Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Pozitia Copilului (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

Attached File  pozitia-copilului-626554l-175x0-w-b6629fdf.jpg   13.9K   7 downloads


Quote

Poziția copilului vorbește cu emoție, dar și cu umor, despre relația dintre o mamă dominatoare și fiul ei adult.

Poziția copilului este un film despre traumele sufocării copiilor prin dragoste, despre amprentele pe care le lasă părinții asupra personalității copiilor. În același timp, filmul este o radiografie a "high-class-ului" românesc contemporan, vorbind despre trafic de influență și corupție la nivel mic în instituțiile de bază ale societății și extensiile acestora asupra întregului sistem socio-economic din România de azi.

De asemenea, filmul a castigat doua premii la festivalul de film de la Berlin.

Sper sa reusesc sa il vad cat mai curand.
Intre-timp sunt curios daca sunt pe aici persoane care au vazut filmul si ce parere aveti despre el ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MXjqkOudmBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#2
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
N-am reusit sa il vad, insa mi-a zis un prieten care l-a vazut ca si-a meritat Ursul castigat :)

#3
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
O infectie "made in Romania".

#4
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostBlancone, on 31 martie 2013 - 13:12, said:

N-am reusit sa il vad, insa mi-a zis un prieten care l-a vazut ca si-a meritat Ursul castigat Posted Image
Din trailer pare interesant.
Am vazut recent "Dupa dealuri" (asta chiar mi-a placut) si "Eu cand vreau sa fluier, fluier" si vreau sa vad cum e in comparatie cu astea doua.

View PostZorbaGrecu, on 31 martie 2013 - 13:14, said:

O infectie "made in Romania".
L-ai vazut ?
Mai exact, ce nu ti-a placut ? Povestea, actorii ... ?

Edited by Corupt, 31 March 2013 - 13:20.


#5
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostCorupt, on 31 martie 2013 - 13:16, said:

L-ai vazut ?
Mai exact, ce nu ti-a placut ? Povestea, actorii ... ?

Povestea, imaginea ce o arata, clasicele injuraturi riomanesti. O fi el bine realizat, dar eu m-am saturat sa vad numai injuraturi si jeguri care chipurile ne reprezinta. Pe unii poate, pe mine, nu. Si sunt si eu cetatean al acestei tari, nu crezi?
Daca asta-i arta cinematografica suprarealista romaneasca, ma  p..s pe ea de arta. Asa, raspund si eu in spiritul acestei "arte".

#6
Dorin_78

Dorin_78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 09.02.2013
si cum s-a terminat, a f***t-o in gura pe ma-sa sau nu ?

sa stiu daca ma uit sau nu. daca nu a fost in stare inseamna ca e prost

actorul acela de e politist are acelasi rol in toate filmele în care l-am vazut

cred ca se potrivea mai bine Zmeura de aur in loc de Ursul de aur

Edited by M0n0, 31 March 2013 - 19:28.
Limbaj!


#7
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostZorbaGrecu, on 31 martie 2013 - 13:28, said:

[...]
Aha, mersi pt raspuns. Am vazut si in trailer ca se apeleaza la clasicul "fgm" :D
Nu pot sa zic ca sunt de acord cu ele, dar dupa ce am mai vazut cateva filme romanesti mai noi, m-am cam obisnuit cu ele in filme ...

#8
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Nu v-ati saturat ma de pudoarea asta prosteasca?
In viata reala si pe net sunteti tot timpul cu "pu.a in gura" si injurati la greu, dar cand vedeti asta in filme aveti greturi...

Retoric: cat de idiot sa fii, incat sa retii doar injuraturile dintr-un film?!

#9
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
nu vedeti ca noi castigam numai cu filme din astea unde sa arata cat de inapoiati suntem? dupa dealuri, pozitia copilului, politist adjectiv, 4 luni 3 saptamani 2 zile si multe altele!!! m-am saturat de cacaturile aste de filme! marii nostri regizori si scenaristi nu sunt in stare sa faca si altceva! daca pleaca in strainatate mor de foame pe acolo!

Edited by bietu, 31 March 2013 - 15:07.


#10
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
La filmele americane din 5 cuvinte unul este FUCK...dar asta nu se mai pune.Mocebon are perfecta dreptate

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Noua romanilor ni se pare filmul o tampenie ca suntem satui de realitatea romaneasca. O vedem in fiecare zi! Acum sa ma duc sa dau bani la cinematorgraf si sa vad rahatul romanesc pierzand doua ore din viata, cand pot sa scot capul pe fereastra 5 minute?

E clar ca vesticii sunt entuziasmati de rahatul romanesc, asa cum sunt si eu curios sa vad filme cu rahaturile din alte tari: favele baraziliene, saracia din India si bolile din Africa etc. Intrebati-i pe acei oameni ce parere au de filmele lor.

#12
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostMocebon, on 31 martie 2013 - 14:44, said:

Nu v-ati saturat ma de pudoarea asta prosteasca?
In viata reala si pe net sunteti tot timpul cu "pu.a in gura" si injurati la greu, dar cand vedeti asta in filme aveti greturi...

Retoric: cat de idiot sa fii, incat sa retii doar injuraturile dintr-un film?!
Or fi la tine-n cercul de prieteni sau familie; nu te contrazic.
Eu alta intrebare iti pun; cat de idiot (nesimitit) sa fii ca sa postezi acest mesaj imediat dupa ce mi-am exprimat eu opinia?!

View Postlik_lights, on 31 martie 2013 - 15:08, said:

La filmele americane din 5 cuvinte unul este FUCK...dar asta nu se mai pune.Mocebon are perfecta dreptate
Puteam sa jur ca veti veni cu filmul american ca argument. DA, asa este, insa voi face 2 precizari
-pe noi nu ne reprezinta "p..a-n gura" dacat la un nivel social mediocru; la american poate sta altfel treaba. "Fuck you" nu-i tot una cu "sa te f..t in gura"
-Ei cand zic FUCK o fac dintr-o scula de gip, dintr-o casa decenta -de cele mai multe ori din suburbiile civilizate- trotuarele sunt curate, lumea-i bine imbracata si , intotdeauna, steagul american flutura-n zare, iar eroul este pozitiv si castiga in lupta cu raul.
Asa ca, ganditi-va de 2 ori inainte de a posta si ma contrazice.

View PostBursul, on 31 martie 2013 - 15:30, said:

Noua romanilor ni se pare filmul o tampenie ca suntem satui de realitatea romaneasca. O vedem in fiecare zi! Acum sa ma duc sa dau bani la cinematorgraf si sa vad rahatul romanesc pierzand doua ore din viata, cand pot sa scot capul pe fereastra 5 minute?

E clar ca vesticii sunt entuziasmati de rahatul romanesc, asa cum sunt si eu curios sa vad filme cu rahaturile din alte tari: favele baraziliene, saracia din India si bolile din Africa etc. Intrebati-i pe acei oameni ce parere au de filmele lor.

Sunt pe naiba entuziasmati. Daca erau asa de incantati ajunge si in box-office la incasari. Este un film, ca atatea altele romaneste, care socheaza prin ceva. Si nu-i facut prost. Povestea castiga, ca de fiecare data.

#13
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
In treacat fie spus, nu dau doi bani pe opinia ta, se vede ca nu prea te duce capul.
Dovada e stilul pueril in care "ataci", ca un taranus frustrat care a fost dat de gol ca e prost.

#14
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Eu cred ca nu prea ai avut tu sansa-n viata ta sa numesti pe unul prost in fata. Si daca ai facut-o te-ai ales cu suturi in cur la propriu.
Ei... ti-ai gasit si tu locul in forumul de pe Softpedia, sa defula. Da-i drumul tata, daca-ti face bine sanatatii. Pentru binele public accept, mai economisim niste bani necesari spitalizarilor si camasilor de forta.

#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Tot pentru binele public ai putea accepta cat mai rapid ca esti slab de minte, si astfel ne-ai scuti de multe plictiseli.
Si un sfat: n-are rost sa te isterizezi pe aici, ocupi spatiu degeaba si nu impresionezi pe nimeni.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Baieti, e pe bune sau doar asa de 1 Aprilie? Posted Image

#17
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostBursul, on 01 aprilie 2013 - 17:15, said:

Baieti, e pe bune sau doar asa de 1 Aprilie? Posted Image
Nu stiu, bre. Eu am luat-o de buna; pe asta l-o apucat.

View PostMocebon, on 01 aprilie 2013 - 17:14, said:

Tot pentru binele public ai putea accepta cat mai rapid ca esti slab de minte, si astfel ne-ai scuti de multe plictiseli.
Si un sfat: n-are rost sa te isterizezi pe aici, ocupi spatiu degeaba si nu impresionezi pe nimeni.
Ai incercat si cu altceva ;) ?

(sau pe alta cale?)

#18
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
L-am vazut recent si mi-a placut destul de mult. Dar la fel mi-a placut si Dupa dealuri, Eu cand vreau sa fluier, fluier, 3,2,1, California Dreamin si alte filme romanesti (astea enuntate mi-au placut cel mai mult)

Urmeaza sa vad Mamaia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate