-a pierdut Parisul din stralucire, ci ca s-au deschis multe alte orase spre arta fata de cum erau acum 100 de ani.

Dar deviem prea mult de la subiect ... ideea e ca un oras care produce suficienti artisti de valoare (si eventual reuseste sa-i si tina acolo), nu poate fi decat un oras dinamic.
Fiecare țară își scrie istoria după cum crede ea.
Eu am avut parte un profesor mai deschis la Istorie: Povestea el cum au fost tratate Persoanele astea care au ajuns cunoscute la nivel internațional: Statul nu a dat 2 parale pe ei, nici după moarte nu da 2 parale pe nimenea: Sunt casele memoriale care ajung să fie dezmembrate până la nivel de cărămidă.


Parisul îmi plăcea când nu era așa de modern, acuma a devenit ultra modern
Cum este turnul de eiffel, apoi în spate sunt clădirile alea turn...

#67
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,685
  • Înscris: 09.05.2008

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 12:18, said:

De ce atragea Parisul pe la 1900 cei mai mari artisti ai lumii? Pentru ca gaseau acolo ce cautau si avea si public care sa-i aprecieze.
O lula.
Acolo erau banii.
Dupa prima cafteala mondiala, sa nu spunem si despre a doua, s-a cam tras pe cur Parisul.
Azi e un fel de muzeu. Orasu' muzeu.

View Post----, on 03 mai 2013 - 12:32, said:

Şi acuma atrage, doar că şi-a mai pierdut din strălucire.


Cât despre aia care vând tablou cu 140 de mii de euro??? Cam cât la sută crezi că reuşesc? Procentajul cred că este de 1-2 pe generaţie. - Ăsta pe toată ţara.
Ce faci?
Te-ai apucat de postat corect? :D

#68
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postfuturist, on 03 mai 2013 - 16:37, said:

O lula.
Acolo erau banii.
Nu erau multi artisti cu pantalonii rupti in cur si mancau pe datorie?

#69
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 13:16, said:

noi avem un singur artist plastic de talie cu adevarat internationala, Brancusi, care si el a ales Parisul ...Eugen Ionescu, care si el a ales Parisul. Sau un singur compozitor de talie internationala, Enescu, si el a stat mult pe la Paris.
Astia nu erau intregi la minte... ei nu auzisera de Cluj? Posted Image

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMocebon, on 03 mai 2013 - 17:25, said:

Astia nu erau intregi la minte... ei nu auzisera de Cluj? Posted Image
Eh, au venit cativa mai "mici" la Cluj, Blaga, Goga, Racovita (stiu ca nu e artist, dar clujenii se mandresc cu ce a facut ieseanul Racovita pe-aici), de astia ;) Era prea tare Parisul ;)

Edited by utopium, 03 May 2013 - 18:34.


#71
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,685
  • Înscris: 09.05.2008

View PostBursul, on 03 mai 2013 - 16:39, said:

Nu erau multi artisti cu pantalonii rupti in cur si mancau pe datorie?
Ba da. Si multi au ramas "prin canale".
Pentru ca nu existau kanaltv, acasatv si alte rahaturi.tv.
Si nu erau nici milioane de sugative ale statului.
Nici feminism, nici homopopoculturalasim.

Aaaa, si nici drepturile ciorilor de a accesa credite subventionate.
Era, intr-adevar o lume mai buna.

Si acu',  pariati!
Eu pun 2 lei pe Sofi! Posted Image

L.E. Imi cer scuze daca am deviat topicu'!

Edited by futurist, 03 May 2013 - 19:35.


#72
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 10:32, said:

75 sunt paraleli (din experienta mea). Da' nu facultatea-i de vina.

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 10:37, said:

nu s-au tinut de meserie dar au diploma.
Posted Image
Ce dracu facultati ati facut ma voi? Mie mi-ar fi si rusine sa spun ca am facut facultatea aia la care toti paralelii iau diplome.Posted Image


@Jessica: fato, vrei sa faci o facultate care sa conteze? Te du atunci in strainatate. In Ro n-ai ce cauta decat daca vrei sa pierzi degeaba ani din viata ta prin facultati care dau diplome pe banda la toti prostii.
Bucurestiul e o MARE tiganie si o MARE melteneala. Daca esti tiganca melteanca o sa te simti bine acolo. Clujul si Timisoara sunt iarasi pline de basini si de melteni plus tigani si bozgori, doar ca astia se tin cu nasul pe sus si baga gunoiul sub pres caci prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.
Nu te gandi ca n-ai bani caci si in tara facultatile sunt scumpe, un semestru la facultatile astea de dau diplome la toti prostii si toti paralelii costa cat un semestru la o facultate de prestigiu din Occident. Caminul si mancarea platesti oriunde. curaj ca nu trebuie sa fii bogat sa te duci afara, dar acum e cam tarziu. Nu o sa termini actele pana la vara, dar merita sa astepti pana la anul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate