Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dezvoltatorii software si hardware sunt provocati sa se intreaca la Raspberry Hack

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Oana_Cojocaru

Oana_Cojocaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2012
Hackathon.ro organizeaza un nou concurs pentru pasionatii de tehnologie. Acestia sunt invitati sa participe la competitia Raspberry Hack, un eveniment unic in Romania, care consta intr-un maraton de 24 de ore de dezvoltare hardware si software pe cel mai mic computer din lume, Raspberry Pi. Competitia va avea loc in perioada 20-21 aprilie in Bucuresti si va include premii totale in valoare de 3.500 euro.
Participantii la acest eveniment sunt asteptati sa dezvolte proiecte de hardware sau de software prin intermediul dispozitivului Raspberry Pi, un minicomputer de marimea unui card de credit, capabil sa ruleze un sistem de operare.
Raspberry Hack va avea loc la Crystal Palace Ballrooms, in Bucuresti. Evenimentul va incepe sambata, 20 aprilie, la ora 10:30. Participarea este gratuita, iar persoanele interesate se pot inscrie pe site-ul www.hackathon.ro, individual sau in echipe de cate maximum patru membri.
Mai multe informatii poti gasi pe site-ul www.hackathon.ro si pe pagina facebook.com/hackathon.ro.

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOana_Cojocaru, on 11 aprilie 2013 - 11:33, said:

Hackathon.ro organizeaza un nou concurs pentru pasionatii de tehnologie.
Foarte frumos.

View PostOana_Cojocaru, on 11 aprilie 2013 - 11:33, said:

Participantii la acest eveniment sunt asteptati sa dezvolte proiecte de hardware sau de software prin intermediul dispozitivului Raspberry Pi, un minicomputer de marimea unui card de credit, capabil sa ruleze un sistem de operare.
De parca "pasionatii de tehnologie" de mai sus nu stiu cu ce se mananca povestea...

#3
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Frumos. Pacat ca nu stau aproape de Bucuresti :(

#4
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Mai intai ar trebui sa organizeze niste cursuri de programare in ASM pentru Raspberry si apoi ar trebui sa organizeze concurs de hacking. Au zis ca e open souce, dar in realitate BIOS-ul si functiile video sunt patentate, si nu sunt afisate nicaieri.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 06:32, said:

Au zis ca e open souce, dar in realitate BIOS-ul si functiile video sunt patentate, si nu sunt afisate nicaieri.
BIOS-ul n-are treaba in poveste, poate fi ocolit (si asta se intampla demult). Apoi Linux-ul cum ruleaza daca nu stie sa faca apelul ? Trage un ochi prin el.

#6
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 06:32, said:

Mai intai ar trebui sa organizeze niste cursuri de programare in ASM pentru Raspberry si apoi ar trebui sa organizeze concurs de hacking. Au zis ca e open souce, dar in realitate BIOS-ul si functiile video sunt patentate, si nu sunt afisate nicaieri.
Nu mai e chiar asa: http://www.raspberry...-from-broadcom/
Si in plus, de ce ASM? Pana si pe un Arduino programezi in C. Poti programa pe RPi aproape in orice  limbaj si orice tehnologie, ca pe un desktop de altfel.

#7
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

View Postneagu_laurentiu, on 01 iunie 2014 - 10:13, said:

BIOS-ul n-are treaba in poveste, poate fi ocolit (si asta se intampla demult). Apoi Linux-ul cum ruleaza daca nu stie sa faca apelul ? Trage un ochi prin el.
Sa nu-mi spui ca merg suntati vreo doi pini si sare direct la MBR-ul de pe SD Card. Daca stii ceva ce eu nu stiu....spune. Toarna tot. :D
Asa am zis si eu cu Linuxul, pana cand mi-a explicat unu mai bun ca mine ca doar apelarea functiilor e data la liber, dar nu si functiile de OpenGL sunt la liber. Un fel de ...Apelezi bibliotecile de functii, dar nu-ti spune ce functii sunt in ele, deci nu poti sa le programezi in ASM, ceva de genul asta.
Bineinteles ca m-am gandit si la varianta Reverse engineering pentru functiile video, dar cica-i un fel de hacking si... nu mi-ar surade sa zambesc de dupa gratii. :P
Totusi nu inteleg o chestie: exista unii care au facut un joc pentru Rpi numai in ASM. Aia cum plm l-au facut  si nu fac parnaie?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 10:48, said:

Sa nu-mi spui ca merg suntati vreo doi pini si sare direct la MBR-ul de pe SD Card.
Nu ai inteles. BIOS-ul isi face treaba lui si-ti sare la MBR dar de acolo tu nu mai ai nevoie de nici o functie de la el pentru ca poti via memory-mapped sau direct sa comunici cu dispozitivele (daca le stii documentatia). Sistemele de operare de azi nu mai folosesc functiile BIOS-ului, MS-DOS era dependent de ele.

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 10:48, said:

dar nu si functiile de OpenGL sunt la liber
Nici nu-i nevoie. Tu vrei sa redescoperi roata ? Apoi ce producator de chip-uri video a facut publice astfel de detalii ?

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 10:48, said:

Apelezi bibliotecile de functii, dar nu-ti spune ce functii sunt in ele, deci nu poti sa le programezi in ASM, ceva de genul asta.
Ba ASM inseamna si apel de functie. E tot ASM.

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 10:48, said:

Bineinteles ca m-am gandit si la varianta Reverse engineering pentru functiile video, dar cica-i un fel de hacking si... nu mi-ar surade sa zambesc de dupa gratii. Posted Image
Multe drivere din Linux sunt obtinute prin reverse. Si nu s-au dranjat prea multi, pana la urma si-au vandut hardware-ul.

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 10:48, said:

Totusi nu inteleg o chestie: exista unii care au facut un joc pentru Rpi numai in ASM. Aia cum plm l-au facut  si nu fac parnaie?
Ti-am spus, ASM inseamna si apel de functie, nu doar lucrul direct dupa specificatiile producatorului.
Codul de mai jos nu-i stirbit cu nimic:
.386
.model flat,stdcall
option casemap:none
include \masm32\include\windows.inc
include \masm32\include\kernel32.inc
includelib \masm32\lib\kernel32.lib
include \masm32\include\user32.inc
includelib \masm32\lib\user32.lib
.data
MsgBoxCaption db "An example of Cancel,Retry,Continue",0
MsgBoxText db "Hello Message Box!",0
.code
start:
invoke MessageBox,
   NULL,
   addr MsgBoxText,
   addr MsgBoxCaption,
   MB_IConerror OR MB_ABORTRETRYIGNORE
.IF eax==IDABORT
  ; Abort was pressed
.ELSEIF eax==IDRETRY
  ; Retry was pressed
.ELSEIF eax==IDCANCEL
  ; Cancel was pressed
.ENDIF
invoke ExitProcess,NULL
end start


Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2014 - 11:04.


#9
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

View Postedy_3dz, on 01 iunie 2014 - 10:21, said:

Nu mai e chiar asa: http://www.raspberry...-from-broadcom/
Si in plus, de ce ASM? Pana si pe un Arduino programezi in C. Poti programa pe RPi aproape in orice  limbaj si orice tehnologie, ca pe un desktop de altfel.
Pentru mine in HEX e floare la ureche, in schimb in C, imi vine sa-mi tai venele de doua ori pe secunda macar. :) Stiu, ar trebui sa fie invers, dar la olteni e totul pe dos, nu stii? :D
Link-ul ala, l-am mai citit, dar e ... semi-open source. Parca zice ceva de driver de linux BOB? Eu nu stiu ce-i ala Linux si C. Cand mi-am facut primul sistem de operare pe discheta, pe x86, l-am programat in Debug.
Acuma folosesc HxD Hexeditor, pe Windows, ca sa programez un sistem de operare pentru Raspberry Pi. De facut tot il fac pana la urma, dara daca aveam si functiile exacte de video, il faceam sa mearga de 11 ori mai repede, ceea ce , pentru un server, se simte, nu?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 11:00, said:

Pentru mine in HEX e floare la ureche
Stim, tu esti extraterestru. Productivitate ai ?

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2014 - 11:07.


#11
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

View Postneagu_laurentiu, on 01 iunie 2014 - 11:07, said:

Stim, tu esti extraterestru. Productivitate ai ?
Da cum sa nu. Luna asta l-am depasit pe domnul melc. Vad in zare si-o broasca testoasa. Pana luna cealalta o depasec si pe asta.
Dar ce, e graba? Sunt dispus sa astept si-o viata ca sa-mi ating scopul.
PS: bucata aia de cod ASM apeleaaza bucati de cod din Windows, iar eu nu vreau sa am cod de Windows, Linux sau ceva de genul. Stii cumva vreun Assembler gen Debug, dar pentru Raspberry Pi? dica sa fie usor de folosit si de instalat, de asta am zis gen Debug.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Am dat codul ala ca exemplu de ASM peste un sistem de operare, nu pentru altceva.
Vezi microcontrolerul din Raspberry Pi, te duci la producator si acolo ai toata documentatia si instrumentele.
Pe de alta parte, Raspberry Pi a fost facut sa fie folosit impreuna cu un sistem de operare.

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2014 - 11:40.


#13
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Uite la ce ma referȘ
http://forum.softped...e-raspberry-pi/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate