Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15234 replies to this topic

#14293
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Ar fi bine să discuți cu un proiectant întâi. Trebuie să îi spui ce izolație, ce ferestre, ce pretenții de temperatură ai, să vadă dacă merge doar IPAT sau nu.

În principiu, dacă centrala poate furniza apa la temperatura dorita pentru IPAT și dacă pui și un separator hidraulic și o pompă după el, nu-ți mai trebuie GPA. Dacă ai casa mai mică și eventual pe un nivel, poate se descurcă doar centrala.

Vorbește cu un proiectant.

#14294
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Salutari.
Imi incerc si aici norocul, poate primesc un raspuns mai rapid...
Care ar fi dimensiunea medie de luat in calcul pentru tot ansamblul instalatie electrica/sanitara,.. ,IPAT,..., parchet???
Trebuie sa prevad niste goluri de usi si sa nu stric toata treaba....

Multumesc mult.

#14295
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
eu am lăsat 19cm, din care 10cm a fost izolație.

#14296
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 catalin_barna, on 14 iunie 2022 - 21:21, said:

Salutari.
Imi incerc si aici norocul, poate primesc un raspuns mai rapid...
Care ar fi dimensiunea medie de luat in calcul pentru tot ansamblul instalatie electrica/sanitara,.. ,IPAT,..., parchet???
Trebuie sa prevad niste goluri de usi si sa nu stric toata treaba....

Multumesc mult.
Totul depiunde de stratul izolator. Dar hai sa zicem ca o medie ar fi undeva la 5 cm. Astfel, 5(izolator) + 5(sapa) + 1,5(finisaj) + 1(spatiu liber) = 12,5 cm. Insa, finisajul poate sa "muste" din tocul usilor, fara probleme, astfel un "gol" de 10 cm ar fi ok. Solicita celor cu usi(exterioare) sa monteze compensatoare(@Conu71 de pe aria de temopane ti poate explica).

Edited by scurt_pe_2, 15 June 2022 - 06:14.


#14297
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Completare:
La etaj poti avea un strat izolator mai mic, dar nu mai mic de 3 cm. Aceasta dimensiune data depinde si de cei care realizeaza sistemul de scurgeri/canalizare interior, presupunand ca ar sti cum sa realizeze montajul, astfel incat sa nu diminueze diametrul tevilor, dar nici sa incurce pe inaltime.

#14298
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Salutare, ma intereseaza parerea celor din domeniu cat si a celor care au comandat recent un sistem de incalzire in pardoseala, in ceea ce priveste oderta atasata. Cum vi se par preturile, exagerate, in linie cu piata...?

Attached Files



#14299
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Mie personal mi se pare o oferta "la misto" si mult exagerata.
Pt o casa de 100mp au pus doua distribuitoare a cate 10 circuite = 40.000 lei. De sanitare ce sa mai zic, e dezastru. Si asta fara ob sanitare sau montajul acestora.

#14300
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Ultima fiță

Attached Files



#14301
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Uuu, am 2 intrebari... Face fata centrala sa impinga pe atatea circuite fara pompa la distribuitor? Si, mai important, nu se facea cu teava pentru IPAT, dintr-o singura bucata???

#14302
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca iesea prea ieftin cu pex si instalatorul era platit cu ziua.

#14303
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Poate alimentează doar caloriferele.

#14304
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Chiar si-asa, tot si-a batut joc de timp si bani.

#14305
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Mi-a ajuns si mie pompa de caldura aer-apa Samsung AE090RXEDGG/EU (unitatea externa de 9kW trifazata) + AE260RNWSGG/EU (unitatea interna cu boiler integrat de 260l si rezistenta de backup trifazata de 6kW).
Am incalzire in pardoseala parter+etaj cu termostat in fiecare camera, 2 distribuitoare dotate cu grup de pompare+amestec si electrovalve.
Care considerati ca ar fi cea mai buna metoda de conectare a pompei de caldura la incalzirea in pardoseala?
Intreb aici pentru ca am vorbit cu 3 instalatori si am obtinut 3 variante distincte si vreau sa ma documentez inainte de a alege una din ele.
Fiind vorba de incalzire in pardoseala complet automatizata, trebuie montat neaparat buffer pentru a evita erorile legate de debitul insuficient prin instalatie.

#14306
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Posty0z, on 21 iulie 2022 - 11:40, said:

Care considerati ca ar fi cea mai buna metoda de conectare a pompei de caldura la incalzirea in pardoseala?

Cu puffer de 200 de litri intermediar ,pentru protectia functionarii corecte a PDC !

#14307
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca trebuie descris putin "complet automatizata". Pe urma mai discutam. Un buffer e un plus in orice scenariu.

#14308
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Probabil foarte multe zone termostatate, care se inchid și se deschid fără nici o legătură una cu alta, ceea ce creează situații în care puterea minimă nu poate fi debitată. Presupun.


#14309
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca trebuie ca pompa sa fie controlata in functie de temp din buffer si restul sa mearga independent.

Edited by camsonat, 21 July 2022 - 13:51.


#14310
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Pai, am descris automatizarea: "Am incalzire in pardoseala parter+etaj cu termostat in fiecare camera, 2 distribuitoare dotate cu grup de pompare+amestec si electrovalve."
Deci se monteaza buffer intre pompa si incalzirea in pardoseala, asta mi-e clar, dar cate pompe raman? Un instalator mi-a zis ca ar fi bine sa anulam grupul de pompare si amestec si sa folosim doar pompa din unitatea interna a pompei de caldura, altul a zis ca pompele grupurilor de pompare si amestec raman pe loc, impreuna cu cea a pompei de caldura , iar ultimul a zis ca o sa am pompele de la distribuitoare, o pompa intre buffer si distribuitoare si pompa dintre unitatea interna si buffer, in total 4 pompe.
Care este configuratia optima?
70 mp parter, 65 mp etaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate