Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Venitul Minim Garantat Neconditionat. Basic Income.

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#55
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Dincolo de doctrine (ca mereu se ajunge la capitalist, comunist) nu ai decat alternativa asta la un ultim razboi planetar.
Care daca are loc nici slaninosul cu 17 palate nu mai face cat o ceapa degerata...nucleara e a mai etatista lucratura. Si definitiva.

Slaninosul o sa inteleaga ca este ca la o operatie chirurgicala: scoate din avut 7 palate dar tot mai are 10 sa chiuie in ele.
10 e mai mult decat zero dar mai important nici nu ii sfaraie osanza pe caldaramul arzand intr-un foc nuclear.

7 miliarde au nevoie zilnic macar de o portie de haleala.
Canci joabe pe saturate, canci "la munca ba, nu la intans mana".
NU EXISTA...intr-un mod pur, intr-un mod simplu.

#56
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Capitalismul are o mare defectiune, care numai printr-o masura comunista poate fi fixata:
E vorba pe deoparte de supraproductie, si pe de alta parte, de sub-consum datorat saraciei. Bogatii nu mananca cu 10 guri, dar produc cu un angajat cat pentru 10.000 de oameni!

1. Ai campurile ingreunate de recolte, ai procesatorii de hrana ultrasuficienti, dar lumea moare de foame ca n-are bani, si producatorii arunca produsele agricole ca le vand in pierdere, si procesatorii dau faliment, si lumea in continuare moare de foame
2.... zeci de mii imobile de locuinte in orase stau goale, si sute de mii de oameni isi dau tot venitul pe chirie si stau inghesuiti sau fac navete mari, si altii nu isi permit nici macar atat.
3. Dau vagoanele pe afara de bumbac si s-au constipat viermii de la atata matese, de fibrele de plastic nu mai zic, ca rafinariile se inchid una cate una si oamenii nu au cu ce sa se imbrace, un costum costa azi cat costa pe vremuri cand era facut manual,
4. Companiile de apa stau cu teava sa plesneasca, companiile de caldura incalzesc mai mult pamantul decat cladirile, furnizorii de gaze scapa mai mult gaz in atmosfera decat mai tarifeaza, internetul, TVul, telefonia mobila, infrastructura e acolo de 20 de ani dar accesul la ea devine prohibitiv...
5 Trenurile au devenit mai scurte si tot-odata calatoriile deosebit de scumpe... unde sunt trenurile cu zeci de vagoane etajate si cate doua locomotive, cu un bilet atat de ieftin incat nici nu conteaza?

Edited by Josef_Mengele, 18 April 2013 - 10:09.


#57
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcuculili, on 18 aprilie 2013 - 08:18, said:

Dincolo de doctrine (ca mereu se ajunge la capitalist, comunist)
nu ai cum, si iata de ce:

View Postcuculili, on 18 aprilie 2013 - 08:18, said:

Slaninosul o sa inteleaga ca este ca la o operatie chirurgicala: scoate din avut 7 palate dar tot mai are 10 sa chiuie in ele.
Analogia e frumoasa, dar se rezuma la doctrina stangii.
In cazul nostru (AUI/VMGN - subiectul in dezbatere), eu vad lucrurile asa:
Cele 7 palate vor fi locuite de angajatii "slaninosului", care ii vor asigura o crestere a veniturilor cu 70%, deci toata lumea castiga.

Cum se poate ca toata lumea sa castige? Pe langa ce au spus Josef_Mengele (mai ales in #54) si altii, se castiga din cresterea gradului de valorificare a fortei de munca.

Daca toata lumea castiga, de ce nu se aplica? Din cauza conservatorismului si a dificultatilor de implementare. E nevoie de conditii speciale pentru ca proprietarul unei vile sa se decida sa o darame, pentru a construi o cladire mai mare.

Off topic: comunismul si capitalismul sunt ideologii (modele diferite de regim politic) si nu au de-a face cu subiectul. Intr-un regim nedemocratic, doctrina se confunda cu ideologia. Doctrinele propriu-zise functioneaza doar in cadrul unui regim pluralist (cel democratic) unde sunt mai multe si sunt perfect compatibile. Diferenta consta in preferinta pentru o anumita solutie din spectrul celor democratice, fara ca aceasta sa fie definitiva. Stanga si dreapta sunt cele doua jumatati ale spectrului doctrinar. In ciuda aparentelor, AUI/VMGN nu are caracter doctrinar, dar poate fi combatut de pe pozitii anti-democratice.

#58
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Oameni buni, decît să cereți să vi se dea de pomană, nu mai bine cereți să plătiți taxe mai mici și să vă rămînă mai mulți bani în buzunar?

Da, știu, munca e grea. :lol:

#59
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
sa le dea venit minim,cu conditia sa adopte un maidanez

#60
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postmufa, on 18 aprilie 2013 - 18:16, said:

Oameni buni, decît să cereți să vi se dea de pomană, nu mai bine cereți să plătiți taxe mai mici și să vă rămînă mai mulți bani în buzunar?
Da, știu, munca e grea. Posted Image
Eu as prefera sa am servitori de acei bani, tocmai ca sa pot munci mai mult la calculator si mai putin in gospdarie, adica sa faca fiecare ce stie mai bine. Iar cei care nu au de lucru sa nu stea degeaba din cauza constrangerilor pietei fortei de munca si ale legislatiei.

#61
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostJosef_Mengele, on 18 aprilie 2013 - 10:07, said:

Capitalismul are o mare defectiune, care numai printr-o masura comunista poate fi fixata:
E vorba pe deoparte de supraproductie, si pe de alta parte, de sub-consum datorat saraciei. Bogatii nu mananca cu 10 guri, dar produc cu un angajat cat pentru 10.000 de oameni!

1. Ai campurile ingreunate de recolte, ai procesatorii de hrana ultrasuficienti, dar lumea moare de foame ca n-are bani, si producatorii arunca produsele agricole ca le vand in pierdere, si procesatorii dau faliment, si lumea in continuare moare de foame
2.... zeci de mii imobile de locuinte in orase stau goale, si sute de mii de oameni isi dau tot venitul pe chirie si stau inghesuiti sau fac navete mari, si altii nu isi permit nici macar atat.
3. Dau vagoanele pe afara de bumbac si s-au constipat viermii de la atata matese, de fibrele de plastic nu mai zic, ca rafinariile se inchid una cate una si oamenii nu au cu ce sa se imbrace, un costum costa azi cat costa pe vremuri cand era facut manual,
4. Companiile de apa stau cu teava sa plesneasca, companiile de caldura incalzesc mai mult pamantul decat cladirile, furnizorii de gaze scapa mai mult gaz in atmosfera decat mai tarifeaza, internetul, TVul, telefonia mobila, infrastructura e acolo de 20 de ani dar accesul la ea devine prohibitiv...
5 Trenurile au devenit mai scurte si tot-odata calatoriile deosebit de scumpe... unde sunt trenurile cu zeci de vagoane etajate si cate doua locomotive, cu un bilet atat de ieftin incat nici nu conteaza?
Comunismul nu a rezolvat niciodata nimic pe planeta asta, doar a adus probleme. Capitalismul e perfect, nu a esuat total niciodata si nici nu o sa se intample.

Edited by MrReason, 19 April 2013 - 06:22.


#62
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View Postmufa, on 18 aprilie 2013 - 18:16, said:

Oameni buni, decît să cereți să vi se dea de pomană, nu mai bine cereți să plătiți taxe mai mici și să vă rămînă mai mulți bani în buzunar?
Da, știu, munca e grea. Posted Image

In ziua de azi, este un lux sa muncesti si sa fii platit. Asta se intampla pentru o mica fractiune norocoasa a populatiei. Taxele mici nu fac altceva decat sa-i favorizeze pe cei care au loc de munca, deci este discriminatoriu pentru cei care nu mai au nici o sansa de angajare.

View PostMrReason, on 19 aprilie 2013 - 05:58, said:

Comunismul nu a rezolvat niciodata nimic pe planeta asta, doar a adus probleme. Capitalismul e perfect, nu a esuat total niciodata si nici nu o sa se intample.
Esti off-topic. Eu vorbesc de o societate capitalista care sa aduca bunastare generalizata, ceea ce nu se intampla inca, dar se poate realiza daca se doreste. S-au poate deja s-a realizat in tarile nordice, doar acolo.

Edited by XORIAN_L, 19 April 2013 - 07:15.


#63
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat munca va fi facuta in mare parte de masini, asa ca eu nu vad ce ar putea face zecile de miliarde de oameni din vremea respectiva.
Sa zicem ca o parte mica din ei se va ocupa de realizarea si programarea acestora, dar restul.............. ?

#64
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Restul "să moară", conform dreptacilor.

Sau să nu plătească impozite și contribuții din veniturile pe care oricum nu le au. :)

#65
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2013 - 07:25, said:

Intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat munca va fi facuta in mare parte de masini, asa ca eu nu vad ce ar putea face zecile de miliarde de oameni din vremea respectiva.
Sa zicem ca o parte mica din ei se va ocupa de realizarea si programarea acestora, dar restul.............. ?

Deja se intampla acest fenomen. Insa somajul tehnologic este mascat (deocamdata) de "nepotism". Ca si in comunism exista somaj mascat, oameni angajati la stat sau in corporatii fara sa aiba efectiv de lucru, sau lucreaza ceva de forma fara a avea legatura cu productia. Daca s-ar elimina "nepotismul", s-ar ajunge la un somaj real de peste 50%.

#66
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostXORIAN_L, on 19 aprilie 2013 - 07:15, said:

In ziua de azi, este un lux sa muncesti si sa fii platit. Asta se intampla pentru o mica fractiune norocoasa a populatiei. Taxele mici nu fac altceva decat sa-i favorizeze pe cei care au loc de munca, deci este discriminatoriu pentru cei care nu mai au nici o sansa de angajare.
Inseamna cea mai mare parte a populatiei cu varsta/putere de munca traieste in lux. Posted Image Ca somajul e redus.

View PostXORIAN_L, on 19 aprilie 2013 - 07:15, said:

Esti off-topic. Eu vorbesc de o societate capitalista care sa aduca bunastare generalizata, ceea ce nu se intampla inca, dar se poate realiza daca se doreste. S-au poate deja s-a realizat in tarile nordice, doar acolo.
Capitalismul nu are cum sa aduca bunastare inclusiv pt. cei care nu vor sa contribuie la sistemul economic. Nu pe termen lung cel putin. Tarile nordice au avut si ele probleme de tot felul, doar ca fiind tari mici nu s-a mediatizat si nici nu exista internetul si mass media asta cretina si alarmista. Iar nivelul de trai in tarile nordice nu e nici pe departe cum isi inchipuie multi.

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2013 - 07:25, said:

Intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat munca va fi facuta in mare parte de masini, asa ca eu nu vad ce ar putea face zecile de miliarde de oameni din vremea respectiva.
Sa zicem ca o parte mica din ei se va ocupa de realizarea si programarea acestora, dar restul.............. ?

View PostXORIAN_L, on 19 aprilie 2013 - 08:58, said:

Deja se intampla acest fenomen. Insa somajul tehnologic este mascat (deocamdata) de "nepotism".
Se intampla pe dracu. Problema asta e iluzorie si ii macina pe unii de vreo 200 de ani de cand s-a inceput industrializarea. Iata ca populatia a crescut si lumea are de lucru mai mult ca niciodata.
Tehnologizarea nu elimina locurile de munca ci cel mult duce la anumite conversii profesionale. Adica dispar anumite tipuri de munci dar apar altele.

View PostXORIAN_L, on 19 aprilie 2013 - 08:58, said:

Daca s-ar elimina "nepotismul", s-ar ajunge la un somaj real de peste 50%.
Teoria conspiratiei.

Edited by MrReason, 19 April 2013 - 09:11.


#67
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMrReason, on 19 aprilie 2013 - 09:06, said:

Se intampla pe dracu. Problema asta e iluzorie si ii macina pe unii de vreo 200 de ani de cand s-a inceput industrializarea. Iata ca populatia a crescut si lumea are de lucru mai mult ca niciodata.
Tehnologizarea nu elimina locurile de munca ci cel mult duce la anumite conversii profesionale. Adica dispar anumite tipuri de munci dar apar altele.
Referindu-ne la Romania, o mai avea lumea de lucru prin Bucuresti.
Ma uitam la tara pe unde am niste pamant, o firma cu profil agricol lucreaza 1500 hectare cu 7 angajati si bineinteles cu ultimul racnet de utilaje agricole. Are niste tractoare care cica ar putea merge si singure (au gps). Restul oamenilor cam taie frunza la caini.
Acum 50 de ani aceeasi suprafata era lucrata de un sat intreg.
Peste 50 de ani nu stiu ce ar mai fi de satul acela, lucrurile se desfasoara intr-un ritm exponential.
Nu iau in calcul un razboi planetar, situatie in care s-ar schimba cu totul datele problemei.

#68
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View PostMrReason, on 19 aprilie 2013 - 09:06, said:

Inseamna cea mai mare parte a populatiei cu varsta/putere de munca traieste in lux. Posted Image Ca somajul e redus.

Capitalismul nu are cum sa aduca bunastare inclusiv pt. cei care nu vor sa contribuie la sistemul economic. Nu pe termen lung cel putin. Tarile nordice au avut si ele probleme de tot felul, doar ca fiind tari mici nu s-a mediatizat si nici nu exista internetul si mass media asta cretina si alarmista. Iar nivelul de trai in tarile nordice nu e nici pe departe cum isi inchipuie multi.

Se intampla pe dracu. Problema asta e iluzorie si ii macina pe unii de vreo 200 de ani de cand s-a inceput industrializarea. Iata ca populatia a crescut si lumea are de lucru mai mult ca niciodata.
Tehnologizarea nu elimina locurile de munca ci cel mult duce la anumite conversii profesionale. Adica dispar anumite tipuri de munci dar apar altele.

Teoria conspiratiei.

Exact, populatia cu putere si loc de munca traieste foarte bine in tarile dezvoltate economic. Insa cei care nu mai au loc de munca ajung in saracie, dupa ce se termina somajul. Iar locurile de munca, real productive, sunt din ce in ce mai putine.
Capitalismul (hard) aduce bunastare pentru cei care contribuie la sistemul economic, nu le da insa tuturor posibilitatea sa contribuie. Nu e suficient sa vrei, trebuie sa si poti.
Tarile nordice au PIB mare pe cap de locuitor, si sunt social-democrate.

Masinile ne-au inlocuit de la inceput doar ca forta fizica, nu si ca inteligenta. Dar acum incep sa ne concureze si la inteligenta, pentru ca puterea de calcul a speciei umane nu se dubleaza la fiecare doi ani ca la computere.
Conversia profesionala nu te ajuta, pentru ca sunt locuri de munca in scadere pe fiecare domeniu. Fac exceptie job-urile unde sunt necesari supradotati.
Nu este nici o conspiratie, vorbesc din ceea ce vad personal.

#69
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2013 - 09:26, said:

Referindu-ne la Romania, o mai avea lumea de lucru prin Bucuresti.
Ma uitam la tara pe unde am niste pamant, o firma cu profil agricol lucreaza 1500 hectare cu 7 angajati si bineinteles cu ultimul racnet de utilaje agricole. Are niste tractoare care cica ar putea merge si singure (au gps). Restul oamenilor cam taie frunza la caini.
Acum 50 de ani aceeasi suprafata era lucrata de un sat intreg.
Peste 50 de ani nu stiu ce ar mai fi de satul acela, lucrurile se desfasoara intr-un ritm exponential.
Nu iau in calcul un razboi planetar, situatie in care s-ar schimba cu totul datele problemei.
E perfect normal ce se intampla. Faptul ca inca exista multa lume ce lucreaza pamantul demonstreaza ca inca suntem o tara slab dezvoltata.
Agricultura nu e un domeniu in care sa lucreze foarte multi oameni, ci relativ putini si eficient. Peste 50 de ani in satul ala lumea nu o sa se mai ocupe de agricultura, ci de altceva. Asa cum s-a intamplat si-n vest.

#70
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMrReason, on 19 aprilie 2013 - 09:30, said:

Faptul ca inca exista multa lume ce lucreaza pamantul demonstreaza ca inca suntem o tara slab dezvoltata.
Pai am spus ca doar cu 7 angajati se lucreaza pamantul acela. Restul practica doar o agricultura de subzistenta (cultiva acolo 1 pogon, porumb, vie).
Eu nu ii vad pe oamenii aceia sa se reconverteasca profesional, de fapt nici acum nu stiu sa faca nimic, sunt niste betivi, au toate viciile posibile, sunt scursurile societatii. Nu mai e nici un pom pe marginea soselei, iau taiat pe toti iarna asta sa se incalzeasca sau sa vanda pe bautura. O parte din ei sunt in puscarie.
Primesc un ajutor social de 150 lei parca, doar daca nu au vaca, cal, sau ceva de genul asta.
Cei care mai erau capabili sa faca cate ceva au plecat in vest.

Copii lor sunt vai de capul lor, scoala e de forma. Copil in clasa a sasea nu stie sa socoteasca, l-am trimis sa isi ia suc si nu a stiut ce rest trebuie sa imi aduca inapoi.
Daca nu se obtinea eliminarea vizelor, eu nu stiu ce faceam cu inca 3 mil de someri.

#71
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2013 - 09:26, said:

. Are niste tractoare care cica ar putea merge si singure (au gps).



Bancul zilei.De la a avea gps pana la a merge dupagps e distanta lunga.GPS-ul civil are o toleranta de 30-40m indusa de militarii americani ca sa nu o foloseasca in aplicatii militare alti "prieteni".Iti dai seama ce servomecanisme babane ar trebui la un tractor de 150CP ca sa fie condus autonom?Nu mai zic ca sa tii plugul in brazda dupa brazda.

#72
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostAirbag, on 19 aprilie 2013 - 09:41, said:

Bancul zilei.De la a avea gps pana la a merge dupagps e distanta lunga.
Eu nu vorbesc prostii, am vorbit cu baiatul care lucreaza pe el, mai bea el cateodata dar nu m-a mintit.
Uite la o simpla cautare pe net:
http://prime.md/ro/n...ingure-2018485/

Cam tot o huiduma ca aia au si astia, roata din spate e mai mare ca mine (si am aproape 1,90m).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate