Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Amadeus (1984)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ma surprinde ca celebrul film Amadeus regizat de inegalabilul Milos Forman nu figureaza inca  in lista din forum a filmelor clasice celebre. Din cate stiu Academia Americana de Film il considera printre cele mai bune 100 de fime facute vreodata, iar eu il consider CEL MAI BUN FILM facut vreodata,
Lasand la o parte cele 8 Oscaruri castigate filmul exceleaza la toate capitolele, muzica, costume, interpretarea exceptionala a actorilor, si cel mai spectaculos lucru care m-a impresionat este FIECARE rol se potriveste PERFECT actorilor distribuiti, lucru extreme de rar in lumea filmului.
Cei care l-au vazut isi pot exprima parerile pro si contra in acest topic, iar cei ce inca nu l-au vazut le recomand vizionarea lui, va va impresiona cu siguranta...

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, eu unul nu prea ma mir ca nu e prea cunoscut de marea majoritatea a tinerilor de azi. Cine se uita la "bubuiala in Bronx" +Bruce lee +altele asemanatoare nu are dotarea intelectula ca sa poata analiza un asemenea film.'
Iar faptul ce e despre un autor clascic de muzica clasica, nu despre un negru de culoare drogat sau discriminat, vai de el, saracutul, care nu fura masini ca sa alerge...contrbuie si mai mult la necunoasterea acestui film.. Ma rog e o faza cu furtul, de fapt inspirarea si prelucrarea, adica trecerea la ujn nivel superior, dar doar cine are o anumita cultura muzicala o re/cunoaste....
Aviz celor care se vor simti atinsi de randurile mele. Inainte sa imi umpleti frigideul cu carne macra, incercati sa va analizati macar o opera a maestrului WAM, in discutia de la "va place opere/opereta?"..

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Tocmai aici e buba ca nu trebuie sa fii un meloman pt.a intelege filmul, am cunoscut tineri(20-25 ani) carora le-a placut fara sa fie cunoscatori ai muzicii clasice...

#4
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Won 8 Oscars. Another 33 wins & 13 nominations.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0F8_qdd8iho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

˝Amadeus˝ de Milos Forman: aşa arată un FILM ARTISTIC.

Edited by eddingro, 11 June 2013 - 18:31.


#5
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Spre rusinea mea l-am vazut prima data acum o luna sau 2 pe tvr 2, este un film superb ! Este un film care lasa in tine ceva , este o amestecatura de umor , drama si tragic .
Am niste scene  care m-au impresionat : merge  muierea lui Mozart la Salieri  sa se culce cu asta ca sotu sa primeasca o slujba la curte :D si duce cu ea si cotele lui Mozart si le scapa pe podea vine Salieri si le ridica, si vede ca Mozart este atat de genial ca nu are nici o stersatura pe cote XD. sau cand il imita Mozart pe Salieri :))))) sau rasetele ale... :)) sau lucrul in comun... :((
  I tare bun filmu, prima data crezi ca vezi o comedia dupa care o da in drama si se termina tragic. Superb ! Merita vazut !

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, nu ai de ce sa iti reprosezi ca l-ai vazut de abia acum. Eu am citit despre inca 100 +1 filme care ar merita sa le vad, dar inca nu am avut bafta.
Altfel, asa-in viata..Mi-a zis cineva la majoritatea fetelor care apar pe la posturile tv comerciale prima proba e cea orala...Asa ca nu-i nimic nou sub soare..
Oricum filmul e remarcabil..

Edited by Prien, 25 May 2014 - 19:12.


#7
bascaabundentei

bascaabundentei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.09.2014
frumos

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zl-N2JleNeU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Pentru cei care  stiu maghiara si vor sa vada filmul va fi dat duminica seara pe la orele 9 la postul Duna tv ! :)

#10
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HrzWWH9Qrrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostValmont43, on 20 aprilie 2013 - 19:35, said:

Ma surprinde ca celebrul film Amadeus regizat de inegalabilul Milos Forman nu figureaza inca  in lista din forum a filmelor clasice celebre. Din cate stiu Academia Americana de Film il considera printre cele mai bune 100 de fime facute vreodata, iar eu il consider CEL MAI BUN FILM facut vreodata,
Lasand la o parte cele 8 Oscaruri castigate filmul exceleaza la toate capitolele, muzica, costume, interpretarea exceptionala a actorilor, si cel mai spectaculos lucru care m-a impresionat este FIECARE rol se potriveste PERFECT actorilor distribuiti, lucru extreme de rar in lumea filmului.
Cei care l-au vazut isi pot exprima parerile pro si contra in acest topic, iar cei ce inca nu l-au vazut le recomand vizionarea lui, va va impresiona cu siguranta...
Mi-amintesc acum ca eram pe picior de plecare , si nu ne dezlipeam de tv . Desi nu am vazut filmul de la inceput.  Misto film.

#12
UnBinevoitor

UnBinevoitor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.12.2021
Totusi, nu toata lumea vede lucrurile la fel!Posted Image Mai ales astazi, se observa ca lumea are aceasta nevoie.
https://www.bbc.com/...deus-gets-wrong
Mai sunt si alte filme despre acest compozitor, as spune mai pe gustul omului de astazi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate