Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Brasov - Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
In Germania, daca vrei sa mergi mai mult pe autostrada pana la Osnabruck, megi Wurzburg-Kassel-A40 spre Dortmund/Unna si la intersectia cu A1, mergi spre Osnabruck-Bremen.

E mai lung cu vreo 30 de km, dar e muult mai rapid, plus ca ocolesti Bielefeld si nationalele ( @Pengoon - na ca eu am trecut prin Bielefeld, deci exista Posted Image  )

#20
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postfezo, on 11 aprilie 2013 - 20:26, said:

Recomand aceasta ruta, deoarece trecind pe tentativa de autostrada de la Cluj, ocolesti trei orase si economisesti aproximativ o ora si niste nervi.

deci recunosti ca e utila bucata aceea de autostrada, ocolesti trei orase si scutesti cam o ora...     dar na... da bine sa o numesti tentativa  Posted Image

#21
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

View Postadipelcz, on 12 aprilie 2013 - 10:23, said:

Dupa 400+ km de drumuri cu o banda pe sens in RO, cred ca deja ar fi prea mult sa continui la fel si in Ungaria.

Majoritatea oraselor au centura, nu trebuie sa treci prin ele, drumul este drept, poti depasi in voie. In unele locuri ai doua benzi si limita de viteza este 110 km/h. Nu poti compara cu ce este la noi.

View Postrexkroki, on 12 aprilie 2013 - 18:25, said:

deci recunosti ca e utila bucata aceea de autostrada, ocolesti trei orase si scutesti cam o ora... dar na... da bine sa o numesti tentativa  Posted Image
E tentativa, deoarece nu duce nicaieri. Mai degraba as numi centura oraselor Cimpia Turzii, Turda si Cluj.

#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postadipelcz, on 12 aprilie 2013 - 10:48, said:

Da, stiu sentimentul. E cam la fel cand vin din Bulgaria de undeva din sud si trec pe la Vama Veche. Dupa 450 km parcursi pe drumuri bulgaresti si in RO pana la Constanta, cand te pui pe autostrada spre Bucuresti e un pic ciudat la inceput ca nu prea mai ai de facut decat sa tii drumul. Oricum, intentionez un "reset" de 1.5-2 h inainte de a trece in Ungaria (fiindca o sa fie ora pranzului, o sa opresc prin Arad / Timisoara / Oradea - in functie de ce decid pana la urma si o sa stau pe acolo ceva timp sa-mi revin si sa plec fresh la drum in Ungaria.

Despre drumurile din RO, nu ma solicita asa tare pentru ca in general merg relaxat (nu stau lipit de orice masina din fara sa depasesc, nu merg foarte repede, pastrez distanta fata de masina din fata). In felul asta nu imi intind nici concentrarea nici nervii la maxim. Sunt obisnuit cu drumurile din RO. In ultimii ani am batut tara in lung si-n lat si drumuri de 4h / 250km le fac fara probleme fara sa fac nicio pauza. Cu pauze, deja e relaxare.

La TM/Oradea am fost ultima data acum 2 ani. Vroiam sa aflu de la persoane care au fost prin zona mai recent cum (mai) sunt drumurile, cum e cu vama si cu partea de dupa granita cu Ungaria.

Eu sunt din Tm, pana-n vama la Cenad am fost saptamana trecuta, drumul s-a stricat destul de rau, e plin de gropi, daca esti pe lumina le poti evita. Vama, goala mai tot timpul. Imediat esti la mako, deci pe autostrada. vigneta de Ungaria o poti lua, cum stii, din Mol din Romania. Drum bun.

#23
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdenky, on 13 aprilie 2013 - 08:36, said:


Eu sunt din Tm, pana-n vama la Cenad am fost saptamana trecuta, drumul s-a stricat destul de rau, e plin de gropi, daca esti pe lumina le poti evita. Vama, goala mai tot timpul. Imediat esti la mako, deci pe autostrada. vigneta de Ungaria o poti lua, cum stii, din Mol din Romania. Drum bun.

acum chiar m-ai facut curios sa ies cu motocicleta p-acolo sa testez cum stau bagajele pe ea cu amortizoarele astea noi enduro...

#24
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Deci TM sau Arad sunt oarecum similare (diferenta e de 10 km). O buna parte din drum e comuna (de la Brasov pana dincolo de Deva).

Deci cum sa fac pana la urma, merg pe la Timisoara sau pe la Arad?

Edited by adipelcz, 15 April 2013 - 22:13.


#25
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ocolesti prin timisoara, tine-o drept

#26
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Mai cere cineva pasaport la granita? Vreau sa ajung la Viena in vreo doua saptamani si nu am pasaport. Am fost anul trecut in GR si anul asta in BG cu buletinul da' aveam si pasaportul la mine de backup. Acum am pasaportul expirat si nu vreau sa am vreo surpriza de la un zelos...

#27
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Nu iti cere nimeni pasaportul pana la Viena.

#28
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare.
Trebuie sa ajung tocmai in vestul Germaniei la granita cu Olanda.
Cum vi se pare varianta:
-1 zi ajuns pana in Oradea si cazare acolo ptr prima noapte, relaxare la bai un pic seara
-2 zi -Vama Bors -traversat Ungaria si jumatate de Austria si cazare in Linz dupa Viena,  e oare prea mult ???
-3 zi - Passau - Germania pana la frontiera cu Olanda

E oare mai ok varianta cu Nadlac?

#29
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbbogdanmircea, on 26 mai 2013 - 07:33, said:

-2 zi -Vama Bors -traversat Ungaria si jumatate de Austria si cazare in Linz dupa Viena,  e oare prea mult ???
Borș – Linz - 680 km with 460 km on motorways  ... daca e mult sau putin asta doar tu poti sa spui, tu stii cit poti sa conduci "dintr-o bucata" ... Pt. mine (si nu mai sint la prima tinerete) e putin ... in urma cu 3 ani am facut "dintr-o bucata" Strasbourg – Timișoara, adica dublu distantei Bors - Linz.

PS - banuiesc ca vei merge pe autostrazi ... altfel s-ar cam schimba datele problemei.

#30
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Desigur ca pe autostrăzi vreau să merg
În România limita mea de condus ar fi un drum Iași Oradea
deci aproape 10 ore.
Nu știu cât de obositor poate sa fie comparativ pe autostrada timp de 8 ore.
Ideea ca ieșind prima oara din tara (cu masina) nu vreau sa ma
forțez nici eu și nici mașină.
Si cum e imposibil sa fac toată bucata Oradea Aachen într-o singură zi nu are rost altfel.
Acum întrebarea este dacă se merită ocolul prin Nădlac doar pentru a intra mai rapid pe autostradă
În Ungaria comparativ cu Borș și mers pe drumurile lor până
începe autostrada.

#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbbogdanmircea, on 26 mai 2013 - 11:33, said:

nu vreau sa ma forțez nici eu și nici mașină.
Cu ce masina mergi ?

View Postbbogdanmircea, on 26 mai 2013 - 11:33, said:

întrebarea este dacă se merită ocolul prin Nădlac doar pentru a intra mai rapid pe autostradă În Ungaria comparativ cu Borș și mers pe drumurile lor până începe autostrada.
De la Oradea sa vii la Nadlac ???  N-are rost ... daca vrei sa ajungi cit mai repede pe autostrada alegi varianta pe linga Debretin.

PS - de la Iasi la Oradea pe unde vrei sa mergi ?

Edited by adrian_r5, 26 May 2013 - 13:53.


#32
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ok deci masina e un Golf 4 break, 1.9 TDI, ar trebui sa mearga fara probleme cu 130 constant.
Deci m-am lamurit, din Bors ar fi doua variante:
-prima ar fi acele drumuri europene 250 km pana in apropiere de Budapesta, din ce vad limitarile sunt 80 la ora si 50 la ora?
Viamichelin arata in mph orice ai seta acolo din ce vad. Cam cate ore se fac in realitate din Bors si pana langa Budapesta? Viamichelin arata 3h54min
-a doua ar fi acea ruta care urca spre Debrecen si apoi autostrada, 300 km din care vreo 80 pe europene si restul autostrada. Viamichelin arata 3h41min

Pe Viamichelin par sa fie aproximativ egale ca si timp, deci conteaza si care este mai simpla si mai putin stresanta. Astept parerea voastra.

Spre Oradea o sa vin sau prin Tg. Neamt-Toplita-Reghin-Tg Mures-Cluj daca plec din Iasi fie exista posibilitatea sa plec din Suceava si in acest caz o sa vin prin Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Cluj . Ultima varianta am mai facut-o de 2 ori.

Orice sfat este binevenit, de exemplu de unde as putea sa rezerv ceva hotel in Oradea la iesirea spre Bors, daca aveti recomandare ceva cu parcare , si alt hotel in Linz.
Am vazut ca se poate rezerva de pe viamichelin direct, dar daca aveti ceva recomandare e si mai bine.

#33
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
De la Iasi la Oradea o sa fie cel mai solicitant.
Parerea mea e sa mergi pe la Vatra Dornei-Bistrita-Cluj, pentru ca e foarte bun drumul.
A doua zi,depinde cat de mult vrei sa te intinzi, dar o pauza e binevenita, daca nu vrei sa te chinui prea tare.
Ungaria o sa iti ia minim 4h30 iar Austria minim 3h30.Daca te mai opresti, mai faci o poza o sa iti ia ceva mai mult.
In Germania pentru ca o sa ai portiuni destule fara limita de viteza, o sa poti merge cat de repede vrei, dar mai putin de 6h30 pana la Aachen nu cred sa faci(de la intrarea in germania evident)
Sa nu uiti de vignete Posted Image

Drum bun!

LE Am vazut ca am postat cam in acelasi timp... :)
Legat de Ungaria eu merg tot timpul pe la Debrecen.Mi se pare muuult mai relaxant decat pe nationale unde sunt localitati, stai cu stres legat de radare etc...
Am mers odata si pe varianta nationalelor, dar m-am plictisit al naibii :)
Hoteluri nu stiu sa iti recomand in Linz pentru ca nu m-am oprit acolo...
In Oradea, cauta cu booking unde ai si o harta si vezi ce hoteluri gasesti la preturi decente.Oricum din oradea la bors ajungi imediat..
Legat de ruta prin Toplita stiu ca era cam prost drumul pe acolo, desi in mod normal pe ala l-as prefera si eu...dar nu daca e praf

Edited by moki, 26 May 2013 - 21:14.


#34
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Merci, atunci cred ca varianta prin Debrecen o sa fie, desi am si statie CB, dar nu cred ca o sa vorbeasca multa lume prin Ungaria.
In Austria am inteles ca sunt interzise statiile CB...

Am fost iarna asta frecvent pe ruta Iasi-Toplita si drumul a fost foarte ok, singura bucata nasoala e portiunea aia de drum de langa Petru Voda, dar sunt doar cateva sute de metri, in rest se fac cam 3.5 h din Iasi pana in Toplita daca nu ma insel.
In schimb nu stiu cum este drumul de la Toplita-Reghin-Tg. Mures-Cluj n-am fost niciodata pe aceasta ruta.
Ultima oara la Oradea am fost acum vreo 3 ani, daca au mai reparat anumite portiuni este foarte bine.

Acum citeam si topicul de vignete, daca se pot lua de la automate zebrapay ar fi perfecte, chiar o sa intru prin diverta sa vad daca exista asa ceva.

Cam care ar fi durata din Bors si pana in Nurnberg, am sanse sa fac intr-o zi bucata asta?
Am un prieten acolo si as putea sa ma cazez acolo.

#35
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Eu zic ca poti merge linistit pana la Nuremberg de la Bors.Sunt vreo 1000 de km, dar autostrazile te ajuta sa ii faci repede.. :)
Acum depinde cat iti face placere sa conduci, daca esti si cu altcineva in masina, etc...
Oricum, o sa iti ia macar vreo 10-11 ore sa ajungi de la Bors la Nuremberg si asta fara pauze prea mari...

Reghin-Tg.Mures chiar nu stiu cum mai e...dar daca tot mergi pe acolo o sa mergi si pe frumoasa autostrada Turda-Gilau :)
Daca te opresti la Oradea, oricum nu ai graba, asa ca daca e mai prost drumul, mergi mai incet si gata.

#36
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbbogdanmircea, on 26 mai 2013 - 21:08, said:

Viamichelin arata in mph orice ai seta acolo din ce vad. Cam cate ore se fac in realitate din Bors si pana langa Budapesta? Viamichelin arata 3h54min
-a doua ar fi acea ruta care urca spre Debrecen si apoi autostrada, 300 km din care vreo 80 pe europene si restul autostrada. Viamichelin arata 3h41min
N-am mers niciodata pe acolo pe autostrada spre Budapesta ... Singura data cind am fost in zona a fost in septembrie 2012 cind venind de la Kosice catre Timisoara am parcurs in sens invers traseul pe care l-ai parcurge daca ai merge de la Bors spre autostrada pe linga Debretin. Din ce imi aduc aminte drumu' e ok ... da' se merge prin sate si viteza medie o sa fie destul de mica. Personal daca ar fi sa aleg pe traseul asta as merge.

Edited by adrian_r5, 26 May 2013 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate