Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Faianta pe rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
lycurgos

lycurgos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.08.2009
Eu unul ,dupa experientele avute cu schimbul de faianta de pe pereti din gips-carton,nu as recomanda din urmatoarele motive:
- la decopertare cade si placa de gips-carton ,cheltuiala beneficiarului creste .In afara de viteza de lucru nu vad alt avantaj comparativ cu tencuiala clasica .
Alte placi gips-carton,alte cheltuieli,de care va scutiti de la bun inceput,daca sunteti in faza de constructie a casei .

#20
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
Bună ziua,
fiind deschis acest topic, aş dori să întreb următoarele referitoare la renovarea unei băi:

1.pt. a fixa placa rigips verde de peretele de cărămidă(am preferat metoda asta pt. a nu mai încărca cu mortar şi pt. a avea o planeitate mai uşor de obţinut), cu ce aş putea să-l mai prind pe lângă acele mămăligi din adeziv special, ca să reziste la greutatea placării cu faianţă ?

2. la peretele care dă în exterior există riscul ca în spatele rigipsului, fiind ceva  distanţă, să formeze condens ?

3. faianţa se lipeşte cu un adeziv special pt. rigips, ceva mai elastic parcă?( eu am luat deja ceva mai ieftin, AD5 de la Baudeman, nu ştiu dacă va face priză bună)

#21
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
1. pui profile de rigips sau sipci de lemn de diverse grosimi, prinse cu dibluri de perete.
pentru faianta pe rigips structura trebuie sa fie la 40cm nu 60!

2.da se poate face condens, mai ales daca ai pus polistiren pe perete.
pentru a se evita asta se monteaza o folie bariera de vapori imediat dupa placa.

3. cm 16/17(cam scump) isomat ak22/25 orice adeziv care este elastic, peste 50lei sacul.
pe rigips obligatoriu se da amorsi si dupa se placheaza

#22
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
Merci msn2,
1.am să pun şipci de lemn( de ele mă prind cu negrese sau holt-şuruburi pt. lemn ?)
2.n-am polistiren în exterior, nu agreez încapsularea în plastic...

#23
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
1.merg si negresele dar ceva mai multe.
2. daca nu ai vata sau eps nu mai e nevoie de folie.
dar cel mai sanatos este sa urmaresti umiditatea de la tine din camera, daca nu depaseste 65% nu o sa ai probleme cu mucegaiul.
cel mai bine sa fie pe la 45%

#24
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
umiditate va fi, pt. că e baie, iar iarna e mai greu cu aerisitul . Pe acel perete de la geam, am avut mucegai sub straturile de var, deci riscul este.

#25
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
atunci pune o bariera de vapori, alupz la dedeman e 1,4 mil sau folie de polietilena simpla.
si da pe perete si sipci cu o amorsa antimucegai inainte de a pune placile.

#26
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011
In primul rand Adeplast este o firma romaneasca fata de celelate, ceea ce automat implica si costuri de productie mai mici (mana de lucru, taxe, etc...) de ce crezi ca producatori de masini isi muta fabricile in tari estice? trebuie sa privesti lucrurile si din alt punct de vedere nu numai dpdv al pretului.

View Postmsn2, on 22 aprilie 2013 - 12:54, said:

Nu din gura, din tastatura...

Adeplast este o firma "low cost" pe piata noastra care ofera in primul rand un pret mai mic si dupa calitate.

eu am testat asta fara sa vreau , am facut sambata seara achizitii de 1 sac adeziv af-n 1 sac gletu meserie,ca doar asta avea la depozitu respectiv.
gletul a fost prost iar adezivul nu merita banii pt ce calitate avea.

Adezivi de calitate fac: Isomat, Mapei, Ceresit(ultimii doi cam scumpi pt ce ofera), sika(f scump dar bun).

Cum lipesc gresie si faianta o data la cativa ani(multi) prefer sa nu risc si sa apelez la adezivi buni mai ales pe un suport critic,cum este ipsosul.

Oricum mana meseriasului conteaza destul de mult, in sensul ca poate sa aiba si mama adezivului ca daca munceste prost tot o sa apara probleme.

Edited by olaroiu, 01 October 2013 - 13:58.


#27
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Eu nu am privit nimic, doar am constatat, pe pielea mea, ca adezivul de x lei e mai prost decat unul de aceeasi bani dar de la alta firma.

si nu la pret ma uit ca sa vad care e mai bun, uite: ceresit cm17 dupa mine e mult prea scump pentru performantele lui, in comparatie cu isomat ak22, care costa cam tot atat dar are o rezistenta finala aproape dubla si elasticitate superioara.

Edited by msn2, 01 October 2013 - 16:27.


#28
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011
Daca tot folosesti produse ISOMAT, ce zici,  AK 20 ii bun pentru lipirea placilor portelanate dimensiuni mari 50*100cm peste gresie. Interior
Merci.

Edited by olaroiu, 02 October 2013 - 07:24.


#29
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
O ADERENTA FINALA DE PESTE 1,75 N/MM spune multe, cm17 nu ajunge decat la 1,5 parca...

daca suportul de sub placile existente este de beton atunci poti sa folosesti ak20 sa lipesti peste ele, dar daca e vorba de trafic moderat.
la trafic intens eu as folosi ak22 minim.(binenteles pregatirea gresiei existente e obligatorie)

eu nu pun gresie, doar ca am schimbat la mine la casa vreo 3 echipe si m-am interesat de detalii, asa ca sfatul meu trebuie luat in seama din punctul asta de vedere.

Edited by msn2, 02 October 2013 - 08:14.


#30
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Stie cineva care este cel mai bun adeziv pentru lipirea faiantei pe OSB3?
M-ar interesa si pasii de urmat pentru eventuala pregatire a placilor de OSB.
Multumesc

#31
icoman

icoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.12.2006

 olaroiu, on 02 octombrie 2013 - 07:23, said:

Daca tot folosesti produse ISOMAT, ce zici,  AK 20 ii bun pentru lipirea placilor portelanate dimensiuni mari 50*100cm peste gresie. Interior
Merci.


Imi aduc aminte prin 2012 cand puneam gresie si palcam cu polistiren exteriorul pe osb, am pus plasa peste osb apoi adeziv de gresie cel mai ieftin,12,50 lei sacul ceva nemtesc, era ceva alb cu scris verde, super bun, am dat si peste polistiren iar cu plasa de armare, nici acum nu am finisat si este teapan peretele, inca am mai pus 3 cm de polistiren extrudat dur si mai am de pus. Initial am pus doar 5 cm de polistiren. casa 60% este din lemn cu osb si alt corp din bca cu grinzi din beton, total 200mp, iarna nu depasesc 550 lei la gaz in lunile cele mai senzuale, ianuarie si februarie, in care intra si mancare si baile la 5 persoane (2 copii si 3 ad).

In casa tin termostatul ambiental intre 22 - 23 grade.

Pe ici pe colo am dat cu eco rahat de la adeplast si altii si nu e acelasi lucru, prost pe plasa de armare in anumite zone nu a prins cum trebuie... Nu prea am folosit cm-uri ca sunt exagerate la pret.

Atentie la glet, are un anumit mod de preparare, eu il fac cam tare, mai tare ca smantana si apoi il dau, cand eram incepator il faceam lichid de munceam 1 ora numai la 1 mp ... acum il amestec chiar 50% cu ipsos pentru suprafete mici sau pentru suprafete unde vreau sa fie mai dur si merge super rapid, si se intareste in maxim 10 minute .. deci ... trebuie pus repede pe pereti.

Adezivi aia scumpi cred ca sunt o fita.

Am pus un adeziv flexibil la gresie si nu pot da gauri in gresie ptr wc ca s-a spart gresia, desi am dat cu grija dupa 3 zile de uscare ... panarama de materiale si scumpe.

Doar ce am facut galfuri majoritatea din ipsos 2-3 cm grosime cu putin glet amestecat 10%, si la exterior si la interior si nu a crapt inca, nu stiu de ce se plang unii de ipsos ca mie mi se pare unul dintre cele mai bune materiale de astupat si corectat gauri ca sa nu mai zic de dat in loc de glet.

Edited by icoman, 19 November 2019 - 21:07.


#32
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 claz, on 06 decembrie 2013 - 21:44, said:

Stie cineva care este cel mai bun adeziv pentru lipirea faiantei pe OSB3?
M-ar interesa si pasii de urmat pentru eventuala pregatire a placilor de OSB.
Multumesc
Adeziv poliuretanic bicomponent MAPEI Keralastic / asta totusi nu te scapa , sa ai mare grija ca suportul sa fie totusi stabil nu facut " la misto " .... https://www.izotech-...-r2_-mapei.html

Edited by 3matrix, 19 November 2019 - 21:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate