Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PFA , I.I intrebari si raspunsuri (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#1
Oprisa

Oprisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2013
Deschid acest subiect  in sperata ca toti cei care au nelamuriri  despre PFA( persaona fizica autorizata ) sau I.I ( intreprindere individuala) sa gaseasca aici raspusurile dorite.

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
http://forum.softped...371-pfa-sau-ii/  Destul de stufos...

Edited by c14h3r, 17 April 2013 - 23:09.


#3
Oprisa

Oprisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2013
VIn si cu o probelma . Pt ca am accesat foduri europene prin PNADR masura 112 "instalrea tinerilor fermieri " Ca sa primesc finantare trebuie sa ma autorizez in I I . prin urmare am fost la registrul  comertului ca sa imi deschid intreprindere idividuala cu activitatea principala agrigultura mixta NU mai stiu ce cod CAEN mi-au pus  Am platit rezervarea de nume , am complectat niste folmulare tip  dupa dictaare .am lasat copia de buletin ,diploma, contractul de donatie  pe cladire si teren , am mai platit inca nu stiu ce taxe  (total  aproxiamtiv 250 lei ) si mi-au zis sa merg peste 5 zile dupa certificatul de inregistrare. Ce trebuie sa fac de acum incolo ? Ce obigatii am fata de stat  ., ce benificii ? Ce trebuie sa fac sa am drept mai incolo la  pensie , soamaj , concedeiu maternal?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cu certificatul de inregistrare mergi la finantele locale (ANAF) pt. luare in evidenta din punct de vedere fiscal, completezi o cerere. Daca nu esti dispus sa citesti codul fiscal si sa te ocupi de declarati & co atunci ia-ti un contabil pt. gestionarea acesor aspecte.

Edited by neagu_laurentiu, 18 April 2013 - 06:04.


#5
Oprisa

Oprisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2013
MS Posted Image   , Am vazut pe acest site   http://www.myaccount...ile-obligatorii acea declaratie de care ziceai . si am incercat sa citesc codul fiscal , nu am inteles mare lucru . La dimineata merg la finante .ms inca o data :)

#6
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,924
  • Înscris: 29.04.2006
daca imi fac II si sunt si angajat in alta parte, ce document trebuie sa duc la anaf pentru a fi scutit de pensie si ce s-o mai scuti?

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Nu trebuie nimic, apari automat ca fiind salariat. Daca, din greseala, iti baga pensie pe II fiind si angajat cu carte de munca, duci adeverinta de salariat.

#8
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,924
  • Înscris: 29.04.2006
perfect, ca sa nu mai stie si cei de la serviciu ca am deschis ii :D

#9
sebbyluc

sebbyluc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2007
Buna ziua,
Va rog cum se calculeaza 6.5% cass la un pensionar cu PFA profesii libere pe anul 2005/2006/2007/2008
Ce se adauga la venitul total realizat? Salarul minim pe economie pe toti anii acestia? Asa pretinde cass sanatate.
Va multumesc!

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postsebbyluc, on 19 iulie 2013 - 14:19, said:

Buna ziua,
Va rog cum se calculeaza 6.5% cass la un pensionar cu PFA profesii libere pe anul 2005/2006/2007/2008
Ce se adauga la venitul total realizat? Salarul minim pe economie pe toti anii acestia? Asa pretinde cass sanatate.
Va multumesc!

In 2013 pretind impozite pe 2005?

#11
liviudami13

liviudami13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 02.02.2013
Salutare,

Imi puteti spune si mie de ce acte am nevoie pentru infiintarea PFA?

Multumesc.

#12
hopyioana

hopyioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2013
Buna ziua! V-as ruga sa ma ajutati in lamurirea unei probleme. Daca am infiintat PFA cu activitate principala cultivare de legume (cod 0113) de ce mai am nevoie si de certificat de producator de la primarie?
Un domn de la garda financiara m-a intrebat cum justific eu cu PFA-ul ca sunt producator, daca nu am certificat de producator? Nu mai inteleg nimic. Practic ce activitate am dreptul sa desfasor cu acest cod?
Va multumesc anticipat!

Edited by hopyioana, 04 August 2013 - 17:53.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cu PFA-ul vinzi oriunde/oricui in lumea asta, mai putin in:

Quote

Art. 1 - (1) Certificatul de producător constituie actul doveditor al provenienţei produselor agroalimentare pe baza căruia acestea pot fi comercializate în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri stabilite de consiliile locale.
http://lege5.ro/Grat...i-de-producator

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2013 - 18:08.


#14
hopyioana

hopyioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2013
Multumesc pentru raspuns. Ce activitate am dreptul sa desfasor cu codul caen 0113? Pentru ce mai exista acest cod de cultivare legume daca eu mai am nevoie si de certificat de producator? De ce sa platesc doua impozite? (una pe pfa si una pe certificat?) Multumesc pentru implicare!

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
0113 - Cultivarea legumelor si a pepenilor, a radacinoaselor si tuberculilor

Cu PFA/II poti face asta si vinde la altcineva de acasa, la o alta firma, export etc. si oferi factura. Daca tu vrei sa vinzi numai la piata si unde mai scrie in legea amintita e alta poveste (de regula aici vin cei fara o forma de organizare iar acel certificat e un mod de autorizare).

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2013 - 12:45.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthopyioana, on 05 august 2013 - 12:36, said:

De ce sa platesc doua impozite? (una pe pfa si una pe certificat?)
Impozitul e unul singur: http://static.anaf.r...e_2013.htm#cap7

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2013 - 13:43.


#17
hopyioana

hopyioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2013
ok. multumesc!

#18
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
Am cateva nelamuriri in ceea ce priveste infiintarea si activitatea unei PFA:
1. in ce conditii se plateste CAS 31%? Sau 10%? N-am priceput prea bine care cum se plateste.
2. 31% din suma asigurata, asta ce inseamna? Care e suma asigurata? E stipulat vreun procent din venit? Cine o stabileste?
3. ce taxe se platesc "pe norma de venit" si "sistem real"?
4. in "sistem real", daca nu sunt platitor TVa, pot deduce cheltuieli?

Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate