Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

cum se calculeaza costurile unui demisol?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lautaru81

lautaru81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2013
salut,

vreau in toamna sa ma apuc de constructia unei case. Ideea este ca vreau un demisol de 100m2 si cam de 3m inaltime. As avea alocat pt asta(demisol) cam 15000eu. Casa va fi de 200m2, 100 parter plus 100 etaj.
Terenul este din argila impermeabila, din cate spun oamenii acolo, fara pic de nisip/pietris sa se scurga apa. Deci va trebui hidroizolatie serioasa.
Cam cum as putea estima costul demisolului fara sa am proiect, sa vad daca ma pot incadra in buget.  N-as vrea sa muncesc toata viata la o casa si nici sa platesc un proiest, apoi cand am sa-i fac un deviz sa vad ca este nerealizabil la banii mei...(maxim 50000eu la rosu)

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
De ce neaparat demisol ? De ce nu P+2 ? :huh:

#3
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
daca e din argila impermiabila se poate de facut drene pe teren care vor fi umplute cu petre si nisip. amplasamentul drenelor si a adancimii lor depinde de teren.

#4
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
300mp?
oh boy, zicea cineva bine ca romanii au mania marimilor mari!

#5
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
@lautaru81 , pt. cost , cel putin la manopera unii consturctori au preturi diferite pt. "sub pamant" fata de "pe pamant"
dar nu manopera te costa mai mult, ci materialele (beton aditivat, hidroizolatie, armare ... ce o mai fi nevoie)

"ochiometric", am observat ca pretul materialelor e cam de trei ori al manoperei,
dupa logica asta dar "vazut" invers ti-ar da o valoare orientativa:
- sa zicem la tine manopera 50eur x 100mp = 5000 eur
- si materiale inca de trei ori = 15000 eur,
- deci ai putea sa ajungi linistit pe la un 20000 eur.

daca reusesti sa faci undemisol de 100mp si 3m inaltime cu 15000 eur ma gandesc ca este chiar bine

#6
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011

View Postlawrence38, on 13 aprilie 2013 - 20:35, said:

De ce neaparat demisol ? De ce nu P+2 ? :huh:
Cred că omul nu vrea să folosească subsolul sau demisolul pentru locuit. Mă refer la faptul că nu va face dormitoare sau bucătărie acolo.

#7
lautaru81

lautaru81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2013
vreau sa fac o crama. 20 000 n-ar fi cu foarte mult, peste ce mi-am propus.  dar sunt prea multe necunoscute pentru mine. costul aditivelor pt betoane, al membranelor hidroizolante, cat fier beton intra, groapa, pamantul carat..

#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Mana de lucru e mai scumpa....si sapaturile....la materiale ai sanse sa le bagi si daca nu faci subsol. Adica bagi cam 60% din materiale in pamant fara sa ai subsol!

Edited by BodCasa, 13 April 2013 - 22:04.


#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View Postlautaru81, on 13 aprilie 2013 - 20:04, said:

Casa va fi de 200m2, 100 parter plus 100 etaj.
..........
Cam cum as putea estima costul demisolului fara sa am proiect, sa vad daca ma pot incadra in buget.  N-as vrea sa muncesc toata viata la o casa si nici sa platesc un proiest, apoi cand am sa-i fac un deviz sa vad ca este nerealizabil la banii mei...(maxim 50000eu la rosu)
Mergi mai departe, Fa proiectul iti ajung banii pentru ce vrei sa faci. Nu poti estima fara proiect, caci n-ai de unde stii cum va arata structura casei tale, depinde mult de compartimentari si alte cele.
Una costa un patrat de 10x10 doar cu pereti perimetrali, adica vreo 40ml de pereti si fundatii si alta costa pereti interiori de 3 ori mai lungi decat perimetrul casei, daca aceasta va fi intortocheata. Adica aia 40ml se pot dubla, tripla, in functie de ce compartimentari faci, din cauza asta e imposibil de estimat asa ceva.
Dar, ca idee, la un cost de 170 euro/mp ar trebui sa te incadrezi, daca dispui de bugetul prezentat mai sus.
Oricum, la 300mp o sa-ti intre in jur de 120-150.000 de euro pana la final, asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji de bani. Ei se vor duce oricum si foarte repede.

#10
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View Postlautaru81, on 13 aprilie 2013 - 21:28, said:

vreau sa fac o crama. 20 000 n-ar fi cu foarte mult, peste ce mi-am propus.  dar sunt prea multe necunoscute pentru mine. costul aditivelor pt betoane, al membranelor hidroizolante, cat fier beton intra, groapa, pamantul carat..

Logica simpla: vrei cu 15000 euro demisol,n-ar fi o problema 20000 euro, casa de 300 mp, trebiue sa fie si un rest de bani pentru studiu geotehnic si proiectul complet cu deviz

#11
lautaru81

lautaru81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2013

View PostAstrul, on 13 aprilie 2013 - 22:47, said:

Mergi mai departe, Fa proiectul iti ajung banii pentru ce vrei sa faci. Nu poti estima fara proiect, caci n-ai de unde stii cum va arata structura casei tale, depinde mult de compartimentari si alte cele.
Una costa un patrat de 10x10 doar cu pereti perimetrali, adica vreo 40ml de pereti si fundatii si alta costa pereti interiori de 3 ori mai lungi decat perimetrul casei, daca aceasta va fi intortocheata. Adica aia 40ml se pot dubla, tripla, in functie de ce compartimentari faci, din cauza asta e imposibil de estimat asa ceva.
Dar, ca idee, la un cost de 170 euro/mp ar trebui sa te incadrezi, daca dispui de bugetul prezentat mai sus.
Oricum, la 300mp o sa-ti intre in jur de 120-150.000 de euro pana la final, asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji de bani. Ei se vor duce oricum si foarte repede.
cand am sa-i am..se vor duce. dar nu-i am acum. pana in toamna fac rost de 15-20, apoi Dumnzezeu cu mila. vreau sa termin demisolul, sa-l izolez bine si sa-l pun in conservare pana mai fac rost de ceva bani( un an-doi ). daca nu-mi fac bine calculele, am sa raman cu o piscina...ceea ce nu ma incanta deloc.

170eu/m2 manopera+materiale, hidroizolatie+ termoizolatie, spui?


@crispolux: bani de studiu geo si proiect mai gasesc, pana una alta sa vad ce proiect... cu crama sau fara crama...

Edited by lautaru81, 13 April 2013 - 23:21.


#12
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
La o adica, se poate face un proiect pentru toata casa, si apoi o varianta a acestuia fara "crama". Si apoi, prin comparartie, se poate alege Varianta optima. Ideea este ca trebuie vazut ce trebuie sa faci in cei 100mp, sa nu fie prea multi.

#13
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Din perioada in care "coceam casa", cautam oferte de pe la firme imi amintesc ca mai toate imi ofertau pretul/mp al subsolului/demisolului cu fix 50% mai mare decat un etaj normal.
Cea mai buna oferta era de 125E/mp. Ar veni 125x1,5x1,24=232.5/mp demisol. Pret material + manopera si contract cu garantie.
Oferta era orientativa, "de plecare" si implica ceva cresteri functie de teren si gradul de armare.

Edited by adinosh, 14 April 2013 - 10:35.


#14
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Pentru un sistem mixt structural pe partea de demisol , nu ai cum sa iesi la 50 % in plus fata de un nivel superior.
Adica , exteriorul portant (din pereti de beton armat) si interiorul pe cadre . Ganditi=va ca la o casa normala (fara subsol/demisol) cu fundatie continua si elevatie continua trebuie sa mergi in jos la 1 - 1.30 . Iar la un demisol ajungi pe la 2.20-2.30 . Adica in plus 1 m , dar scoti la diferenta cu sistemul de cadre de la interior , unde ai doar fundatie , fara elevatia interioara de la casa normala.
Deci , cand tragi linie ajungi la un plus de 20-25 maxim ..la cheltuieli/manopera/materiale. Dar , cum au mai zis si persoanele de pe aici , depinde si de forma si complicatiile arhitecturale ce pot aparea , si care urca/coboara procentul/pretul.

#15
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011

View PostmoldoveanuID, on 14 aprilie 2013 - 10:47, said:

Iar la un demisol ajungi pe la 2.20-2.30

Omul vrea inaltime libera 3m

@lautaru81 daca intentionezi sa ai si ceva sanitare in acel subsol (chiveta, toaleta...), cred ca trebuie sa studiezi in prealabil si problema asta. La adancimea de 3m e posibil sa apara oarece probleme...

#16
lautaru81

lautaru81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2013
@sebi: sper sa nu apara probleme. teoretic ar trebui sa sap vreo doi metri, iar unul sa ramana in afara. vreau sa pun vreo doua gemulete. Canalizarea la strada, este la 4m adancime.
tot sistemul de drenaj vreau sa=l devars in canalizare.
In jurul casei vreau sa las o portiune de pietris intre argila si peretele demisolului. trebuie pus vre=un material ceva, care sa preintampine infundarea tevilor de drenaj cu argila? Banuiesc ca pe parcursul a cativa ani, apa tot cara argila.


din cate vad din raspunsuri, ar trebui sa fie undeva intre 18-25000eu.
Din calculele mele: (10x10x0.4)x2=80m3 beton pt planseu si podea.
                               (10x3x0.4)x4= 48m3 beton pereti

un total de 128m3x285lei/m3(B250)= 36480lei/4.3=8500eu betonul- fara aditivi de impermeabilizare, fier, membrane hidroizolatoare, polistiren, groapa, pietris, manopera.
cat dintre celelalte materiale ar trebui sa intre?

#17
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View Postsebidamian, on 14 aprilie 2013 - 11:03, said:


Omul vrea inaltime libera 3m

@lautaru81 daca intentionezi sa ai si ceva sanitare in acel subsol (chiveta, toaleta...), cred ca trebuie sa studiezi in prealabil si problema asta. La adancimea de 3m e posibil sa apara oarece probleme...

lamuriti-ma si pe mine adincime de 3 m, parca era vorba de demisol, cel putin ferestre cu vedera afara peste cota terenului, ecuatie cu multe necunoscute incontinuare.

#18
lautaru81

lautaru81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2013
demisol,  3 metri inaltime. cam un metru va fi peste cota terenului pentru a pune ferestre, pt putina lumina si aerisire. Vor ramane 2 metri de sapat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate