Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Studentia in Bucuresti vs. Studentia in provincie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Post[ady], on 03 mai 2013 - 10:29, said:

dacă din 100 de absolvenți, 5 îs paralel nu înseamnă că facultatea e praf.
75 sunt paraleli (din experienta mea). Da' nu facultatea-i de vina.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 10:33.


#38
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Crezi? Ce înțelegi prin paralel?

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Post[ady], on 03 mai 2013 - 10:34, said:

Crezi?
Da. I-am vazut in facultate. Alti colegi de munca mi-au confirmat ca si la ei in grupa procentul era la fel.

View Post[ady], on 03 mai 2013 - 10:34, said:

Ce înțelegi prin paralel?
Ca nu s-au tinut de meserie dar au diploma.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2013 - 10:37.


#40
GabryNane

GabryNane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 24.08.2012
Asa se intampla cand pleaca taranul din satul natal la oras.

Te naşti într-un sat de pe lângă un oraş mai mare. Satul vostru are şi o şosea. Tu nu stai la şosea. Acolo stau ăia înstăriţi. Tu nu eşti.
Creşti auzind-o pe maică-ta spunându-şi cât e de proastă că l-a luat pe tac-tu şi spunându-ţi că dacă nu înveţi ai să ajungi că el.
La şcoala din sat eşti primul. Maică-ta e mândră, vecinele sunt invidioase, iar taică-tău... bea în cinstea ta.
Dai la liceu la oraş. Primul şoc cultural. Stai la o mătuşă.
Domnişoară la 50 de ani. Pentru tine e zâna cea bună, pentru vecinii ei, "nebuna de la cinci". Îţi petreci mare parte la baie. Veceul în casă te fascinează.
După primul an de liceu în care ai fost doar al cincilea din clasă şi maică-ta aproape că te renegase, dar te acomodezi şi te faci tocilar.
Ţi se zice "Ţăranu", fetele îţi vorbesc frumos doar când îţi cer tema, băieţii joacă fotbal cu ghiozdanul tău.
Ajungi la facultate. La Bucureşti. Al doilea şoc cultural.
Maică-ta îţi trimite scrisoare că poate să moară liniştită.
În aceeaşi scrisoare, mă-ta mare zice că ea vrea să te vadă însurat şi că moare dup-aia.
Stai la cămin şi te descurci cu mâncare de acasă ţinută la rece pe pervazul ferestrei. Şi aici eşti printre fruntaşi.
În ultimul an de facultate, te duci internship.
Stai opt luni neplătit, după opt luni şeful biroului îţi zice: "Avem un post liber". Accepţi chiar salariul minim pe economie. O suni pe maică-ta şi-i dai raportul. E atât de fericită încât, se gândeşte că, acum că te-ai realizat la Bucureşti, ar putea să-l lase pe tac-tu şi să vină să stea cu tine.
La job vii primul şi pleci ultimul. Lucrezi în weekend şi de-acasă. Eşti ultra-obedient şi pupincurist.
Colegii sunt scârbiţi de tine, şeful te place şi te exploatează. Îţi măreşte salariul. Poţi chiar să îi trimiţi şi maică-tii nişte bani.
Te însori cu cea mai frumoasă fată de la tine din sat. E şi ea
venită la Bucureşti, dar nu a avut succesul tău. Faceţi nuntă în
sat. Maică-ta plânge, bunică-ta nu moare, în schimb e mort de beat taică-tău.
Eşti avansat. Ceva directoraş. Ea e gravidă. Faci credit pentru
casă şi maşină.
Te aşteaptă 25 de ani de rate şi vacanţe în Turcia şi Grecia. Bunică-ta a murit, maică-ta vine la voi să vă crească plodul, taică-tău e tot la birt. Nu eşti fericit, dar eşti împlinit...
si continuarea...
- ... vine criza - te dau aia afara - iti vinzi masina, banca iti ia casa - te intorci sa stai cu parintii in satul de unde ai plecat - nevasta-ta incepe sa spuna cat de proasta a fost ca te-a luat pe tine de barbat in loc sa-l ia pe Gheorghe care e recuperator (proxenet, traficant) in Spania si are vila cu piscina si meleu in curte!- incepi sa-ti petreci cat mai mult timp la birt (alaturi de taica-tu)... si bei ca fii-tu e primul din clasa!


ceva gen...

#41
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2013 - 10:37, said:

Da. I-am vazut in facultate. Alti colegi de munca mi-au confirmat ca si la ei in grupa procentul era la fel.

Ca nu s-au tinut de meserie dar au diploma.
Păi și la mine am fost în anul I 8 grupe mari. În anul 4 am ajuns cu chiu cu vai 3 grupe din care 1/3 din fiecare nu au calcat pragul pragul facultății. Dar restul cred că se descurcă OK. Acum intervine și discrepanța între ei. 70% lucrează de 1-2 ani ceea ce le oferă o experiență mult mai bogată (mai ales în programare). Alții știu lucrurile de bază (să folosești un design pattern, să știi ce-i ăla un framework chestii de genul) care cred că sunt suficiente pentru un entry level. Sau?

Nu mi foartă clară treaba că „nu s-au ținut de meserie”. Adică studiează într-un domeniu apoi fac altceva? Sau o fac la alt nivel?

#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
fac schim cu initiatorul topicului
dau bucale si 39 de ani pe 19 ( hai, 20 ) pe Iasi.

daca e cazul mai fac odata facultatea in Iasi.

se pune ?

#43
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013
Oricum s-a mers cam mult pe lângă subiect: Ce pot recomanda(aşa de prin viaţă) -> Strict de prin viaţă: Merită să vadă alt oraş, viaţa tot aşa trece.

Sunt persoane care sunt ataşate de un oraş, nu se pot muta, sunt triste în alte oraşe, nu îşi au locul, apoi sunt persoane care iubesc să vadă alte oraşe, alte persoane, să experimenteze viaţa de acolo.


Ca fapt divers: Am văzut că este diferenţa mare şi între oraşe aflate la 50km distanţa: Este o altă arhitectură, altă mentalitate: Oraş mai mare: Lume mai rece, oraş mai mic: lume mai caldă.

Mai încolo fiecare face ce crede el cu viaţa, eu nu m-am omorât după bani, am deja şi aşa prea multe probleme de sănătate să pot să visez că o să mor de bătrâneţe: Îmi place să mă plimb, să simt că trăiesc viaţa(o idee tot mai rară).


Nu zic că o să fie a mai plăcută experienţă(asta cu Bucureşti), dar măcar o să facă ceva diferit!

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Post[ady], on 03 mai 2013 - 10:44, said:

Nu mi foartă clară treaba că „nu s-au ținut de meserie”.
Au intrat la o facultate ca apoi sa nu practice meseria pentru care au optat. Nu s-au tinut de scoala in cauza.

#45
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,646
  • Înscris: 09.05.2008

View Post[ady], on 03 mai 2013 - 10:44, said:


Păi și la mine am fost în anul I 8 grupe mari. În anul 4 am ajuns cu chiu cu vai 3 grupe
La mine, din 28 de dobitoci, doar 5 am sustinut examenul final.
Si e din ce in ce mai rau.
A ramas ca asistent unul care nu pricepea mare lucru, da' era constiincios si tocilar.
Lula mea, pe partea de inginerie suntem mancati.
Nu vorbesc de IT.
Ci de Constructii, Instalatii, Petrol si Gaze, Minerit.
Mda, stiu, domenii comuniste si invechite, da' fara care nu ai cum produce o tastatura.

Edited by futurist, 03 May 2013 - 11:03.


#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostJesssica, on 02 mai 2013 - 23:57, said:

@Ady, Mi se pare un oras linistit si eu tocmai contrariul il caut. Adica am inteles ca oamenii sunt calmi, asezati fata de zbuciumul capitalei si tocmai de asta mi se pare locul potrivit pentru planurile de a-mi trai viata dupa 40 de ani (simple repere, nu-i batut in cuie). Acum, la 19, caut zbucium pe care simt ca Bucurestiul mi-l poate da cel mai bine.
Viata studenteasca din Cluj e cat se poate de intensa, pana la urma e orasul cu cei mai multi studenti pe cap de locuitor (a avut un maxim de 100.000 de studenti, care la 300.000 de locuitori e deja un sfert din populatie). Plus orasul cu cea mai activa viata culturala, cel putin din provincie (a facut un institut bucurestean o analiza, dar nu a luat in considerare Bucurestiul, oricum Clujul a iesit primul si era mult in fata Iasiului, Clujul avea un punctaj aproape dublu, gen 1.09 Cluj si 0.56 Iasi). Anul trecut, in topul international al cluburilor dance (djmag), Clujul avea primele doua cluburi din Romania, si erau sus in top. Daca ar fi un orasel linistit, cam greu sa aiba primele 2 cluburi din Romania, in fata Bucurestiului sau Mamaiei, nu crezi? Si nu e vorba de cum arata cluburile, ci de ce se intampla in ele, intr-unul din ele au mixat membrii din Depeche Mode sau Faithless, Dubfire, Boy George, etc. Alt club a organizat de curand petreceri unde au mixat Daddy G de la Massive Attack, Timo Maas, etc ... chestiile astea se intampla periodic.

Gandeste-te asa, anul asta ai la Cluj cel mai mare (ca public) festival de muzica din Romania (Peninsula) unde vin Kaiser Chiefs, Paul Kalkbrenner, Emir Kusturica, Dragonforce, NOHA (inca nu sunt anuntati toti), ai inca un festival mare de muzica electronica unde vin Morcheeba, Pendulum, James Zabiela, etc, mai este unul care e cel mai vechi festival de muzica electronica din Romania pe unde ai Cosmic Gate sau StereoMCs, ai concerte cu Vaya con Dios, Deep Purple, UB40, Patricia Kaas, Chris Norman, Buena Vista Social Club, Genesis (sau ma rog, unul din membrii cu orchestra din Berlin), baletul pe gheata din Sankt Petersburg sau orchestre celebre de muzica clasica din Viena vin cam in fiecare an, ai cel putin trei-patru festivaluri de film din care unul e de departe cel mai mare din Romania (TIFF), dar si al doilea cel mai mare festival de film e tot clujean (Comedy Cluj), ai cel mai vechi festival de muzica simfonica din tara plus diverse evenimente de la festivalul George Enescu, festival international Mozart, un festival de teatru international care deja e intre primele din Romania (Interferente, desi mai trebuie sa creasca ca sa ajunga Sibiul si ca buget si ca spectatori), festival international de jazz, doua opere de stat, teatru de club, festival de stand-up comedy, balul Operei, etc. Adica, ai de unde alege, de la clubbing pana la muzica simfonica, de la film de arta la stand-up comedy, indiferent ce iti place. Sau ai chestii gen Fabrica de pensule, pe unde activeaza artisti plastici "grei", care vand pe la licitatii internationale mai scump decat se vinde Grigorescu sau Tonitza ... sau o gramada de trupe rock actuale cunoscute clujene, gen Grimus, Luna Amara, Kumm, Urma, Desperados, Nightlosers. Adica e clar ca orasul e cat se poate de activ pe cam toate planurile.

Sigur, Bucurestiul e de 5-6 ori mai mare deci si mai multe evenimente (dar imprastiate pe un areal mai mare), insa nu stiu daca studentii nu se cam "pierd" in atata populatie, in Cluj simti ca e oras studentesc. Eu am simtit ca Bucurestiul are studenti doar cand eram aproape de vreo universitate/campus, dar nu stiu cum e sa fii student in Bucuresti. Hai la inceputul lui iunie in Cluj, in 7-8 iunie prinzi si TIFF si festivalul de pe Cluj Arena cu diverse concerte iar studentii sunt pe sfarsit de an scolar, si vezi daca iti place, aia e cea mai simpla solutie, mergi 2-3 zile si vezi care e atmosfera prin orasele respective. Tu stii exact ce vrei, la prima privire pare ca deja inclini puternic catre Bucuresti, desi cred ca nu ai inca suficiente date despre alternative.

#47
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013
Ai uitat să zici că mai contează şi ce fel de student eşti, sau ce om: Dacă eşti un om şters care nu o să se bucure de oraş, o să stea închis la pc, sau cu şcoală... Mai bine stai la tine în oraş şi faci economie la chirie, mâncare, transport.


Dacă eşti un om mai activ: Faci sport, mai o ieseala, mai o "alea alea" - Este recomandat oraşul, îţi mai faci o relaţie.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 11:07, said:

Sau ai chestii gen Fabrica de pensule, pe unde activeaza artisti plastici "grei", care vand pe la licitatii internationale mai scump decat se vinde Grigorescu sau Tonitza ...
Interesant, insa licitatii de genul cam depasesc bugetul unui student :)

View Postfuturist, on 03 mai 2013 - 11:02, said:

Nu vorbesc de IT.
Ci de Constructii, Instalatii, Petrol si Gaze, Minerit.
Mda, stiu, domenii comuniste si invechite, da' fara care nu ai cum produce o tastatura.
Nu stiu cat sunt de invechite insa in vest in domeniile alea se castiga adesea mai mult decat in IT

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 03 mai 2013 - 11:44, said:

Interesant, insa licitatii de genul cam depasesc bugetul unui student Posted Image
Proiecte gen Fabrica de pensule sunt interesante pentru studentii la arta (e o veche fabrica in care s-au facut ateliere artistice), oricum e o performanta pentru un artist roman contemporan sa vanda tablouri cu 140.000 de euro (cum face Adrian Ghenie de exemplu) si e si mai interesant ca s-au gasit oameni sa faca proiecte de genul asta si sa reuseasca sa promoveze arta plastica contemporana romaneasca. Nu stiu daca Bucurestiul are vreun proiect echivalent, stiu doar ca Ghenie e deja printre cei mai bine cotati artisti plastici romani contemporani (si nu e singurul clujean/absolvent de arta Cluj din top 5).

Edited by utopium, 03 May 2013 - 11:59.


#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKarhu, on 03 mai 2013 - 11:44, said:

Nu stiu cat sunt de invechite insa in vest in domeniile alea se castiga adesea mai mult decat in IT
Normal ca se cistiga mai mult ca in IT, cel putin mai mult ca in IT-ul "normal" de care lumea e plina. Oricum in ziua de azi nici ca mecanic auto nu mai poti lucra fara calculator, darmite ca inginer in orice meserie oricit ai vrea tu de "reala" asa ca pina la urma tot destul de multe ore la calculator inseamna.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 11:56, said:

...
Iar pentru cine nu-i student la Arte ce interes prezinta proiectul respectiv? Posted Image

Oricum, daca s-ar pune sa aleg intre a face o studentie la Cluj si una la Bucuresti (cunosc foarte bine ambele orase, la B. am si locuit 2 ani) as alege Clujul, e mai european si mai studentesc. Parerea mea...

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 03 mai 2013 - 12:02, said:

Iar pentru cine nu-i student la Arte ce interes prezinta proiectul respectiv? Posted Image
Pai nu stim de ce domeniu e interesata Jessica, asa ca lasam deschisa portita si pentru studentii la arte Posted Image Adica in momentul in care artisti care isi pot vinde tablourile dincolo la 140.000 de euro stau sa creeze la Cluj, pentru mine e un semnal ca li se ofera aici ceea ce au nevoie. Mai ales ca nu vand tablourile alea in Romania, logic ar fi sa mearga dincolo ... Sigur, Ghenie merge des dincolo, are si ceva atelier la Berlin, doar zic ca mie mi se pare interesant cand vad ca se dezvolta asa ceva in Romania. Ca sa poata atrage artisti (de succes), un oras trebuie sa fie suficient de dinamic si sa aiba public care sa-i aprecieze. De ce atragea Parisul pe la 1900 cei mai mari artisti ai lumii? Pentru ca gaseau acolo ce cautau si avea si public care sa-i aprecieze.

Edited by utopium, 03 May 2013 - 12:19.


#53
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

View Postutopium, on 03 mai 2013 - 12:18, said:

Pai nu stim de ce domeniu e interesata Jessica, asa ca lasam deschisa portita si pentru studentii la arte Posted Image Adica in momentul in care artisti care isi pot vinde tablourile dincolo la 140.000 de euro stau sa creeze la Cluj, pentru mine e un semnal ca li se ofera aici ceea ce au nevoie. Mai ales ca nu vand tablourile alea in Romania, logic ar fi sa mearga dincolo ... Sigur, Ghenie merge des dincolo, are si ceva atelier la Berlin, doar zic ca mie mi se pare interesant cand vad ca se dezvolta asa ceva in Romania. Ca sa poata atrage artisti (de succes), un oras trebuie sa fie suficient de dinamic si sa aiba public care sa-i aprecieze. De ce atragea Parisul pe la 1900 cei mai mari artisti ai lumii? Pentru ca gaseau acolo ce cautau si avea si public care sa-i aprecieze.
Și acuma atrage, doar că și-a mai pierdut din strălucire.


Cât despre aia care vând tablou cu 140 de mii de euro??? Cam cât la sută crezi că reușesc? Procentajul cred că este de 1-2 pe generație. - Ăsta pe toată țara.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Post----, on 03 mai 2013 - 12:32, said:

Cât despre aia care vând tablou cu 140 de mii de euro??? Cam cât la sută crezi că reuşesc? Procentajul cred că este de 1-2 pe generaţie. - Ăsta pe toată ţara.

Faptul ca un pictor vinde extrem scump un tablou, ca un fotbalist are contract foarte gras la echipa din localitate sau ca un manelist a facut intr-o noapte banii pentru un Mercedes nou, nu are foarte mare relevanta in alegerea orasului studentiei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate