Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

E normal sa ia banii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTequilaHD, on 05 aprilie 2013 - 11:26, said:

Mie la fiecare adeverinta imi cere 20 lei, si plus de asta daca o gasesti 2 zile din 5 e bine....
Asta e Romania, trist..
Multumeste din inima guvernantilor nostri, se numeste coplata.

"25% dintre pacientii care sint acum internati la noi ar putea fi rezolvati ambulatoriu", a declarat prof.dr. Mihai Datcu, seful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul "Sf. Spiridon"" acolo se duc alti bani de pomana si asa mai departe, dar la stat se plang mereu ca nu sunt bani.

#20
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Am impresia ca voi credeti ca tot ce e legat de medicina e gratis. Ei bine, surpriza, si aici sunt oameni care trebuie sa manance, sa isi tina copii la scoala, etc. Cred ca e cazul sa iesiti si voi din comunism.

#21
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Adeverintele sunt spaga medicilor de familie.

View Post90210, on 05 aprilie 2013 - 18:39, said:

Am impresia ca voi credeti ca tot ce e legat de medicina e gratis. Ei bine, surpriza, si aici sunt oameni care trebuie sa manance, sa isi tina copii la scoala, etc. Cred ca e cazul sa iesiti si voi din comunism.

nu pot decat sa iti dau dreptate : si aici oamenii trebuie sa ia mita ca sa vanda anumite medicamente scumpe si de multe ori ineficiente.
Asta este, nu toti absolventi de medicina sunt niste genii, asa ca s-a inventat si pentru ei ceva sa manance si sa isi tina copii la scoala.

#22
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postcristalqw, on 05 aprilie 2013 - 18:46, said:

Adeverintele sunt spaga medicilor de familie.



nu pot decat sa iti dau dreptate : si aici oamenii trebuie sa ia mita ca sa vanda anumite medicamente scumpe si de multe ori ineficiente.
Asta este, nu toti absolventi de medicina sunt niste genii, asa ca s-a inventat si pentru ei ceva sa manance si sa isi tina copii la scoala.
:)
mda, sunt si indivizi de genul printre noi. habar nu aveam ca si oncologii fac bani :)

#23
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postpoadol, on 05 aprilie 2013 - 15:12, said:

, dar la stat se plang mereu ca nu sunt bani.

Pai nu sunt, dar asta deja nu mai e vina medicilor.

#24
afrondra

afrondra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2012

View Post90210, on 05 aprilie 2013 - 18:39, said:

Am impresia ca voi credeti ca tot ce e legat de medicina e gratis. Ei bine, surpriza, si aici sunt oameni care trebuie sa manance, sa isi tina copii la scoala, etc. Cred ca e cazul sa iesiti si voi din comunism.

Am impresia ca tu crezi ca serviciile medicale "de stat" se ofera gratis. Surpriza: fiecare om care are un venit trebuie sa cotizeze o parte din el "la sanatate". Zicea unu odata: decat sa li se opreasca banii din salariu, mai bine li s-ar da angajatilor in mana si sa se duca personal sa-si plateasca contributiile. Asa poate n-ar mai avea atitudinea de parca li s-ar oferi ceva gratis.

#25
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Atunci de ce plm mi se opreste bani din salariu pt asigurare medicala? Sa faca niste criminali p.. mare pe seama noastra?

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
A fost vreodata statul bun administrator ?

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 00:08.


#27
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSirius_B, on 05 aprilie 2013 - 19:01, said:

Pai nu sunt, dar asta deja nu mai e vina medicilor.
In realitate este si vina medicilor, evident ca ma refer la cei incapabili, care nu ar mai castiga bani frumosi de pomana cum o fac intr-un "sistem"  gresit, corupt, ineficient etc.

#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View Postperseu77, on 06 aprilie 2013 - 00:00, said:

Atunci de ce plm mi se opreste bani din salariu pt asigurare medicala?
Pentru ca tu cu banii tai tii in spate alti 4 asigurati (copii, pensionari) care nu platesc asiugurari dar care beneficiaza de majoritatea serviciilor medicale. Daca tu si eu n-am plati statul nu le-ar putea oferi aceste servicii ptr ca ei nu au venituri sau sint foarte mici, noi salariatii sintem aia de pe care iau 7 piei.

#29
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postafrondra, on 05 aprilie 2013 - 22:55, said:

Am impresia ca tu crezi ca serviciile medicale "de stat" se ofera gratis. Surpriza: fiecare om care are un venit trebuie sa cotizeze o parte din el "la sanatate". Zicea unu odata: decat sa li se opreasca banii din salariu, mai bine li s-ar da angajatilor in mana si sa se duca personal sa-si plateasca contributiile. Asa poate n-ar mai avea atitudinea de parca li s-ar oferi ceva gratis.
E si asta o idee, numai ca nimeni nu ar plati benevol. Nici macar eu :)

View PostRemicade, on 06 aprilie 2013 - 10:14, said:

Pentru ca tu cu banii tai tii in spate alti 4 asigurati (copii, pensionari) care nu platesc asiugurari dar care beneficiaza de majoritatea serviciilor medicale. Daca tu si eu n-am plati statul nu le-ar putea oferi aceste servicii ptr ca ei nu au venituri sau sint foarte mici, noi salariatii sintem aia de pe care iau 7 piei.
stai sa vezi ce va fi peste 30 ani, caci populatia imbatraneste, vom tine 7-8 in spate. Sau vom fi tinuti

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostTequilaHD, on 05 aprilie 2013 - 11:26, said:

Mie la fiecare adeverinta imi cere 20 lei, si plus de asta daca o gasesti 2 zile din 5 e bine....
Asta e Romania, trist..
Schimba medicul daca nu iti convine ca nu il gasesti. Eu am schimbat vreo 5 in cativa ani. La urma urmei tu il platesti din CAS-ul tau. Te duci la noul medic si te inscrii pe lista. Nici macar nu trebuie sa-l anunti pe cel vechi ca ai renuntat la serviciile lui. Eu m-am inscris la o policlinica particulara si e super OK. Il gasesc tot timpul ca are program nu vine cand are el chef, nu e coada ca se fac programari totul e civilizat si curat. Deh... policlinica privata nu de stat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate