Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pozitia Copilului (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
experimental90

experimental90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.11.2012
De ce toate filmele romanesti tre sa aiba sunet de cacat?

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

Quote

Mentalitatea asta invechita o pot intelege si accepta in cazul celor mai in varsta, oameni care au trait intr-o epoca plina de cenzura si trebuiau sa se multumeasca cu ce primeau, de unde si "reticenta" lor la tot ce e nou si iese din tiparele seci ce le-au fost impuse timp de decenii.

Nu trebuie sa te miri. 50% din aia peste 50%  din poporeni care il regreta pe Ceausescu aveau maxim 10 ani in 1989. Vreo 15% s-au nascut dupa '89 !
On Topic: Vad ca filmul asta e distribuit afara destul de bine. Am gasit in Hollywood Reporter vreo 5 articole plus referinte in legatura cu distributia si cu nominalizarea pentru Oscar la filme straine.

View Postexperimental90, on 10 august 2013 - 15:34, said:

De ce toate filmele romanesti tre sa aiba sunet de cacat?
Aici cam ai dreptate. Cred ca te referi la dialoguri si la sunetul inregistrat cu filmul nu la soundtrack ca ala se aude bine. Nu cred ca e o problema de captare a sunetului ci de post-procesare audio. Echipamentele de captare sunt standard in cinematografia mondiala. "Lavaliere" wireless si/sau microfoane de fond/ambient pentru spatii inchise.

Edited by edigee, 10 August 2013 - 15:46.


#39
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Referitor la sunet: tine foarte mult de tehnica de filmare aleasa - cand te plimbi cu camera dupa actori, intr-un apartament, incerci sa pastrezi sound-ul original (pentru realism).
La post-procesare s-ar putea obtine un sunet perfect, dar ar parea nefiresc: ar trebui refacuta partea audio fara ambient (alarme de masini, claxoane, latrat de caini, trecatori, etc...).
In plus, la noi se filmeaza in general fara filtre pe imagine si e oarecum normal sa se pastreze un sunet cat mai "rece", care sa contribuie la veridicitatea scenelor.

#40
experimental90

experimental90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.11.2012

View Postedigee, on 10 august 2013 - 15:40, said:

Aici cam ai dreptate. Cred ca te referi la dialoguri si la sunetul inregistrat cu filmul nu la soundtrack ca ala se aude bine. Nu cred ca e o problema de captare a sunetului ci de post-procesare audio. Echipamentele de captare sunt standard in cinematografia mondiala. "Lavaliere" wireless si/sau microfoane de fond/ambient pentru spatii inchise.
Cam am dreptate? Ce tot indrugi acolo? Voicile se aud la volum mic, in schimb se aude aeru.

#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asta e valabil nu numai la filme romanesti. Nici aia ce regleaza sistemele de sunet pe la multiplex-uri nu prea stiu sa-si faca treaba.
Mai este un aspect ,lumea e foarte obisnuita cu filmele subtitrate si nu mai e foarte atenta la dialog (in limba originala). Filmele romanesti avand o pondere destul de mica dau batai de cap spectatorului cand acesta trebuie sa fie cu adevarat atent la ce se vorbeste. E curios ca strainii n-au nimic de comentat in ceea ce priveste "calitatea proasta" a sunetului filmelor romanesti. In nici un review la ultimile filme premiate nu se specifica asa ceva.

Cat despre partea cu "indrugatul" o dau pe seama caldurii ,chiar lucrez in domeniu si stiu cu ce se mananca chestiile astea cu sunetul.

View Postexperimental90, on 10 august 2013 - 21:03, said:

Vocile se aud la volum mic, in schimb se aude aeru.

Unde? La tine acasa pe mediaplayer sau pe pc sau la cinema?

Edited by edigee, 10 August 2013 - 21:23.


#42
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006
Si eu am remarcat sunetul ciudat la filme romanesti.
La orice film american se aude perfect orice soapta, pe cand la cele romanesti ma chinui sa inteleg ce spun atunci cand vorbesc actorii ceva mai incet, eventual acoperiti si de sunete de fundal.

#43
experimental90

experimental90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.11.2012
Si eu daca filmez cu camera mea de fotografiat obtin sunet mai bun

#44
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Mulți lupi în piele de oaie se arătară...

Poziția copilului...în patru labe, fu..ut în cur de părinți!

Child`s pose - Poziția copilului (România, 2013) "Te fut în gură...mamă!"

În sfârșit s-a făcut un film despre cum  au ajuns unii dintre români să fie în calitate de părinți - nimic altceva decât demoni! Poziţia copilului vorbeşte cu emoţie, dar şi cu umor, despre relaţia dintre o mamă dominatoare, tiranică, şi fiul ei adult, parțial conștient de comportamentul anormal al mamei lui.

Poziţia copilului este un film despre traumele sufocării copiilor printr-o "dragoste" otrăvită, narcisică, și despre amprentele pe care le lasă părinţii asupra personalităţii copiilor. În acelaşi timp, filmul este o radiografie a "high-class-ului" românesc contemporan (cu aceleași apucături moștenite de sute de ani), făcând referire la traficul de influenţă şi la corupţia la nivel mic în instituţiile de bază ale societăţii şi extensiile acestora asupra întregului sistem socio-economic din România de azi.

Din asemenea familii poti ieși 3 categorii de copii:
1. Unii rebeli, care nu vor fi ca și părinții lor, dar care tot sfârșesc prin a-i iubi de aproape, în loc s-o facă de la distanță (cazul fiului din film care-i spune mamei, "te fut in gură")
2. Alții nu pricep nimic din regimul părintesc de teroare, dar aleg să se refugieze în  canale sau devin bolnavi psihici, cu insomnii rebele, atacuri de panica, diverse fobii, etc.
3. Alții însă ajung vipere ca și părinții lor, și-i veți găsi în funcții de judecători, medici, aleși ai neamului (politicieni), și nu vă vor face nici dreptate, nici nu vă vor trata, nici nu-și vor ține promisiunile. Și ce e hilar e ca unii ajung chiar psihiatrii (doctori de suflete) pentru plicul cu bani, sau psihologi / psihoterapeuti, și în loc să vă explice consecintele răutății / imoralității, vă vor jupui de bani fără a vă oferi nimic in schimb.

Mai apare și situația hilară, când cei din categoria (2), ajung pe mâna celor din categoria (3).

Credeți că lucrurile nu vor veni peste capul tuturor din cand in cand? S-a intamplat in decembrie 1989, se intampla in Siria, Egipt de 2-3 ani (și Libia). Credeti ca acolo cineva mai pricepe ceva, si anume ca răul general este suma răutății și perversiunii din fiecare familie? Nu, dar se măcelăresc între ei! Dacă noi nu eram în UE, acum am fi suportat un măcel general. Dar așa, neghina crește liniștită printre grâu. Până în ziua aceea...a sfârșitului, care o va arde cu foc!

Așa să rămână!

Edited by the_engineer, 04 October 2013 - 13:35.


#45
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Am vazut un film romanesc aseara, "Oameni si melci", 5 clase peste cacatul asta de "Pozitia copilului".

#46
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
L-am vazut si eu acum catev luni , mi s-a parut o porcarie .
Lucru ciudat , pt. ca fata de Andi Vasluianu care joaca impecabil orice rol am un respect aparte .
Si aici a jucat bine . Pacat de restul filmului .

#47
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
"Despre oameni si melci" e o povestioara usoara, pe alocuri idioata, cu Vasluianu si Monica Barladeanu evoluand mediocru.
Dar poate ca de asa ceva are nevoie societatea noastra la momentul asta: filme simplute, fara "atac" la neuroni si frumos impachetate.

#48
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostMocebon, on 04 octombrie 2013 - 14:11, said:

"Despre oameni si melci" e o povestioara usoara, pe alocuri idioata, cu Vasluianu si Monica Barladeanu evoluand mediocru.
Dar poate ca de asa ceva are nevoie societatea noastra la momentul asta: filme simplute, fara "atac" la neuroni si frumos impachetate.

Poate vrei sa spui "neuroni bolnavi". Acolo lucreaza "Pozitia copilului".

#49
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

Poziția copilului", MARELE CÂȘTIGĂTOR al Festivalului de Film de la NAMUR


"Poziția copilului", în regia lui Călin Peter Netzer, a câștigat premiul pentru cel mai bun film la Festivalul Internațional al Filmului Francofon de la Namur, iar Luminița Gheorghiu a primit trofeul pentru cea mai bună actriță.

Sursa: http://www.evz.ro/de...eo-1060537.html


Bai nene, sa le spuna cineva si strainilor ca filmul asta nu e bun, e plin de injuraturi, e "bolnav", etc... nu de alta, dar vad ca il tot premiaza in necunostinta de cauza.



#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ma alatur si eu!
Eu zic sa le scriem si alora din Academia americana de film care sa nu cumva sa faca la fel ca anu' trecut si sa bage filmul pe lista scurta de filme straine la Oscar. Eu recunosc ca m-am simtit profund frustrat in romanismul meu ortodox frumos si pur cand am vazut ca "balsfemia" aia de Dupa Dealuri a intrat anu' trecut pe acea lista.
Destul! Trebuie sa le deschida cineva ochii ,macar acum.

Edited by edigee, 05 October 2013 - 15:30.


#51
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostMocebon, on 05 octombrie 2013 - 14:11, said:

Poziţia copilului", MARELE CÂŞTIGĂTOR al Festivalului de Film de la NAMUR

Daca e la namur e bine
O sa mai ia un premiu la festivalul din turda sau giurgiu

#52
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai l-a luat p'ala de la Berlin nitel mai inainte.
Banuiesc ca ai auzit macar de Berlin (nu, nu e in Giurgiu, nu-l cauta pe harta judetului) si de festivalul de film de acolo.

#53
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Toate tampeniile pe care le intalnesc in fiecare zi sunt acolo, tot ce e mai rau in societatea romaneasca e acolo. Nu am nevoie de asa ceva, poate celor care nu sunt aici li se pare interesant, o incursiune intr-o lume complet straina dar eu...nu, sunt doar satul. A fost proiectat mai demult in Unirii la un festival de film, la final lumea nu stia ce sa faca, aproape nimeni nu a vrut sa aplaude si se auzea clar fiecare comentariu despre film. Nu erau foarte bune...

Edited by Ovidiu93, 06 October 2013 - 14:52.


#54
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Am încercat adineauri să mă uit la filmul ăsta şi n-am rezistat decât 10 minute.
Ce este cu stilul ăla de filmat atât de alert, cu cadrul care nu stă pe loc? E vreo chestie în treaba asta? Sau mi se pare mie că ăla de filmează n-are astâmpăr ((Sunt şi obosit, şi am şi băgat nişte beri).?
Întreb serios.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate